Προς το περιεχόμενο

Έρχεται μεγάλο πρόστιμο στην Apple για τα Apple Pay και NFC στο iPhone από την Ευρωπαϊκή Ένωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αρα σαν πελάτες μιας εταιρίας δεν μπορούμε να έχουμε άποψη ή απαιτήσεις για κάτι που μας ενοχλεί? Θα πρέπει δηλαδή και επειδή την αγοράσανε να είμαστε 100% ευχαριστημένοι και να μην λέμε ότι μας ενοχλούν ένα-δυο πράγματα… 

Προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένος κάτοχος iMac και iPhone, με ενοχλεί όμως να μην μπορώ να φορτώσω την athena card κατευθείαν από το κινητό μου, ενώ άλλοι με χειρότερες συσκευές το κάνουν…

Καλυτερα που δεν γινεται αυτο... Φανταζεσε να βγαζει η καθε πιτσιρικα στο Metro της Ομονοιας το iPhone της ?

Θα επρεπε να εχουν και 5-6 αστυνομικους για να μην τα κλεβουν πανω στην συναλλαγη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τίποτα. Μπήκα να διαβάσω τα σχόλια και το θέμα . Για άλλη μια φορά εκτροχιάστηκε η « συζήτηση» με σχόλια εκτός λογικής και με δόση ψυχολογικών προβλημάτων. Ουσία ο ένας , εξαναγκασμός ο άλλος. Αυτά δεν είναι τεχνολογικά σχόλια . Είναι κοινωνικοπολιτικά σχόλια και δεν έχουν να κάνουν τόσο με την τεχνολογια αλλά με το τι κόμπλεξ κουβαλάει ο καθένας.

Το θέμα βέβαια έχει πολιτικές προεκτάσεις κυρίως αλλά αντί για αυτές έγινε ένας αχταρμάς με το τι πρέπει να γίνει σε δικαστικό επίπεδο , δημοκρατικό επίπεδο ( ω ναι ξαφνικά θυμηθήκαμε ότι ζούμε σε δημοκρατία) άσχετα αν εκφέρονται προσωπικές απόψεις και ούτε κάθε εξής. Ναι έχω πάθος με την τεχνολογια και θα υποστηρίξω αυτό που πιστεύω και είναι αλήθεια. Θα κατηγορήσω πρακτικές που βάζουν φρένο στην τεχνολογια και την πρόοδο αλλά δεν θα κάτσω να το αναγάγω σε κοινωνικοπολιτικό επίπεδο. 
Δεν θα κάτσω να γράφω ότι φταίει η Apple που τόσα χρόνια είχε κλειδωμένο Bluetooth και nfc κερδίζοντας από την ενέργεια αυτή ποσά σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτό δεν είναι τεχνολογικό πρόβλημα αλλά οικονομοτεχνικό. 

Όχι . 

Από πότε η λέξη ουσία έχει μόνο κοινωνικοπολιτικοοικονομικά στοιχεία… σε μια τεχνολογία δεν υπάρχει ουσία?

ΥΓ το Bluetooth το έχει κλειδωμένο για όλους, δεν το χρησιμοποιεί μόνο αυτή και κανένας άλλος…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Από ποτε η λέξη ουσία έχει μόνο κοινωνικοπολιτικοοικονομικά στοιχεία… σε μια τεχνολογία δεν υπάρχει ουσία?   

Χάνονται οι βαθύτερες έννοιες των λέξεων όταν χρησιμοποιούνται άκριτα και χωρίς μέτρο. 
Δεν κολλάει σε μενα προσωπικά η λέξη ουσία σε τεχνολογικό επίπεδο παρά μόνο σαν ουσία χημική.

Το να χρησιμοποιώ την λέξη ουσία σε ένα άψυχο αντικείμενο και να εμβαθύνω χρησιμοποιώντας τεχνολογικούς όρους ουσιαστικά ακρωτηριάζει το ψυχικό σύνδεσμο της λέξης και το βαθύτερο νόημα. Δεν είναι ουσιώδες αν θα έχει το iPhone ανοικτό nfc σε αυτή την ζωή.  Η ζωή είναι πιο ουσιώδης χωρίς την χρήση iPhone και τεχνολογίας θα έλεγα.

