Προς το περιεχόμενο

O Mark Zuckerberg αρνείται ότι το Facebook βάζει το κέρδος πάνω από την ασφάλεια των χρηστών του


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε λιγο θα μας πει οτι μπαινει και μεσα..... Ελα ρε οτι νανε. Εδω ειχε γινει ντορος με τα προσωπικα δεδομενα που τα πασαρε σε εταιριες χωρις τη συγκαταθεση μας. Και τωρα λεει οτι και καλα προτεραιότητα ειναι η ανθρωποι. Γελανε και οι πετρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείγον! Για όσους έχουμε φέησπουκ διαβάστε πως μπορούμε να είμαστε διασφαλισμένοι σύμφωνα και με το καταστατικό της Ρώμης.

Λόγω του γεγονότος ότι το Facebook έχει επιλέξει να εμπλέξει λογισμικό που επιτρέπει την κλοπή προσωπικών πληροφοριών, δηλώνω τα εξής:
Σήμερα, 7 Οκτωβρίου του 2021, απαντώντας στις νέες κατευθυντήριες γραμμές του Facebook και σύμφωνα με τα άρθρα L.111,112 και 113 του κώδικα πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλώνω ότι τα δικαιώματά μου είναι συνδεμένα με όλα τα προσωπικά μου δεδομένα, σχέδια, τέχνη, φωτογραφίες, κείμενα, κλπ, που δημοσιεύθηκαν στο προφίλ μου.
Για εμπορική χρήση των ανωτέρω χρειάζεται
γραπτή συγκατάθεση μου ανά πάσα στιγμή.
Όσοι διαβάζετε αυτό το κείμενο αντιγράψτε το και επικολλήστε το στον τοίχο του Facebook.
Αυτό θα επιτρέψει να τεθούν υπό την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας.
Με αυτή την έκδοση, λέω στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει, αναμεταδώσει, ή να προβεί σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του.
Οι ενέργειες που αναφέρονται παραπάνω ισχύουν εξίσου για τους εργαζόμενους, φοιτητές, αντιπροσώπους ή / και άλλο προσωπικό που τελεί υπό την καθοδήγηση του Facebook. Το περιεχόμενο του προφίλ μου περιλαμβάνει προσωπικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής μου, τιμωρείται από το νόμο (UCC 1 1-308 – 308 1 έως 103 και του Καταστατικού της Ρώμης).
Το Facebook είναι πλέον μια ανοικτή οντότητα κεφαλαίου.
Όλα τα μέλη καλούνται να δημοσιεύσουν μια ανακοίνωση αυτού του είδους, ή αν προτιμάτε, μπορείτε να αντιγράψετε και να επικολλήσετε αυτό το κείμενο.
Εάν δεν έχετε δημοσιεύσει αυτή τη δήλωση, τουλάχιστον μία φορά, θα επιτρέψετε σιωπηρά τη χρήση στοιχείων όπως τις φωτογραφίες σας καθώς και τις πληροφορίες που περιέχονται στην επικαιροποίηση του προφίλ σας.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Επείγον! Για όσους έχουμε φέησπουκ διαβάστε πως μπορούμε να είμαστε διασφαλισμένοι σύμφωνα και με το καταστατικό της Ρώμης.

