Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση βασικού δίσκου (Windows) M.2 NVMe σε λαπτοπ


leftys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατι με έχει τρελάνει το θεμα.

Έχω ένα λαπτοπ με δύο δισκους επάνω, τον C:OS όπου βρίσκεται το λειτουργικό και κάποια κρυφά Partitions, και τον D:Data που είνα αποθηκευτικός δίσκος.

Προσπαθώ να αναβαθμίσω τον C, ο υπάρχον είναι ένας samsung 128GB και έχω πάρει τον Kingston KC2500 SSD 1TB M.2 NVMe για να τον αντικαταστήσει, είναι μεγαλύτερος όπως είναι προφανές. Τρέχω το Macrium Reflect και κάνω clone τον C με όλα του Partition στο νέο δίσκο με επιτυχία. Το μόνο που αλλάζω είναι ότι το 3ο partition οπως το βλέπετε στην παρακάτω εικόνα, του δίνω όλο το διαθέσιμο χώρο στο νέο δίσκο (το κάνω χειροκίνητα με drag n drop ενα ενα τα partition και όταν φτάνω στο 3ο του λέω να αφήσει μόνο 500Μβ ελεύθερα και μετά βάζω και το 4, αν το κάνω αυτόματα, η εφαρμογή αφήνει μόνο το 4 να "απλώσει" σε όλο το διαθέσιμο χώρο).

2021-11-07_16-56-59.png.cd5b0ecccdb978a60b40e7414fd9bc9a.png

Ο μεγάλος νέος δίσκος είναι σε εξωτερικό enclosure κουμπωμένος σε θύρα usb-type c. 

2021-11-07_17-17-12.png.af7005f04ffc75e84d9dffa1aa7b7a59.png

Αφού γίνεται με επιτυχία το cloning, βγάζω τον c από το μηχάνημα και βάζω τον νέο δίσκο Kingston (αφού τον βγάλω προφανώς από το enclosure).

Ξεκινάει το boot μία δύο φορές και μετά βγάζει μήνυμα λάθους (μπλε οθόνη και κάτι ότι άλλαξε στο hardware και να ζητήσω βοήθεια από τον κατασκευαστή). Κάποια στιγμή έβγαλε και ένα μενού των windows με διάφορα, του είπα να κάνει fix errors κλπ αλλά και πάλι μετά δεν ξεκινά.

403598301_2021-11-0717_54_18a.jpg.572ebad6824d5d54e5b60337254906e3.jpg

Τι κάνω λάθος, κάποια συμβουλή? 

 

 

 

Επεξ/σία από leftys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με Acronis True Image 2019 που εχω κανει σε SSDs, μια χαρα δουλεψε και εκανε μονο του επεκταση της C : partition

στο νεο δισκο γραφει OS (Auto) , δεν επρεπε να ειναι OS (C:) ?  Κανει καμια βλακεια το Macrium Reflect ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Εγω με Acronis True Image 2019 που εχω κανει σε SSDs, μια χαρα δουλεψε και εκανε μονο του επεκταση της C : partition

στο νεο δισκο γραφει OS (Auto) , δεν επρεπε να ειναι OS (C:) ?  Κανει καμια βλακεια το Macrium Reflect ?

thanks φιλε μου για την παρατηρηση, το δοκιμασα και αυτο, να του βαλω δηλαδη το C. Και παλι τζιφος.

σε ssd sata δεν ειχα θεμα.. πχ ο 2ος δισκος που φαινεται παραπανω προεκυψε απο clonning με το ιδιο εργαλειο. (αλλά ήταν απλά storage χωρίς τα διάφορα partition και το λειτουργικό)

Κανω μια ακομη προσπαθεια, να βαλω το clone να κανει οτι εχει by default και ας μεινει unallocated χωρος στο δισκο, ισως μετα να μπορω να τον προσθεσω απο τη διαχειριση.

update: Ουτε αυτο δουλεψε, και παλι μπλε οθονη παιρνω...

Εκτος αν υπαρχει καμιά άλλη ιδέα.

Επεξ/σία από leftys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατσε ρε φιλε πριν κανεις clone, εγκατεστησες drivers για τον M.2 NVMe ?

θα προτεινα να μπουταρεις απο τον παλιο σου δισκο , ενω παράλληλα να εχεις συνδεδεμενο τον M.2 NVMe κανονικα στη m.2 της μητρικης και ασε τα Windows 10 να κατεβασουν drivers κλπ.

μετα κανε ενα ρεσταρτ, και εφοσον ειναι ολα ΟΚ, κανε shutdown και προχωρα εκ νεου στην κλωνοποιηση.

 

Εγω οταν εκανα κλωνοποιηση χρησιμοποιησα bootable usb flash drive στο οποιο ειχα φορτωσει το iso του Acronis

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, duffyduck είπε

κατσε ρε φιλε πριν κανεις clone, εγκατεστησες drivers για τον M.2 NVMe ?

θα προτεινα να μπουταρεις απο τον παλιο σου δισκο , ενω παράλληλα να εχεις συνδεδεμενο τον M.2 NVMe κανονικα στη m.2 της μητρικης και ασε τα Windows 10 να κατεβασουν drivers κλπ.

μετα κανε ενα ρεσταρτ, και εφοσον ειναι ολα ΟΚ, κανε shutdown και προχωρα εκ νεου στην κλωνοποιηση.

 

Εγω οταν εκανα κλωνοποιηση χρησιμοποιησα bootable usb flash drive στο οποιο ειχα φορτωσει το iso του Acronis

 

Δηλαδή να βάλω τον καινούριο στο motherboard κ τον παλιό στο  enclosure και να ρυθμίσω να μπουταρει από το usb; Το σκέφτηκα αλλά δεν βρήκα στο bios πουθενά πως να αλλάξω τη σειρά ώστε να δει πρώτα το usb…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια να γραψω οτι με βοηθησε το παρακατω βιντεο (εκανα rescue disk και με αυτο εκανε φιξ το boot και μετα απο αρκετες επανεκινησεις τελικα εχω το νεο δισκο να παιζει κανονικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...