Προς το περιεχόμενο

Ανάληψη απο ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων σε ελληνική τράπεζα


kristian123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τραβηξει συνολικα 10 χιλιαρικα τον τελευταιο χρονο από Coinbase σε τράπεζα....μέχρι 1900 το μηνα όμως. 

Πριν απο 1 μηνα με ενοχλησαν πρωτη φορα με τηλεφωνο απο την τραπεζα, δεν ειχαν ιδεα περι τινος προκειται απλα μου ειπαν οτι εβλεπαν καποια εμβασματα απο εξωτερικο και τους εκανε εντυπωση. Απαντησα οτι κανω forex, δεν ξανα ασχοληθηκαν. Ηταν ευγενικοι γενικα, σχεδον ζητησαν και συγγνωμη (ελπιζω να μην το εκαναν για να με καθησυχασουν).

Αν εχω νεοτερα θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανονικά θα πρέπει να δηλώνονται όλα

οι μεταφορές με δόσεις δεν σε σώζουν τα πάντα υπολογίζονται από τα τραπεζικά ιδρύματα στην Ευρώπη και όχι μόνο και στέλνουν αναφορά στην εφορία

θα μου πεις ποιος ασχολείται με 1 2 3 -10 χιλιάρικα ίσως κανείς, απόλυτα σεβαστό

 

θα σου πω όμως πως θα σκάσει το πρόβλημα

 

σε κάποια στιγμή με το φορολογικό που έχουμε σίγουρα θα σου σκάσει κάποια στραβή και τότε αν αρχίσουν να σε ψάχνουν θα τα πληρώσεις όλα μαζεμένα...

 

 

σε ποια ποσά θα σκάσει αυτό μη με ρωτάς ο νόμος λέει φορολογείσαι από το 1ο cent...

 

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: την τράπεζα δεν την ενδιαφέρει εάν έχει πληρωθεί ο φόρος. Την νοιάζει να μην είναι ξέπλυμα χρήματος και βρεθεί μπλεγμένη. Σε περίπτωση που σε ελέγξουν τηλεφωνικά ή γίνει δέσμευση των χρημάτων από την τράπεζα απλά πρέπει να τους δείξεις τις συναλλαγές σου σε κάποιο ανταλλακτήριο. Για αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό να κρατάμε αντίγραφα (export) από τα ανταλλακτήρια για όλες τις συναλλαγές μας γιατί μετά από 1 χρόνο τα διαγράφουν.

Από εκεί και πέρα όταν πιστωθεί ο λογαριασμός σου τότε επειδή οι ελληνικοί τραπεζικοί λογαριασμοί είναι συνδεδεμένοι με την ΑΑΔΕ, σε περίπτωση που χτυπήσει κάποιο καμπανάκι στο δικό τους για μεγάλες αλλαγές φαντάζομαι ή για μικρά τακτικά ποσά τότε θα γίνει έλεγχος από την εφορία για τον φόρο που και αν πληρώθηκε.

Να ξέρεις ότι ο φόρος είναι 15% στα κέρδη. Δηλαδή έδωσες 1000 ευρώ και έβγαλες 2000, ο φόρος είναι (2000-1000)x0.15=150 φόρος και μπαίνει στο Ε1 κωδικός 781/865 και σε αυτό μπαίνει και συνεισφορά αλληλεγγύης. Και όπως είπαν φορολογείσαι από το πρώτο σεντ κέρδους. Αυτό είναι το γενικό πλαίσιο αλλά εννοείτε ότι πρέπει να πας σε λογιστή

Επεξ/σία από mogsub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ στα παραπάνω επίσης πρέπει να αποδείξεις πόσα έστειλες, και αυτό είναι αρκετά πολύπλοκο εδικά να γίνονται πολλές μικρές συναλλαγές σε διάστημα πολλών ετών και είναι και οι μεταφορές σε crypto από πορτοφόλια σε ανταλλακτήρια και από ανταλλακτήρια  σε ανταλλακτήρια και άντε να βγάλεις άκρη...θες μισθό για λογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 2:19 ΜΜ, snet είπε

