Προς το περιεχόμενο

Nespresso Krups Inissia καφετιέρα φτιάχνει freddo espresso νεροζούμι.


misterman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνει freddo αυτή η μηχανή ;;;
Mόνο ζεστό, κανονικό εσπρέσσο φτιάχνει, νομίζω.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, με άλλο μοντέλλο Krups, τον κάνω με μία κάψουλα και μετά χειροκίνητα τα υπόλοιπα και είμαι κομπλέ.

Μήπως την έχεις ρυθμίσει να βγάζει υπερβολική ποσότητα καφέ και το παρακάνει;;
Αν δεν κάνω λάθος η ρύθμιση εκτελείται όταν πατήσεις ένα από τα δύο κουμπιά και μετά το κρατήσεις πατημένο μέχρι να γεμίσει το φλυντζάνι στο σημείο που θες εσύ.
Μόλις αφήσεις το κουμπί σταματάει η έγχυση και ο προγραμματισμός και αποθηκεύει η μηχανή το χρονικό διάστημα που το είχες πατημένο για να το χρησιμοποιεί μετά κάθε φορά το ίδιο.

Δεν πάει αλλού το μυαλό μου.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση και τον χρόνο σου.Η ερώτηση είναι για τον αδερφό μου και υποπτεύομαι κι εγώ ότι η δοσολογία της δεύτερης κάψουλας είναι μεγαλύτερη απ' όσο πρέπει.Απο τη στιγμή μάλιστα που τρυπιεται κανονικά και δεν τσαλακώνεται.Νομιζω κάπου διάβασε ότι τα 40 ml είναι για τον μόνο espresso και 110ml για τον διπλό και μάλλον εκεί κάνει το λάθος,110 ml είναι ουσιαστικα τριπλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες πελάτη σε φαρμακείο , εεεεεε, δεν είναι για μένα είναι για ένα φίλο μου 😄

Ωστόσο, θα πρότεινα στον αδελφό σου, εάν προτιμά φρέντο, να αφήσει την  νεσπρέσσο στην άκρη και να αγοράσει μηχανή εσπρέσσο+μύλο.

Ο "κανόνας" λέει ότι θες 1:2 αναλογία ροφήματος προς τη δόση καφέ για διπλό. π.χ. βάζω 15γρ καφέ, παίρνω 30γρ ρόφημα. Μπορείς να το τραβήξεις για φρέντο να το πάς 1:2,5 και φυσικά αν βάλεις 18γρ καφέ καταλαβαίνεις ότι θα πάρεις αρκετό καφέ και σε συνάρτηση με το χτύπημα στον πάγο ένα ικανοποιητικό φρεντάκι καμια 70γρ.

Εγώ με 1:3 που είναι ακραίο για τον κανόνα πίνω ικανοποιητικά για τα γουστα μου freddo. 

Οπότε καταλαβαίνεις πως όταν ξεκινάς με 110ml από 10 γρ καψουλα παίρνεις σαν δεδομένο ότι α. αυτό είναι καποιου είδους καφές αλλά όχι εσπρεσσο β. Καθως αυτά θα λιώσουν ένα σημαντικό ποσό παγού θα πιεις 130-140 γρ. καφε παγωμένου νερού με μία υποψία καφέ.

Τέλος αν κάνεις μια αναζήτηση, θα βρεις και άλλα σχετικά νήματαμε περισσότερες πληροφορίες. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα μου είπε που να φτιάχνω τώρα λογαριασμό και να ρωτάω,ρωτά εσύ για μένα 😅 αυτός πίνει φρέντο αλλά πίνουν κι άλλοι εσπρέσσο από εκεί οπότε βόλεψε για τις απαιτήσεις τους.

Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες των αναλογιών και όντως ο φρέντο από μόνος του έχει που έχει του κόσμου τα παγάκια,αν ξεκινά και πολύ νερωμένος πως να μη γίνει νεροζούμι.Να είσαι καλά! 😊 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα από εμένα.

Αν δεν κάνω λάθος οι συνηθισμένες κάψουλες nespresso είναι μονής δόσης, συνεπώς για freddo χρειάζεσαι δύο.
Εννοείται ότι δεν επιλέγεις lungo εκχύλιση, το αποτέλεσμα είναι νερωμένο μέχρι αηδίας χωρίς υποψία ροφήματος καφέ.

Επεξ/σία από rafa1919
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάντε καμιά έρευνα πρώτα πριν "δικάσετε".. μια χαρά φρέντο κάνει η Krups για τα δεδομένα της.

Μερικοί νομίζουν ότι θα σερβίρει τον ίδιο καφέ με το αγαπημένο μας μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

κάντε καμιά έρευνα πρώτα πριν "δικάσετε".. μια χαρά φρέντο κάνει η Krups για τα δεδομένα της.

Μερικοί νομίζουν ότι θα σερβίρει τον ίδιο καφέ με το αγαπημένο μας μαγαζί.

Σαφώς, το αποτέλεσμα με καλής ποιότητας κάψουλες είναι ικανοποιητικό.
Αρκεί να προσέξεις κάποια πραγματάκια στην εκχύλιση (όπως προείπα espresso και όχι lungo) και να μην αραιώσεις πολύ τον καφέ με έναν τόνο παγάκια. Χτυπάς τις δύο δόσεις με την ζάχαρη που επιθυμείς (ειδάλλως σκέτο) με δύο παγάκια για 4 με 5 δευτερόλεπτα, συμπληρώνεις 3 με 4 παγάκια ακόμη και απολαμβάνεις με το καλαμάκι σου. ;)

Επεξ/σία από rafa1919
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως παιδια οπως τα λετε κανει τον φρεντο φιλη μου και τον πετυχαινει μια χαρα.Κανει και το ιδιο και ο αδερφος μου(40+40)και του βγαινει νεροζουμι.Τι να πω,σηκωνω τα χερια ψηλα.

2 λεπτά πριν, rafa1919 είπε

Σαφώς, το αποτέλεσμα με καλής ποιότητας κάψουλες είναι ικανοποιητικό.
Αρκεί να προσέξεις κάποια πραγματάκια στην εκχείλιση (όπως προείπα espresso και όχι lungo) και να μην αραιώσεις πολύ τον καφέ με έναν τόνο παγάκια. Χτυπάς τις δύο δόσεις με την ζάχαρη που επιθυμείς (ειδάλλως σκέτο) με δύο παγάκια για 4 με 5 δευτερόλεπτα, συμπληρώνεις 3 με 4 παγάκια ακόμη και απολαμβάνεις με το καλαμάκι σου. ;)

Μπραβο,ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι τον κανει η φιλη μου και τον πετυχαινει τελεια. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, misterman είπε

Aκριβως παιδια οπως τα λετε κανει τον φρεντο φιλη μου και τον πετυχαινει μια χαρα.Κανει και το ιδιο και ο αδερφος μου(40+40)και του βγαινει νεροζουμι.Τι να πω,σηκωνω τα χερια ψηλα.

Μπραβο,ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι τον κανει η φιλη μου και τον πετυχαινει τελεια. ;)

Η φίλη σου έχει μελετήσει τεχνικές barista από ότι φαίνεται.
Πες της να έρθει στο club των τρελών, μας αρέσει να γινόμαστε πολλοί.
Hail Hoffmann :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...