Προς το περιεχόμενο

Τι κάνω σε περίπτωση που πέσω σε scammer


Βαγγέλης Γουμπέρης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι μέλος της σελίδα από το 2016 κα κάνω συχνά αγοραπωλησίες εδώ. Τόσο καιρό σαν μέθοδο αποστολής/παραλαβής δεμάτων χρησιμοποιούσα την αντικαταβολή διότι η κατάθεση και αποστολή μου ακουγόταν πολύ ύποπτη. Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάνω μια θα αγορά και δεν παραλάβω αυτό που πλήρωσα πχ μια κονσόλα, και αυτή είναι χαλασμένη ενώ δεν θα έπρεπε ή δεν υπάρχει καν η κονσόλα στο δέμα , τι βήματα θα έπρεπε να ακολουθήσω (πχ να απευθυνθώ στην αστυνομία κτλπ) και ποιος κατά την γνώμη σας είναι ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγών που μπορώ να επιλέξω στο μέλλον ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2021 στις 10:41 ΜΜ, Βαγγέλης Γουμπέρης είπε

ποιος κατά την γνώμη σας είναι ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγών που μπορώ να επιλέξω στο μέλλον ?

επιτόπου έλεγχο και χέρι-χέρι

αποστολή με ACS* και έλεγχο στο κατάστημα (δύσκολο να τεστάρεις λειτουργία, edit ανάλογα το προϊόν) ,απλά βλέπεις αν όντως είναι αυτό που ζήτησες και όχι τούβλο)

πληρωμή με paypal και video unboxing και τεστ λειτουργίας

* το κάνουν μαγαζιά σε μεγάλες πόλεις , τουλάχιστον μέχρι λίγους μήνες πριν που έχω δοκιμάσει τελευταία φορά, μπορεί κάποιο υποκατάστημα να μη το δέχεται γιαυτό και λέτε τον αποστολέα να ρωτήσει πριν το στείλει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντικαταβολη δε σε εξασφαλιζει ΠΟΥΘΕΝΑ εφοσον δε μπορεις να κανεις ελεγχο κατα την παραδοση.

Στηριζεσαι σε ατομα με αξιολογησεις και στο ενστικτο σου.
Ουτε χερι χερι δε σε εξασφαλιζει,καθως δε μπορεις να κανεις εκτενη ελεγχο,πχ ενα ps4 που υπερθερμαινεται μπορει να κλεισει στο μισαωρο.

Οι χειροτερες συναλλαγες μου εχουν γινει με ατομα με 100+ αξιολογησεις,που ειναι μετριοι σε ολα και βασιζονται στο οτι δε θα κανεις αρνητικη για να μη λαβεις,και δυστυχως το πετυχαινουν.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αποστολή με acs και έλεγχο στο κατάστημα (δύσκολο να τεστάρεις λειτουργία)

 

Δεν επιτρεπεται.Μονο "μαγαζακια" το κανουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαβη απο το σπιτι του πωλητη. Φαση,  <<ξερω που μενεις>>. 😁😁

Προσωπικα πριν χρονια... Στο παλιο aggeliopolis και μετα απο μια εκκαθαριση στο σπιτι, πουλησα διαφορα πραγματα απο το να τα πεταξω, οπως συνηθίζαμε!

Θα ελεγα οτι ηταν καλη-κακη εμπειρια.. Νταξ, μαζευτηκαν καποια €υρα, αλλα κατι που πουλησα δεν λειτουργουσε, χωρις να εχω γνωση για αυτο. Δηλ. το εβαλα στην πριζα φαινοταν ΟΚ , αλλα τελικα δεν. Πηρε ο αλλος τηλ. και αρχισε τα χαζα. Μιλαμε για 25€ αν δεν κανω λαθος. Με το που του ειπα οτι, ΑΝ ηθελα να τον κοροιδεψω δεν θα εβαζα παραλαβη απο την οικία μου, κατευθειαν ηρεμησε και το δεχθηκε ως λογικο.. Ηρθε, πηρε τα λεφτα του πισω , του αφησα κ το αντικειμενο να το κανει οτι θελει και μαλωναμε γτ δεν ηθελε να παρει +5€ για τις βενζινη και τον χρονο του. Καλο τυπακι.. τα ειπαμε κ στο πεζοδρομιο καμια ωρα.

Οποτε χερι με χερι ειναι το μονο που εμπιστευομαι στις αγοραπωλησιες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifaist είπε

Παραλαβη απο το σπιτι του πωλητη. Φαση,  <<ξερω που μενεις>>. 😁😁

Προσωπικα πριν χρονια... Στο παλιο aggeliopolis και μετα απο μια εκκαθαριση στο σπιτι, πουλησα διαφορα πραγματα απο το να τα πεταξω, οπως συνηθίζαμε!

