Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ, ηχείων και ενισχυτή


david_oganesian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμουν καιρό να μπω στον κόσμο του βινυλίου και γενικά να αποκτήσω ποιοτικό ακουστικό εξοπλισμό ως λάτρης της μουσικής.

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα και διαβάσει σχετικές συζητήσεις στο forum σας αλλά θα ήμουν πολύ ευγνώμων εάν με κατατοπίζατε πιο συγκεκριμένα στην δική μου περίπτωση.

Γενικά είμαι της άποψης απόκτησης ποιοτικών μηχανημάτων τα οποία θα έχεις για χρόνια ή ενδεχομένως να μην χρειαστεί καν να αλλάξεις.

Καταλαβαίνω πως πολλά καθορίζονται απο τα λεφτά που θέλεις να επενδύσεις, χωρίς όμως απαραίτητα αυτό να σημαίνει πως αναγκαστικά πρέπει να είναι πολλά, για αυτό και απευθύνομαι σε αυτό το forum, ώστε να ακούσω συμβουλές και γνώμες ώστε να πετύχω τον καλύτερο value for money συνδυασμό. 

Ότι αφορά το πικάπ  έχω καταλάβει ότι μπορώ να αποκτήσω ένα πολύ ποιοτικό σε μπάτζετ μεταξύ 300-500 ευρώ, και οι μάρκες οι οποίες φιγουράρουν, ακούγονται αλλά και προτείνονται πολύ, είναι η Rega και η Project, ειδικά η Project. Οπότε σκεφτόμουν να επιλέξω κάτι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μάρκες.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα?

 

Ότι αφορά τα ηχεία και τον ενισχυτή, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψιν, αλλά και σε αυτή τη περίπτωση έχω καταλάβει ότι με μέγιστο συνολικό μπάτζετ των 500 ευρώ, μπορώ να καλύψω πλήρως τις ανάγκες μου για πολύ ποιοτικό ήχο και να είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Έχετε κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις?

Επεξ/σία από david_oganesian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα σε ρωτησω κατι;

Αν τα πικαπ που αναφέρεις εχουν τα φτηνότερα 200€ πως ας πούμε θα πας στα ηχεια που ενα κακο εως μέτριο ηχείο εχει 200-300 και δεν βάζω και τα υπόλοιπα.

Πολυ μικρο το ποσο που διαθέτεις.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, david_oganesian είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμουν καιρό να μπω στον κόσμο του βινυλίου και γενικά να αποκτήσω ποιοτικό ακουστικό εξοπλισμό ως λάτρης της μουσικής.

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα και διαβάσει σχετικές συζητήσεις στο forum σας αλλά θα ήμουν πολύ ευγνώμων εάν με κατατοπίζατε πιο συγκεκριμένα στην δική μου περίπτωση.

Γενικά είμαι της άποψης απόκτησης ποιοτικών μηχανημάτων τα οποία θα έχεις για χρόνια ή ενδεχομένως να μην χρειαστεί καν να αλλάξεις.

Καταλαβαίνω πως πολλά καθορίζονται απο τα λεφτά που θέλεις να επενδύσεις, χωρίς όμως απαραίτητα αυτό να σημαίνει πως αναγκαστικά πρέπει να είναι πολλά, για αυτό και απευθύνομαι σε αυτό το forum, ώστε να ακούσω συμβουλές και γνώμες ώστε να πετύχω τον καλύτερο value for money συνδυασμό. 

Ότι αφορά το πικάπ  έχω καταλάβει ότι μπορώ να αποκτήσω ένα πολύ ποιοτικό σε μπάτζετ μεταξύ 300-500 ευρώ, και οι μάρκες οι οποίες φιγουράρουν, ακούγονται αλλά και προτείνονται πολύ, είναι η Rega και η Project, ειδικά η Project. Οπότε σκεφτόμουν να επιλέξω κάτι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μάρκες.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα?

 

Ότι αφορά τα ηχεία και τον ενισχυτή, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψιν, αλλά και σε αυτή τη περίπτωση έχω καταλάβει ότι με μέγιστο συνολικό μπάτζετ των 500 ευρώ, μπορώ να καλύψω πλήρως τις ανάγκες μου για πολύ ποιοτικό ήχο και να είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Έχετε κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις?

Να ξεκινήσουμε από το σημαντικότερο. Συλλογή δίσκων υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας ασχοληθει πολλα χρονια στο παρελθον με τον hifi ηχο, εχω να σου προτεινω τα εξης: πρωτα καθορισε το budget σου (απ οτι καταλαβαινω ειναι κοντα στο χιλιαρικο) και μοιρασε το περιπου ομοια για πικαπ ενισχυτη κ ηχεια ( πχ 350 για πικαπ, 300 για ενισχυτη κ 350 για ηχεια), να ξερεις επισης οτι το πικαπ κ τα ηχεια παιζουν πιο μεγαλο ρολο στον τελικο ηχο απ οτι ο ενισχυτης. Μετα διαβασε reviews απο εξειδικευμενα sites (πχ what hifi κτλ). Μετα ψαχνεις σε καταστηματα να  ακουσεις στημενα τα συστηματα που διαβασες καλες κριτικες, προκειμενου για να βρεις τον ηχο που αρεσει σε ΕΣΕΝΑ (δεν γνωριζω τι υπαρχει για ακροαση σημερα στα καταστηματα, παλια υπηρχαν αρκετα στημενα συστηματα, για ολα τα βαλαντια). Επισης να γνωριζεις οτι επιλεγοντας μοναδες με διακρισεις κ βραβεια (πχ ενισχυτης της χρονιας denon απο την EISA κ ηχεια bose, best buy του whathifi ), δεν σημαινει οτι θα ακουσεις τον καλυτερο ηχο: Το πιο σημαντικο ειναι το "δεσιμο" των μοναδων μεταξυ τους (δηλ αν ενα πικαπ εχει τονισμενα μπασα κ το συνδυασεις με ηχειο που μπασαρει, θα ακους ενα ανισοροπο ηχο). 

Ισως να σε μπερδεψα λιγο με τα παραπανω, αλλα το hifi ειναι ενα υπεροχο χομπυ και αξιζει να ασχοληθεις μαζι του γτ ειναι σιγουρο οτι θα σου δωσει πολλες ωρες ευχαριστων ακροασεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια συλλογή απο Βινύλια, είναι κάτι που θέλω να ξεκινήσω απο μόνος μου.

Καταλαβαίνω ότι το να έχεις κάποια συλλογή με κάποιο τρόπο είναι μεγάλη διευκόλυνση, αλλα όλοι απο κάπου ξεκινήσανε.))

Χωρίς αμφιβολία είστε μεγαλύτεροι γνώστες του αντικειμένου, για αυτό εξάλλου απευθύνθηκα, αλλά δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος ότι το συνολικό μου μπάτζετ είναι και τόσο μικρό.

Σε κάθε περίπτωση, το συμπέρασμα που βγάζω εγώ, και ενδεχομένως τελικά να είναι ο ασφαλέστερος και πιο αποδοτικός τρόπος, είναι για αρχή να επενδύσω σε καλό σύστημα hi-fi, που ούτως ή άλλως θα μου χρησιμεύσει και θέλω ασχέτως με το εάν θα προχωρήσω σε αγορά πικάπ,

και έπειτα να εμβαθύνω περισσότερο στο θέμα του πικάπ ώστε να επιλέξω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...