Δεν θα δηλητηρίασω τα συναισθήματα με άψυχα αντικείμενα. Μπορεί εσυ να θελήσες να θίξεις κάποιο κοινωνικό πρόβλημα μέσο του iPhone αλλά αυτά δεν γίνεται να συνδεθεί μονο σε κάτι υλικό , γιατί έτσι η κοινωνία δεν είναι τίποτα άλλο από άψυχα αντικείμενα….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεχωρίσεις ποιες αντιδράσεις έρχονται γιατί λες κάτι σωστο και ποιες από οπαδούς που ότι και να έγραφες θα πάταγαν like…

Κάτσε ρε συ @AtiX ποιος κρίνει πως αυτό που λέω εγώ και άλλοι πόσοι στα κοντά 200 σχόλια είναι λάθος και αυτό που λες εσυ και άλλοι πόσοι επίσης είναι σωστό ;

 Για να καταλάβω δηλαδή ;

Υ.Γ εννοείτε πως δεν μιλάω για τις αντιδράσεις .

 Αυτό το χρησιμοποίησα στο άκυρο σχόλιο του άλλου που και αυτός σαν νταβάς ήρθε να μας υποδείξει το τι θα λέμε σε ένα νήμα , λες και τον υποχρέωσε κανείς να το διαβάσει 

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ το Bluetooth το έχει κλειδωμένο για όλους, δεν το χρησιμοποιεί μόνο αυτή και κανένας άλλος…

Ειλικρινά  πιστεύεις ότι δεν το χρησιμοποεί σε συνδυασμο με το nfc για το Apple Pay. Έχω την εντύπωση ότι το Apple Pay δεν είναι μόνο το nfc chip και είναι καλύτερο του ανταγωνισμού γιατί χρησιμοποιεί το Bluetooth και κάποια αλλα στοιχεία που δεν γνωρίζω της λεπτομερείες. 
Καλο είναι πριν τα ισοπεδώσουμε όλα με μια σκέψη της ΕΕ να δούμε καλύτερα τα δεδομένα του θέματος που προσωπικά πιστεύω είναι οικονομοτεχνικά παρά τεχνολογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Κάτσε ρε συ @AtiX ποιος κρίνει πως αυτό που λέω εγώ και άλλοι πόσοι στα κοντά 200 σχόλια είναι λάθος και αυτό που λες εσυ και άλλοι πόσοι επίσης είναι σωστό ;

 Για να καταλάβω δηλαδή ;

Το “πόρισμα” φίλε μου, δεν θα βγει σήμερα αλλά αν αυτό που συζητάμε αλλάξει ή όχι…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Κάτσε ρε συ @AtiX ποιος κρίνει πως αυτό που λέω εγώ και άλλοι πόσοι στα κοντά 200 σχόλια είναι λάθος και αυτό που λες εσυ και άλλοι πόσοι επίσης είναι σωστό ;

 Για να καταλάβω δηλαδή ;

Δημοκρατία ….. με εκπροσώπους της  3-4 σε αυτό forum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ειλικρινά  πιστεύεις ότι δεν το χρησιμοποεί σε συνδυασμο με το nfc για το Apple Pay. Έχω την εντύπωση ότι το Apple Pay δεν είναι μόνο το nfc chip και είναι καλύτερο του ανταγωνισμού γιατί χρησιμοποιεί το Bluetooth και κάποια αλλα στοιχεία που δεν γνωρίζω της λεπτομερείες. 
Καλο είναι πριν τα ισοπεδώσουμε όλα με μια σκέψη της ΕΕ να δούμε καλύτερα τα δεδομένα του θέματος που προσωπικά πιστεύω είναι οικονομοτεχνικά παρά τεχνολογικά.

Το πρόβλημα δεν είναι το Apple Pay αλλά η τακτική της να χρησιμοποιεί μόνο αυτή το nfc και να μην επιτρέπει σε κανένα άλλον…

Αν επέτρεπε την χρήση του και σε άλλους δεν θα έγραφα τα ίδια, πχ ποτέ δεν παραπονέθηκα για το Bluetooth…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, atheatos είπε

Όχι . Το εννοώ και το έγραψα και προηγουμένως ότι θα το κάνει αλλά με τρόπο που δεν θα αποφέρει κέρδος στους ανταγωνιστές αλά epic.

Δεν έχουν σχέση οι δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το πρόβλημα δεν είναι το Apple Pay αλλά η τακτική της να χρησιμοποιεί μόνο αυτή το nfc και να μην επιτρέπει σε κανένα άλλον…

Αν επέτρεπε την χρήση του και σε άλλους δεν θα έγραφα τα ίδια…

Δεν είναι ανοικτή συσκευή και αυτό ξεκαθαρίσαμε. Τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί δεν είναι εύκολο να γνωρίζουμε αλλά το πλεονέκτημα που έχει έναντι του ανταγωνισμού , μένει να ξεκαθαριστεί δικαστικά αν είναι μονοπωλιακό ή όχι. Γιατί έχει δημιουργήσει ένα ισχυρό οικονομικό δίκτυο που φυσικό είναι να ενοχλεί πολλούς.

