Προς το περιεχόμενο

Οι μνήμες DDR5 θα στοιχίζουν 60% περισσότερο από τις DDR4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Ρε παιδιά επειδή το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω, όλοι λέτε για βίντεο και επεξεργασία εικόνας λες και είμαστε στο Hollywood και έχουμε γίνει όλοι γραφίστες για την Coca Cola ξέρω γω.

ΠΟΙΟΣ κάνει επεξεργασία βίντεο ρε μάγκες, δηλαδή ειλικρινά. Το 99% του κόσμου δε ξέρει καν πώς λέγεται το πρόγραμμα του video edit, όχι να κάνει κιόλας. 

Προφανώς δεν μιλάμε για επαγγελματίες, δηλαδή καμιά 200άρα άτομα σε όλη την Ελλάδα, αυτοί απ'τη στιγμή που βγάζουν χρήματα από αυτό, θα σκάσουν και 1000€ παραπάνω από εμένα για ένα pc και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, με μισό project τα έχουν βγάλει. 

Ακόμα "χειρότερη" η κατάσταση στην "επεξεργασία εικόνας". Το λέμε και σαν έννοια σου γεμίζει όλο το στόμα, λες και μιλάς για πυρηνική φυσική. ΠΟΙΟΣ κάνει επεξεργασία εικόνας εκτός από τους φωτογράφους και τους γραφίστες? Που οι μεν πρώτοι έχουν υπόλοιπο φωτογραφικό εξοπλισμό 20k και βάλε, οπότε κλαιν μαιν αν οι μνήμες κάνουν 300€ ή 500€, οι δε γραφίστες με 2 banner άντε και ένα λογότυπο τα έβγαλαν τα λεφτά για τις μνήμες. 

Πείτε μου ΕΝΑΝ άλλο που κάνει "επεξεργασία εικόνας", και να μην τον καλύπτει το Photoshop CS3 του 2007, το οποίο ΠΕΤΑΕΙ ακόμα και σε core2duo. Για να μην πω για eshop owners που και με δωρεάν τελείως προγράμματα μια χαρά κάνουν crop τις φωτό και τις ανεβάζουν στα προϊόντα τους. 

Γενικά, πείτε μου ΕΝΑΝ που να ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ οποιοδήποτε hardware νεότερο των 3 ετών, και που να μην τον καλύπτει hardware του 2018. 

Δεν θα πω ότι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά στο γρήγορο hardware, αλλά πραγματικά ας το αγοράσει μόνο όποιος το έχει ανάγκη. Τώρα αν "ανάγκη" κάποιος θεωρεί το gaming, ok τί να πω, οι μαλακίες και οι καύλες πληρώνονται μια ζωή, και όσο ακριβά και αν είναι τα σοβαρά gaming rigs, σαν hobby το gaming είναι από τα πιο φθηνά εκεί έξω. 

Ας δοκιμάσει κανείς να δει τί κόστος έχουν άλλα χόμπι, και ας επιστρέψει μετά να κλαφτεί για το κόστος του gaming pc του.

edit: ΥΓ: Για να μην με πείτε ακραίο, δεν αντιλέγω ότι το κόστος του hardware συνεχώς αυξάνεται στα πάντα, ΑΛΛΑ έχετε καταλάβει ότι ουσιασικά πλέον μπορείς κάλλιστα να κάνεις τη δουλειά σου με hardware 5 και 6 ετών πίσω, χωρίς κανέναν πραγματικά περιορισμό? Ποιός ο λόγος για τόσα upgrade, για να γλιτώσει ο super wow video editor ultimate photographer 20 και 30 λεπτά render? Ε οκ αν αυτά τα 30 λεπτά τον σώζουν, ας το πληρώσει. Δεν θα τον λυπηθω κιόλας....

Πραγματικά ούτε φαντάζεσαι πόσο έξω πέφτεις.

Πλέον είναι άπειρος ο κόσμος που ζει οικονομικά από το content creation. Πολλαπλάσιος αυτού που αναφέρεις.

Και άλλοι πόσοι που χρειάζονται την ισχύ για σπουδές και δουλειά. Μπορεί μεν με hardware του 2018 να τη βγάζουν, αλλά παίζει ήδη οριακά, και σε 1-2 χρόνια δε θα τους κάνει ούτε για πλάκα.

Για gamers εντάξει δεν νιώθω και τόση συμπαράσταση. Πολυτέλεια είναι, όχι ανάγκη. Οι τιμές ένα κίνητρο παραπάνω να αφήσουν την κατανάλωση και να μπουν στην παραγωγή.

