Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορά ενός καινούργιου 4G κινητού σήμερα;


atrwtos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά μοντέλα που έχουν βγει τα τελευταία 2 χρόνια βγαίνουν τα ίδια σε εκδόσεις 5g και 4g. Είναι ακόμα νωρίς για το 5g;;;...Οι εταιρίες κινητής δεν υποστηρίζουν όλα τα μοντέλα ακόμα;;;...Γιατί και να το χεις το 5g δεν το χρησιμοποιείς ακόμα;;...και με το 4g μια χαρά είμαστε για τα 5 επόμενα χρόνια τουλάχιστον;;;..Αξίζει πιστευετε η αγορά ενός κινητού 4g σήμερα;;...πείτε μου την γνώμη σας θα ήθελα να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δες ολο το βιντεο , να δεις πως ειναι να μιλας λες και δεν εχει οξυγονο το περιβαλλον και πρεπει να παιρνεις ανασα ανα δυο λεξεις. Δεν κανει για παρουσιασεις ο τυπος , ας του το πει καποιος.

Στο θεμα μας , συνηθως οι εκδοσεις ενος κινητου με την υποστηριξη 5g , εχουν καλυτερο επεξεργαστη απο την αντιστοιχη εκδοση με το 4g. Aρα αν τα οικονομικα βγαινουν , παιρνεις την 5g εκδοση του κινητου και εισαι καλυμμενος απο ολες τις αποψεις.
Τωρα , αν το χρειαζομαστε , που πιανει , ποση ταχυτητα και αλλες φιλοσοφικες ερωτησεις ειναι ανευ σημασιας :) Αν δεν εχεις απεριοριστα data στο κινητο ουτε speedtest δεν θα μπορεις να τραβηξεις... 

Προσωπικα , σε 2 περιπτωσεις που επιασα 5g , η ταχυτητα ηταν γυρω στα 30mbps. Ισως επειδη δεν υποστηριζεται και καλα το μοντελο μου απο τον παροχο αν και υποστηριζει παρεμφερες (πιο ακριβο) μοντελο της ιδιας σειρας με το δικο μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι δες ολο το βιντεο , να δεις πως ειναι να μιλας λες και δεν εχει οξυγονο το περιβαλλον και πρεπει να παιρνεις ανασα ανα δυο λεξεις. Δεν κανει για παρουσιασεις ο τυπος , ας του το πει καποιος.

Στο θεμα μας , συνηθως οι εκδοσεις ενος κινητου με την υποστηριξη 5g , εχουν καλυτερο επεξεργαστη απο την αντιστοιχη εκδοση με το 4g. Aρα αν τα οικονομικα βγαινουν , παιρνεις την 5g εκδοση του κινητου και εισαι καλυμμενος απο ολες τις αποψεις.
Τωρα , αν το χρειαζομαστε , που πιανει , ποση ταχυτητα και αλλες φιλοσοφικες ερωτησεις ειναι ανευ σημασιας :) Αν δεν εχεις απεριοριστα data στο κινητο ουτε speedtest δεν θα μπορεις να τραβηξεις... 

Προσωπικα , σε 2 περιπτωσεις που επιασα 5g , η ταχυτητα ηταν γυρω στα 30mbps. Ισως επειδη δεν υποστηριζεται και καλα το μοντελο μου απο τον παροχο αν και υποστηριζει παρεμφερες (πιο ακριβο) μοντελο της ιδιας σειρας με το δικο μου.

Οποτε αξιζει η αγορα ενος καινουργιου 4g ή 5g κινητου..ιδιο μοντελο μαρκα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απάντηση από την προσωπικη μου εμπειρια:  ηθελα να πάρω ενα Samsung Α52 και είχαν σε προσφορά με 335Ε το πρώτο 5G (από ότι κατάλαβα για να ξεσκαρταρουν τα τελευταία κομματια) και δεν το πρόλαβα. Μετά είχαν στην ίδια τιμή το 4G και ήρθε το A52S 5G στα 400. Εγώ αφου έχασα την προσφορά για το πρώτο 5g, μετα αποφάσισα ότι δεν ήθελα να ξοδέψω παραπάνω λεφτά για την 2η έκδοση και πηρα το 4g. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chios είπε

Ποιο σε ενδιαφέρει;

Samsung galaxy s20 fe

2 ώρες πριν, sattack είπε

απάντηση από την προσωπικη μου εμπειρια:  ηθελα να πάρω ενα Samsung Α52 και είχαν σε προσφορά με 335Ε το πρώτο 5G (από ότι κατάλαβα για να ξεσκαρταρουν τα τελευταία κομματια) και δεν το πρόλαβα. Μετά είχαν στην ίδια τιμή το 4G και ήρθε το A52S 5G στα 400. Εγώ αφου έχασα την προσφορά για το πρώτο 5g, μετα αποφάσισα ότι δεν ήθελα να ξοδέψω παραπάνω λεφτά για την 2η έκδοση και πηρα το 4g. 

Μπραβο εσυ το ειδες απο οικονομικη πλευρα...και σου ηταν ευκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5G τι προσφερει ουσιαστικα?Παραπανω ταχυτητες στο ιντερνετ.Δε σε καλυπτει το 4G?

Εαν ναι,παιρνεις 5G ,εαν οχι παιρνεις 4G.