Λόγω του γεγονότος ότι το Facebook έχει επιλέξει να εμπλέξει λογισμικό που επιτρέπει την κλοπή προσωπικών πληροφοριών, δηλώνω τα εξής:
Σήμερα, 7 Οκτωβρίου του 2021, απαντώντας στις νέες κατευθυντήριες γραμμές του Facebook και σύμφωνα με τα άρθρα L.111,112 και 113 του κώδικα πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλώνω ότι τα δικαιώματά μου είναι συνδεμένα με όλα τα προσωπικά μου δεδομένα, σχέδια, τέχνη, φωτογραφίες, κείμενα, κλπ, που δημοσιεύθηκαν στο προφίλ μου.
Για εμπορική χρήση των ανωτέρω χρειάζεται
γραπτή συγκατάθεση μου ανά πάσα στιγμή.
Όσοι διαβάζετε αυτό το κείμενο αντιγράψτε το και επικολλήστε το στον τοίχο του Facebook.
Αυτό θα επιτρέψει να τεθούν υπό την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας.
Με αυτή την έκδοση, λέω στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει, αναμεταδώσει, ή να προβεί σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του.
Οι ενέργειες που αναφέρονται παραπάνω ισχύουν εξίσου για τους εργαζόμενους, φοιτητές, αντιπροσώπους ή / και άλλο προσωπικό που τελεί υπό την καθοδήγηση του Facebook. Το περιεχόμενο του προφίλ μου περιλαμβάνει προσωπικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής μου, τιμωρείται από το νόμο (UCC 1 1-308 – 308 1 έως 103 και του Καταστατικού της Ρώμης).
Το Facebook είναι πλέον μια ανοικτή οντότητα κεφαλαίου.
Όλα τα μέλη καλούνται να δημοσιεύσουν μια ανακοίνωση αυτού του είδους, ή αν προτιμάτε, μπορείτε να αντιγράψετε και να επικολλήσετε αυτό το κείμενο.
Εάν δεν έχετε δημοσιεύσει αυτή τη δήλωση, τουλάχιστον μία φορά, θα επιτρέψετε σιωπηρά τη χρήση στοιχείων όπως τις φωτογραφίες σας καθώς και τις πληροφορίες που περιέχονται στην επικαιροποίηση του προφίλ σας.

Δε το πιστεύω πόση παραπληροφορηση υπάρχει πια, όλοι ξέρουμε ότι οι νόμοι πνευματικιάς ιδιοκτησίας βασίζονται στο καταστατικό του Μιλάνου και όχι της Ρώμης. 😛😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, elpenor είπε

@Nabuko
Έχεις δώσει την συναίνεση σου όταν πάτησες το I agree για να φτιάξεις το λογαριασμό σου.

το οποίο δεν έχει διαβάσει ποτέ και κανένας, εκτός από τους δικηγόρους του FB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

@Nabuko
Έχεις δώσει την συναίνεση σου όταν πάτησες το I agree για να φτιάξεις το λογαριασμό σου.

Ναι αλλά αν ποστάρω αυτό το κείμενο δεν την παίρνω πίσω τη συναίνεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί δεν μοιράζει τα κέρδη στους υπαλλήλους του; Ένα κακομαθημένο παιδί που πουλά πνεύμα και στραγγίζει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, θεωρώ δεδομένο ότι θα έχουμε κι άλλες διαρροές Βαρβάτες 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Ναι αλλά αν ποστάρω αυτό το κείμενο δεν την παίρνω πίσω τη συναίνεση?

Αν παρεις πισω την συναινεση πρεπει να σταματησεις να χρησιμοποιεις και το μεσο.

Οσο εισαι <<μεσα>> στο μεσο συναινεις συνεχως.

(εχω την εντυπωση οτι μας τρολαρεις αλλα οκ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, true_lucif3r said:

Άν διάβαζες λίγο καλύτερα το άρθρο, δε θα έβλεπες ταύτιση με Συριζα-ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και λοιπούς λαϊκισμούς.
Ξεκάθαρα λέγεται οτι κατά τις συζητήσεις-εφαρμογές ασφάλειας απορρίφθηκαν λύσεις διότι μείωναν κομμάτια που κρατάνε κόσμο κολλημένο στα δίκτυα του Zuck,
και άρα το κέρδος από τη χρήση.

Ο κόσμος που τα χρησιμοποιεί δε γνωρίζει πλήρως το πόσο εκτίθεται για να φύγει από την πλατφόρμα όπως λες,
ή ακόμα κι αν έχει μια γενική εικόνα της «έκθεσης» δεν αντιλαμβάνεται το αντίκτυπο στον εαυτό του.
Δεν είχαν σκοπό να ενημερώσουν το κοινό οτι «ξέρετε για να κρατήσουμε το monetization των πλατφορμών το κάνουμε σε βάρος της ασφάλειας σας».
«Όλα είναι καλά, όλα είναι ασφαλή» λένε, όπως γράφει παραπάνω.