6 λεπτά πριν, apos είπε

Δεν έχουν σχέση οι δύο περιπτώσεις.

Για μένα τα κίνητρα και στις δυο περιπτώσεις είναι οικονομικά παρά κοινωνικοπολιτικά που θέλουν να τα παρουσιάσουν κάποιοι.

Δεν ήταν σκοπός της epic πραγματικά να βοηθήσει του developer και ούτε της ΕΕ να ανοίξει την τεχνολογια τώρα. Επαναλαμβάνω θα δώσει το nfc η apple αλλά το Apple Pay που είναι το χαρτί που καίει την ΕΕ και όχι μόνο δεν θα το δώσει. 
Το Apple Pay έχω την εντύπωση ότι δεν βασίζεται μόνο στο nfc chip.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Για μένα τα κίνητρα και στις δυο περιπτώσεις είναι οικονομικά παρά κοινωνικοπολιτικά που θέλουν να τα παρουσιάσουν κάποιοι.

Δεν ήταν σκοπός της epic πραγματικά να βοηθήσει του developer και ούτε της ΕΕ να ανοίξει την τεχνολογια τώρα. Επαναλαμβάνω θα δώσει το nfc η apple αλλά το Apple Pay που είναι το χαρτί που καίει την ΕΕ και όχι μόνο δεν θα το δώσει. 

Δεν έχει σημασία τι πιστεύεις ούτε ποια είναι τα κίνητρα του καθενός. Σημασία έχει το λέει ο νόμος.

Τα άλλα που έγραψες τα έχεις βγάλει από το μυαλό σου. Δεν μίλησε κανείς για κοινωνικοπολιτικά κίνητρα και κανείς δεν είπε ότι η ΕΕ θέλει να της... δώσει η Apple το Apple Pay. Μα τι λες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δεν είναι ανοικτή συσκευή και αυτό ξεκαθαρίσαμε. Τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί δεν είναι εύκολο να γνωρίζουμε αλλά το πλεονέκτημα που έχει έναντι του ανταγωνισμού , μένει να ξεκαθαριστεί δικαστικά αν είναι μονοπωλιακό ή όχι. Γιατί έχει δημιουργήσει ένα ισχυρό οικονομικό δίκτυο που φυσικό είναι να ενοχλεί πολλούς.

Για μένα τα κίνητρα και στις δυο περιπτώσεις είναι οικονομικά παρά κοινωνικοπολιτικά που θέλουν να τα παρουσιάσουν κάποιοι.

Δεν ήταν σκοπός της epic πραγματικά να βοηθήσει του developer και ούτε της ΕΕ να ανοίξει την τεχνολογια τώρα. Επαναλαμβάνω θα δώσει το nfc η apple αλλά το Apple Pay που είναι το χαρτί που καίει την ΕΕ και όχι μόνο δεν θα το δώσει. 
Το Apple Pay έχω την εντύπωση ότι δεν βασίζεται μόνο στο nfc chip.

Έχω την εντύπωση ότι το Apple Pay δεν ενδιαφέρει ούτε την ΕΕ ούτε και τις τράπεζες… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, AtiX said:

Φίλε μου δεν υπάρχει δίλημμα και είναι τόσο μα τόσο απλό…

Υπάρχει μια εταιρία και έχει ένα προϊόν, ένα από τα hardware χαρακτηριστικά το χρησιμοποιεί μόνο η ίδια και απαγορεύει στους άλλους να έχουν πρόσβαση! Πρέπει αυτή η εταιρία να είναι στο απυρόβλητο ή όχι?

Και σου απαντησα

 

το ερωτημα που τιθεται δεν ειναι αυτο 

Το πραγματικο ερωτημα ειναι ποιος θα αποφασιζει

 

θες να αποφασιζεις εσυ τι προιον και εταιρια θα επιλεξεις ή να αποφασιζει καποιος αλλος για σενα

 

εγω δε λεω καταναγκη πως το προτιμω κλειστο αλλα αν υποθεσουμε πως ηθελα κλειστο γιατι να μην μπορω να αγορασω κλειστο συστημα; Αν δε σου αρεσει να το εχει κλειστο παρε αδροιδ που ειναι ανοικτο

4 hours ago, MikeKata said:

Εκτός από το ότι σου απέδειξα ότι δε γνώριζες ΓΙΑΤΙ έγινε το δικαστήριο (είμαι σίγουρος ότι ούτε καν άνοιξες να διαβάσεις το complaint), προσπαθείς να διαστρεβλώσεις και τα αποτελέσματά του. Ο ανταγωνισμός δημιουργήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή επιβλήθηκαν οι περιορισμοί στις μονοπωλιακές πρακτικές της MS. Και τα αποτελέσματά του ήταν αυτά που είδες. Περιμένω να δω πώς θα βρεις τρόπο στο επόμενο σχόλιο να διαστρεβλώσεις και αυτά που σου είπα.

