Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ποιότητας dvd που έχει VHS μέσα .


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας έχω κάτι βίντεο του γάμου γονιών . Τα μετέφερα τα dvd μέσω handbrake στο λάπτοπ μου για να μην χαθούν ποτέ . Ήθελα να ρωτήσω γίνεται κάτι παραπάνω να βελτιώσω την ποιότητα τους ? Εννοώ χαρακτηριστικά προσώπων , λίγο το noise κλπ αλλά να μην καταστρέψω το αρχικό αρχείο . Οι ρυθμίσεις που μου δείχνει το vhs που λογικά είχε βάλει ο φίλος παλιά που τα μετέφερε σε dvd είναι :

 

 

decomb , H264, 30 fps PFR ,AAC AVCODEC ,stereo ,foreign audio scan , burned chapter markers . 352*286 storage , display 384*286.

 

Αυτά μου τα δείχνει το handbrake όταν επιλεγω το dvd .Μπορώ να καν κάτι ? Το μόνο που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι να τα αποθηκεύσω σαν έξοδο σε 1080 30fps και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα παρά μόνο το μέγεθος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jerry banana είπε

Το μόνο που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι να τα αποθηκεύσω σαν έξοδο σε 1080 30fps και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα παρά μόνο το μέγεθος .

Και μόνο το μέγεθος θα αλλάζει με αλλαγή ανάλυσης.

Βασικά, δεν μου αρέσει πρώτον τα 30fps. Οι vhs ήταν στα 25 frames interlaced οπότε αυτό από μόνο του θα έχει επιπτώσεις στην κίνηση, ιδίως όταν κινείται η κάμερα.

Επίσης, γιατί το έκανε ο φίλος σε vcd ανάλυση 352Χ286 και όχι σε Halh-D1 352X576, που είναι και η βέλτιστη για το PAL-VHS; εγώ θα προτιμούσα 704Χ576 και ας είναι μεγαλύτερα τα αρχεία.

Επίσης, το bitrate δεν το αναφέρεις. Θα πρέπει να είναι περίπου στα 3000Kbps για να είναι οπτικά καλό και θα πρέπει να κωδικοποιηθούν σε vbr με 2-pass encoding.

Αν έχεις την δυνατότητα να ξανακάνεις capture τις κασέτες θα πρότεινα να στις κάνει σε dv-avi pal μορφή (πολύ μεγάλα αρχεία) και να τα πάρεις σε στικάκι ή εξωτερικό δίσκο για να τα επεξεργαστείς μόνος σου και να τα εξάγεις στην τελική τους μορφή σε mp4 και σε dvd.

Όσο για την επεξεργασία, θα χρειαστεί να τα περάσεις από unsharp mask ή sharpenning και να παίξεις λίγο με το contrast και το brightness, ίσως και λίγο με τα levels. Στα αρχεία όμως που έχεις τώρα, δύσκολα θα καταφέρεις κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα γιατί είναι ήδη πολύ υποβαθμισμένα.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, micos000 είπε

Και μόνο το μέγεθος θα αλλάζει με αλλαγή ανάλυσης.

Βασικά, δεν μου αρέσει πρώτον τα 30fps. Οι vhs ήταν στα 25 frames interlaced οπότε αυτό από μόνο του θα έχει επιπτώσεις στην κίνηση, ιδίως όταν κινείται η κάμερα.

Επίσης, γιατί το έκανε ο φίλος σε vcd ανάλυση 352Χ286 και όχι σε Halh-D1 352X576, που είναι και η βέλτιστη για το PAL-VHS; εγώ θα προτιμούσα 704Χ576 και ας είναι μεγαλύτερα τα αρχεία.

Επίσης, το bitrate δεν το αναφέρεις. Θα πρέπει να είναι περίπου στα 3000Kbps για να είναι οπτικά καλό και θα πρέπει να κωδικοποιηθούν σε vbr με 2-pass encoding.

Αν έχεις την δυνατότητα να ξανακάνεις capture τις κασέτες θα πρότεινα να στις κάνει σε dv-avi pal μορφή (πολύ μεγάλα αρχεία) και να τα πάρεις σε στικάκι ή εξωτερικό δίσκο για να τα επεξεργαστείς μόνος σου και να τα εξάγεις στην τελική τους μορφή σε mp4 και σε dvd.