Θα ελεγα οτι ηταν καλη-κακη εμπειρια.. Νταξ, μαζευτηκαν καποια €υρα, αλλα κατι που πουλησα δεν λειτουργουσε, χωρις να εχω γνωση για αυτο. Δηλ. το εβαλα στην πριζα φαινοταν ΟΚ , αλλα τελικα δεν. Πηρε ο αλλος τηλ. και αρχισε τα χαζα. Μιλαμε για 25€ αν δεν κανω λαθος. Με το που του ειπα οτι, ΑΝ ηθελα να τον κοροιδεψω δεν θα εβαζα παραλαβη απο την οικία μου, κατευθειαν ηρεμησε και το δεχθηκε ως λογικο.. Ηρθε, πηρε τα λεφτα του πισω , του αφησα κ το αντικειμενο να το κανει οτι θελει και μαλωναμε γτ δεν ηθελε να παρει +5€ για τις βενζινη και τον χρονο του. Καλο τυπακι.. τα ειπαμε κ στο πεζοδρομιο καμια ωρα.

Οποτε χερι με χερι ειναι το μονο που εμπιστευομαι στις αγοραπωλησιες. 

Εχω παθει κατι παρομοιο με μια αρχαια 9800pro AGP που ειχα πουλησει προ δεκαετιας.

Οταν την ειχα βγαλει απο το pc δουλευε. Ε με τα χρονια και την μεταφορα κατι πηγε στραβα και δεν δουλεψε οταν ο αλλος την εβαλε πανω στο πισι του.

Του εδωσα τα λεφτα πισω (15 ευρω ηταν κιολας τοτε) και ηρεμησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ifaist είπε

Παραλαβη απο το σπιτι του πωλητη. Φαση,  <<ξερω που μενεις>>. 😁😁

Προσωπικα πριν χρονια... Στο παλιο aggeliopolis και μετα απο μια εκκαθαριση στο σπιτι, πουλησα διαφορα πραγματα απο το να τα πεταξω, οπως συνηθίζαμε!

Θα ελεγα οτι ηταν καλη-κακη εμπειρια.. Νταξ, μαζευτηκαν καποια €υρα, αλλα κατι που πουλησα δεν λειτουργουσε, χωρις να εχω γνωση για αυτο. Δηλ. το εβαλα στην πριζα φαινοταν ΟΚ , αλλα τελικα δεν. Πηρε ο αλλος τηλ. και αρχισε τα χαζα. Μιλαμε για 25€ αν δεν κανω λαθος. Με το που του ειπα οτι, ΑΝ ηθελα να τον κοροιδεψω δεν θα εβαζα παραλαβη απο την οικία μου, κατευθειαν ηρεμησε και το δεχθηκε ως λογικο.. Ηρθε, πηρε τα λεφτα του πισω , του αφησα κ το αντικειμενο να το κανει οτι θελει και μαλωναμε γτ δεν ηθελε να παρει +5€ για τις βενζινη και τον χρονο του. Καλο τυπακι.. τα ειπαμε κ στο πεζοδρομιο καμια ωρα.

Οποτε χερι με χερι ειναι το μονο που εμπιστευομαι στις αγοραπωλησιες. 

Δυστυχώς μένω στην επαρχία και είναι δύσκολο η επιλογή του χέρι με χέρι. Υποθέτω η επόμενη καλύτερη λύση είναι μέσω της PayPal από τι κατάλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 10:41 ΜΜ, Βαγγέλης Γουμπέρης είπε

Καλησπέρα, είμαι μέλος της σελίδα από το 2016 κα κάνω συχνά αγοραπωλησίες εδώ. Τόσο καιρό σαν μέθοδο αποστολής/παραλαβής δεμάτων χρησιμοποιούσα την αντικαταβολή διότι η κατάθεση και αποστολή μου ακουγόταν πολύ ύποπτη. Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάνω μια θα αγορά και δεν παραλάβω αυτό που πλήρωσα πχ μια κονσόλα, και αυτή είναι χαλασμένη ενώ δεν θα έπρεπε ή δεν υπάρχει καν η κονσόλα στο δέμα , τι βήματα θα έπρεπε να ακολουθήσω (πχ να απευθυνθώ στην αστυνομία κτλπ) και ποιος κατά την γνώμη σας είναι ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγών που μπορώ να επιλέξω στο μέλλον ?

 

 

για ακριβες αγορες να ξερεις τα στοιχεια του αλλου κ να μη βιαζεσαι πολυ, να εχεις μιλησει τηλεφωνικα για την καλη κατασταση, πχ να το εχει δοκιμασει προσφατα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...