Μια χαρα το διαβασα. Προφανως η δικη ηταν γενικη και επιανε πολλα οσον αφορα το λειτουργικο και αλλα

 

Ομως εδω μιλαμε για την ουσια. Η μ$ εκανε κινησεις για να κανει στανταρ τον εξπλορερ. Τον ενωσε με τον windows explorer τον εβαζε default κτλ κτλ. Αυτες οι μονοπωλιακες πρακτικες υπαρχουν μεχρι και σημερα

 

σημερα αν βαλεις win10 εχουν default της μ$. Αν αλλαξεις σου βγαζει μνμ. Αν αλλαξεις συντομευσεις ξανα. Δηλαδη το δικαστηριο δεν πετυχε απολυτως τιποτα. Η μ$ συνεχισε να προμοταρει το προιον της εναντι των αλλων απο το 1997 μεχρι και το 2017. Σε αυτα τα 20 χρονια ομως εχασε την κυριαρχια. Γιατι ο κοσμος πηγε στον φιρεφοξ?

Γιατι του το ειπε το δικαστηριο;

οχι απλως ο εξπλορερ εγινε θεοβαρος απο τα βιστα και μετα 

 

και γιατι ο φιρεφοξ εχασε και την αγορα την πηρε ο κρομ;

 

εκανε κανα δικαστηριο η γοογλ στον φιρεφοξ;

 

οχι απλως και ο φιρεφοξ τελικα εγινε θεοβαρης και ο κοσμος τον παρατησε για τον κρομ που ειναι απλος και ωραιος

σουτε κρατος χρειαστηκε ουτε δικαστηρια ουτε καποια παρεμβαση σε λειτουργικο

 

απλα ο κοσμος εμαθε να χρησιμοποιει τον εξπλορερ για να κανει μια και μονο δουλεια. Να κατεβαζει εναν καλο browser

4 hours ago, AtiX said:

θα σου φαινότανε λογικό να λειτουργούν μόνο τα ασύρματα ακουστικά της Apple και όχι των άλλων εταιριών?

Παμε παλι για 57654 φορα

οχι δεν ειναι λογικο και οχι δεν το θελουμε

 

το θεμα ειναι ποιος αποφασιζει για το «μονο»

3 hours ago, AtiX said:

Αρα σαν πελάτες μιας εταιρίας δεν μπορούμε να έχουμε άποψη ή απαιτήσεις για κάτι που μας ενοχλεί? Θα πρέπει δηλαδή και επειδή την αγοράσανε να είμαστε 100% ευχαριστημένοι και να μην λέμε ότι μας ενοχλούν ένα-δυο πράγματα… 

Προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένος κάτοχος iMac και iPhone, με ενοχλεί όμως να μην μπορώ να φορτώσω την athena card κατευθείαν από το κινητό μου, ενώ άλλοι με χειρότερες συσκευές το κάνουν…

Πολυ σωστα κανεις. Και μια φορα και ενα καιρο τα κινητα μεγαλωναν. Και ο τζομπς τα ηθελε μικρα. Και οταν αρχισε να χανει % αναγκαστηκε να βγαλει μεγαλυτερες οθονες (εποχες αιφον6) 

φαντασου να του ελεγαν απαγορευεται να μηνε χεις μοντελο 5 ιντσων

 

δευτερο παραδειγμα. 
στο αιφον 4 ο τζομπς εκοψε το φλας

τοτε ο μισος πλανητης ετρεχε φλαςστο γιουτουμπ ηταν φλας

ολος ο κοσμος εβριζε τζομπς

10 χρονια μετα κανεις δε χρησιμοποιει φλας

φαντασοΥ να εβγαινε η ΕΕ και να ελεγε δεν μπορειτε να απαγορευετε στους χρηστες φλας!