Επεξ/σία από rd2909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, rd2909 είπε

Πραγματικά ούτε φαντάζεσαι πόσο έξω πέφτεις.

Πλέον είναι άπειρος ο κόσμος που ζει οικονομικά από το content creation. Πολλαπλάσιος αυτού που αναφέρεις.

Και άλλοι πόσοι που χρειάζονται την ισχύ για σπουδές και δουλειά. Μπορεί μεν με hardware του 2018 να τη βγάζουν, αλλά παίζει ήδη οριακά, και σε 1-2 χρόνια δε θα τους κάνει ούτε για πλάκα.

Για gamers εντάξει δεν νιώθω και τόση συμπαράσταση. Πολυτέλεια είναι, όχι ανάγκη. Οι τιμές ένα κίνητρο παραπάνω να αφήσουν την κατανάλωση και να μπουν στην παραγωγή.

Δηλαδή συντεκνε το Ρυζια 7 2700 που βγήκε το 2018 δεν αρκεί σαν CPU; Ας σοβαρεφτουμ λίγο γιατί τέτοια εργαλεία αντέχουν πολύ ακόμα. 

Ή το 2080 το καλό, το Super δεν κάνει σαν κάρτα;

Κάπου οι μάγκιες οι χρήστες νομίζουν ότι θα φτιάξουν την νέα ταινία Avatar και θέλουν τέτοια Pcια και υπερκοκορέυονται για το πόσο σούπερ τζίφτιδες είναι που τους περιορίζει πλέον το εργαλείο γιατί έχουν θεϊκες ικανότητες, και είναι το busyman που θέλουν να τελειώνουν ταινία σε 22 λεπτά και 34δευτ γιατί μετά πετάνε για Μιλάνο. 

Υπερβολές και υπερκαταναλωτισμός με ΨΕΥΤΙΚΕΣ ανάγκες λέγεται αυτό. Κάτι σαν τισ γυναίκες, που από μικρες τις φλομώνουν σε ένα σωρό ψεύτικες ανάγκιες για να τα κονωμαν άλλοι. 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakinen είπε

3770K μέχρι να λιώσει 🙃

ακυρο παραδειγμα αυτος ειναι τουμπανο ακομα τον εχω και πεταει δεν ξερω γιατι βγηκαν οι επομενες σειρες 😅😆😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TNT2 είπε

Δηλαδή συντεκνε το Ρυζια 7 2700 που βγήκε το 2018 δεν αρκεί σαν CPU; Ας σοβαρεφτουμ λίγο γιατί τέτοια εργαλεία αντέχουν πολύ ακόμα. 

Ή το 2080 το καλό, το Super δεν κάνει σαν κάρτα;

Κάπου οι μάγκιες οι χρήστες νομίζουν ότι θα φτιάξουν την νέα ταινία Avatar και θέλουν τέτοια Pcια και υπερκοκορέυονται για το πόσο σούπερ τζίφτιδες είναι που τους περιορίζει πλέον το εργαλείο γιατί έχουν θεϊκες ικανότητες, και είναι το busyman που θέλουν να τελειώνουν ταινία σε 22 λεπτά και 34δευτ γιατί μετά πετάνε για Μιλάνο. 

Υπερβολές και υπερκαταναλωτισμός με ΨΕΥΤΙΚΕΣ ανάγκες λέγεται αυτό. Κάτι σαν τισ γυναίκες, που από μικρες τις φλομώνουν σε ένα σωρό ψεύτικες ανάγκιες για να τα κονωμαν άλλοι. 

 

Δεν αγοράζαν Ryzen 7 2700 όλοι το 2018 γιατί δεν είχαν τόσα χρήματα. Το 80% αγόραζαν κάτι μέτριο, και θα το αντικαταστήσουν σύντομα με το νέο μέτριο, για να βγαίνει η δουλειά όσο τους παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nick_corobos είπε

τα πάντα αυξάνονται σε τιμή πολύ μεγαλύτερη του πληθωρισμού. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που μειώνεται πλέον. Αυτη η δικαιολογία του covid βολεύει τους προμηθευτές

Ο πληθωρισμός είναι ο ρυθμός με τον οποιό μεταβάλονται οι τιμές των πάντων. Αν τα πάντα αυξάνονται σε τιμή πολύ μεγαλύτερη (της προηγούμενης τιμής) του πληθωρισμού ανεβαίνει μαζί και ο πληθωρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, Nemo1776 said:

τουλάχιστον στης DDR4 θα πέσουν η τιμές?

