Προς το περιεχόμενο

Το PC δεν κάνει shut down


alucards74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Η μπαταρια του bios βγαινει; αν ναι να το βγαλεις απο το ρευμα να βγαλεις την μπαταρια να πατησεις καμια δεκαρια φορες το power μπας και εχιε κολλησει το bios

Δεν εχω προσεξει αν προσπαθησες να βαλεις ξανα το bios μηπως δεν εχει κατσει καλα η βαρεσε.

https://www.asrock.com/nettop/Intel/Deskmini 310 Series/#Download

Εχει δυο εκδοσεις μια με COM και μια σκετο προσεξε ποιο εχεις.

Να θα το δοκιμάσω και αυτό με τη μπαταρία.

Δεν έχω πειράξει τίποτα στο bios ούτε καν είδα ποια έκδοση έχω και εάν χρειάζεται update. Αφου δούλευε δεν το πείραζα. Είδα ότι η τελευταία έκδοση που έχει στο site της ASRock είναι 4.40. Μπορώ να το περάσω από πανω την έκδοση του bios σε περίπτωση που έχει ήδη την τελευταία?

Τώρα είμαι στη δουλειά και θα τελειώσω το βράδυ. Θα τα δω το πρωί να δω και ποια motherboard είναι πάνω με com η όχι.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, alucards74 είπε

Να θα το δοκιμάσω και αυτό με τη μπαταρία.

Δεν έχω πειράξει τίποτα στο bios ούτε καν είδα ποια έκδοση έχω και εάν χρειάζεται update. Αφου δούλευε δεν το πείραζα. Είδα ότι η τελευταία έκδοση που έχει στο site της ASRock είναι 4.40. Μπορώ να το περάσω από πανω την έκδοση του bios σε περίπτωση που έχει ήδη την τελευταία?

Τώρα είμαι στη δουλειά και θα τελειώσω το βράδυ. Θα τα δω το πρωί να δω και ποια motherboard είναι πάνω με com η όχι.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. 

Λογικα μπορεις αν και πιστευω αφου δεν εχεις αναβαθμισει ποτε bios δεν θα εχεις την τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LLLEFTERIS με την βοήθεια και την επιμονή σου τα καταφέραμε.

Το πρωί μου ήρθε και έγινε η εγκατάσταση από τα windows 11 αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα με τις επανεκκινήσεις να συνεχίζονται.

Προσπάθησα να κάνω update το bios στην τελευταία έκδοση αλλά δεν το κατάφερα γιατί το UEFI δεν έβλεπε το USB stick καθόλου. Τι είχα φορμαρει σε fat 32 αλλά μπορεί επειδή ειναι 64gb usb 3.0 να μην το έβλεπε.

Τέλος μου έμεινε και λέω δεν έχω τίποτα να χάσω , το έλυσα και βρήκα την μπαταρία του bios ήταν συνδεμένη με καλώδιο και ένα pin πάνω στη motherboard. Το έβγαλα πάτησα καμία δέκα φορές το κουμπί έναρξης και τα έβαλα πάλι όλα στη θέση τους.

Μπαίνω στα windows κάνω shutdown και το κόλπο έπιασε . Ο υπολογιστής σβήνει πάλι κανονικά.

Σε ευχαριστώ πολύ @LLLEFTERIS

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alucards74 είπε

@LLLEFTERIS με την βοήθεια και την επιμονή σου τα καταφέραμε.

Το πρωί μου ήρθε και έγινε η εγκατάσταση από τα windows 11 αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα με τις επανεκκινήσεις να συνεχίζονται.

Προσπάθησα να κάνω update το bios στην τελευταία έκδοση αλλά δεν το κατάφερα γιατί το UEFI δεν έβλεπε το USB stick καθόλου. Τι είχα φορμαρει σε fat 32 αλλά μπορεί επειδή ειναι 64gb usb 3.0 να μην το έβλεπε.

Τέλος μου έμεινε και λέω δεν έχω τίποτα να χάσω , το έλυσα και βρήκα την μπαταρία του bios ήταν συνδεμένη με καλώδιο και ένα pin πάνω στη motherboard. Το έβγαλα πάτησα καμία δέκα φορές το κουμπί έναρξης και τα έβαλα πάλι όλα στη θέση τους.

