Προς το περιεχόμενο

Το MacBook Pro με τον M1 Max μόλις που καταφέρνει να ξεπεράσει το Surface Laptop Studio σε δοκιμή 8K video rendering


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Ε, θέλω ένα παράδειγμα, για να δω αν το λες θεωρητικά ή κάτι πρακτικό έχεις στο μυαλό σου. Τι το βαρύ μπορεί να χρειαστείς κάπου δεν έχεις πρίζα, και ποια κατηγορία επαγγέλματος έχει τέτοιες ανάγκες. Εγώ δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Εσύ, το χρειάστηκες ποτέ;

Δεν καταλαβαινω που δυσκολευεσαι. Καταρχην καποιος που παιρνει λαπτοπ το παιρνει κυριως για portability, αλλιως θα επαιρνε desktop και θα του εμενε και ενα 500-1000ρικο στην τσεπη. Δηλαδη καποιος που ασχολειται επαγγελματικα με video ή photo editing πιστευεις οτι δεν θα χρειαστει να κανει δουλεια σε συνθηκες ελλειψης τροφοδοσιας? Το πιο συνηθισμενο πραγμα στον κοσμο ειναι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Δεν καταλαβαινω που δυσκολευεσαι. Καταρχην καποιος που παιρνει λαπτοπ το παιρνει κυριως για portability, αλλιως θα επαιρνε desktop και θα του εμενε και ενα 500-1000ρικο στην τσεπη. Δηλαδη καποιος που ασχολειται επαγγελματικα με video ή photo editing πιστευεις οτι δεν θα χρειαστει να κανει δουλεια σε συνθηκες ελλειψης τροφοδοσιας? Το πιο συνηθισμενο πραγμα στον κοσμο ειναι!

Μπερδεύομαι στο ότι κάποιος που παίρνει λαπτοπ το παίρνει για φορητότητα, αλλά όχι ρεύματος, όσο να το έχει και στην δουλειά και στο σπίτι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Δηλαδη καποιος που ασχολειται επαγγελματικα με video ή photo editing πιστευεις οτι δεν θα χρειαστει να κανει δουλεια σε συνθηκες ελλειψης τροφοδοσιας? Το πιο συνηθισμενο πραγμα στον κοσμο ειναι!

Που μπορεί δηλαδή να δουλέψει και να μην έχει πρίζα; Άλλο φορητότητα, άλλο χωρίς πρίζα, το 2ο σε πολύ ελάχιστες περιπτώσεις, για λίγο χρόνο και όχι για βαριά δουλειά

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Μπερδεύομαι στο ότι κάποιος που παίρνει λαπτοπ το παίρνει για φορητότητα, αλλά όχι ρεύματος, όσο να το έχει και στην δουλειά και στο σπίτι.

υπαρχουν και αλλα μερη εκτος του σπιτιου και του γραφειου που μπορει να χρειαστει να κανεις δουλεια. Νομιζω ενας φωτογραφος ειναι πιο καταλληλος για να απαντησει σε αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Εντελως ασχετος ή τρολλ;
Τι απο τα δυο εισαι;

To Lenovo, με εκπτωση 3κ:
image.png.74aa5975b6aeaaf9cf0ae451b1ebacf7.png

αυτό είδα εγώ... μήπως εδώ είναι 1+1 δώρο..? λέω τώρα...

https://www.lenovo.com/us/en/p/laptops/thinkpad/thinkpadp/thinkpad-p15-gen-2-(15-inch-intel)/wmd00000487

οκ ξεκινάει από αυτά τα λεφτά... αλλά βάζω στοίχημα ότι ακόμη και να μην έχει την α5000 πάει θα τρώει σκόνη το μακ... τι όχι?

