Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση θερμοστάτη tado° σε θέση κλασικού;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello. Αγόρασα ένα σετάκι tado° για να ελέγχω λίγο πιο εύκολα τη θέρμανση (με HomeKit κ.λπ να'ουμ :P). Αλλά δε καταφέρνω να το συνδέσω . Το tado° στην ουσία είναι ένα κλασικό SPDT ρελέ, τίποτα περισσότερο (δηλαδή επαφή common, καθώς και normally open, normally closed). Και απ' όσο ξέρω, ένας κλασικός θερμοστάτης για να ενεργοποιήσει τη θέρμανση, βραχυκυκλώνει φάση με γη.

Έλα όμως που τα καλώδια που έρχονται απ' το λεβητοστάσιο ... δεν έχουν καν γη, αλλά έχουν κόκκινο - μαύρο, λες κι είναι ... διακόπτης! Ένα σχεδιάγραμμα για τους πιο οπτικούς:

tado.png.43283b6b846655062e54218252b34894.png

Εγώ τώρα πως υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω τη σύνδεση; Πως λειτουργεί το ρημάδι το καλοριφέρ μου ; 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Hello. Αγόρασα ένα σετάκι tado° για να ελέγχω λίγο πιο εύκολα τη θέρμανση (με HomeKit κ.λπ να'ουμ :P). Αλλά δε καταφέρνω να το συνδέσω . Το tado° στην ουσία είναι ένα κλασικό SPDT ρελέ, τίποτα περισσότερο (δηλαδή επαφή common, καθώς και normally open, normally closed). Και απ' όσο ξέρω, ένας κλασικός θερμοστάτης για να ενεργοποιήσει τη θέρμανση, βραχυκυκλώνει φάση με γη.

Έλα όμως που τα καλώδια που έρχονται απ' το λεβητοστάσιο ... δεν έχουν καν γη, αλλά έχουν κόκκινο - μαύρο, λες κι είναι ... διακόπτης! Ένα σχεδιάγραμμα για τους πιο οπτικούς:

tado.png.43283b6b846655062e54218252b34894.png

Εγώ τώρα πως υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω τη σύνδεση; Πως λειτουργεί το ρημάδι το καλοριφέρ μου ; 

:(

Βάλε φωτογραφία με τον παλιό θερμοστάτη. Δεν πιστεύω να τον έχεις αποσυνδέσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Βάλε φωτογραφία με τον παλιό θερμοστάτη. Δεν πιστεύω να τον έχεις αποσυνδέσει; 

Δυστυχώς... γίναν πολλές εργασίες στο σπίτι, πρακτικά αλλάχθηκε το μεγαλύτερο μέρος της εγκατάστασης (και πίνακας, κ.λπ). Ήταν λάθος που δεν έβγαλα μία φώτο πριν την αποσύνδεση, αλλά τώρα πάει! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Haldol είπε

Και απ' όσο ξέρω, ένας κλασικός θερμοστάτης για να ενεργοποιήσει τη θέρμανση, βραχυκυκλώνει φάση με γη.

Για την δικη σου ασφάλεια αλλά και της εγκατάστασης, καλεσε ηλεκτρολόγο!

Αυτα που λες ειναι επικίνδυνα και εγκληματικά!

καλη συνεχεια!

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Για την δικη σου ασφάλεια αλλά και της εγκατάστασης, καλεσε ηλεκτρολόγο!

Αυτα που λες ειναι επικίνδυνα και εγκληματικά!

καλη συνεχεια!

Η εγκατάσταση είναι φτιαγμένη κατ' αυτόν τον τρόπο από ηλεκτρολόγο. Εκτός κι αν έβαλε ... κιτρινοπράσινο καλώδιο για την επαφή του καλοριφέρ (επειδή αυτό περίσσευε απ'το 3x1.5 που πέρασε) και το καταλαβαίνω εγώ για γη. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, ναι, τα έμαθα στραβά, και ναι, είναι εγκληματίας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η εγκατάσταση είναι φτιαγμένη κατ' αυτόν τον τρόπο από ηλεκτρολόγο. Εκτός κι αν έβαλε ... κιτρινοπράσινο καλώδιο για την επαφή του καλοριφέρ (επειδή αυτό περίσσευε απ'το 3x1.5 που πέρασε) και το καταλαβαίνω εγώ για γη. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, ναι, τα έμαθα στραβά, και ναι, είναι εγκληματίας. 

