Προς το περιεχόμενο

Φιλολογικη ερωτηση


Sophie12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Φετος γραφω πανελληνιες και με προβληματιζουν οι πηγες στην ιστορια. Εγω ξερω να επεξεργαζομαι τις πηγες καλυτερα με την μεθοδο της παραθεσης. Η συνθεση μου παιρνει πολυ χρονο και ειδικα στις πανελληνιες δεν θα βοηθησει αυτο. Δεν εχω καταλαβει και πως βαθμολογουνε. Ο ενας λεει οτι ειναι οκ η παραθεση και ο αλλος λεει οτι μονο η συνθεση ειναι καλη. Τελικα τι ισχυει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω τι μου θύμισες, πηγές στην ιστορία! έχουν περάσει 13-14 χρόνια που εδωσα πανελλήνιες, πως περνάνε ετσι τα χρόνια..

φροντιστήριο δε πας; εμενα στο θεμα πηγη με είχε βοηθήσει πολυ το φροντιστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό με τις πηγές που λέτε; 

Εγω το μόνο που θυμάμαι είναι που μαθαίναμε όλο το κείμενο παπαγαλε και απαντούσαμε σε όσες περισσότερες ερωτήσεις μπορούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω 13 χρόνια πέρασαν, γεράσαμε :) Εγώ ήμουν και από τους μαζοχιστές που ενώ είμαι λάτρης της πληροφορικής και των θετικών σπουδών (μετά με αυτά ασχολήθηκα) είχα πάει οικονομική σχολή μέσω θεωρητικής με αποτέλεσμα να δίνω 7 μαθήματα πανελλήνιες (με βαρύτητας μαθηματικά και οικονομία). Βασικός λόγος ήταν ότι ήθελα να μειώσω το ρίσκο της αποτυχίας καθώς έπρεπε να βγάλω πάνω από 18.500 μόρια τότε για τη σχολή που ήθελα. Ευτυχώς πήρα 19.047 μόρια και τα κατάφερα με άνεση καθώς πέτυχα το 20 σε μαθηματικά και οικονομία. Το δύσκολο για εμένα ήταν να είμαι αξιοπρεπής στα άλλα 5 θεωρητικά μαθήματα, εκεί πραγματικά μου βγήκε λίγο το λάδι. Εγώ είχα μάθει 200 σελίδες παπαγαλία τότε στην ιστορία όμως έπρεπε να τις συνδυάσω/συνθέσω με τα κείμενα "πηγές" που μας έδιναν στις πανελλήνιες. Δεν είναι κάτι δύσκολο αν ξέρεις αυτολεξεί την ύλη, αφού πρώτα όμως την κατανοήσεις σε βάθος παράλληλα. Θα είναι το πιο απλό πράγμα που έχεις κάνει σε διαγώνισμα. Ουσιαστικά συνδυάζεις στην απάντηση που τους δίνεις όσα στοιχεία σου δίνει συν επιπλέον όσα σχετικά με το θέμα/κείμενο έχεις μάθει παπαγαλία από την ύλη. Συμφωνώ ότι το φροντιστήριό σου θα σε προετοιμάσει σίγουρα με τον καλύτερο τρόπο για αυτό το κομμάτι της ιστορίας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, conqueror06 είπε

 Δεν είναι κάτι δύσκολο αν ξέρεις αυτολεξεί την ύλη, αφού πρώτα όμως την κατανοήσεις σε βάθος παράλληλα.

δέναι κάτι δύσκολο, δέκα με δεκαπέντε λεπτά θα σου πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 2:53 ΜΜ, Sophie12 είπε

Γεια σας! Φετος γραφω πανελληνιες και με προβληματιζουν οι πηγες στην ιστορια. Εγω ξερω να επεξεργαζομαι τις πηγες καλυτερα με την μεθοδο της παραθεσης. Η συνθεση μου παιρνει πολυ χρονο και ειδικα στις πανελληνιες δεν θα βοηθησει αυτο. Δεν εχω καταλαβει και πως βαθμολογουνε. Ο ενας λεει οτι ειναι οκ η παραθεση και ο αλλος λεει οτι μονο η συνθεση ειναι καλη. Τελικα τι ισχυει; 

Τι σκέφτεσαι να γίνεις όταν μεγαλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...