συμφωνώ στα παραπάνω επίσης πρέπει να αποδείξεις πόσα έστειλες, και αυτό είναι αρκετά πολύπλοκο εδικά να γίνονται πολλές μικρές συναλλαγές σε διάστημα πολλών ετών και είναι και οι μεταφορές σε crypto από πορτοφόλια σε ανταλλακτήρια και από ανταλλακτήρια  σε ανταλλακτήρια και άντε να βγάλεις άκρη...θες μισθό για λογιστή!

τι λες τώρα;! Εδώ με το καθημερινό compounding σε staking σε 5-6 applications θα χρειαστείς ολόκληρο τμήμα λογιστών 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μία πρόταση: δεν τραβάμε λεφτά σε τράπεζα εκτός εάν είμαστε απλοί τύποι

 

πχ. στείλαμε τον Σεπτέμβριο 1000 στο ανταλλακτήριο και τον Δεκέμβριο κάναμε ανάληψη 1200 --> 200€*15% φόρο...-> φορολογική δήλωση, πώληση αγαθών...

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mogsub είπε

τι λες τώρα;! Εδώ με το καθημερινό compounding σε staking σε 5-6 applications θα χρειαστείς ολόκληρο τμήμα λογιστών 😂

παιδιά αυτό μου είχε ζητήσει το Bistamp και στο τέλος αναγκάστηκα να κλείσω το account μου. Μου ζητούσε αναλυτικά από που έχω όλα τα Bitcoin μου :P . Mιλάμε κανονικό τμήμα λογιστών θα χρειαζόμουν καθώς έχω αγοράσει από πολλές πηγές συν το mining που έχω κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Για χαρα σε ολους, την εφορια να την πληρωσουμε οκ αλλα το θεμα ειναι να τα παρεις τα λεφτα. Νομιζω μεχρι 5000 ευρω έμβασμα στις ελληνικές τραπεζες δεν ζητανε κατι, το θεμα ειναι ποσες τετοιες αναληψεις μπορεις να κανεις το χρονο?μπορεί να κανω και λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το necro... Στο βασικό ερώτημα για το ποιές ελληνικές τράπεζες δέχονται σήμερα χρήματα από ανταλλακτήρια, δεν έχω απάντηση. Αν προχώρησες κι έχεις νεότερα σχετικά με αυτό, θα ήταν προς όφελος όλων να μοιραστείς την εμπειρία σου.

Σχετικά με τα υπόλοιπα σημαντικά που συζητήθηκαν, αρχικά θα συμφωνήσω να προτιμήσεις να μη φέρεις τα χρήματα στην ελληνική τράπεζα. Το λογισμικό της ΑΑΔΕ είναι Online σε πραγματικό χρόνο με τους τραπεζικούς λογαριασμούς και βλέπει ό,τι θέλει (το λογισμικό συνήθως εστιάζει στις πιστώσεις). Δεν είναι πλέον απαραίτητο να ενημερώσει η τράπεζα την ΑΑΔΕ. Όπως σωστά αναφέρθηκε, η τράπεζα ενδιαφέρεται μόνο για την αποφυγή ξεπλύματος.

Για φορολογικό έλεγχο θα κληθεί κάποιος μετά από 5-6 χρόνια, γιατί η φορολογική αρχή κατά κανόνα τον αφήνει για λίγο πριν την παραγραφή. Στην περίπτωση που εμπλέκεται αλλοδαπό τραπεζικό ή άλλο ίδρυμα, τότε η παραγραφή γίνεται μετά από 10 χρόνια, κι άρα ο φορολογικός έλεγχος μπορεί να γίνει ακόμη και μετά από 11 χρόνια από το έμβασμα SEPA.