 

Σε οσους θερμοστάτες έχω αντικαταστήσει σε κανέναν δεν βασίστηκα στα χρώματα που είχε. Γιαυτό τον λόγο σε ρώτησα αν είναι συνδεδεμένος ο παλιός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο να καλέσεις άλλο, σοβαρό επαγγελματία!

ΑυτΆ από μένα! Οτιδήποτε άλλο είναι συνενοχή! :) 

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Haldol είπε

Hello. Αγόρασα ένα σετάκι tado° για να ελέγχω λίγο πιο εύκολα τη θέρμανση (με HomeKit κ.λπ να'ουμ :P). Αλλά δε καταφέρνω να το συνδέσω . Το tado° στην ουσία είναι ένα κλασικό SPDT ρελέ, τίποτα περισσότερο (δηλαδή επαφή common, καθώς και normally open, normally closed). Και απ' όσο ξέρω, ένας κλασικός θερμοστάτης για να ενεργοποιήσει τη θέρμανση, βραχυκυκλώνει φάση με γη.

Έλα όμως που τα καλώδια που έρχονται απ' το λεβητοστάσιο ... δεν έχουν καν γη, αλλά έχουν κόκκινο - μαύρο, λες κι είναι ... διακόπτης! Ένα σχεδιάγραμμα για τους πιο οπτικούς:

tado.png.43283b6b846655062e54218252b34894.png

Εγώ τώρα πως υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω τη σύνδεση; Πως λειτουργεί το ρημάδι το καλοριφέρ μου ; 

:(

Την μια λες απο το λεβητοστασιο ερχονται μαυρο και κοκκινο,την αλλη οτι η εντολη ειναι το κιτρινοπρασινο που περισσευε απο το 3χ1.5.Τι καλωδια ερχονται απο το λεβητοστασιο στον θερμοστατη τελικα?Επισης,η μονη κλεμα συνδεσης που εχει ο θερμοστατης που πηρες,ειναι αυτη με NC-COM-NO?

Οι απλοι αναλογικοι θερμοστατες για να δουλεψουν χρειαζονται εντολη(φαση δλδ),επιστροφη και ουδετερο για το λαμπακι.Οι πιο καινουργιοι οι ηλεκτρονικοι χρειαζονται μονο φαση και επιστροφη μιας και οι περισσοτεροι παιρνουν μπαταριες για τις ενδειξεις.Ουτε γη,ουτε αερα,ουτε φωτια χρειαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Την μια λες απο το λεβητοστασιο ερχονται μαυρο και κοκκινο,την αλλη οτι η εντολη ειναι το κιτρινοπρασινο που περισσευε απο το 3χ1.5.Τι καλωδια ερχονται απο το λεβητοστασιο στον θερμοστατη τελικα?Επισης,η μονη κλεμα συνδεσης που εχει ο θερμοστατης που πηρες,ειναι αυτη με NC-COM-NO?

Είναι 2 σπίτια.

Στο κάτω (που θέλω να βάλω το θερμοστάτη) έχουμε 4 καλώδια (καφέ - μπλε - μαύρο - κόκκινο). 

Στο πάνω (που κοίταξα συνδεσμολογία για "μπούσουλα") είναι το 3Χ1,5 που βραχυκυκλώνει τη φάση με τη γη για να δουλέψει. Με όσα λέτε καταλαβαίνω ότι το κιτρινοπράσινο έχει χρησιμοποιηθεί λανθασμένα σαν επιστροφή.

Ο θερμοστάτης πέρα από αυτή την κλέμα, έχει και ψηφιακή σύνδεση για κάποιο bus, αλλά δεν έδωσα σημασία "τι" bus, αφού δεν έχουμε τίποτε τέτοιο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Haldol είπε

Είναι 2 σπίτια.

Στο κάτω (που θέλω να βάλω το θερμοστάτη) έχουμε 4 καλώδια (καφέ - μπλε - μαύρο - κόκκινο). 

Στο πάνω (που κοίταξα συνδεσμολογία για "μπούσουλα") είναι το 3Χ1,5 που βραχυκυκλώνει τη φάση με τη γη για να δουλέψει. Με όσα λέτε καταλαβαίνω ότι το κιτρινοπράσινο έχει χρησιμοποιηθεί λανθασμένα σαν επιστροφή.

