Προς το περιεχόμενο

Asus VivoBook με Win10 κάνει shutdown όταν είναι σε sleep mode


Str_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν το διευκρίνησες Δουλεύεις και με τις 2 οθόνες (του λάπτοπ και την εξωτερική;)  Ή του λάπτοπ την έχεις μονίμως κλειστή και δουλεύεις μόνο με την εξωτερική;

Και κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα : Μπαίνει σε sleep mode s0, το λεγόμενο modern standby. Δοκίμασε το εξής :

Πήγαινε στο power settings->change when the computer sleeps-> change advanced power settings-> network connectivity in background.

Αν είναι Managed By Windows ή Enabled, κάντο Disabled.

Αν δεν έχει το μενού αυτή την επιλογή, γράψε σε ένα cmd με δικαιώματα διαχειριστή την ακόλουθη εντολή :

powercfg -attributes F15576E8-98B7-4186-B944-EAFA664402D9 -ATTRIB_HIDE
 

Επεξ/σία από ventalias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ούτε το power button στην επιλογή Do Nothing έκανε τίποτα. Πάλι το βρήκα κλειστό σήμερα το πρωί.

Δεν δουλεύω και τις δύο οθόνες. Όταν έχω συνδεδεμένη την εξωτερική οθόνη αυτή του λάπτοπ θέλω να την έχω μόνιμα κατεβασμένη.

Στο advanced power settings δεν έχει επιλογή Network connectivity οπότε έβαλα την εντολή που έγραψες μέσω cmd. Δεν μου έγραψε τίποτα οπότε θεωρώ ότι την πήρε. Επίσης άλλαξα και καλώδιο HDMI μήπως ήταν το άλλο προβληματικό. Θα ξαναδοκιμάσω και θα επανέλθω με τα νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έγραψες την εντολή, ξανακοίτα αν υπάρχει το network connectivity για να το κάνεις disabled εκεί που σου έγραψα. Εμένα π.χ. δεν το είχε, και το εμφάνισε αφού έγραψα την εντολή.

Επίσης δεν αν στο bios έχει κάποια επιλογή για sleep mode. Ουσιαστικά θέλουμε να μπαίνει σε S3 standby (το κλασσικό sleep) και όχι σε S0. Είναι αρκετά πιθανό το S0 να ευθύνεται για το πρόβλημά σου.

Με την πρώτη μέθοδο απενεργοποιείται σε επίπεδο λειτουργικού, ενώ με τη δεύτερη σε επίπεδο BIOS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κοίταξα και το network connectivity ακόμα δεν υπάρχει. Υπάρχει ότι βλέπεις στην επισύναψη.

Στο BIOS που κοίταξα ειλικρινά δεν υπάρχει καμία επιλογή όσον αφορά τα sleep modes.

power settings.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, έχει ελάχιστες επιλογές, εμένα έχει πολύ περισσότερες. Και με την εντολή που σου έγραψα εμφάνισε το Network Connectivity in StandBy. Αλλά είναι αρκετά παλιό το λάπτοπ. Δυστυχώς δεν έχω νεότερο με Windows 10, που να υποστηρίζει το S0. Φαντάζομαι ότι ακόμα και αν κάνεις restore plan defaults και ξανατρέξεις την εντολή, πάλι δε θα εμφανιστεί, αλλά δοκίμασέ το.

Η άλλη λύση είναι μέσω registry. Πριν κάνεις οτιδήποτε, θα κάνεις ένα backup της registry. Γράψε regedit, πάτα File->Export, τσέκαρε το All στο Export Range και αποθήκευσε κάπου το αρχείο.

Μετά θα γράψεις την εντολή (πάντα σε cmd με δικαιώματα διαχειριστή) :

reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Power /v PlatformAoAcOverride /t REG_DWORD /d 0

Με την εντολή αυτή ουσιαστικά παρακάμπτεται το S0 και το λάπτοπ θα μπαίνει σε S3 mode standby. Μετά από αυτό κάνε επανεκκίνηση, δες τι βγάζει η εντολή :

powercfg /a 

και δοκίμασε να μπεις σε sleep mode, για να δουμε τα αποτελέσματα.

Αν προκύψουν προβλήματα, (π.χ μπλε οθόνες μετά από sleep), η εντολή αναίρεσης είναι :

reg delete  "HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Power" /v PlatformAoAcOverride

και έχεις και το backup της registry για επιπλέον ασφάλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η τελευταία δοκιμή τζίφος. Ούτε το καλώδιο HDMI έκανε καμία διαφορά ούτε η εντολή που του γράψαμε. Έκλεισε από το πρώτο βράδυ.

Θα δοκιμάσω ότι μου έγραψες για το registry τώρα και βλέπουμε.

Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες σου και με την εντολή powercfg /a τώρα μου εμφανίζει τα παρακάτω.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The following sleep states are available on this system:
    Standby (S3)

The following sleep states are not available on this system:
    Standby (S1)
        The system firmware does not support this standby state.

    Standby (S2)
        The system firmware does not support this standby state.

    Hibernate
        Hibernation has not been enabled.

    Standby (S0 Low Power Idle)
        The system firmware does not support this standby state.

    Hybrid Sleep
        Hibernation is not available.

    Fast Startup
        Hibernation is not available.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ξαναδοκιμάζω και ενημερώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από ότι φαίνεται η αλλαγή στο registry δούλεψε! 4 μέρες τώρα δεν έχει κάνει shut down όταν είναι σε sleep mode.

