Προς το περιεχόμενο

Νέο Gaming pc ~1500€


Georgram

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι την δημιουργία ενός Καινούργιου gaming pc μιας και το λαπτοπ που έχω εδώ και 10 χρόνια δεν κάνει πλέον για τίποτα! Επίσης η κονσόλα που με απασχολούσε τα τελευταία 4 χρόνια δεν με συγκινεί πλέον,το ίδιο και το ps5 μου είναι εντελώς αδιάφορο! Θέλω οπωσδήποτε να γυρίσω ξανά στο pc gaming απλά έχω μείνει τόσο πίσω που δεν ξέρω πολλά για το hardware! Ξέρω ότι είναι η χειρότερη περίοδος τώρα αλλά δυστυχώς δεν ξέρουμε ποτέ θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση και φοβάμαι μην γίνουν και χειρότερα! Το μπατζετ σκέφτομαι να είναι γύρω στα 1500 πάνω κάτω! Λόγο του ότι δεν υπάρχουν οθόνες και περιφερειακά ίσως ξεφύγουμε και λίγο! Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω το κουτί σιγά σιγά χωρίς καρτα μέχρι να πετύχω κάποια σε καλή τιμή γιατί αυτές που βλέπω τώρα με πιάνει κατάθλιψη! Λοιπόν με λίγο ψάξιμο εδώ μέσα έχω καταλήξει στα εξής:

Κουτι: Be Quiet Pure Base 500DX Gaming Midi Tower η το Cougar MX410 Mesh-G RGB Gaming Midi Tower! Ποιο είναι καλύτερο; Η διαφορά των 20-30 ευρώ δεν με πειράζει!

CPU: AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz

mb: MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI Motherboard ATX με AMD AM4 Socket

ψυκτρα: Arctic Freezer 34 eSports Duο

Ραμ: G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Συχνότητα 3200MHz

Τροφοδοτικο: Corsair RMx 2018 Series RM650x 650W Full Modular 80 Plus Gold Δεν ξέρω αν τα 650w είναι αρκετά η πρέπει να ανέβω και άλλο αλλά σίγουρα σκοπεύω στο μέλλον να πάρω μια πολύ δυνατότερη καρτα!

ssd: Samsung 970 Evo Plus SSD 500GB M.2 NVMe

Αυτά πάνω κάτω βγαίνουν στα 850! Συγχωρήστε με άμα ειπα και καμία κοτσάνα γιατί είμαι ασχετος ακόμα! Προτείνεται κάτι άλλο; Από οθόνη τι να προτιμήσω; Η τι να κοιτάξω πρώτα στην επιλογή της; Καρτα γραφικών πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω ίσως παω σε μια πολύ μέτρια τώρα μέχρι να βρω μια πολύ καλύτερη! Επίσης τα παιχνίδια που θέλω να παίζω είναι κυρίως fps shooters,mmo(new world) και διαφορά βαρια single players! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά επιλογές έχεις κάνει.

Μέχρι τα 1500 λογικά χωράς άνετα μια 3060/3060 ti. Αν έχεις υπομονή και παρακολουθείς τα μαγαζιά είναι τιμές που παίζουν.

500 dx vs mx410 mesh-g : Σαφώς πιο ποιοτικό το be quiet, το cougar είναι φυσικά vfm. Αν αντέχει η τσέπη σου πας στο πιο ακριβό, είναι και το καλύτερο εν προκειμένω

Μητρική, έχεις πραγματικά ανάγκη το wifi; Είναι κάτι που πληρώνεται σχετικά ακριβά στις μητρικές. Μπορείς να γλιτώσεις εκεί κάποια χρήματα

Μνήμες μια χαρά και αρκετά οικονομικές, φυσικά για λίγα ευρώ προτιμούμε(αν μπορείς) Ballistix 3600/cl16

Το τροφοδοτικό καλύπτει άνετα μέχρι 3060ti. Πόσο πιο δυνατή θα βάλεις; Νομίζω δεν χρειάζεται να δεις παραπάνω watt εκτός αν βρίσκεις σε καλή τιμή κάποιο 750αρι