δηλαδή με την τ1200 που έχει 1600 δολλάρια θα είναι ποιο αργό από το μακ? εδώ γελάμε πολύ δυνατά όμως

καταρχάς τώρα που το είδα (εσύ αναρωτιέμαι πάνω στην βιασύνη μου να μου την πεις δεν το είδες?) αυτό το κτήνος έχει 128gb ram 1ΤB 4ης γενιάς δίσκο οθόνη 4κ hdr υπέρυθρη κάμερα και πάει λέγοντας...συγκρίνεις μήλα με χαβιάρι μεγάλε... άστο... η κάνεις πλάκα και λες ότι εγώ τρολάρω.. καλά... ότι πεις

Επεξ/σία από tsarouc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Που μπορεί δηλαδή να δουλέψει και να μην έχει πρίζα; Άλλο φορητότητα, άλλο χωρίς πρίζα, το 2ο σε πολύ ελάχιστες περιπτώσεις, για λίγο χρόνο και όχι για βαριά δουλειά

Φοβαμαι οτι μιλαω με ατομα που δεν εχουν βρεθει σε συνθηκες πιεσης χρονου να πρεπει να γινει μια δουλεια εχοντας επιβεβαιωθει ο νομος του Μερφι.

Ξερεις ποσες φορες εχω φυγει για δουλεια χωρις το τροφοδοτικο? Θα με βολευε παρα πολυ να ξερω οτι θα βγαλω τη βαρδια χωρις να χρειαστω να γυρισω πισω να το παρω ή στο μεσο ενος ταξιδιου να πρεπει να κανω σταση και να ψαχνω τραπεζι σε καφετερια που να εχει κοντα πριζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, NotAliki177 said:

Ναι γιατί ως γνωστόν στην/για την Apple δεν υπάρχει φυσική και limits. Ως γνωστόν, πάλι, κινητά της Apple με 2500mAh αποδίδουν καλύτερα από άλλα με 5000mAh... ρε δεν θα μας μείνει τρίχα στο κεφάλι δλδ.

Συγνώμη αλλά 2021 έχει κουράσει αυτή η καραμέλα.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το optimization παίζει ρόλο αλλά τι διαφορά θα δεις; 5%? 10%? 15%? αν πάρουμε ως δεδομένο φυσικά ότι οι εφαρμογές αυτές είναι optimized μόνο για το ένα λειτουργικό. Ναι... λογικά αυτοί που βγάζουν τέτοιες εφαρμογές δηλώνουν αιώνια αφοσίωση στο Χ λειτουργικό και δεν κάνουν optimize για τα άλλα λειτουργικά...

in short: ο κάθε επεξεργαστής στο είδος του. M1 για διάρκεια και τίμιο performance, x86 για το παραπάνω performance... ο άλλος πάει και κάνει rendering me ARM...

Τι 15%; 500% είναι η βελτίωση το λέει στο άρθρο. Απλά δεν στέκει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Το Lenovo που είναι πιο γρήγορο έχει πάνω από 5 χιλιάρικα. 

Αν όμως το βρίσκεις με 1500€ θέλω 4.

 

Κατά τα άλλα γιατί 1500 μαξ?

Εγώ λέω να τα δίνουν 300€!

απάντησα στον άλλον.. διάβασε και εσύ.. πάμε παρακάτω

1 ώρα πριν, Bil79 είπε

Ναι σωστα, laptop παιρνουν για να παιζουν με το καπακι να χαλαρωνουν απο το στρες της δουλειας. Οτι πεις αδερφε...

αδερφέ καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...

τα παίρνουν για μια παρουσίαση και μια αλλαγή τελευταίας στιγμής... δηλαδή ουδεμία σχέση να παίρνει ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ επαγγελματίας macbook για να δουλεύει.. αυτά τα αγοράζουν ένα 98% νεόπλουτοί άσχετοι με την τεχνολογία χρήστες και ένα 2% για τον λόγο που προανέφερα ποιο πάνω.. 