Πόσο πιο κάτω να πάνε? 

Μην ξεχνάμε ότι με το αρχίσουν να επικρατούν οι DDR5, οι DDR4 θα ακριβύνουν λόγω μειωμένης παραγωγής, όπως έγινε και με τις προηγούμενες "γενιές" DDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, polaki είπε

Στα 41 μου έχω εντελώς άγνωστες έννοιες σε αυτά που αριθμείς πιο πάνω (PBP3, PIC C, CT Analysis, Reconstruction), και για τα άλλα 4-5 γνωρίζω τί είναι αλλά απευθύντονται σε επαγγελματίες εργαζομένους, σίγουρα όχι εργαζόμενους των 700€ μικτά. Οπότε και έχω αμφιβολίες για το πόσο πραγματικά ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ένα νέο παιδί να τα γνωρίζει ΟΛΑ αυτά μαζί. 

Ο άνθρωπος που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κάνει όλα αυτά που λες, στο δικό μου μυαλό ΟΦΕΙΛΕΙ (στον εαυτό του) να κερδίζει κάποια χρήματα από αυτό, οπότε απ'τη στιγμή που είναι εργαλείο δουλειάς ειλικρινά είναι αστείο να συζητάμε για hardware αξίας 2000 ή 3000€. Ή και 5000€ αν πάμε σε λύσεις ακριβών iMac κλπ.

Και είναι αστείο γιατί άλλοι επαγγελματίες χρειάζονται x10 το budget αυτό για να κάνουν ΕΝΑΡΞΗ του επαγγελματός τους και μόνο. 

Για τους χομπίστες, όπως ανέφερα και πιο πάνω, το gaming γενικά είναι από τα πιο οικονομικά αλλά και πιο βολικά χόμπι που μπορεί να έχει κάποιος. Αν κάποιος αμφιβάλει, ας βάλει κάτω κόστος εισόδου αλλά και συνεχόμενο για διάφορα άλλα χόμπι, και μετά ας έρθει πάλι εδώ να κλαφτεί για τα 2000€ ενός gaming PC, με το οποίο μπορεί να γράψει στην κυριολεξία εκατοντάδες ώρες πριν χρειαστεί το οποιοδήποτε άλλο επιπλέον κόστος πέραν των 30€ ρεύμα το μήνα, μπορεί να λέω και πάρα πολλά. 

Κοινώς... DDR5 μνήμες δεν χρειάζεται ΚΑΝΕΙΣ, παρά μόνο αυτός που ΠΑΡΑΓΕΙ, και άρα όχι μόνο δεν θα έπρεπε να λυπάται τα λεφτά που δίνει για αυτές, αλλά να ΧΑΙΡΕΤΑΙ που θα κάνει τη δουλειά του 4,7% πιο γρήγορα..

 

50 λεπτά πριν, TNT2 είπε

Να πάτε να αγοράσετε Pentium 2 από το ebay. Με μια καλή μητρική  και 256 Mb SD-RAM τρέχει αέρα Windows 95-98-2000-Me και φυσικά ΧΡ. 

Εγώ παίζω άνετα DOOM το 2, το παλιο πασοκικο ορθόδοξο, όχι τις πλάκας τα τελευταία, Duke Nukem 3D,  Και MAX PAYNE. 

Έκανα και overclock στην TNT2 Ultra Και από 150core είμαι 175Mhz!

Έχω και Internet Explorer 6 για safe surfing.

CPU: Ιntel Pentium II 350Mhz / GPU: Diamond Viper 770 Ultra 32MB / Mem: 256MB SD-RAM/ MB: Intel 440BX / Active Storage: Quantum Fireball 20GB



Ολα αυτά ένα παιδί; Που το 80% ασχολείται μόνο με ΤΙΚ ΤΟΚ - fb - insta και survivor? 

Εκτός εαν εννοουμέ παιδιά τπτ μαντραχαλάδες 50άριδες, όπου Fifty is the new Twenty Που λεν και στου χωριομ. 

 

Σου έχω εγώ καρτάρα στα κουτί άμα θες απο αναβάθμιση που εκανα. 

Viper 550 - Life is 3D ! 16MB σε AGP. 

Polaki και TNT2,

αναφέρομαι σε νεα παιδιά, δηλαδή την νέα γενιά απο 15 εώς και 22 χρονών. 

