Προς το περιεχόμενο

Προσθηκη Bluetooth σε ενισχυτη


Thanasaras21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα διαθέτω έναν ενισχυτη Yamaha RN 500 τον οποίο έχω συνδεδεμένο με παθητικά ηχεία και ένα πικαπ για ακροαση βινυλιων. Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να συνδέσω συσκευη σαν την παρακατω στον ενισχυτη προκειμενου να αποκτησει bluetooth για να μπορω να παιζω μουσικη απο κινητο ή laptop στα ηχεία του hifi περαν των βινυλιων. Ευχαριστω πολυ!

https://www.skroutz.gr/s/13886765/TaoTronics-TT-BA09.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα....ναι μπορεις να κανεις δουλεια με αυτο και θα ηταν καλυτερα να το συνδεσεις με οπτικη ινα στον ενισχυτη σου.Αλλα γιατι να μπλεξεις με bluetooth? Μπορεις να κανεις το ιδιο (να στειλεις δηλαδη απο το lpatop ή το smartphone) με wi-fi,το υλικο που θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasos2012 είπε

Καλησπερα....ναι μπορεις να κανεις δουλεια με αυτο και θα ηταν καλυτερα να το συνδεσεις με οπτικη ινα στον ενισχυτη σου.Αλλα γιατι να μπλεξεις με bluetooth? Μπορεις να κανεις το ιδιο (να στειλεις δηλαδη απο το lpatop ή το smartphone) με wi-fi,το υλικο που θελεις.

Δεν εχει wifi ο ενισχυτης μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thanasaras21 είπε

Δεν εχει wifi ο ενισχυτης μου

Δεν έχει σημασία αυτό, έχει ethernet, άρα μπορεί να είναι στο ίδιο δίκτυο με τις ασύρματες συσκευές σου (οπότε μπορεί να δει η μια την άλλη). Δοκίμασε το και θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tasos2012 είπε

Δεν έχει σημασία αυτό, έχει ethernet, άρα μπορεί να είναι στο ίδιο δίκτυο με τις ασύρματες συσκευές σου (οπότε μπορεί να δει η μια την άλλη). Δοκίμασε το και θα δεις.

Συνδεθηκα μέσω ενός extender που ειχα διοτι το ρουτερ ειναι μακρυα για να συνδεθει απευθειας μεσω ethernet αλλά δεν βρίσκω πως μπορώ να παιξω μουσικη απο τον υπολογιστη ή το κινητό στο hifi. Βασικά μπορώ να παίξω από spotify αλλά δεν ξέρω αν θα γινόταν αν δεν είχε το app ο ενισχυτής.

Επεξ/σία από Thanasaras21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Thanasaras21 είπε

Συνδεθηκα μέσω ενός extender που ειχα διοτι το ρουτερ ειναι μακρυα για να συνδεθει απευθειας μεσω ethernet αλλά δεν βρίσκω πως μπορώ να παιξω μουσικη απο τον υπολογιστη ή το κινητό στο hifi. Βασικά μπορώ να παίξω από spotify αλλά δεν ξέρω αν θα γινόταν αν δεν είχε το app ο ενισχυτής.

O ενισχυτης ειναι λιγο παλιο μοντελο και δεν εχει την application της Υamaha musicCast,που θα σου ελυνε τα χερια.Απλα πρεπει να εχει την δυνατοτητα spotify connect. Μικρο το κακο,για τον υπολογιστη ,απλα καταβαζεις το foobar και τα components σχετικα με upnp (φυσικα μπορεις και τωρα με τον media player των windows να δεις δικτυακα τον ενισχυτη και να στειλεις υλικο απο τον υπολογιστη σου).Για το κινητο,απλα εγκαθιστας της εφαρμογη bubble upnp player (υπαρχει και free,αλλα ολες οι δυνατοτητες υπαρχουν στην φουλ εκδοση....3-4 ευρω κοστιζει εφαπαξ) και απο αυτο θα μπορεις να στειλεις στον ενισχυτη σου,υλικο που εχεις ειτε στο κινητο,ειτε οπουδηποτε αλλου (υπολογιστη,δισκο nas κλπ) στο ιδιο δικτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω βαλει ενα φθηνο επαναφορτιζομενο car bluetooth στο aux ενος επιλογεα και το χρησιμοποιω

https://www.joom.com/en/products/5f72f31b8c7ef60106a9255b

https://www.skroutz.gr/s/25209134/Nedis-Analogue-Audio-Switch-ASWI2404BK-3-5mm-Female-3x-2x-RCA-Female-2x-RCA-Female.html?from=catspan

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 9:20 ΠΜ, tasos2012 είπε

O ενισχυτης ειναι λιγο παλιο μοντελο και δεν εχει την application της Υamaha musicCast,που θα σου ελυνε τα χερια.Απλα πρεπει να εχει την δυνατοτητα spotify connect. Μικρο το κακο,για τον υπολογιστη ,απλα καταβαζεις το foobar και τα components σχετικα με upnp (φυσικα μπορεις και τωρα με τον media player των windows να δεις δικτυακα τον ενισχυτη και να στειλεις υλικο απο τον υπολογιστη σου).Για το κινητο,απλα εγκαθιστας της εφαρμογη bubble upnp player (υπαρχει και free,αλλα ολες οι δυνατοτητες υπαρχουν στην φουλ εκδοση....3-4 ευρω κοστιζει εφαπαξ) και απο αυτο θα μπορεις να στειλεις στον ενισχυτη σου,υλικο που εχεις ειτε στο κινητο,ειτε οπουδηποτε αλλου (υπολογιστη,δισκο nas κλπ) στο ιδιο δικτυο.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Δεν έβγαλα άκρη με το foobar 2000 για να είμαι ειλικρινής. Δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι όμως μιας και μπορώ να κάνω cast to device και να δει τον ενισχυτή μου η default εφαρμογή των windows για μουσική. Από άποψη ποιότητας ποια λύση είναι καλύτερη? Η υπάρχουσα με σύνδεση στο ιντερνετ ή η αρχική με τη συσκευή bluetooth? Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thanasaras21 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Δεν έβγαλα άκρη με το foobar 2000 για να είμαι ειλικρινής. Δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι όμως μιας και μπορώ να κάνω cast to device και να δει τον ενισχυτή μου η default εφαρμογή των windows για μουσική. Από άποψη ποιότητας ποια λύση είναι καλύτερη? Η υπάρχουσα με σύνδεση στο ιντερνετ ή η αρχική με τη συσκευή bluetooth? Ευχαριστώ και πάλι!

 

Σαφως με wi-fi.....το bluetooth ειναι απωλεστικο,το wi-fi οχι,ενω εχει και αλλα πρακτικα θεματα (πχ να ακους μουσικη και να σου τηλεφωνουν για παραδειγμα). Περα απο αυτο το τμημα dac του yamaha σου,ειναι μακραν καλυτερο απο το αντιστοιχο του bluetooth που ανεφερες. Με το foobar αν το ψαξεις λιγο στο youtube,θα βρεις πολλα βιντεο για το τι πρεπει να κανεις.Ειναι πολυ απλο,δεν θα σου παρει πανω απο δεκαλεπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...