Μπαίνω στα windows κάνω shutdown και το κόλπο έπιασε . Ο υπολογιστής σβήνει πάλι κανονικά.

Σε ευχαριστώ πολύ @LLLEFTERIS

Bios Update κανεις μεσα απο το Bios απο κει το εκανες; Μεσα στον υπολογιστη σου πρεπει να ειναι το αρχειο της αναβαθμισης δεν θελει σε στικακι θα κατεβασεις την εκδοση Windows οχι instant flash

Αν κατεβασεις την εκδοση για Windows εχει το ASROM με αυτο μεσα απο τα Windows κανεις αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Bios Update κανεις μεσα απο το Bios απο κει το εκανες; Μεσα στον υπολογιστη σου πρεπει να ειναι το αρχειο της αναβαθμισης δεν θελει σε στικακι θα κατεβασεις την εκδοση Windows οχι instant flash

Αν κατεβασεις την εκδοση για Windows εχει το ASROM με αυτο μεσα απο τα Windows κανεις αναβαθμιση.

Το δοκίμασα και με τις 2 μεθόδους αλλά τίποτα. Με το asrom στα Windows κάνει επανεκκίνηση αλλά δεν παίρνει το update. Και μέσα από το bios με instant flash δεν αναγνωρίζει το στικάκι. Αφού βρήκαμε το πρόβλημα και σβήνει δεν το πειράζω και θα το αφήσω ως έχει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας,
Μετά απο όλες τις προαναφερόμενες λύσεις και άλλες πολλές που βρήκα και δοκίμασα απο διάφορα sites δεν λύθηκαν τα πρόβληματα μου, τα οποία ήτανε τα εξής: μετά απο shutdown άνοιγε όποτε ήθελε, sleep άνοιγε μετά απο 1 ή 2 λεπτά, hibernate τα ίδια.
Το πρόβλημα σε εμένα ήτανε στις "προγραμματισμένες εργασίες (scheduled tasks)" ξετικάρισα αυτά που φαίνονται στην φώτο και δουλεύουν όλα καλά (κάποια στιγμή θα τα κοιτάξω 1~1 να δω ποιο φταίει).

Το πρόγραμμα που φαίνεται στην φώτο λέγεται "Autoruns" (Portable & free) και το κατεβάζετε απο εδώ, https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/autoruns 

PS: Το λειτουργικό μου: Windows 10 ENT. 21H1 (OS Build 19043,1320)

-   SLEEP + HIBERNATE Solution.jpg

Επεξ/σία από migel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, migel είπε

Γειά σας,
Μετά απο όλες τις προαναφερόμενες λύσεις και άλλες πολλές που βρήκα και δοκίμασα απο διάφορα sites δεν λύθηκαν τα πρόβληματα μου, τα οποία ήτανε τα εξής: μετά απο shutdown άνοιγε όποτε ήθελε, sleep άνοιγε μετά απο 1 ή 2 λεπτά, hibernate τα ίδια.
Το πρόβλημα σε εμένα ήτανε στις "προγραμματισμένες εργασίες (scheduled tasks)" ξετικάρισα αυτά που φαίνονται στην φώτο και δουλεύουν όλα καλά (κάποια στιγμή θα τα κοιτάξω 1~1 να δω ποιο φταίει).

Το πρόγραμμα που φαίνεται στην φώτο λέγεται "Autoruns" (Portable & free) και το κατεβάζετε απο εδώ, https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/autoruns 

PS: Το λειτουργικό μου: Windows 10 ENT. 21H1 (OS Build 19043,1320)

Σοβαρά τώρα! ΄Έχεις βάλει τρεις βλακείες να τρέχουν αυτόματα και στο background και περιμένεις να πάει καλά το σύστημα σου; Και μετά έρχεσαι και κόβεις τα schedules τους; Μαζί και τον updater της google; (τι σε πείραξε αυτό);

Με τη σειρά αηδιαστηκότητας...

