Προς το περιεχόμενο

εμπειριες απο αγορα οθονης απο amazon.de?


x_revenge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχει κανει καποιος αγορα οθονης απο amazon.de με αποστολη στην ελλαδα; Με ενδιαφερει η ολη διαδικασια και εξισου σημαντικο αν χρεωνουν μεταφορικα ξανα σε περιπτωση επιστροφης για dead pixel/doa/κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει τον ιούλιο μια οθόνη για PC, και ήρθε μέσα σε λίγες μέρες με ΕΛΤΑ courier. Για επιστροφή σε περίπτωση θέματος, νομίζω τα μεταφορικά στα καλύπτει η amazon. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ρωτήσεις το customer support μέσω live chat ή email.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 4:58 ΜΜ, x_revenge είπε

Καλησπερα, εχει κανει καποιος αγορα οθονης απο amazon.de με αποστολη στην ελλαδα; Με ενδιαφερει η ολη διαδικασια και εξισου σημαντικο αν χρεωνουν μεταφορικα ξανα σε περιπτωση επιστροφης για dead pixel/doa/κτλ.

Πρόσφατα πήρα την LG 27GP850-B από εκεί. Σε εμένα την έφερε η Γενική Ταχυδρομική. Το κιβώτιο της οθόνης ήταν μέσα σε ένα μεγαλύτερο, το κλασσικό που χρησιμοποιεί η Amazon και στα κενά είχαν βάλει χαρτιά σε ρολά, για εξτρά προστασία, όλα καλά! Για το θέμα της επιστροφής, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, live chat ή mail.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, camel555 είπε

Πρόσφατα πήρα την LG 27GP850-B από εκεί. Σε εμένα την έφερε η Γενική Ταχυδρομική. Το κιβώτιο της οθόνης ήταν μέσα σε ένα μεγαλύτερο, το κλασσικό που χρησιμοποιεί η Amazon και στα κενά είχαν βάλει χαρτιά σε ρολά, για εξτρά προστασία, όλα καλά! Για το θέμα της επιστροφής, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, live chat ή mail.

Για πες εντυπώσεις. Μη μου πεις ότι τη πρόλαβες στα 390;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Για πες εντυπώσεις. Μη μου πεις ότι τη πρόλαβες στα 390;

Δυστυχώς δεν την πρόλαβα στην τιμή που λες και δεν υπήρχε διαθέσιμη Ελλάδα... Την αγόρασα γιατί δεν άντεχα να μυρίζω άλλο τα χημικά της γνωστής Dell.

Για μένα είναι ό,τι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου (Dell S2721DGFA, LG 27GL850-B, BenQ EX2780Q, Dell U2515H, την τελευταία την αναφέρω διότι πιστεύω η Dell δίνει άλλη βαρύτητα στην Ultrasharp σειρά σε σχέση με τις gaming, την έχω εδώ και 6 και χρόνια και δουλεύει ρολόι).

Έτρεξα πρώτα όλα τα tests που βρήκα (Eizo κλπ), μια χαρά. Ποιότητα κατασκευής καλύτερη από την Dell. Παρά το κόκκινο δακτυλίδι πίσω, την θεωρώ πιο λιτή από την Dell (δεν "φωνάζει" gaming). Το menu σε σχέση με την προηγούμενη LG (27GL850-B), έχει αισθητικές βελτιώσεις και είναι εύχρηστο. Το software για onscreen χειρισμό, μου δημιουργούσε θέμα, όταν "ξύπναγα" την οθόνη από sleep, φρίζαρε στιγμιαία το pc, οπότε το απεγκατέστησα και όλα καλά (δοκίμασα απενεργοποίηση της αυτόματης αναγνώρισης θύρας μπας και έφταιγε αυτό, αλλά τίποτα).

Πλήρης θύρες πίσω, με μόνο μείον που δεν έχουν την φορά των Dell, αλλά με λίγο χρόνο και υπομονή, πετυχαίνεις άριστο cable management σε βραχίονα. Η βάση, παρόλο που δεν την χρησιμοποίησα, ήταν πολύ βαριά και στιβαρή, ενδεχομένως τα δυο πόδια να απαιτούν μεγάλο σχετικά γραφείο.

Κρίσιμος παράγοντας στις οθόνες είναι πιστεύω να τους δίνεις χρόνο να προσαρμοστούν τα μάτια σου... Στην αρχή μου φαινόταν να υπάρχει μια αμυδρή προς το μπλέ απόχρωση (σαν λάμπα led 6500k, που τα κάνει όλα πιο ψυχρά), αλλά δεν με ενόχλησε σε βαθμό μη χρήσης της, μάλλον το συνήθισα. Νομίζω το είχα διαβάσει και σε κάποιο review και έλεγα ας την πάρω και εν ανάγκη θα επένδυα σε ένα Datacolor SpyderX Pro, που τελικά δεν χρειάστηκε.

Η ποιότητα των χρωμάτων, της εικόνας και της κίνησης, είναι εξαιρετική. Πρόσφατα τελείωσα το Wolfenstein: Youngblood, όπου το μόνιτορ θέριζε. Απίστευτα smooth εμπειρία...

Προτίμησα την αγορά από Amazon γιατί όπως έλεγε και μια παλιά διαφήμιση, θέλω αγορές "χωρίς κρυφές χρεώσεις".... ή να πρέπει να αφιερώσω ώρες για να βρω τους όρους εγγύησης ενός αγαθού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ευχαριστώ για το info, τελικά παίζει 180Hz ? γιατί κάτι διάβασα το είχαν μειώσει στα 165..

@camel555

Tο είχα διαβάσει αυτό που λες αλλά το θεώρησα ασήμαντο (την μετάβαση από 165 σε 180Hz). Υπάρχει μια επιλογή overlock στο menu της LG, πήγε στο 180Hz αφού ρύθμισα στο advanced display settings των win10 το refresh rate στα 180Hz. Στο AMD Radeon Software μου γράφει ως FreeSync range: 48-180Hz reported by display.

Οπότε λειτουργεί κανονικά στα 180Hz και πλέον είναι enabled ως feature.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...