Ο επαγγελματίας που κάνει μοντάζ και δσυλεύει πρότζεκτ μεγάλα δουλεύει σε desktop με σοβαρές κάρτες γραφικών και όχι με το κινητάκι του η το λαπτοπάκι του.. αυτά είναι για παιχνίδια.. ώπα.. το μακ δεν παίζει παιχνίδια.. το ξέχασα...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tsarouc said:

απάντησα στον άλλον.. διάβασε και εσύ.. πάμε παρακάτω

Βλακείες απάντησες στον άλλον. 

Αυτό που έβαλες με τα 1600 δολάρια έχει 2 κατηγορίες κάτω επεξεργαστή, 8GB RAM και 2-3 κατηγορίες κάτω κάρτα γραφικών. 

Το ότι εσύ φαντάζεσαι ότι και αυτό θα ήταν πιο γρήγορο δεν σημαίνει ότι όντως θα ήταν. 

Όταν γίνουν μετρήσεις με αυτό και βγει γρηγορότερο να το δούμε. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tsarouc είπε

απάντησα στον άλλον.. διάβασε και εσύ.. πάμε παρακάτω

αδερφέ καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...

τα παίρνουν για μια παρουσίαση και μια αλλαγή τελευταίας στιγμής... δηλαδή ουδεμία σχέση να παίρνει ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ επαγγελματίας macbook για να δουλεύει.. αυτά τα αγοράζουν ένα 98% νεόπλουτοί άσχετοι με την τεχνολογία χρήστες και ένα 2% για τον λόγο που προανέφερα ποιο πάνω.. 

Ο επαγγελματίας που κάνει μοντάζ και δσυλεύει πρότζεκτ μεγάλα δουλεύει σε desktop με σοβαρές κάρτες γραφικών και όχι με το κινητάκι του η το λαπτοπάκι του.. αυτά είναι για παιχνίδια.. ώπα.. το μακ δεν παίζει παιχνίδια.. το ξέχασα...

Έλα λοιπόν, μόρφωσε μας τεχνολογικα γκουρού! 😂😂

Εμένα και το 99% όσων ασχολούνται με μουσική παραγωγή π.χ. και προφανώς παίρνουν MacBook επειδή είναι νεόπλουτοι!😂😂😂

Όσο για το τι προτιμούν οι επαγγελματίες θα το συζητήσουμε όταν ασκήσεις κάποιο επάγγελμα κι εσύ...

 

By the way, κι εγώ Apple hater είμαι αλλά τέτοιες π@@ς δεν γράφω...

Επεξ/σία από Bil79
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, petasis είπε

Ε, θέλω ένα παράδειγμα, για να δω αν το λες θεωρητικά ή κάτι πρακτικό έχεις στο μυαλό σου. Τι το βαρύ μπορεί να χρειαστείς κάπου δεν έχεις πρίζα, και ποια κατηγορία επαγγέλματος έχει τέτοιες ανάγκες. Εγώ δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Εσύ, το χρειάστηκες ποτέ;

Μου κάνει εντύπωση που σου κάνει εντύπωση πάντως! Καταρχάς disclaimer, θεωρώ ότι περισσότεροι εδώ μέσα που κόπτονται για ακραίο performance, στην πράξη δεν χρησιμοποιούν περισσότερο από ένα μικρό κλάμα των δυνατοτήτων των μηχανημάτων που "υπερασπίζονται", οπότε το δικό μου σχόλιο δεν είναι υποστηρικτικό κάποιου προλαλλήσαντα. 