Γνωρίζω πάρα πολλά παιδιά σε αυτή την ηλικία που οχι μόνο κάνουν όλα τα παραπάνω και τα κάνου πολύ καλά, αλλά κάνουν και άλλα τόσα. 

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω οσο αφορά την τεχνολογια, τις τιμές αλλά και τις εξελίξεις. Εδώ βλέπουμε μόνο το FB, Insta κτλ. 

Έξω τα παιδιά στα σχολεία τα κάνουν όλα αυτα ως μαθήματα και στο πανεπιστήμιο είναι έτοιμοι για την αγορά εργασίας. 

Δείτε λίγο πιο ανοιχτά την κατάσταση. Σε μια 5ετία απο τώρα που οι κβαντικοί υπολογιστές θα είναι στα χέρια μας, εκεί θα δείτε την πραγματική χαοτική διαφορά των νέων. Τα νέα παιδιά της γενιάς των κβαντικών υπολογιστών θα μεγαλώνουν παράλληλα όπως μεγαλώσαμε εμείς με τους υπολογιστές και τα κινητά. 

Τώρα μην μου πείτε πως θα αντιμετωπίσουν τον αλγόριθμο των κβαντικών υπολογιστών....με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίσαμε και εμείς τις γλώσσες προγραμματισμού σε πολύ μικρή ηλικία. 

Οσο αφορά τις DDR5 εδώ θα συμφωνήσω οτι είναι ακόμα νωρίς για το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών. Τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Leonardo_10 said:

Σε μια 5ετία απο τώρα που οι κβαντικοί υπολογιστές θα είναι στα χέρια μας

Αμφιβάλω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Ο πληθωρισμός είναι ο ρυθμός με τον οποιό μεταβάλονται οι τιμές των πάντων. Αν τα πάντα αυξάνονται σε τιμή πολύ μεγαλύτερη (της προηγούμενης τιμής) του πληθωρισμού ανεβαίνει μαζί και ο πληθωρισμός.

Καλα δεν εχεις λαθος, αλλα δεν ανεβενουν τα παντα ραγδαια. καπου στο 1% αποφασιζεται οτι υπαρχει πληθωρισμος αλλα βλεπεις οτι καθε τι νεο που ανακοινωνεται ειναι τρελα πανω απο το 1% και ο κοσμος απλα το δεχεται. Αν μου ελεγες παλια θα δωσεις 400€ για κινητο θα ελεγα εισαι τρελος, αν μου πεις φετος θα δωσεις 400€, θα πω: Θα μπορεσω να αγορασω κατι αξιολογο με τοσα λιγα χρηματα?

Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Leonardo_10 είπε

 

Polaki και TNT2,

αναφέρομαι σε νεα παιδιά, δηλαδή την νέα γενιά απο 15 εώς και 22 χρονών. 

Γνωρίζω πάρα πολλά παιδιά σε αυτή την ηλικία που οχι μόνο κάνουν όλα τα παραπάνω και τα κάνου πολύ καλά, αλλά κάνουν και άλλα τόσα. 

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω οσο αφορά την τεχνολογια, τις τιμές αλλά και τις εξελίξεις. Εδώ βλέπουμε μόνο το FB, Insta κτλ. 

Έξω τα παιδιά στα σχολεία τα κάνουν όλα αυτα ως μαθήματα και στο πανεπιστήμιο είναι έτοιμοι για την αγορά εργασίας. 

Δείτε λίγο πιο ανοιχτά την κατάσταση. Σε μια 5ετία απο τώρα που οι κβαντικοί υπολογιστές θα είναι στα χέρια μας, εκεί θα δείτε την πραγματική χαοτική διαφορά των νέων. Τα νέα παιδιά της γενιάς των κβαντικών υπολογιστών θα μεγαλώνουν παράλληλα όπως μεγαλώσαμε εμείς με τους υπολογιστές και τα κινητά. 

Τώρα μην μου πείτε πως θα αντιμετωπίσουν τον αλγόριθμο των κβαντικών υπολογιστών....με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίσαμε και εμείς τις γλώσσες προγραμματισμού σε πολύ μικρή ηλικία. 

Οσο αφορά τις DDR5 εδώ θα συμφωνήσω οτι είναι ακόμα νωρίς για το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών. Τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια. 

 

Δηλαδή τα παιδουδια σε τούτη την ηλικία ξέρουν όλα αυτά; No way. Niet , Όχι. 15-22 επίσης είναι μιγαλη ηλικιακή περιοχή. Γυμνάσιο μέχρι σχολή. Οπότε άκυρο αυτό που λες. Ίδω στο χωριό με προβατσιλιες παίζουν και με το teams μιλαν με τις άλλες φάρμες εξόρυξης και αιγοπροβάτων. 

