Προς το περιεχόμενο

Cosmote Speedport Smart


wolfmandim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου σε 200άρα VDSL. Μου έδωσαν το Speedport Smart router.

Συγχρονίζω μεν κανονικά, έχω όμως πολλές αποσυνδέσεις, κάτι που δεν είχα στην 100άρα με το Speedport Plus.

Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα; Πρέπει να αναφέρω κάτι σαν βλάβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αντικατάσταση με νέο router.

Τα ίδια και πάλι... συνεχείς αποσυνδέσεις.

Τείνω να πιστέψω ότι το λογισμικό έχει πρόβλημα.

Αναρωτιέμαι, είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα;

Κάποιος από την Cosmote διαβάζει εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, wolfmandim said:

Έκανα αντικατάσταση με νέο router.

Τα ίδια και πάλι... συνεχείς αποσυνδέσεις.

Τείνω να πιστέψω ότι το λογισμικό έχει πρόβλημα.

Αναρωτιέμαι, είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα;

Κάποιος από την Cosmote διαβάζει εδώ;

δεν παιζεις με κανενα απο τα δυο ή παιζεις μονο με το Plus και οχι με το smart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν παιζεις με κανενα απο τα δυο ή παιζεις μονο με το Plus και οχι με το smart?

Το Plus δεν αποσυνδέθηκε ούτε μια φορά σε όλη τη χρήση του.

Και τα δυο Smart συνεχείς αποσυνδέσεις.

Γι' αυτό ξαναγύρισα  στο Plus μέχρι να βγει κάποια αναβάθμιση για το Smart και θα ξαναδοκιμάσω.

Η απορία μου είναι η εξής: δεν χρησιμοποιεί κανείς άλλος Smart για να μου πει πως συμπεριφέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, wolfmandim said:

Το Plus δεν αποσυνδέθηκε ούτε μια φορά σε όλη τη χρήση του.

Και τα δυο Smart συνεχείς αποσυνδέσεις.

Γι' αυτό ξαναγύρισα  στο Plus μέχρι να βγει κάποια αναβάθμιση για το Smart και θα ξαναδοκιμάσω.

Η απορία μου είναι η εξής: δεν χρησιμοποιεί κανείς άλλος Smart για να μου πει πως συμπεριφέρεται;

Οτι κανει σε σενα αποσυνδεσεις δεν σημαινει οτι κανει σε ολους.δοκιμασες να κλεισεις το sra? μπορει να ειναι και οριακα η γραμμη σου στα 200Mbit και απλα το plus να ειναι πιο stable.Ποσο συγχρονιζεις και ποσο attainable εχεις?την καλωδιωση την εχεις φτιαξει σωστα οπως γραφει το Pdf χωρις παραλληλα δηλαδη(bridge taps)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2021 στις 3:10 ΜΜ, poulinos είπε

Οτι κανει σε σενα αποσυνδεσεις δεν σημαινει οτι κανει σε ολους.δοκιμασες να κλεισεις το sra? μπορει να ειναι και οριακα η γραμμη σου στα 200Mbit και απλα το plus να ειναι πιο stable.Ποσο συγχρονιζεις και ποσο attainable εχεις?την καλωδιωση την εχεις φτιαξει σωστα οπως γραφει το Pdf χωρις παραλληλα δηλαδη(bridge taps)?

Δεν πείραξα τίποτα. Έβγαλα το ένα ρούτερ και κούμπωσα το άλλο.

Τελικά γύρισα πίσω το Smart και κράτησα το Plus (καμμία αποσύνδεση μέχρι τώρα).

Σ' ευχαριστώ φίλε μου που ασχολήθηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/11/2021 at 12:37, wolfmandim said:

Δεν πείραξα τίποτα. Έβγαλα το ένα ρούτερ και κούμπωσα το άλλο.

Τελικά γύρισα πίσω το Smart και κράτησα το Plus (καμμία αποσύνδεση μέχρι τώρα).

Σ' ευχαριστώ φίλε μου που ασχολήθηκες!

ασχετα αν παιζεις σταθερα τωρα καλο ειναι η καλωδιωση σου να ειναι σωστα φτιαγμενη συμφωνα με το pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω ένα TP Link router (είχα καλή εμπειρία με ότι συσκευή TP Link είχα μέχρι τώρα).

Δεν κολλάω στα χρήματα, ψάχνω για κάτι καλό και σταθερό σε απόδοση. Η γραμμή μου είναι PSTN - 200άρα.

Τι να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, wolfmandim said:

Σκέφτομαι να πάρω ένα TP Link router (είχα καλή εμπειρία με ότι συσκευή TP Link είχα μέχρι τώρα).

Δεν κολλάω στα χρήματα, ψάχνω για κάτι καλό και σταθερό σε απόδοση. Η γραμμή μου είναι PSTN - 200άρα.

Τι να προτιμήσω;

αφου δεν κολλας στα χρηματα πας σε fritz ή σε Draytek και οχι σε tp link. θα προτιμουσα fritz λογω οτι παιζει με voip cosmote και vodafone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,
ενεργοποίησα το VPN server στο μενού του ρουτερ και δημιούργησα αντίστοιχα ένα χρήστη αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα απο το κινητό μου μέσω vpn.
Το έχει καταφέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...
Στις 8/11/2021 στις 6:14 ΜΜ, wolfmandim είπε

Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου σε 200άρα VDSL. Μου έδωσαν το Speedport Smart router.

Συγχρονίζω μεν κανονικά, έχω όμως πολλές αποσυνδέσεις, κάτι που δεν είχα στην 100άρα με το Speedport Plus.

Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα; Πρέπει να αναφέρω κάτι σαν βλάβη;

Nαι να σού πώ εγώ. Δεν σηκώνει 200άρα η περιοχή σου, και το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να κάνεις ένα ντήλ με την εξυπηρέτηση για να γυρίσεις σε 100άρα, και να κρατήσεις το ρούτερ δωρεάν. Πίστεψε με δεν μπορούν να το φτιάξουν. Κανόνισε επίσης, λέγοντας ότι πουλάτε υπηρεσίες που δεν μπορείτε να υποστηρίξετε, η 24μηνη δέσμευση να ισχύει απο την στιγμή που γύρισες 200άρα, και όχι απο το roll back στα 100. Το ρούτερ είναι φανταστικο για ΟΤΕ, και έχει χρέωση 2,6 Ευρώ το μήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 18/10/2022 at 13:37, 6maikl said:

Nαι να σού πώ εγώ. Δεν σηκώνει 200άρα η περιοχή σου, και το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να κάνεις ένα ντήλ με την εξυπηρέτηση για να γυρίσεις σε 100άρα, και να κρατήσεις το ρούτερ δωρεάν. Πίστεψε με δεν μπορούν να το φτιάξουν. Κανόνισε επίσης, λέγοντας ότι πουλάτε υπηρεσίες που δεν μπορείτε να υποστηρίξετε, η 24μηνη δέσμευση να ισχύει απο την στιγμή που γύρισες 200άρα, και όχι απο το roll back στα 100. Το ρούτερ είναι φανταστικο για ΟΤΕ, και έχει χρέωση 2,6 Ευρώ το μήνα.

 

μπορει να ειναι απλα και θεμα καλωδιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...