Ο θερμοστάτης πέρα από αυτή την κλέμα, έχει και ψηφιακή σύνδεση για κάποιο bus, αλλά δεν έδωσα σημασία "τι" bus, αφού δεν έχουμε τίποτε τέτοιο στο σπίτι.

 Το κατω διαμερισμα που μας ενδιαφερει,μηπως ειχε και εντολη για μποιλερ?3 καλωδια χρειαζεται ο θερμοστατης οπως εγραψα και πιο πανω.Το τεταρτο ή ηταν περισευμα ή εντολη για μποιλερ.Εσυ δωσε το μαυρο στο COM και στο NO το κοκκινο.Αν δεν παρει μπρος το καλοριφερ (αφου δωσεις εντολη στο tado εννοειτε),βγαζεις το κοκκινο και βαζεις το καφε.Εννοειτε οτι οποια επεμβαση κανεις κλεινεις το ρευμα.Μην βαλεις πουθενα το μπλε,μονωσε το με ταινια και αστο στην ακρη.Μονοφασικο ρευμα εχεις στο σπιτι ε?

Αν μετα την επεμβαση ζεις,γραψε αν το εκανες να δουλεψει.Πλακα κανω ρε,μην φοβασαι,δεν προκειται να γινει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Το κατω διαμερισμα που μας ενδιαφερει,μηπως ειχε και εντολη για μποιλερ?3 καλωδια χρειαζεται ο θερμοστατης οπως εγραψα και πιο πανω.Το τεταρτο ή ηταν περισευμα ή εντολη για μποιλερ.Εσυ δωσε το μαυρο στο COM και στο NO το κοκκινο.Αν δεν παρει μπρος το καλοριφερ (αφου δωσεις εντολη στο tado εννοειτε),βγαζεις το κοκκινο και βαζεις το καφε.Εννοειτε οτι οποια επεμβαση κανεις κλεινεις το ρευμα.Μην βαλεις πουθενα το μπλε,μονωσε το με ταινια και αστο στην ακρη.Μονοφασικο ρευμα εχεις στο σπιτι ε?

Αν μετα την επεμβαση ζεις,γραψε αν το εκανες να δουλεψει.Πλακα κανω ρε,μην φοβασαι,δεν προκειται να γινει τιποτα.

Το boiler παίρνει εντολή από άλλο διακόπτη, σε άλλο σημείο του σπιτιού (δε προβλέφθηκε όταν έγινε η εγκατάσταση και μπήκε "τσόντα" μετά). Οπότε μάλλον περίσσευμα είναι το 4ο καλώδιο. Θα κάνω δοκιμή αύριο όπως γράφεις. Παρόλα αυτά το σπίτι είναι 3Φ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το boiler παίρνει εντολή από άλλο διακόπτη, σε άλλο σημείο του σπιτιού (δε προβλέφθηκε όταν έγινε η εγκατάσταση και μπήκε "τσόντα" μετά). Οπότε μάλλον περίσσευμα είναι το 4ο καλώδιο. Θα κάνω δοκιμή αύριο όπως γράφεις. Παρόλα αυτά το σπίτι είναι 3Φ.

Τι θερμοστατη ειχε πριν,απλο αναλογικο?Υπαρχει να βγαλεις μια φωτο την κλεμα συνδεσης του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Τι θερμοστατη ειχε πριν,απλο αναλογικο?Υπαρχει να βγαλεις μια φωτο την κλεμα συνδεσης του?

Ναι, απλό αναλογικό, νομίζω τον κλασικό ΙΜΙΤ. :P

Φώτο δυστυχώς δεν έχω, κατά την ανακαίνιση ξηλώθηκε & πετάχτηκε (λάθος, το ξέρω... αν υπήρχε μία φώτο απ' τη συνδεσμολογία τώρα θα 'ταν όλα πιο εύκολα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello! :)

Βρήκα wiring diagram καταχωνιασμένο μέσα στον πίνακα ελέγχου της θέρμανσης... τέλος καλό, όλα καλά.

Τελικώς, το καφέ ήταν φάση, το κόκκινο η εντολή, το μαύρο ... spare και το μπλε ουδέτερος για λαμπάκι . 

Έγινε και δοκιμή και όλα οκ ! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...