Εκτός και εάν αναφέρεσαι σε τπτ κολλέγια και ιδιωτικά σε καμία Καλιφόρνια και ΜΙΤ. 

Εάν ειτω έτσι δεν θα γέμιζαν με τουνηδες Τζούλιες Αλεξάνδρου και σε έρευνες τι δουλειά θες να κανς 3/5 εφήβους θα απαντούσαν παίχτης ρεαλιτυ, ινσταγραμμερ.

Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους για τα νούμερα.

Δεν λέω ότι υπάρχουν αλάνια και μερακλήδες αγοράροι που ξέρουν όλα αυτά και άλλα τόσα. Δεν το ακυρώνω. Απλά είναι μειοψηφία..

Διαφορετικά λυπαμ δεν σε πιστεύω.

Τώρα συγνώμ λίγο πάω να δω τι κάνει η φάρμα εθερα του φίλου μου του Κωστάκη. 

Επεξ/σία από TNT2
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αμφιβάλω.

και εγώ, βασικά οι κβαντικοι υπολογιστές είναι μόνο για ειδικές αποστολές.

 πραγματικός κβαντικός υπολογιστής με την έννοια που αντιμετοπίζουμε τον υπολογιστή έως σήμερα ακόμα δεν υπάρχει.

15 λεπτά πριν, TNT2 είπε

Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους για τα νούμερα.

 

Δεν πάει άλλο πρέπει να φτιάξω και άλλους λογαριασμούς για να σου κάνω like... 😆

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, TNT2 είπε

Δηλαδή τα παιδουδια σε τούτη την ηλικία ξέρουν όλα αυτά; No way. Niet , Όχι. 15-22 επίσης είναι μιγαλη ηλικιακή περιοχή. Γυμνάσιο μέχρι σχολή. Οπότε άκυρο αυτό που λες. Ίδω στο χωριό με προβατσιλιες παίζουν και με το teams μιλαν με τις άλλες φάρμες εξόρυξης και αιγοπροβάτων. 

Εκτός και εάν αναφέρεσαι σε τπτ κολλέγια και ιδιωτικά σε καμία Καλιφόρνια και ΜΙΤ. 

Διαφορετικά λυπαμ δεν σε πιστεύω.

15-22 είναι η ηλιακιακή περιοχή που ξεκινάει το όνειρο. Εγώ θα πρόσθετα ακόμα μερικά χρόνια πιο κάτω, αλλά τότε περιοριζω το ποσοστό των παιδιών που έχουν ξυπνήσει λόγω της τεχνολογικής ανάπτυξης και τρέχουν το ίδιο ίσως και περισσότερο νοητικά απο αυτό που τρέχω εγώ και εσύ. 

Δες λίγο ενα απλό παράδειγμα. Ειμαι 40 χρόνων, οταν ξεκίνησα στο πανεπιστήμιο 18 χρονών, απο το σχολείο δέσμες τότε (1η δέσμη) είχα απίστευτες γνώσεις σε μαθηματικά, φυσική χημεία, όπου και μου χρειάστηκαν μόνο σε λίγες περιπτώσεις. 

Απο την άλλη στο Ελληνικό σχολείο δεν μας έμαθαν τον προγραμματισμό και την τεχνολογία. Βέβαια που τεχνολογία τότε 1998 3η λυκείου μόλις έιχε βγεί το Ραζερ της motorola, που ηταν το top of the line κινητο της εποχής. 

Τα χρόνια πέρασαν, με μεταπτυχιακά, σπουδές, εκπαιδεύσεις, διδακτορικό.....όσπου να΄σαι στην αγορά εργασίας με ενα πολύ καλό βιογραφικό. 

Έρχεται όμως τώρα που αγαπώ και θαυμάζω πάρα πολύ....ενα νέο παιδί 15-22 χρονών και οι γνώσεις τους όχι μόνο είναι στο δικό μου επίπεδο αλλά όπως είπες και εσύ (είναι μεγάλο ηλικιακό εύρος), αυτός που είναι τώρα 15 γνωρίζει ακόμα περισσότερα και απο αυτόν που έιναι 22. 