 

προφανως αλλα και αυτο ειναι μερος του προιοντος το οποιο πωλειται

πχ το τουιττερ επιτρεπει ψευδωνυμα αρα και μεγαλυτρερη ευκολια να βριζεις καποιον καθως και ο περιορισμος των 140 χαρακτηρων το μετατρεπει σε ενα αβυσσαλεο συστημα χριστοπαναγιων απο το ενα χρηστη στον αλλο 

υπαρχουν ομως καποιοι που το προτιμουν απο το φαψεβοοκ γιατι τους επιτρεπει πραγματα που το φαψεβοοκ απαγορευει. πχ εγω δεν μπαινω φαψεβοοκ γιαυτο το λογο

φαντασου λοιπον αν το τουιττερ "με προστατευε" απο επιθεσεις και ενα "ακραιο" περιβαλλον

απλα θα το εγκατελειπα

το ιδιο συμβαινει και με καθε λογης ιδιωτικοτητα ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΩ

πχ θα προτιμουσα 1000 φορες να καταργουνταν αυτο το ηλιθιο gdpr και να μπορουσε επιτελους να σερφαρω σαν ανθρωπος αντι να πρεπει να παταω accept all 50 φορες τη μερα ρισκαροντας τον υπολογιστη μου γιατι βαριεμαι να διαβασω σε τι κανω accept

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που βλέπω είναι δύο πράγματα...

(α) Προφανώς το νο.1 κίνητρο του φατσοβιβλίου είναι το κέρδος αλλά τι να πει ο άνθρωπος;;

(β) Η απάντηση των (νέο)φιλελεδων όσων αφορά τους λόγους που συμβαίνουν όλα τα περίεργα που έβλεπαν εδώ και εκεί στον κόσμο που πήγαιναν κόντρα στο σύστημα που τόσο αγαπούσαν κλπ ήταν πως κάτι ανόητοι έχουν επηρεαστεί απ'τις θεωρίες συνομωσίας, τα fake news κλπ κλπ.  Οπότε πρέπει να πέσει λογοκρισία κάπως να τους βοηθήσουμε να μην βλέπουν τα ψέματα.

H παραπάνω τύπισσα μάλλον είναι μια τέτοια περίπτωση, η οποία έγινε βούκινο απ'τα φιλελεδικα media. Προσωπικά παρ'ολο που βλέπω πολλά αρνητικά στα social media κλπ θα προτιμούσα να μην πέσει λογοκρισία. Δεν είναι αυτή η λύση ούτε στο πως και γιατί ο κόσμος ήθελε αλλαγή ούτε στα προβλήματα που προκαλούν τα social media και το διαδίκτυο γενικότερα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nabuko είπε

Ναι αλλά αν ποστάρω αυτό το κείμενο δεν την παίρνω πίσω τη συναίνεση?

Όχι, όταν υπάρχει έγγραφο συμβόλαιο μεταξύ 2 μερών, γιατί αυτό υπάρχει όταν πάτησες "I agree" τότε δεν μπορείς να κάνεις νέο συμβόλαιο χωρίς την έγκριση και των 2 μερών.

Για αυτό και για κάθε αλλαγή που κάνει και το ίδιο στους όρους χρήσης σου πετάει καινούργιο κειμενάκι και έχει ένα κουμπάκι ξανά "I agree".

Μόνο ένα αντίστοιχο συμβόλαιο στο οποίο συμφωνούν και οι 2 μπορεί να αντικαταστήσει ένα προηγούμενο.

Γράφω ένα κείμενο και αλλάζω τους όρους μονομερώς.. δεν στέκει νομικά αυτό.

Βασικά μπορείς να το γράψεις, αλλά δεν κάνεις τίποτα, θα εξακολουθεί να σου τα παίρνει.