1 Advanced System Care (iobit χαβούζα)

2. cfospeed (και καλά για πιο γρήγορο ίντερνετ)

3. ccleaner (μετά που το εξαγόρασε η avast έγινε για φτύσιμο)

και έρχεσαι μετά και λες ότι βρήκες τρόπο να μην κάνει βλακείες το σύστημα σου;

Λοιπόν... Διαγράφεις ότι έχει σχέση με iobit και accelerators με την μία και απενεργοποιείς την αυτόματη εκκίνηση, το αυτόματο update και το monitoring του ccleaner και το χρησιμοποιείς μόνο χειροκίνητα. Επίσης απενεργοποιείς τα telemetry και το click to run του office.
Και τέλος, αποφασίζεις επιτέλους ποιον browser θέλεις να χρησιμοποιήσεις (άντε ας είναι και δύο).

Υ.Γ. Να επισημάνω ότι ο maxthon ΔΕΝ είναι και τόσο ασφαλής browser και έχει βεβαρυμένο παρελθόν σε θέματα ασφάλειας.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα μου μια χαρά είναι, απλά εάν δεν ξέρεις δεν πρέπει να μιλάς, τα πρόβληματα Shutdown, Sleep, Hibernate ειναι γνωστά και άλυτα σε πάρρα πολές περιπτώσεις στα windows 10.

Google Update κάνω χειροκίνητα και γενικά τα πιο πολλά updates τα κάνω χειροκίνητα.

Απο Iobit δουλεύω μόνο το "monitor" (1 click clean RAM και πολλά άλλα, πολύ βολικό πρόγραμμα για εμένα).

Το σύστημα μου δεν κάνει καμμια βλακεία όπως λες, κάποιο απο αυτά τα προγράμματα δεν άφηνε το δικο μου pc να κάνει shutdown, sleep, hibernate, και όπως είπα θα τα τσεκάρω ενα, ενα να δω ποιο απο αυτα φταίει.

Τώρα εσυ μπορεί να λες οτι θέλεις, εγω απλός εγραψα μια λύση που δουλευει σε εμένα, ουτε Bios ουτε ολα τα αλλα που δοκίμασα έκαναν κατι.

Επίσης δεν ζήτησα κάποια βοήθεια, αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ για την κάπως ...εριστική απάντηση μου πριν αλλά όταν βλέπω iobit βγάζω σπυράκια και σε καμία περίπτωση δεν ήταν επίθεση σε ΄σένα.

Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς ότι σε βολεύει και βλέπω αρκετούς που χρησιμοποιούν διάφορους booster και έχουν την ψευδαίσθηση ότι βοηθάνε το σύστημα τους. Όμως δεν κάνουν τίποτε όλα αυτά τα προγράμματα, απλά σου καθαρίζουν κάτι το οποίο θα ξαναγεμίσει στα επόμενα δευτερόλεπτα.

Επίσης την ram όσο και να την καθαρίζεις δε θα αλλάξει τίποτα καθώς τα windows θα κρατάνε όση θέλουν και χρειάζονται και αν κάποιο πρόγραμμα όταν κλείσει δεν αποδεσμεύει την μνήμη τότε μάλλον θέλει ενημέρωση ή αλλαγή.

Το cc, όντως μετά την εξαγορά του δεν είναι αυτό που ήταν πριν και αυτό δεν είναι κοπλιμέντο.

Ο maxthon έχει κατηγορηθεί για αποστολή ευαίσθητων πληροφοριών στην Beijing και μάλιστα σε http κανάλι χωρίς καμία προστασία και αυτό είναι λουκουμάκι για οποιονδήποτε ξέρει πως να παρεμβληθεί ενδιάμεσα και μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα, όχι μόνο να κλέψει δεδομένα. Η εταιρία λέει πως είναι ένα προαιρετικό πρόγραμμα εμπειρίας χρήσης αλλά ακόμα και να κάνεις opt out η αποστολή συνεχίζεται κανονικά.

Τα telemetry και το click to run του office, μπορείς να τα ξετσεκάρεις και αυτά.