Αν μου πείς οτι συγκρίνομαι με 15 χρονο, θα σου πώ απο την μια ναι γιατί τους θαυμάζω που γνωρίζουν τόσα πολλά. Εγώ μπορεί να έχω περισσότερες τεκμηριωμένες γνώσεις, καθώς και εμπειρία σε όλα αυτά, αλλά τώρα τα νέα παιδιά μεγαλώνουν με αυτές τις εμπειρίες και αποκτούν τις γνώσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνουν ιδιαίτερη προσπάθεια. 

Είναι ακριβώς το ίδιο με το να μεγαλώνει ενα παιδί σε μια οικογένεια που μαθάινει 2 γλώσσες + 1 απο τους γονείς του απλά μιλώντας τες μεσα στο σπίτι, απο το να προσπαθήσει να τις μάθει αργότερα μέσω ενος φροντιστηρίου.  

Επεξ/σία από Leonardo_10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Leonardo_10 είπε

15-22 είναι η ηλιακιακή περιοχή που ξεκινάει το όνειρο. Εγώ θα πρόσθετα ακόμα μερικά χρόνια πιο κάτω, αλλά τότε περιοριζω το ποσοστό των παιδιών που έχουν ξυπνήσει λόγω της τεχνολογικής ανάπτυξης και τρέχουν το ίδιο ίσως και περισσότερο νοητικά απο αυτό που τρέχω εγώ και εσύ. 

Δες λίγο ενα απλό παράδειγμα. Ειμαι 40 χρόνων, οταν ξεκίνησα στο πανεπιστήμιο 18 χρονών, απο το σχολείο δέσμες τότε (1η δέσμη) είχα απίστευτες γνώσεις σε μαθηματικά, φυσική χημεία, όπου και μου χρειάστηκαν μόνο σε λίγες περιπτώσεις. 

Απο την άλλη στο Ελληνικό σχολείο δεν μας έμαθαν τον προγραμματισμό και την τεχνολογία. Βέβαια που τεχνολογία τότε 1998 3η λυκείου μόλις έιχε βγεί το Ραζερ της motorola, που ηταν το top of the line κινητο της εποχής. 

Τα χρόνια πέρασαν, με μεταπτυχιακά, σπουδές, εκπαιδεύσεις, διδακτορικό.....όσπου να΄σαι στην αγορά εργασίας με ενα πολύ καλό βιογραφικό. 

Έρχεται όμως τώρα που αγαπώ και θαυμάζω πάρα πολύ....ενα νέο παιδί 15-22 χρονών και οι γνώσεις τους όχι μόνο είναι στο δικό μου επίπεδο αλλά όπως είπες και εσύ (είναι μεγάλο ηλικιακό εύρος), αυτός που είναι τώρα 15 γνωρίζει ακόμα περισσότερα και απο αυτόν που έιναι 22. 

Αν μου πείς οτι συγκρίνομαι με 15 χρονο, θα σου πώ απο την μια ναι γιατί τους θαυμάζω που γνωρίζουν τόσα πολλά. Εγώ μπορεί να έχω περισσότερες τεκμηριωμένες γνώσεις, καθώς και εμπειρία σε όλα αυτά, αλλά τώρα τα νέα παιδιά μεγαλώνουν με αυτές τις εμπειρίες και αποκτούν τις γνώσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνουν ιδιαίτερη προσπάθεια. 

Είναι ακριβώς το ίδιο με το να μεγαλώνει ενα παιδί σε μια οικογένεια που μαθάινει 2 γώσσες + 1 απο τους γονείς του απλά μιλώντας τες μεσα στο σπίτι, απο το να προσπαθήσει να τις μάθει αργότερα μέσω ενος φροντιστηρίου.  

Αγορίνα μου συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες. Δεν αντιλέγω. Απλά τούτα τα διαμάντια σπανίζουν . Η ηλικία της περιέργειας και της εξερεύνησης.

Ημαστ στην επουχη της σαλαμοποιησης και εγκεφαλικού ευνουχισμού. Δες απλά τι νούμερα τηλεθέασης έχουν όλα τα πρωινάδικα κ ρεαλιτυ.

Πάω στην πλατεία στον καφενέ του μπάρμπα Νίκου του Κοντού, και κλείνω της τηλεόραση για να μην βλέπουν τέτοιες εντερικές ζυμώσεις. Τους λέω να πάτ ν κοιμηθητ με την Σούλα την κατσικουλαμ , το ίδιο μυαλό έχετε.

Άσε στην φάρμα έσκασ μια 3090 κ χάσαμ 100mhz. Και του ΠΑ του Κωστάκη , όχι τόσο ψηλά το μεμορυ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...