Προς το περιεχόμενο

Πιθανό πρόβλημα μητρικής


kostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του insomnia γεια σας,

 

Εδώ και καιρό υποφέρω από random crashes του συστήματός μου. Έχω μια μητρική Gigabyte 7VTX με athlon XP 2600+, 512 RAM και windows XP pro.

Από θερμοκρασίες CPU είμαι στους 51 βαθμούς idle και 58-59 full load. Case temp 29-30 βαθμούς closed case.

 

Υποψιάζομαι ότι η μητρική τα έχει παίξει. Πρόσφατα άλλαξα το κουτί μου και παρατήρησα ότι ένα ανεμιστηράκι του mb είχε σταματήσει να λειτουργεί, και μετά από αλλαγή δεν είδα φως, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έπαιρνε ρεύμα. Επίσης ο ide2 είχε φάει ένα κόλλημα με τη σειρά του με δυο drives τα οποία μια δεν τα έβλεπε καθόλου και την άλλη εναλλάξ. Τώρα παίζουν κανονικά!!!

 

Πιθανότατα το πρόβλημα να δημιουργήθηκε πρίν από κάποιο καιρό από καμμένο τροφοδοτικό και υποψιάζομαι ότι εκανε και κάποια ζημιά στο mb.

 

Η ερώτηση είναι αν το πρόβλημα είναι όντως του mb και αν ναι πως μπορώ να βεβαιωθώ?

Σε περίπτωση αλλαγής τι προτείνεται? και περίπου σε τι κόστος θα κυμανθεί? θα με ενδιάφερε μια μητρική αρκετά επεκτάσιμη στο μέλλον γιατι προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι για αλλαγή CPU.

 

Sorry αν σας ζάλισα αλλά έχω ξεμείνει από ιδέες!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειμένου να το λύσεις αυτό το πρόβλημα πρέπει να δεις περίπου σε τι είδος εφαρμογών crashάρει το σύστημα.

Πρώτα θα ελενξεις τις μνήμες σου. Τρέξε λίγο το memtest ένα προγραμματάκι να δεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί. Το καλύτερο βέβαια είναι αν μπορείς να βάλεις από κάποιο φίλο σου και να δεις αν κάνει το ίδιο.

Το δεύτερο είναι το τροφοδοτικό. Πόσα watt είναι? Τι μάρκα? Και γενικά μήπως έχεις σπίτι σου πρόβλημα με το ρεύμα(´έχει αυξομοιώσεις) και πρέπει να παρεις και ups.

Τρίτη και τελευταια θα πας στη μητρικη. Τρέξε prime95 και δες αν θα βγάλει σφάλματα.

 

Πριν αρχίσεις όλα αυτα θα σου έλεγα να κάνεις bios update, να κατεβάσεις όλους τους νέους οδηγούς για μητρική, vga , κτλ και να κάνεις ένα ωραίο format.

 

 

Αν μετά καταλήξεις στο ότι πρέπει να αλλάξεις μητρική βάλε μια Epox 8RDA3

η οποία χωρίς SATA κτλ θα βγει γύρω στα 90ευρώ. Ως προς την επεκτασιμότητα όλες πλεον το ίδιο είναι καθώς δεν βλέπω και μεγάλο μέλλον σε αυτό το socket. Είναι μάλλον στα τελευταία του οπότε αν θες επεκτασιμότητα το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να

πάρεις με SATA αν πάρεις στο μέλλον hd ή DVD-R κτλ SATA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ata οι μνήμες είναι ok, είχα τρέξει το memtest και ολα καλά. Τροφοδοτικό έχω το τροφοδοτικό του κουτιού μου, του sonata της antec 380W TruePower PSU

 

http://www.procooling.com/reviews/html/antec_sonata_case_review.php

 

UPS έχω εδώ και καιρό το APC RS 500. Το σύστημά μου παίζει γενικά με όλους τους latest drivers, updates κτλ και τελευταίο φορματ πριν από κανα διμηνακι.

 

οπότε όλα καλά ως εδώ. όμως με το προγραμματάκι που μου είπες το prime έβγαλε το εξής:

 

Best time for 1280K FFT length: 171.830 ms.

Best time for 1536K FFT length: 201.659 ms.

[Wed Jun 02 10:51:16 2004]

FATAL ERROR: Resulting sum was 6.524133737517278e-005, expected: 2158928351228.847

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

 

το οποίο είναι κακό!!!

 

μάλλον παω για αλλαγή....πως το βλέπεις?

 

φίλε panxris το chipset είναι VIA KT266

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε αν δεν σε καίει και τόσο πολύ να το εξαντλήσεις το θέμα(κοινώς έχεις τα λεφτά διαθέσιμα) κάνε την αλλαγή και από KT266 σε nforce2 θα δεις μεγάλη διαφορά.

Από την άλλη ρίξε μια ματιά και στο σκληρό για να αποκλείσεις και την τελευταία περίπτωση να φταίει κάτι άλλο.

 

Φαντάζομαι δεν έχεις κάνει καθόλου overclocking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι overclocking δεν εχω κάνει...και ο σκληρός είναι ενταξει......λεφτά διαθέσιμα δεν υπάρχουν πολλά αλλά δεν με βλέπω να ασχολούμαι άλλο....thanx πάντως....

για την ASUS A7N8X-E DELUXE τι λες? έχω ακούσει καλά πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι αλλα τώρα τελευταία την ASUS έχω αρχίσει και τη φοβάμαι ειδικά σε AMD πλατφόρμες. Δεν είναι σε καμια περίπτωση η εταιρία που ήταν. Όμοια με την Abit είναι λαχείο αν

δεν είναι καμμένη. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις Epox αν θέλεις κάτι πολύ καλό. Αν θέλεις κατι απλό αλλα σταθερό και οικονομικό πήγαινε σε shuttle. Βάζω τέτοιες μητρικές αρκετά χρόνια τώρα και με έχουν εντυπωσιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ata....θα το ψάξω πριν αγοράσω...απλά είχα και παλιότερα ASUS και είχα μείνει ικανοποιημένος....αυτό που λές δεν το ήξερα....thanx για τη βοήθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...