Από αυτά πάντως που σταμάτησες, δε νομίζω να φταίνε της intel ή της google. Πιο πιθανό βλέπω το cfos ή το asc, ιδίως αν είναι ενεργό το resume on lan στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ξέχασε το (αν και μου φάνηκε οτι μου επιτέθηκες χωρίς κάποιο λόγο :) ).

Ανάφερα το πρόβλημα που εντόπισα και έλυσα στον δικό μου υπολογιστή, κάπου διάβασα μπορεί και απο εδω μέσα (απο εκεί μου μπήκε η ιδέα και το έψαξα) οτι έλυσε το πρόβλημα Shutdown, sleep, hibernate κλείνοντας στον task manager, schedules τις διεργασίες Acronis που ενω τις είχε κλείσει μέσα απο το πρόγραμμα αυτές συνέχιζαν να δουλεύουν. Τελικά δεν φταίει σε κάποια η MS.

Κάποια προγράμματα τα δουλεύω απο την πρώτη βερσιον τους σε όποια Windows και να εχω, π.χ

1. Maxthon τον δουλευω απο την πρώτη βερσιον που τότε ονομαζότανε MyIE και ήτανε πρόσθετο του ΙΕ (πάνω κάτω 20 χρόνια) χωρίς ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Μας τα χάλασε με τον Maxthon 6 (Chromium) αλλά έχει κάποιες επιλογές που σε άλλους πρέπει να βάλεις πρόσθετα προκειμένου να τις εχεις και δεν ξέρω εαν υπάρχουν και όλα. Έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο Browser που να μην είναι "τρύπιος"; για όλους υπάρχουν πληροφορίες κατά καιρους οτι εχουν προβληματα ασφαλειας. Επίσης οι πολλοί browsers που βλέπεις στην φωτο είναι κατά κάποιο τρόπο Portables (οι πιο πολλοί απο εμένα) εκτός ΙΕ & EDGE δεν υπάρχει κάποιος άλλος εγκαταστημένος στο PC μου, διάφοροι browsers διαφορες δουλιές που δεν τις κάνεις με έναν ή δύο.

2. TurboLaunch σταματησε να αναβαθμιζεται απο τον 6/2011 αλλά λειτουργεί άψογα ακόμα και με τα Win 10

3. Passmate τελευταια βερσιον το 2001 δουλευει κανονικα στα Win 10

4. Your Uninstaller! σταματησε να αναβαθμιζεται απο το 2012 

5. CCleaner συμφωνω οτι οι τελευταίες βερσιον "βάρυναν" αλλά και πάλι είναι λειτουργικός σε καποια πράγματα.

6. WinNc και αρκετά ακόμα, απο τα οποία το 99% portables.

* Και εγω πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι απο τις διεργασίες τις Iobit.

Το cfos είναι πρόγραμμα απο το DVD προγραμμάτων της AsRock Motherboard (ποτέ δεν το χρειάσθηκα, έχω 24αρα Nova / Forthnet τα τελευταία 8 χρόνια με ταχύτητα 1020 / 20230) απλά το ειχα βάλει για να το δοκιμάσω και παρέμεινε.

Τελικά όπως προείπα έψαξα / δοκίμασα τόσες πολλές "λύσεις" (Bios, Registry, Power options και πάρα πολλά άλλα) χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Η λύση σε εμένα πιθανός ήτανε η απενεργοποίηση διεργασιων της Iobit, όπως σε κάποιον άλλο ήτανε η Acronis, και με την ιδια λογική ο καθένας που έχει τα ιδια προβλήματα ας δει τι έχει στην task manager του.

Σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις.

Επεξ/σία από migel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια σύγκριση μεταξύ ccleaner (free) και του συστήματος free space πολύ  καλύτερό του συστήματος, για το registry  αν φτάσεις να χρειάζεσαι καθάρισμα καλύτερα να κάνεις clean install

Προϋπόθεση ότι έχεις ανοίξει την "παρακολούθηση χώρου hdd" στα win10

main-qimg-63aa4c35cf1ca153c7c36f021b703058.png.32621e47bbae072c07be610d02e4a07d.png

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...