Προς το περιεχόμενο

Wordpress eshop ερώτηση για attributes


anesperos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σε wordpress eshop, με WooCommerce, γίνεται να ομαδοποίησω και να προβάλω προϊόντα με βάση το ίδιο attribute; 

Ακριβώς οπως μπορούμε να στέλνουμε μέσα από το μενού σε προϊόντα που ανήκουν σε συγκεκριμένη κατηγορία (πχ παπούτσια), να μπορούμε να στέλνουμε σε όσα προϊόντα έχουν το ίδιο attribute (πχ ίδιο χρώμα).

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω 😜

Ευχαρίστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, anesperos13 είπε

Καλησπέρα,

Σε wordpress eshop, με WooCommerce, γίνεται να ομαδοποίησω και να προβάλω προϊόντα με βάση το ίδιο attribute; 

Ακριβώς οπως μπορούμε να στέλνουμε μέσα από το μενού σε προϊόντα που ανήκουν σε συγκεκριμένη κατηγορία (πχ παπούτσια), να μπορούμε να στέλνουμε σε όσα προϊόντα έχουν το ίδιο attribute (πχ ίδιο χρώμα).

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω 😜

Ευχαρίστω πολύ

Από φίλτρα γνωρίζεις ?  πχ: https://docs.woocommerce.com/document/woocommerce-product-search/widgets/product-filter-attributes/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω ομάδα με προϊόντα που έχουν το ιδιο attribute και μετά να προσθέσω και φίλτρα στη συγκεκριμένη ομάδα προϊόντων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδα γίνεται.... 

Φτιάχνεις πρώτα το attribute, πχ: χρώμα. Μετά πας στα προϊόντα και σετάρεις το attribute χρώμα που έφτιαξες. Πχ πας στο εκάστοτε παπούτσι και του βάζεις κόκκινο, πράσινο, ασπρο ως atrribute επιλογή. 

Μετά τα φίλτρα είναι πανεύκολα. Έστω ότι φτιάχνεις φίλτρο χρώμα, αυτό αυτόματα θα τα ομαδοποιήσει όταν κάποιος διαλέξει πχ το χρώμα κόκκινο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το ξέρω.. λέω αν γίνεται να μου εμφανίζει τα προϊόντα που έχουν ίδιο attribute, ακριβώς οπως εμφανίζει προϊόντα που ανήκουν στην ίδια κατηγορία.. μάλλον δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, anesperos13 είπε

Ναι αυτό το ξέρω.. λέω αν γίνεται να μου εμφανίζει τα προϊόντα που έχουν ίδιο attribute, ακριβώς οπως εμφανίζει προϊόντα που ανήκουν στην ίδια κατηγορία.. μάλλον δεν γίνεται..

Για να καταλαβω εσύ θες να έχεις ένα λινκ που για παράδειγμα να δείχνει όλα τα "κόκκινα" παπούτσια ή λίνκ όλα τα προϊόντα που έχουν τη attribute κατηγορία "χρώμα"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, anesperos13 είπε

Ακριβώς!

Θες:

α) θες να έχεις ένα λινκ που για παράδειγμα να δείχνει όλα τα "κόκκινα" παπούτσια

ή

β) λίνκ όλα τα προϊόντα που έχουν τη attribute κατηγορία "χρώμα"?

γιατί δεν είναι το ίδιο... 

η θες και το Α και το Β ? 

Για το Α):

πολύ εύκολα αν έχεις φίλτρα έχεις και λινκ. Για παράδειγμα στο απο κάτω έχω διαλέξει ως φίλτρο τη μαρκα  και αν παρατηρήσεις έχω αυτόματα έτοιμο το λινκ

 
Clipboard01.jpg.7b5d1325ff5610bc69c97389db1c080b.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω το Β. Όλα τα προϊόντα που έχουν τον ίδιο σχεδιαστή πχ. Τον οποίο έχω βάλει σε attribute.. κι αν γίνεται να βάλω φίλτρα σε αυτά τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2021 στις 7:55 ΠΜ, anesperos13 είπε

Θέλω το Β. Όλα τα προϊόντα που έχουν τον ίδιο σχεδιαστή πχ. Τον οποίο έχω βάλει σε attribute.. κι αν γίνεται να βάλω φίλτρα σε αυτά τα προϊόντα.

Στην τελευταία έκδοση φτιάχτηκε το θέμα με τα Ελληνικά και μπορείς να καλείς το URL περίπου όπως σου έγραψαν.

π.χ. mysite.gr/shop/?filter_color=ασπρομαυρο (όπου color το όνομα του attribute)

Αν μέσα από τις επιλογές του attribute ενεργοποιήσεις το Enable Archives μετά τα URL θα γίνουν ακόμα πιο φιλικά.

mysite.gr/color/ασπρομαυρο

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπάρχει το BeRocket filter Που μπορεί να σε βοηθήσει το οποιό ειναι παρα πολύ καλό και χρησιμοποιεί AJAX. Αλλό ένα καλό προσθετο για wordpress είναι το  Woocommerce υπολειπόμενο ποσό για δωρεάν μεταφορικά που κάνει αυτό ακριβώς που λεεί
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...