Αν το αναγκάσουν με δικαστικές αποφάσεις να αλλάξει κάποιους όρους θα σου έρθει καινούργιο κειμενάκι για να πατήσεις "I agree".

Να το αναγκάσεις εσύ γιατί του έστειλες ένα μονομερές κείμενο απλά δε παίζει.

Είναι σαν να υπογράφεις ένα συμβόλαιο για να νοικιάσεις σπίτι και να λες μετά με βάση του δικαιώματός μου στη στέγαση αποφασίζω να σου δίνω 100 ευρώ το μήνα αντί για 300 που υπογράψαμε.

Και κάτι άλλο, κανείς δεν τη πέφτει στο Μάρκο ΓΙΑΤΙ τα παίρνει, τα παίρνει γιατί κάπως θα πρέπει να πληρώσει ο χρήστης.

Του τι πέφτουν γιατί  με βάση αυτά βομβαρδίζει το χρήστη με αυτά που... θέλει να διαβάσει άσχετα με το πόσο στέκουν κάνοντας τον λιγότερο ανεκτικό απέναντι στην αντίθετη άποψη.

Τοξικότητα = περισσότερες ώρες στο Facebook = περισσότερα λεφτά.

Του τη πέφτουν δηλαδή γιατί δεν το κάνει πιο βελουτέ ακόμη κι αν βγάζει έτσι λιγότερα, όχι γιατί σου παίρνει δεδομένα.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nabuko είπε

Επείγον! Για όσους έχουμε φέησπουκ διαβάστε πως μπορούμε να είμαστε διασφαλισμένοι σύμφωνα και με το καταστατικό της Ρώμης.

Λόγω του γεγονότος ότι το Facebook έχει επιλέξει να εμπλέξει λογισμικό που επιτρέπει την κλοπή προσωπικών πληροφοριών, δηλώνω τα εξής:
Σήμερα, 7 Οκτωβρίου του 2021, απαντώντας στις νέες κατευθυντήριες γραμμές του Facebook και σύμφωνα με τα άρθρα L.111,112 και 113 του κώδικα πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλώνω ότι τα δικαιώματά μου είναι συνδεμένα με όλα τα προσωπικά μου δεδομένα, σχέδια, τέχνη, φωτογραφίες, κείμενα, κλπ, που δημοσιεύθηκαν στο προφίλ μου.
Για εμπορική χρήση των ανωτέρω χρειάζεται
γραπτή συγκατάθεση μου ανά πάσα στιγμή.
Όσοι διαβάζετε αυτό το κείμενο αντιγράψτε το και επικολλήστε το στον τοίχο του Facebook.
Αυτό θα επιτρέψει να τεθούν υπό την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας.
Με αυτή την έκδοση, λέω στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει, αναμεταδώσει, ή να προβεί σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του.
Οι ενέργειες που αναφέρονται παραπάνω ισχύουν εξίσου για τους εργαζόμενους, φοιτητές, αντιπροσώπους ή / και άλλο προσωπικό που τελεί υπό την καθοδήγηση του Facebook. Το περιεχόμενο του προφίλ μου περιλαμβάνει προσωπικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής μου, τιμωρείται από το νόμο (UCC 1 1-308 – 308 1 έως 103 και του Καταστατικού της Ρώμης).
Το Facebook είναι πλέον μια ανοικτή οντότητα κεφαλαίου.
Όλα τα μέλη καλούνται να δημοσιεύσουν μια ανακοίνωση αυτού του είδους, ή αν προτιμάτε, μπορείτε να αντιγράψετε και να επικολλήσετε αυτό το κείμενο.
Εάν δεν έχετε δημοσιεύσει αυτή τη δήλωση, τουλάχιστον μία φορά, θα επιτρέψετε σιωπηρά τη χρήση στοιχείων όπως τις φωτογραφίες σας καθώς και τις πληροφορίες που περιέχονται στην επικαιροποίηση του προφίλ σας.

Δεν το σβήνεις να τελειωνεις...εγω πέταξα το smartphone πηρα ενα απλο κ ησυχασα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...