Προς το περιεχόμενο

Νέος χρήστης στη Revolut


jay_D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν λίγο καιρό (2 εβδομάδες) δημιούργησα λογαριασμό στη Revolut και θα ήθελα τα φώτα σας στα παρακάτω:

1) Αν δημιουργήσω virtual κάρτα μιας χρήσης για κάποια συναλλαγή, η κίνηση παραμένει ή η κάρτα σαν ενημέρωση για την κίνηση που έχει γίνει και αν ναι, έχει κάποιο χρονικό περιορισμό; Γιατί σε εφαρμογές ελληνικών τραπεζών μόλις λήξει η κάρτα σου εξαφανίζεται.

2) Περίπου πόσο καιρό και από που έρχεται η φυσική κάρτα; (Μου αναγράφουν 25/10 αλλά δεν έχει tracking γιατί μάλλον δεν δίνουν τη συγκεκριμένη δυνατότητα στην δωρεάν συνδρομή)

 

 

 

 

Επεξ/σία από jay_D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν καταλαβαίνω απόλητα την ερώτηση σου. Πως μετά την συναλλαγή θα χαθεί η κίνηση αφού έχει γίνει . Αν εννοείς στην ανάλυση του λογαριασμού σου, όχι δεν θα χαθεί, θα είναι εκεί και θα μπορείς να βλέπεις όλες τις λεπτομέρειες. Για να απαντήσω όμως σίγουρα στα ερωτήματα σου θα σου περιγράψω λίγο τις virtual κάρτες.

Virtual: Μία εικονική κάρτα, η διαφορά της με την κανονική είναι ότι δεν έχει φυσική μορφή και δεν θα την λάβεις ποτέ αλλά θα μπορείς με αυτή να κάνεις online πληρωμές.

Virtual Disposal. Αυτή είναι μίας χρήσης. Πρακτικά μετά την συναλλαγή δεν εξαφανίζεται αλλά αλλάζει στοιχεία και έτσι είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου τραβήξουν χρήματα την 2η φορά. Προσοχή βέβαια. Αν θέλει το κατάστημα να σου κάνει μία επιστροφή δεν θα μπορεί και αν είναι εκτός Ελλάδος οι διατραπεζικές συναλλαγές είναι δύσκολες έως ασύμφορες. Προσωπικά φροντίζω να βάζω κάποιο όριο στην Virtual κάρτα και έτσι το κατάστημα δεν μπορεί να τραβήξει παραπάνω χρήματα αλλά αν είναι εντάξει και κάτι πάει στραβά να μπορεί να μου τα επιστρέψει. Μόλις έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή και έχεις λάβει και το προϊόν που θες και δεν υπάρχει λόγος να γίνει επιστροφή χρημάτων τότε την διαγράφεις.

2) Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο έκανε αλλά δεν νομίζω να πήρε πάνω από 2 εβδομάδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, manolis940 είπε

1) Δεν καταλαβαίνω απόλητα την ερώτηση σου. Πως μετά την συναλλαγή θα χαθεί η κίνηση αφού έχει γίνει . Αν εννοείς στην ανάλυση του λογαριασμού σου, όχι δεν θα χαθεί, θα είναι εκεί και θα μπορείς να βλέπεις όλες τις λεπτομέρειες. Για να απαντήσω όμως σίγουρα στα ερωτήματα σου θα σου περιγράψω λίγο τις virtual κάρτες.

Virtual: Μία εικονική κάρτα, η διαφορά της με την κανονική είναι ότι δεν έχει φυσική μορφή και δεν θα την λάβεις ποτέ αλλά θα μπορείς με αυτή να κάνεις online πληρωμές.

Virtual Disposal. Αυτή είναι μίας χρήσης. Πρακτικά μετά την συναλλαγή δεν εξαφανίζεται αλλά αλλάζει στοιχεία και έτσι είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου τραβήξουν χρήματα την 2η φορά. Προσοχή βέβαια. Αν θέλει το κατάστημα να σου κάνει μία επιστροφή δεν θα μπορεί και αν είναι εκτός Ελλάδος οι διατραπεζικές συναλλαγές είναι δύσκολες έως ασύμφορες. Προσωπικά φροντίζω να βάζω κάποιο όριο στην Virtual κάρτα και έτσι το κατάστημα δεν μπορεί να τραβήξει παραπάνω χρήματα αλλά αν είναι εντάξει και κάτι πάει στραβά να μπορεί να μου τα επιστρέψει. Μόλις έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή και έχεις λάβει και το προϊόν που θες και δεν υπάρχει λόγος να γίνει επιστροφή χρημάτων τότε την διαγράφεις.

2) Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο έκανε αλλά δεν νομίζω να πήρε πάνω από 2 εβδομάδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Βασικά το πιο χρήσιμο ήταν αυτό που μου έγραψες για την disposal και τις επιστροφές χρημάτων. Δεν είχε περάσει καθόλου από το μυαλό μου.

Ναι για την κίνηση, καταλαβαίνω πως θα την βλέπω από τις κινήσεις του λογαρισμού απλά για παράδειγμα στην Eurobank αν λήξει η κάρτα σου αφαιρείτε από την εφαρμογή, οπότε ναι μεν βλέπεις τις κινήσεις του λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη αλλά δεν μπορείς να δεις τι έχει γίνει μόνο από αυτη την κάρτα.

Με κάλυψαν όμως οι απαντήσεις σου. Σε ευχαριστώ και πάλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που είπες για τη Disposable @manolis940.

Μπορεί να γίνει κανονικά επιστροφή.
Μου έχει χρειαστεί 2 φορές, και τα χρήματα μπήκαν κανονικά στο λογαριασμό μου. (1 από ελληνικό κατάστημα και 1 από Amazon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giostau είπε

Δεν ισχύει αυτό που είπες για τη Disposable @manolis940.

Μπορεί να γίνει κανονικά επιστροφή.
Μου έχει χρειαστεί 2 φορές, και τα χρήματα μπήκαν κανονικά στο λογαριασμό μου. (1 από ελληνικό κατάστημα και 1 από Amazon)

Εμένα μου έχει συμβεί παλαιότερα ευτυχώς με ελληνικό κατάστημα και μου έκαναν μεταφορά. Το βρίσκω λογικό μάλιστα απ την στιγμή που αλλάζουν τα στοιχεία της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manolis940 είπε

Εμένα μου έχει συμβεί παλαιότερα ευτυχώς με ελληνικό κατάστημα και μου έκαναν μεταφορά. Το βρίσκω λογικό μάλιστα απ την στιγμή που αλλάζουν τα στοιχεία της κάρτας.

Ίσως δεν το έγραψα καλά.

Δεν μου έκαναν μεταφορά. Επιστροφή ποσού στην κάρτα χρέωσης (την disposable) έκαναν και τα χρήματα μπήκαν κανονικά στο λογαριασμό της Revolut.

Δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί το σύστημα, αλλά λειτουργεί. Η disposable για μένα είναι πολύ καλό και χρήσιμο εργαλείο.

Πρέπει να χαλάω 4-5 το μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...