Προς το περιεχόμενο

MSc Data Science - Δημόκριτος


almostblue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με το MSc data science του Δημόκριτου; Πώς ήταν τα μαθήματα και το επίπεδο σπουδών; Δεν πρόλαβα τις αιτήσεις του εξωτερικού και έστειλα στην Ελλάδα μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ολα τα ιδια ειναι. Φε σου προσφερουν τπτ περισσοτερο απο εναν ινδο στο youtube. Οτι και να σου δειξουν θα μπεις μετα στο ιντερνετ να τα καταλαβεις :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/11/2021 στις 9:04 ΜΜ, basilis5 είπε

Ολα τα ιδια ειναι. Φε σου προσφερουν τπτ περισσοτερο απο εναν ινδο στο youtube. Οτι και να σου δειξουν θα μπεις μετα στο ιντερνετ να τα καταλαβεις :( 

Τελικά παρακολουθώ coursera στο δικό μου χρόνο. Επίσης, έχω ακούσει και από άλλους ότι παίζει πολύ ψάξιμο στο ίντερνετ έχεις/δεν έχεις μάστερ. Είσαι σε μια μόνιμη αναζήτηση. (Και ναι, ισχύει ότι σώζουν τρελά τα αντίστοιχα sites/youtube chanels με τους Ινδούς τυπάδες).

Ευχαριστώ για την απάντηση, όπως και να έχει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 9:04 ΜΜ, basilis5 είπε

Ολα τα ιδια ειναι. Φε σου προσφερουν τπτ περισσοτερο απο εναν ινδο στο youtube. Οτι και να σου δειξουν θα μπεις μετα στο ιντερνετ να τα καταλαβεις :( 

Όχι, δεν είναι όλα τα ίδια. MSc σε Data Science/Machine Learning σε Ελβετία, Δανία, Φιλλανδία, Σουηδία, Ολλανδία, Καναδά, και Η.Π.Α. δεν είναι το ίδιο με το να βλέπεις έναν Ινδό στο YouTube. Για την ακρίβεια, μετά από ένα καλό MSc σε Data Science/Machine Learning, θα καταλάβεις τι λάθη κάνει ένας Ινδός στο YouTube και γιατί αρκετά από αυτά που υπάρχουν στο YouTube είναι λάθος ή οριακά λάθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/11/2021 στις 11:48 ΠΜ, DrKo είπε

Όχι, δεν είναι όλα τα ίδια. MSc σε Data Science/Machine Learning σε Ελβετία, Δανία, Φιλλανδία, Σουηδία, Ολλανδία, Καναδά, και Η.Π.Α. δεν είναι το ίδιο με το να βλέπεις έναν Ινδό στο YouTube. Για την ακρίβεια, μετά από ένα καλό MSc σε Data Science/Machine Learning, θα καταλάβεις τι λάθη κάνει ένας Ινδός στο YouTube και γιατί αρκετά από αυτά που υπάρχουν στο YouTube είναι λάθος ή οριακά λάθος. 

Ok εσυ ξερεις καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο να διαβάσεις και βιβλία. Νομίζω πως μόνο έτσι γίνεται δουλειά και μπορείς να φτάσεις σε ένα σημείο που μπορείς να ισχυριστείς ότι κατέχεις την γνώση. Άμα ενδιαφέρεστε μπορώ να προτείνω ορισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2022 στις 7:43 ΜΜ, zakstaf είπε

Επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο να διαβάσεις και βιβλία. Νομίζω πως μόνο έτσι γίνεται δουλειά και μπορείς να φτάσεις σε ένα σημείο που μπορείς να ισχυριστείς ότι κατέχεις την γνώση. Άμα ενδιαφέρεστε μπορώ να προτείνω ορισμένα.

Το πρόβλημα με τα βιβλία είναι ότι τα περισσότερα καταλήγουν γρήγορα outdated. Όπως και να έχει, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις προτάσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για μένα είναι more than enough για να ξεκινήσεις. Μετά πας kaggle κατευθείαν και παίζεις με τα dataset. Το γρήγορα είναι σχετικό γιατί τα fundamentals μένουν άρα απαξ και επενδύσεις χρόνο δεν θα πάει χαμένος και κάποιος που ασχολείται σοβαρά σε ένα εξάμηνο τα έχει διαβάσει και είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Τα βίντεο είναι για τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...