Όσο για την επεξεργασία, θα χρειαστεί να τα περάσεις από unsharp mask ή sharpenning και να παίξεις λίγο με το contrast και το brightness, ίσως και λίγο με τα levels. Στα αρχεία όμως που έχεις τώρα, δύσκολα θα καταφέρεις κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα γιατί είναι ήδη πολύ υποβαθμισμένα.

Κοίτα επειδή είναι πίσω 25 χρόνια περίπου , τις μετέφερα σε σκληρό δίσκο μέσω hardbrake και κατέβασα το topaz που το πρότεινε ένας γνωστός.  Το bitrate  τώρα δεν ξέρω πόσο ήταν θα σε γελάσω 160 κάτι παίζει να σου λέω και χααζομαρα. Θα δοκιμάσω topaz και θα ξανασχολιασω εδώ .Πάντως ναι δύσκολα να βελτιωθεί γιατί μιλάμε για vhs .Φαντάσου αυτός που τα είχε φτιάξει τότε μπορεί να μη ζει .

 

ΥΓ:Αυτά που μου λες τα τεχνικά ακούγονται κινέζικα . Δεν υπάρχει καν φαντάσου το κατάστημα που τότε τα έκανε αυτά . Θα κρατήσω το sharpening σαν δεύτερη μέθοδο γιατί το topaz με rx 480 που έχω δεν το βλέπω να τραβάει.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία του dvd μπορείς να τα δεις με το media info (Προβολή->Κείμενο). Φορτώνεις το ifo αρχείο που αντιστοιχεί στα πολλά vob αρχεία και θα στα βγάλει όλα. π.χ. αν έχει VTS_01_0.VOB, VTS_01_1.VOB, VTS_01_2.VOB που είναι από 1gb  το καθένα (εκτός από το τελευταίο που θα είναι μικρότερο), τότε θα επιλέξεις το VTS_01_0.IFO αρχείο για προβολή.

Ανέβασε τις πληροφορίες σε επόμενο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Τα στοιχεία του dvd μπορείς να τα δεις με το media info (Προβολή->Κείμενο). Φορτώνεις το ifo αρχείο που αντιστοιχεί στα πολλά vob αρχεία και θα στα βγάλει όλα. π.χ. αν έχει VTS_01_0.VOB, VTS_01_1.VOB, VTS_01_2.VOB που είναι από 1gb  το καθένα (εκτός από το τελευταίο που θα είναι μικρότερο), τότε θα επιλέξεις το VTS_01_0.IFO αρχείο για προβολή.

Ανέβασε τις πληροφορίες σε επόμενο μήνυμα.

Μέσω του hardbrake ? Συγγνώμη που.πριζω αλλά δεν γνωρίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, micos000 είπε

Όχι, θα κατεβάσεις το δωρεάν mediainfo.

Έγινε ευχαριστώ πάρα πολύ για ολα θα σου απαντήσω αύριο γιατί τώρα είμαι στο λιοτρίβι .  Συγγνώμη για το πρήξιμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, micos000 είπε

Τα στοιχεία του dvd μπορείς να τα δεις με το media info (Προβολή->Κείμενο). Φορτώνεις το ifo αρχείο που αντιστοιχεί στα πολλά vob αρχεία και θα στα βγάλει όλα. π.χ. αν έχει VTS_01_0.VOB, VTS_01_1.VOB, VTS_01_2.VOB που είναι από 1gb  το καθένα (εκτός από το τελευταίο που θα είναι μικρότερο), τότε θα επιλέξεις το VTS_01_0.IFO αρχείο για προβολή.

Ανέβασε τις πληροφορίες σε επόμενο μήνυμα.

Καλημέρα φίλε μου και καλό υπόλοιπο Κυριακής να έχεις.  Ορίστε οι πληροφορίες του αρχείου VTS_01_0.IFO  που μου είπες να σου στείλω. Οι πληροφορίες αυτές είναι του DVD.

dvd info.png

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξε από το κουμπάκι Προβολή->Κείμενο και κάνε αντιγραφή όλες τις πληροφορίες και επικόλληση σε επόμενο μήνυμα.

Πάντως τα fps είναι 25 και όχι 30 όπως είπες στην αρχή. Πάλι καλά.

Η ανάλυση 352*288 είναι πολύ χαμηλή.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, micos000 είπε

Άλλαξε από το κουμπάκι Προβολή->Κείμενο και κάνε αντιγραφή όλες τις πληροφορίες και επικόλληση σε επόμενο μήνυμα.