Για να γυρίσω στο αρχικό μου ερώτημα, εγώ έχω δουλέψει πάρα πολλές φορές χωρίς τροφοδοτικό, για αρκετές ώρες. Μέχρι και σε τρένο Αθήνα - Θεσσαλονίκη, σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού. Δεν κάνω υπερβολικά βαριές εργασίες, αλλά όχι και light. Σημασία έχει ότι τη δουλειά που κάνω κατά κύριο λόγο σε γραφείο, εχω κληθεί αρκετές φορές να την κάνω χωρίς ρεύμα για 1, 2, 5 ώρες. Την ίδια ακριβώς δουλειά, όχι με συμβιβασμούς (πλην έξτρα οθόνης). Άρα κατ' επέκταση, γιατί να μην ισχύσει το ίδιο και για επαγγελματίες με πιο "βαριές" υπολογιστικές ανάγκες; 
 

Σημασία βέβαια δεν έχει η προσωπική μας εμπειρία. Αν εσύ δεν έχεις βρεθεί στην ανάγκη να δουλέψεις εκτός ρεύματος, γιατί να είναι επιχείρημα εναντίον μιας συνθήκης που είναι εντελώς αντικειμενική; ότι δηλαδή να  έχει κανείς διαθέσιμη την πλήρη ισχύ χωρίς ρεύμα, είναι σίγουρα καλύτερο από το να μην την έχει.

Επεξ/σία από apos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι, φύγαμε πλέον από το σιγά τις επιδόσεις και πήγαμε στο ότι δεν χρειαζόμαστε τη μεγάλη αυτονομία?

να χαρώ, εγώ, τεχνολογικό φόρουμ…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλη αυτονομια σαφως και ειναι ενα απ τα βασικα κριτηρια μαζι με τις επιδοσεις..

Παντως δεν μπορω να κατανοησω αυτους που λενε πχ πρεπει να κανω ρεντερινγκ απ την καφετερια η το τρενο η το μετρο.

Τι δουλεια κανετε η οποια δεν μπορει να περιμενει 1-2 ωρες μεχρι να πιειτε τον καφε η να πατε το ταξιδι σας..κι εγω την αυτονομια εχω ως ενα απ τα 2 κριτηρια που επιλεγω κατι αλλα δεν θελω να κανω ρεντερινγκ οσο πινω τον καφε μου πχ.

Εγω μαζι σας ,αλλα μη πατε στο αλλο ακρο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fylatos είπε

Αυτά τα ρημάδια τα προγράμματα της adobe που τρέχουν single threaded και με χαμηλό gpu utilisation γενικώς τι θα τα κάνουμε; Πότε η εταιρία θα έρθει στον 21ο αιώνα; Που κάνει export το InDesign/ Illustrator και αντί για να γίνεται σε άλλο thread το workstation ζώο έχει 5% cpu utilisation και το πρόγραμμα κάνει hang γιατί τρέχει σε έναν πυρήνα;

Όπως ακριβώς γραφει το άρθρο, το πρόβλημα είναι αποκλειστικά της adobe κι όχι της apple.

Αν κάποιος ασχολείται με βίντεο σε mac και δεν χρησιμοποιεί final cut αλλά premiere είναι μαζόχας. 

Δεν είναι optimized για τίποτα. Το export engine τους είναι το ίδιο από το 2000. Συνεπώς είναι optimized για high IPC και λίγα cores... Computing δεκαετίας δλδ.

Το άρθρο δεν αναφέρει ούτε codec του video ( braw, apple pro ress, pro ress raw κτλ.)... Εάν όντως το θέμα είναι το export τότε εντάξει... Αλλά ας συγκρίνουμε και τις τιμές... Δε πιστεύω ότι κάποιος μια έδινε 4.000 για intel laptop... Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για laptop παιδιά... Και ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα για τον m1 max...

 

Γράφτηκε στο macbook pro 2012 ενώ κάνω 4k edit apple pro ress, σε external οθόνη ακούγοντας Spotify...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τρολλς στο φόρουμ έχουν γίνει τόσο αποτελεσματικά , το έχουν αναγάγει σε τέχνη δηλαδή, 
ή μήπως πολύ απλά το έχουν κάψει τελείως;

Κάποια ποστς έχουν γίνει πραγματικά δύσκολα στην ανάγνωση.

 

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...