Για κάποιον που έχει "χάσει επαφή με το hardware" έχεις κάνει τρομερές επιλογές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι 3060 που βλέπω παίζουν κυρίως στο χιλιάρικο! Υπάρχει περίπτωση να πέσουν τόσο; Επίσης έχει πολλές εκδόσεις που δεν καταλαβαίνω όπως OC,trio,eagle κτλπ τα οποία δεν καταλαβαίνω,πρέπει να κοιτάξω μια συγκεκριμένη από αυτές;

Μνημες εννοείς αυτές; https://www.skroutz.gr/s/22162387/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-BL2K8G36C16U4B.html Έχουν κάποια μεγάλη διαφορά με αυτές που επέλεξα;

Οσο για την μητρική πραγματικά ακόμα δεν ξέρω κατά ποσό μου χρειάζεται το WiFi γιατί ακόμα δεν έχω αποφασίσει που θα μπει ο υπολογιστής και κατά ποσό θα έχω την δυνατότητα να τραβήξω Ethernet αλλα θα βρω την λύση! Απλά θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχει και ας μην το χρειαστώ! 
 

Επισης τα μαγαζια που βλέπω είναι μόνο από Σκρουτζ! Υπάρχουν και από άλλου μαγαζια να κοιτάω μήπως βρω καλύτερες τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι ballistix είναι πιο γρήγορες, κάτι που βοηθάει γενικά τον cpu αλλά και ανεβάζει τις επιδόσεις στο gaming.

Η κάθε υλοποίηση σε κάρτα είναι διαφορετική. Έχει να κάνει κυρίως με το σύστημα ψύξης, αφού βάσει αυτού έρχονται κάποιες εκδόσεις oc που έχουν "πειραγμενες" ρυθμίσεις για καλύτερες επιδόσεις. Αυτό τον καιρό δεν διαλέγουμε κάρτες, μας διαλέγουν αυτές αφού είναι δυσεύρετες.

Από μαγαζιά, Σκρουτζ/bestprice αλλά και γνωστά μαγαζιά(πχ eshop) που δεν βρίσκονται σε καμία από τις παραπάνω πλατφόρμες. Να κοιτάς και απευθείας στις σελίδες. Την προηγούμενη εβδομάδα έβγαλε η cosmodata 3060 gigabyte στα 570, δεν πρόλαβε να μπει στο Σκρουτζ, μετά από λίγο ανέβηκε η τιμή, όμως κάποιοι αγόρασαν κανονικά, υπάρχει το νήμα στις προσφορές. Χτες είχε η msystems διάθεση 3060 στα 650. Ψάξιμο λοιπόν και υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια! Άρα από καρτα επιλέγουμε ότι δούμε σε "προσφορά" κατευθείαν και δεν κοιτάμε τις διάφορες εκδόσεις! Σωστά;

Ναι δεν βιάζομαι όποτε μπορώ να κάνω υπομονή για καλύτερες τιμές! Στα υπόλοιπα parts αξίζει να περιμένουμε; Μου φαίνονται ψιλό φυσιολογικές οι τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Ωραία παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια! Άρα από καρτα επιλέγουμε ότι δούμε σε "προσφορά" κατευθείαν και δεν κοιτάμε τις διάφορες εκδόσεις! Σωστά;

Ναι δεν βιάζομαι όποτε μπορώ να κάνω υπομονή για καλύτερες τιμές! Στα υπόλοιπα parts αξίζει να περιμένουμε; Μου φαίνονται ψιλό φυσιολογικές οι τιμές!

Το hardware κάνει κάτι σκαμπανεβάσματα αλλά είναι σε νορμάλ σχετικά επίπεδα.

Κάρτα γραφικών, εντάξει προσφορά αλλά όχι και οτι "σκουπίδι" υπάρχει... Ψάξε πρώτα και κάνα review, όχι γουρούνι στο σακί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει μια MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X OC 8GB LHR στα 949 τωρα...

MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X OC 8GB LHR Graphics Card (ggalaxy.gr)

και μια Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle OC (Rev. 2.0) στα 649...

Κάρτα Γραφικών Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle OC (Rev. 2.0) - 8GB GDDR6 - 2x DisplayPort, 2x HDMI | COSMODATA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis76 είπε

Παιζει μια MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X OC 8GB LHR στα 949 τωρα...

MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X OC 8GB LHR Graphics Card (ggalaxy.gr)

και μια Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle OC (Rev. 2.0) στα 649...

Κάρτα Γραφικών Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle OC (Rev. 2.0) - 8GB GDDR6 - 2x DisplayPort, 2x HDMI | COSMODATA

Η πρώτη ξεφεύγει κατά πολύ από το μπατζετ,η δεύτερη δεν υπάρχει καν 😂

Στην msystems που μπήκα και διάλεγα να τροποποιησω ένα δικο τους pc μου βγάζει κανονικά να επιλέξω κάτι gtx 3060 στα 650€ ενώ άμα δοκιμάσω να την βάλω σε δικό μου σύστημα η να την αγοράσω ξεχωριστά δεν υπάρχει καν! Πως γίνετε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgram είπε

Η πρώτη ξεφεύγει κατά πολύ από το μπατζετ,η δεύτερη δεν υπάρχει καν 😂

Στην msystems που μπήκα και διάλεγα να τροποποιησω ένα δικο τους pc μου βγάζει κανονικά να επιλέξω κάτι gtx 3060 στα 650€ ενώ άμα δοκιμάσω να την βάλω σε δικό μου σύστημα η να την αγοράσω ξεχωριστά δεν υπάρχει καν! Πως γίνετε αυτό;

Οταν ποσταρα, υπηρχε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Georgram είπε

Η πρώτη ξεφεύγει κατά πολύ από το μπατζετ,η δεύτερη δεν υπάρχει καν 😂

Στην msystems που μπήκα και διάλεγα να τροποποιησω ένα δικο τους pc μου βγάζει κανονικά να επιλέξω κάτι gtx 3060 στα 650€ ενώ άμα δοκιμάσω να την βάλω σε δικό μου σύστημα η να την αγοράσω ξεχωριστά δεν υπάρχει καν! Πως γίνετε αυτό;

Κρατάει κάρτες για τα δικά του build αλλά αν δεις τι τιμές έχει στο υπόλοιπο hardware την ακριβοπληρώνεις με το παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έγινε η πρώτη παραγγελία! Τώρα όσον αφορά την μητρική πριν την παραγγείλω,θα χρειαστεί η συγκεκριμένη κάποιο bios update για να δεχτεί τον 5600x; Η Θα έρθει έτοιμη; Ειδάλλως υπάρχει δυνατότητα να πάρω το μαγαζί το οποίο θα την παραγγείλω να μου το κάνουν αυτοί η καλύτερα να το κάνω μόνος αν δεν είναι κάτι δύσκολο; Αν μου το κάνει το μαγαζί ποιο είναι πιο αξιόπιστο σε τέτοια θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Georgram είπε

Λοιπόν έγινε η πρώτη παραγγελία! Τώρα όσον αφορά την μητρική πριν την παραγγείλω,θα χρειαστεί η συγκεκριμένη κάποιο bios update για να δεχτεί τον 5600x; Η Θα έρθει έτοιμη; Ειδάλλως υπάρχει δυνατότητα να πάρω το μαγαζί το οποίο θα την παραγγείλω να μου το κάνουν αυτοί η καλύτερα να το κάνω μόνος αν δεν είναι κάτι δύσκολο; Αν μου το κάνει το μαγαζί ποιο είναι πιο αξιόπιστο σε τέτοια θέματα;

Μιλάμε για MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI Motherboard ATX

H μητρική χρειάζεται bios version απο 7C91v14 και πάνω για τον 5600x.

Αν θα χρειαστεί bios update εξαρτάται με ποια version bios θα έρθει προεγκατεστημένη.

Αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει το κατάστημα δωρεάν γιατί όχι... από την άλλη η μητρική διαθέτει flash bios button που σημαίνει οτι μπορείς να flashαρεις bios με ένα usb stick χωρίς να έχεις επάνω επεξεργαστή.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Άρα είναι κάτι εύκολο! Πως θα καταλάβω με ποιο bios version θα έρθει πάνω;

Το ποιο πιθανό είναι να έχει ένα μικρό αυτοκόλλητο που να γράφει ποια έκδοση φοράει πάνω στο bios chip (θα το δεις )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...