Προς το περιεχόμενο

Η Disney προσθέτει Marvel ταινίες με αναλογία διαστάσεων IMAX στην streaming υπηρεσία της


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
25 minutes ago, Babis_allos said:

Εμένα το ερωτημά μου είναι, IMAX στην Αθήνα πότε με το καλό;;;;; 

Ήλπιζα ότι θα ερχόταν σύντομα προ covid, τώρα το βλέπω να μην έρχεται ποτέ...

Το θέμα πλέον είναι αν θα μείνει κάτι ανοιχτό. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, EnergosPolitis said:

Καλά ας έρθει πρώτα το Disney+ Ελλάδα και μετά χαιρόμαστε

Του χρόνου το καλοκαίρι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2021 στις 1:14 ΜΜ, D___G είπε

Κάποτε όταν βγήκαν τα DVD είχαμε οθόνες 4:3, βλέπαμε τεράστιες μπάρες, και οι περισσότεροι πήραν τηλεοράσεις 16:9 για να βλέπουν πλήρη την οθόνη.

Όταν επικράτησε το 16:9 άρχισαν πάλι να την μικραίνουν με τις αναλογίες 1:78 και τις μπάρες, πότε θα βλέπουμε πλήρη οθόνη τελικά;

Στις 4:3 οθόνες είχες διπλού πάχους μπάρες προκειμένου να χωρέσει το 21:9 στο 4:3. Βασικά το 21:9 στo DVD και στo Blu-Ray είναι hardcoded letterboxed σε 16:9, οπότε είχες τις soft μπάρες που έβαζε το DVD player προκειμένου να δείξει σε 4:3 οθόνη και τις hardcoded μπάρες που είχε η εικόνα.

Οπότε έβαζες το DVD player σε 16:9 mode (και ας είχες τηλεόραση 4:3) προκειμένου να έχεις "μονού πάχους" μπάρες (απενεργοποιούνταν οι soft μπάρες). Αποκτούσε βέβαια η εικόνα μια αισθητική Ελ Γκρέκο / The Scream λόγω λάθος αναλογιών, αλλά αν είχες 14άρα φορητή πάνω σε γραφείο στο φοιτητικό σπίτι (ως προσωρινή λύση για λίγους μήνες) και ήθελες να εκμεταλλευτείς τη οθόνη όσο το δυνατόν περισσότερο, το έκανες.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 3:14 ΜΜ, D___G είπε

Κάποτε όταν βγήκαν τα DVD είχαμε οθόνες 4:3, βλέπαμε τεράστιες μπάρες, και οι περισσότεροι πήραν τηλεοράσεις 16:9 για να βλέπουν πλήρη την οθόνη.

Όταν επικράτησε το 16:9 άρχισαν πάλι να την μικραίνουν με τις αναλογίες 1:78 και τις μπάρες, πότε θα βλέπουμε πλήρη οθόνη τελικά;

Εχω εδω και κατι χρονια ultrawide και ταινιες με 2:35:1/2:40:1 τις βλεπω φουλ οθονη. Μπορω και τις 16:9 να δω σε πληρη οθονη απλα γινετε λιγο streching που δεν με ενοχλει ετσι βλεπω χρονια σειρες. Αλλη εμπειρια το ultrawide εκει παει το μελλον. Τωρα με το IMAX τι να πω ειναι μια αναλογια σαν το 16:9 δειχνουν πιο επικες οι σκηνες σε 16:9 οθονες οποτε για αυτο γυρνανε καποιες σκηνες ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...