Προσωπικα θεωρω το 5G μια βλακεια και το προωθουν σαν επανασταση απλα για να πουλησουν νεες συσκευες.

Πουθενα δεν εχω νιωσει να σερνεται το 4G εαν εχει ικανοποιητικο σημα.

Και σιγουρα δε προκειται να πληρωσω καπελο 100+ ευρω εξτρα για να παρω το 5G.

Ασε που με τα πακετα που δινουν και που εχεις τη ταχυτητα τι να τη κανεις οταν ουσιαστικα σε 3 λεπτα μπορεις να φας τα gb σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου...
Εγώ πχ το 90% του χρόνου μου τον περνάω σε μέρη όπου υπάρχει ταχύτατο wifi. Τώρα για το υπόλοιπο 10% μια χαρά με καλύπτει το 4g. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο σενάριο που το 5g να μου είναι απαραίτητο... Ίσως εαν ήθελα να κάνω stream κάποιο game απο το pc στο κινητό σε 4k ανάλυση.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chios είπε

θα προτιμούσα το A52s από το fe

Ο λόγος;;...γιατι βλεπω ποιο δυνατο το fe σε hardware και η καμερα καλυτερη σε σχεση με το α52s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μεταξύ A52 και A52s συμφέρει το s.

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/28/Samsung.html?keyphrase=galaxy+a52&o=a52+samsung

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atrwtos είπε

Ο λόγος;;...γιατι βλεπω ποιο δυνατο το fe σε hardware και η καμερα καλυτερη σε σχεση με το α52s

Εγώ θεωρώ το 778 του Α52s πολύ καλύτερο σε σχέση με τον παλιό του fe και σε επιδόσεις καλός και σε διαχείριση ενέργειας. Ούτε σε κάμερα υστερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, όλα έχουν να κάνουν με το πόσο συχνά αναβαθμίζεις το κινητό σου. 

Αναβαθμίζεις κάθε χρόνο? Κάθε 2 χρόνια? Παραπάνω?

Αν αναβαθμίζεις κάθε χρόνο, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει σήμερα.

Αν κρατάς τα κινητά σου για 2 χρόνια και επάνω, για εμένα προσωπικά, αξίζει να πας σε 5g κινητό.

Πάντα όταν αγοράζουμε ένα κινητό, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας και το πόσο "futureproof" είναι. Το πως θα αντέξει δηλαδή στα επόμενα χρόνια.

Έπειτα πρέπει να σκεφτείς το κατά πόσο χρησιμοποιείς γενικότερα τα data στο κινητό σου. Είσαι συχνά σε μέρος που δεν έχεις wifi?

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι το 5g το βγάλανε για να πουλήσουν νέες συσκευές. Με την ίδια λογική για αυτό βγάλανε και το 4g έναντι του 3g.

Το 5g υποστηρίζει επίσης πολύ περισσότερες συσκευές σε μια κεραία σε πολύ υψηλότερες ταχύτητες. (Δεν έχω τις γνώσεις για να το εξηγήσω καλύτερα).

Μπορεί να έχεις παρατηρήσει αρκετές φορές άν είσαι σε γήπεδο ή σε καμία συναυλία ότι παρότι έχεις σήμα 4g, το ίντερνετ σέρνεται.

Και το ότι μας αρκεί σήμερα το 4g δεν σημαίνει ότι θα μας αρκεί και σε 1 η 2 χρόνια. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο μεγαλώνουν και τα αρχεία (εικόνες, βίντεο).

Πλέον βλέπεις σε κινητά να υπάρχει η δυνατότητα να τραβήξεις 8k video. 

Επίσης το 5g δεν σημαίνει μόνο γρηγορότερες ταχύτητες. Σημαίνει και χαμηλότερο ping και γενικότερα χαμηλότερο responce time.

Επίσης επίσης, είδα ένα σχόλιο που έλεγε ότι με 5g έπιανε 30mbps. Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό. Επισυνάπτω μια φωτό απο το κινητό μου με ταχύτητα 5g και μάλιστα όχι σε κεντρική περιοχή. Περίχωρα Θεσσαλονίκης.

750mbps

Εν κατακλείδι επειδή ξέφυγα:

Αν χρησιμοποιείς αρκετά τα data σου γιατί είσαι συχνά εκτός wifi πήγαινε στο 5g. 

Έχεις την δυνατότητα  να το απενεργοποιήσεις όποτε θέλεις και να δουλεύεις με 4g αν δεν πιάνει καλά τον πρώτο καιρό.  Aλλά όσο περνάει ο καιρός, τόσο και σε περισσότερα μέρη θα πιάνει.

 

 

Screenshot_20211019-163759_Speedtest.jpg.bca8d8b7eb9d2a8b8e634b99b2c2fd79.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

Εγώ θεωρώ το 778 του Α52s πολύ καλύτερο σε σχέση με τον παλιό του fe και σε επιδόσεις καλός και σε διαχείριση ενέργειας. Ούτε σε κάμερα υστερεί.

Με την καμία...ψάξτο καλύτερα σε youtube και στο gsmarena αν βα λεις διπλα διπλα και στα σχόλια που είδα σήμερα...το fe βγαίνει νικητης σε πολλά η μόνη διαφορά είναι στη μπαταρία που είναι λιθίου και όχι lipo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...