Προς το περιεχόμενο

Αντιγραφη αρχειου


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιποοον... Αρχιζει το offtopic. Η opera για λινουξ εχει 2 σοβαρα θεματα στην αναπαραγωγη βιντεο.

Το ενα ειναι οτι η libffmpeg που εχει παιζει μονο opensource/patent-free formats, οποτε δεν παιζει h264 κλπ, γιαυτο και ολοι βαζουν τη "μαγικη" libffmpeg απο καποιο τριτο κατασκευαστη. Γιατι?
Επειδη η επισημη λυση στο παραπανω προβλημα ειναι η εγκατασταση του chromium ffmpeg codecs, αλλα σαν πακετο το χτιζει μονο το ubuntu, επειδη μονο το ubuntu (απο τις μεγαλες διανομες) πακεταρει τον chromium με τον συγκεκριμενο τροπο.
Οι devs της λοιπον τη χτιζουν ωστε να χρησιμοποιει τη δικη της libffmpeg και οχι τις libav* του συστηματος, οπως κανει πχ ο brave, ο chromium (στις περισσοτερες διανομες), ο ff κλπ και... η opera για windows και osx. Το ιδιο κανουν και οι devs του vivaldi, αλλα για αυτον θα πω στο τελος.
Και με το ubuntu να δινει τον chromium και τα παρελκομενα του σε snap εδω και 2 χρονια πλεον, το πραγμα περιπλεκεται ακομα περισσοτερο.

Το αλλο ειναι η libwidevine, που εινια για να παιξει περιεχομενο με drm (netflix κλπ). H opera εχει ενα τροπο να δουλεψει με την παραπανω βιβλιοθηκη: να χρησιμοποιησει αυτη που ερχεται με τον chrome, που θα πρεπει να εινια ηδη εγκατεστημενος! Πραγματικα ηλιθια προσεγγιση. Αν εινια να εχω εναν ακομα browser για ΜΙΑ βιβλιοθηκη που θελει η opera, γιατι να μην χρησιμοποιησω τον αλλο browser?!
Brave, ff και vivaldi απλα κατεβαζουν την lib, την αποσυμπιεζουν καπου μεσα στο home του χρηστη και τη χρησιμοποιουν απο εκει. Ο δε vivaldi τρεχει 2 σκριπτ σε καθε ενημερωση του, ενα που κατεβαζει την libffmpeg και ενα που κατεβαζει την libwidevine (αν δεν υπαρχουν ηδη).

Ολα τα παραπανω τα ειχα πει χρονια πριν στο φορουμ της opera, τοτε που ημουν χρηστης της. Μερικα ποστ μου ακομα τα εχουν για reference σε νεους :D 

Ontopic τωρα. Τι θεματα εχεις με την ati?

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε φιλε ,σε παλιο υπολογιστη που εχει mobility radeon x2300 αντμετωπιζω προβλημα με glitches σε ολες τις διανομες linux mint .

Σε elementary os κανενα προβλημα αλλα με δυσκολευει .

Υπαρχει τροπος να δοκιμασω αλλους drivers για τοσο παλια καρτα γραφικων περα απο αυτους που βαζει αυτοματα η διανομη?

Εχω κατεβασει μερικες διανομες να δοκιμασω αλλα ειναι μεγαλο χασιμο χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εχεις προβλημα δηλαδη? Βλεπεις πχ artifacts? Αλλος driver για την καρτα σου δεν υπαρχει πλεον, μονο ο radeon που εινια κομματι του xorg και ερχεται προεγκατεστημενος σε καθε διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αρχίζει κανονικά και μετά από λίγη ώρα ξεκινάνε τα artifacts ,πχ να λείπει κομμάτι εικονίδιο ή αντί για εικόνα να βλέπω γραμμές .Μου έκανε εντύπωση πάντως που στο elementary os παίζει τέλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα δοκιμάσω στον ελεύθερο χρόνο και το kde neon και θα ενημερώσω 

Εβαλα το kde neon ,ολα καλα εκτος απο το θεμα  με το netflix ,με vivaldi και linux mint επαιζε μια χαρα ,ενω με vivaldi και kde neon εχω αυτο το μηνυμα λαθους .

Screenshot_20211002_144812.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...