 

3 hours ago, primeragt said:

και απλά ο κόσμος χέστηκε δεν τον επιρεαζει, αφρό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και παράνομα

Απο που και ως που ενα ολιγοπωλειο ή μονοπωλειο ειναι παρανομο;

 

δηλαδη κοκακολα με 90% στα energy drinks ειναι κακο;

Μ$ με 90% στα λειτουργικα ειναι κακο;

τα φυσικα ειναι ΚΑΛΑ μονοπωλεια

3 hours ago, AtiX said:

Μα δεν έκανα λάθος επιλογή, έκανα την καλύτερη που είχα στην διάθεση μου… 

αν εσυ δεν θέλεις οι συσκευές που αγοράζεις να μην βελτιώνονται και να μην περιλαμβάνουν περισσότερες λειτουργίες μπράβο σου, εγώ που σέβομαι τα λεφτά μου θέλω το καλό να γίνεται καλύτερο και το καλύτερο άριστο…

Φυσικα

και καλα κανεις

και μπορεις να εκφρασεις την διαφωνια σου

αν αλλαξεις εταιρια αυριο η αππλ θα ψαξει γιατι. Και αν σαν εσενα φυγουν οι μισοι καταναλωτες να εισαι σιγουρος οτι θα αλλαξει πολιτικη. Και αυτος ειναι ενας επιθυμιτος τροπος λειτουργιας της αγορας

οχι να ερχεται η ΕΕ και να σου λεει τι θα επιλεξεις με το στανιο

3 hours ago, apos said:
8 hours ago, dieksodo said:

 

Σκέφτομαι αυτούς που επενδυσαν χρόνια ο στο να σου απαντάνε με επιχειρήματα και μετά είδαν αυτό... Δεν πιστεύω στα μάτια μου με αυτό που διάβασα...

Ξεκολλα το μυαλο σου απο το δαχτυλο και δες το δεντρο. Δεν εννοω να μοιρασει αρχεια C στις τραπεζες.εννοω οτι θελει να προστατευσει τη διαδικασια ακομα και το api. Εδω τα βιομετρικα δεν τα ζητα καν η ιδια στους σερβερ της δεν εμπιστευεται θα εμπιστευτει τριτους; 

3 hours ago, AtiX said:

Από πότε η λέξη ουσία έχει μόνο κοινωνικοπολιτικοοικονομικά στοιχεία… σε μια τεχνολογία δεν υπάρχει ουσία?

ΥΓ το Bluetooth το έχει κλειδωμένο για όλους, δεν το χρησιμοποιεί μόνο αυτή και κανένας άλλος…

Χανεις την ουσια απο αυτο που σου λεει ο αλλοςσαν αυριο ξεκλειδωσει το bluetooth στους υπολογιστες asus και το αφησει κλειδωμενο στους dell θα βγεις να πεις με ποιο δικαιωμα τολμησε

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, atheatos είπε

Ευχαριστώ δεν το είχα δει. Άρα θα πρέπει να δώσει πρόσβαση με κάποιο τρόπο αφού το διαφημίζει ως χαρακτηριστικό.

For the record, το διαφημίζει έτσι:

735658583_ScreenShot2021-10-09.png.ba9c8c5504116a163e6f3623043c561c.png

NFC with reader mode, δηλαδή μπορεί να διαβάσει NFC tags και να ανοίξει π.χ. η αντίστοιχη εφαρμογή.

Και σε Express Card mode θα μπορούσε θεωρητικά να λειτουργεί και το Athena card, άγνωστο βέβαια ποιος φταίει και δεν έχει προχωρήσει, πολυ πιθανό και η Apple καθώς πουθενά στην Ευρώπη δεν υποστηρίζονται τέτοιες κάρτες.

5 ώρες πριν, atheatos είπε

Ειλικρινά  πιστεύεις ότι δεν το χρησιμοποεί σε συνδυασμο με το nfc για το Apple Pay. Έχω την εντύπωση ότι το Apple Pay δεν είναι μόνο το nfc chip και είναι καλύτερο του ανταγωνισμού γιατί χρησιμοποιεί το Bluetooth και κάποια αλλα στοιχεία που δεν γνωρίζω της λεπτομερείες. 

Όχι, δεν χρησιμοποιεί Bluetooth το Apple Pay, ούτε data. Υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία μέσω NFC με το POS.

Επίσης, το Bluetooth που λέτε είναι διαθέσιμο σε apps τρίτων, για σύνδεση περιφερειακών π.χ., απλά δεν υποστηρίζονται κάποια modes, όπως file transfer.

Τέτοιοι περιορισμοί, σε τι modes δουλεύουν τα NFC/Bluetooth, προφανώς είναι τεχνητοί και απλά εξυπηρετούν το business model της Apple ή και το mentality σύμφωνα με το οποίο λειτουργικότητα με μέτριο/κακό UX και μικρό sale value κόβεται.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...