Όσο κι αν ακούγεται παράλογο, ο έλεγχος μπορεί να (και θα) ζητήσει αποδείξεις ακόμη και για ποσά της τάξης των 30€. Στην περίπτωση που οι αποδείξεις δεν «πείσουν*» τον ελεγκτή, τότε θα επιβάλει: α) πρόστιμο για μη δηλωθέντα εισοδήματα από απροσδιόριστη πηγή, β) επειδή αυτά τα έσοδα θα θεωρηθούν ως ελεύθερο επάγγελμα, θα επιβάλει πρόστιμο για μη δήλωση έναρξης επαγγέλματος, γ) τον φόρο που αναλογεί σαν να ήταν έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα από το 1ο ευρώ (ποσοστό φόρου 22% για μέχρι 20Κ κι ανεβαίνει το ποσοστό όσο ανεβαίνει το ποσό), δ) τις σχετικές προσαυξήσεις, ε) υπάρχει περίπτωση στη συνέχεια ο ασφαλιστικός φορέας να πάρει τη σκυτάλη και να ζητήσει τις εισφορές + προσαυξήσεις από την ημέρα που θα έπρεπε να είχε κάνει έναρξη επαγγέλματος και αναγκαστική εγγραφή στον ασφαλιστικό φορέα. Σε κάποιες περιπτώσεις, το σύνολο των προστίμων και προσαυξήσεων φτάνει ή ξεπερνάει το 80% του ποσού. Ειδικά αν ο έλεγχος επεκταθεί και σε επόμενα έτη.

* είναι σύνηθες οι ελεγκτές να πρέπει να πετύχουν φοροεισπρακτικούς «στόχους». Οπότε δεν «πείθονται» ούτε για τα πιο προφανή και οι υποθέσεις καταλήγουν στη ΔΕΔ. Για να πάει κάποιος στη ΔΕΔ, θα πρέπει αναγκαστικά ΠΡΩΤΑ να πληρώσει το +50% του συνολικού ποσού των προστίμων που έχουν καταλογιστεί.

Αν πιστεύετε ότι είμαι υπερβολικός, προτείνω να αποκτήσετε κι εσείς το «κουσούρι» να σκαλίζετε τις υποθέσεις της ΔΕΔ. Οι υποθέσεις που εξετάζει η ΔΕΔ αναρτώνται (χωρίς στοιχεία αναγνώρισης των προσώπων). Μια δοκιμή θα σας πείσει.

Σκοπός μου δεν είναι να τρομοκρατήσω, αλλά να ενημερώσω για το πως λειτουργούν τα πράγματα. Επίσης ΔΕΟΣ (Δεν Είμαι Οικονομικός Σύμβουλος) και προτείνω σε κάθε περίπτωση να συμβουλεύεστε τον φοροτεχνικό σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα παιδια. εκανα μια αναληψη απο το ανταλλακτηριο τησ coinbase προσ εθνικη τραπεζα μεσω καρτας visa που ερχονται αμεσως και δεν μου ηρθε τιποτα. Μετα διαβασα οτι η εθνικη εχει μπλοκαρει τισ συναλλαγες κρυπτονομισματων, τα εχασα τα λεφτα? εχει τυχει σε κανεναν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2022 στις 9:59 ΜΜ, shooterg είπε

καλησπερα παιδια. εκανα μια αναληψη απο το ανταλλακτηριο τησ coinbase προσ εθνικη τραπεζα μεσω καρτας visa που ερχονται αμεσως και δεν μου ηρθε τιποτα. Μετα διαβασα οτι η εθνικη εχει μπλοκαρει τισ συναλλαγες κρυπτονομισματων, τα εχασα τα λεφτα? εχει τυχει σε κανεναν ? 

Τελικα ολα καλα μπηκαν τα χρηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται αν κάνουμε πληρωμές με την κάρτα visa της binance χωρίς να φέρουμε τα λεφτά σε ελληνική τράπεζα , μπορούμε με αυτές τις πληρωμές κάποια στιγμή να έχουμε κάποιο φορολογικό θέμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Δημιουργία νέου...