Καταπληκτικό! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά! Χαίρομαι που βοήθησα. Να βάλουμε στον τίτλο [solved] ή να περιμένουμε λες; 🙂

Με το που είδα ότι μπαίνει σε s0 κατάλαβα ότι μάλλον αυτό φταίει. Απορώ πώς ενώ το είχες ποστάρει δε το πρόσεξα και το είδα ξαναδιαβάζοντας το thread.

Από περιέργεια, μπορείς να γράψεις τι βγάζει τώρα το powercfg /a;

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις το νου σου, αν τυχόν εμφανιστούν άλλα προβλήματα ενέργειας που δεν προϋπήρχαν, να τρέξεις την εντολή αναίρεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το αφήσουμε μερικές μέρες μπας και...απλά να είμαστε σίγουροι και μετά το αλλάζουμε σε solved.

Δεν ξέρω αν φταίει ο δικός μου υπολογιστής ή υπάρχει γενικό πρόβλημα αλλά το S0 Standby είναι μεγάλη πατάτα στα Windows 10. Ποτέ δεν δούλεψε σωστά σε μένα. Αυτή η Microsoft πρέπει να τα κάνει όλα δύσκολα κάθε φορά.

Με το powercfg /a τώρα μου εμφανίζει το παρακάτω.

--------------------------------------------------------------------------------------------

The following sleep states are available on this system:
    Standby (S3)

The following sleep states are not available on this system:
    Standby (S1)
        The system firmware does not support this standby state.

    Standby (S2)
        The system firmware does not support this standby state.

    Hibernate
        Hibernation has not been enabled.

    Standby (S0 Low Power Idle)
        The system firmware does not support this standby state.

    Hybrid Sleep
        Hibernation is not available.

    Fast Startup
        Hibernation is not available.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Πάντως μία εβδομάδα τώα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Δουλεύει άψογα. Και παράλληλα με το sleep mode έφτιαξε και κάτι άλλο που ήταν εκνευριστικό.

Όταν έμπαινε σε sleep mode το ποντίκι που έχω (Bluetooth) με το που το ακούμπαγα άνοιγε αμέσως ο υπολογιστής. Ότι επιλογές και αν δοκίμασα στα power settings του ποντικιού και από το device manager τίποτα δεν δούλεψε. Τώρα που μπαίνει σε S3 sleep mode επιτέλους σταμάτησε να δουλεύει το ποντίκι όταν μπαίνει σε sleep mode ο υπολογιστής. Μόνο αν πατήσω κάποιο κουμπί στο πληκτρολόγιο ανοίγει.

Οπότε η λύση σου μου έφτιαξε 2 προβλήματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είμαστε, μπαίνεις στο S3, που είναι το κλασσικό sleep mode. 

Το S0 έβγαζε το πρόβλημα. Είναι μια σχετικά καινούρια κατάσταση sleep, που κρατάει ενεργές συνδεδεμένες συσκευές, προγράμματα παρασκηνίου καθώς και το δίκτυο. Για αυτό υπήρχε και το θέμα με το bluetooth ποντίκι σου.

Προφανώς δε φταίει το δικό σου λάπτοπ. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο διαδίκτυο για προβλήματα με το S0. Το λάθος είναι των κατασκευαστών των λάπτοπ που δε δίνουν τη δυνατότητα να απενεργοποιείται εύκολα από το BIOS. Για παράδειγμα, αν κάνεις επανεγκατάσταση ή βάλεις άλλο λειτουργικό πάλι θα μπαίνει σε S0 και ενδέχεται να αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα. 

 Πάντως σε κάποιες περιπτώσεις το S0 είναι εξαιρετικά χρήσιμο, σε αρκετές όμως, όπως και στη δική σου δημιουργεί προβλήματα, ενώ δε σου δίνει κάτι που χρειάζεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί στα windows 11 το s0 να δουλεύει καλά και να μην σου εμφανίζει το πρόβλημα που είχες.  Αλλά κανείς δε μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό. Επιπλέον, η κατάργησή του S0 και η επιστροφή στο S3, δεν είναι σίγουρο ότι γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Μπορεί να γίνεται ευκολότερα, μπορεί και δυσκολότερα.

Έχω λάπτοπ με Windows 11 (που όμως έκανα καθαρή εγκατάσταση, όχι αναβάθμιση από Win10). θα το δω κάποια στιγμή αν και πως γίνεται και θα σου πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, νομίζω ότι το θέμα λύθηκε οριστικά. Τόσες μέρες δεν έχει κάνει shut down όταν είναι σε sleep mode και όλα δουλεύουν ρολόι.

Νομίζω ότι είναι μία καλή λύση για όσους έχουν πρόβλημα με το S0 mode. Σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια. Με έσωσες από την ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν αποφάσισα να κάνω Update το λάπτοπ σε Windows 11 μιας και μου έβγαζε πολύ καιρό την ειδοποίηση και από ότι φαίνεται μετά το update το πρόβλημα με το shut down όταν μπαίνει σε sleep mode επέστρεψε.

Για να το επιβεβαιώσω έγραψα την εντολή powercfg /a και ο υπολογιστής ξαναμπαίνει σε S0 αντί για S3. Το ερώτημα μου τώρα είναι το εξής. Αν ξαναγράψω την εντολή 

reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Power /v PlatformAoAcOverride /t REG_DWORD /d 0

θα πιάσει για να ξαναγυρίσει σε S3 mode? Ή στα Windows 11 αυτό δεν δουλεύει και θα τα κάνω μαντάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...