Πάντως τα fps είναι 25 και όχι 30 όπως είπες στην αρχή. Πάλι καλά.

Η ανάλυση 352*288 είναι πολύ χαμηλή.

Το ξέρω φαντάσου μου είχαν προτείνει το topaz (χωρίς να αναφέρει βέβαια κανείς ότι κοστίζει 300 ευρώ και ότι η δωρεάν έκδοση σου αφήνει watermark ) αλλά Τζιφοσ .Δοκίμασα κάποια preset που είχε για καθαρισμό και κάτι άλλα κόλπα αλλά η ανάλυση είναι τόσο χαμηλή που ούτε ο ai του μπορεί να κάνει κάτι.Επισης χωρίς να το πληρώσω δεν γίνεται δουλειά με ένα watermark μέσα στο πρόσωπο μου.(εν ολίγοις το παράτησα τελείως ) . Θα στο ξαναστειλω εδώ γιατί έκλεισα το λάπτοπ που έχει την υποδοχή dvd καθώς ο σταθερός μου δεν έχει καν υποδοχή dvd .

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο @parsifalείχe αναφέρει σε κάποιο άλλο θέμα κάτι για ai upscaling αλλά δεν θυμάμαι για ποιο έλεγε. Αν το βρω θα το ποστάρω.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ο @parsifalείχe αναφέρει σε κάποιο άλλο θέμα κάτι για ai upscaling αλλά δεν θυμάμαι για ποιο έλεγε. Αν το βρω θα το ποστάρω.

μην μπεις στο κοπο φιλε στη δικη μου περιπτωση δεν κανει μια το δοκιμασα σημερα το πρωι. Ασε που για 9 λεπτα βιντεο που δοκιμασα εκανε ο υπολογιστης μου 2¨30 ωρες . Θελει πολυ γερο μηχανημα. 

Για αυτο που με ρωτησες μου βγαζει αυτο:  

 

General
Complete name                            : E:\VIDEO_TS\VTS_01_0.IFO
Format                                   : DVD Video
Format profile                           : Program
File size                                : 78.0 KiB
Duration                                 : 2 h 1 min
Overall bit rate mode                    : Variable
Overall bit rate                         : 88 b/s

Video
ID                                       : 224 (0xE0)
Format                                   : MPEG Video
Format version                           : Version 2
Duration                                 : 2 h 1 min
Bit rate mode                            : Variable
Width                                    : 352 pixels
Height                                   : 288 pixels
Display aspect ratio                     : 4:3
Frame rate                               : 25.000 FPS
Standard                                 : PAL
Compression mode                         : Lossy

Audio
ID                                       : 128 (0x80)
Format                                   : AC-3
Format/Info                              : Audio Coding 3
Duration                                 : 2 h 1 min
Channel(s)                               : 2 channels
Sampling rate                            : 48.0 kHz
Compression mode                         : Lossy

Menu
Duration                                 : 2 h 1 min
00:00:00.000                             : Chapter 1
List (Audio)                             : 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, micos000 είπε

Ο @parsifalείχe αναφέρει σε κάποιο άλλο θέμα κάτι για ai upscaling αλλά δεν θυμάμαι για ποιο έλεγε. Αν το βρω θα το ποστάρω.

Καλημερα φίλε και καλή εβδομάδα . Με τα στοιχεία του dvd αυτά σωνετσι τίποτα (εννοώ για καλύτερη ανάλυση κλπ, ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω εχω κανει upscale SD videos με τον εξης πατεντατζιδικο τροπο:

Εγκατεστησα το MadVR και αφου το σεταρα να κανει upscale τα videos που ηθελα σε 1080p σε Media Player Classic, τα εβαλα να παιζουν στην μια οθονη και στην αλλη εκανα grab με το OBS.

Το τελικο αποτελεσμα ηταν σαφως καλυτερο απο το προτοτυπο. Υποψην οτι για καλο αποτελεσμα χρειαζεσαι καλο PC και κατα προτιμηση Nvidia GPU τουλαχιστον επιπεδου GTX 10XX. Μονο plz μην μου ζητησεις tutorial του πως γινεται η ολη φαση γιατι πραγματικα βαριεμαι να γραφω.

Ψαξε για "Mad VR MPC" και θα την βρεις την ακρη αν σε ενδιαφερει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...