Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με επανεκκινήσεις σε ελαφρύ gaming


mitsosG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε furmark έκανε restart σε 2,5 λεπτά.

Εκανα επανεκκίνηση και άλλαξα τις μνήμες στο default… νομίζω ότι φορτώνουν σε 2133.

Με την αλλαγή αυτή, μια φορά μου πέταξε μαύρη, πλέον, οθόνη IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL και μετά σε κάθε εκκίνηση παγώνει ο υπολογιστής σε 2-3 λεπτά, δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. 

Κι άλλο σφάλμα σε πάγωμα…

MACHINE_CHECK_EXCEPTION

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

Σε furmark έκανε restart σε 2,5 λεπτά.

Εκανα επανεκκίνηση και άλλαξα τις μνήμες στο default… νομίζω ότι φορτώνουν σε 2133.

Με την αλλαγή αυτή, μια φορά μου πέταξε μαύρη, πλέον, οθόνη IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL και μετά σε κάθε εκκίνηση παγώνει ο υπολογιστής σε 2-3 λεπτά, δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. 

Κι άλλο σφάλμα σε πάγωμα…

MACHINE_CHECK_EXCEPTION

 

Ωραία , κάνε καθαρή εγκατάσταση χωρίς drivers μόνο βάλε στην κάρτα γραφικών και δοκίμασε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Ωραία , κάνε καθαρή εγκατάσταση χωρίς drivers μόνο βάλε στην κάρτα γραφικών και δοκίμασε πάλι.

Να σου πω κάτι φίλε... Τώρα που έφτασε σε αυτό το στάδιο, θυμάμαι πριν 1,5-2 χρόνια που έπαιζα Warzone είχα πάθει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Με το που άνοιγε τo παιχνίδι , πάγωνε σε 1-2 λεπτά. Με άλλες μνήμες τότε και με το παλιό τροφοδοτικό. Βέβαια το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν γεμάτο bugs και δεν πήγαινε κατευθείαν το μυαλό σε κάτι συγκεκριμένο. Αφού είχα κάνει πάλι άνω κάτω ολόκληρο το pc, να φορμάρω δίσκους, να βάζω 1-1 τις μνήμες σε όλες τις θέσεις, να ξανακατεβάζω το warzone σε άλλο δίσκο, να αλλάζω drivers κτλ, κατέληξα να κάνω format για να λυθούν όλα. Λες να φταίει ο nvme που έχω; Ποτέ δεν συμπάθησα τους Samsung. Βγάζει 99% health στο Hard Disk Sentinel, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό φαντάζομαι απλά έχει πολλά writes.

Έχω και έναν 980 Pro στο συρτάρι, μήπως να τον αλλάξω;

Λογικά σήμερα θα κάνω το format. Θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

Να σου πω κάτι φίλε... Τώρα που έφτασε σε αυτό το στάδιο, θυμάμαι πριν 1,5-2 χρόνια που έπαιζα Warzone είχα πάθει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Με το που άνοιγε τo παιχνίδι , πάγωνε σε 1-2 λεπτά. Με άλλες μνήμες τότε και με το παλιό τροφοδοτικό. Βέβαια το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν γεμάτο bugs και δεν πήγαινε κατευθείαν το μυαλό σε κάτι συγκεκριμένο. Αφού είχα κάνει πάλι άνω κάτω ολόκληρο το pc, να φορμάρω δίσκους, να βάζω 1-1 τις μνήμες σε όλες τις θέσεις, να ξανακατεβάζω το warzone σε άλλο δίσκο, να αλλάζω drivers κτλ, κατέληξα να κάνω format για να λυθούν όλα. Λες να φταίει ο nvme που έχω; Ποτέ δεν συμπάθησα τους Samsung. Βγάζει 99% health στο Hard Disk Sentinel, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό φαντάζομαι απλά έχει πολλά writes.

Έχω και έναν 980 Pro στο συρτάρι, μήπως να τον αλλάξω;

Λογικά σήμερα θα κάνω το format. Θα ενημερώσω.

Δοκίμασε και τον δεύτερο δίσκο που έχεις και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον άλλο δίσκο στην 1η εκκίνηση μετά το setup μου πέταξε machine check exception

Δοκίμασα με τις μνήμες 1-1 σε διαφορετικά slot και πάλι παγώνει. 

Γύρισα τη μια μνήμη που έχω κουμπωμένη αυτή τη στιγμή σε XMP 1 με χρονισμό 3200 και μέχρι στιγμής δεν έχει παγώσει. Θα δοκιμάσω να τρέξω έτσι furmark αν δεν κολλήσει. 

—————————————

Δεν πάγωσε ξανά, αλλά έκανε επανεκκίνηση πάλι με το furmark μέσα σε 4 λεπτά…

🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

Πραγματικά νομίζω ότι με κοροϊδεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

Με τον άλλο δίσκο στην 1η εκκίνηση μετά το setup μου πέταξε machine check exception

Δοκίμασα με τις μνήμες 1-1 σε διαφορετικά slot και πάλι παγώνει. 

Γύρισα τη μια μνήμη που έχω κουμπωμένη αυτή τη στιγμή σε XMP 1 με χρονισμό 3200 και μέχρι στιγμής δεν έχει παγώσει. Θα δοκιμάσω να τρέξω έτσι furmark αν δεν κολλήσει. 

—————————————

Δεν πάγωσε ξανά, αλλά έκανε επανεκκίνηση πάλι με το furmark μέσα σε 4 λεπτά…

🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

Πραγματικά νομίζω ότι με κοροϊδεύει 

Έχεις επεξεργαστή για δοκιμή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

Με τον άλλο δίσκο στην 1η εκκίνηση μετά το setup μου πέταξε machine check exception

Δοκίμασα με τις μνήμες 1-1 σε διαφορετικά slot και πάλι παγώνει. 

Γύρισα τη μια μνήμη που έχω κουμπωμένη αυτή τη στιγμή σε XMP 1 με χρονισμό 3200 και μέχρι στιγμής δεν έχει παγώσει. Θα δοκιμάσω να τρέξω έτσι furmark αν δεν κολλήσει. 

—————————————

Δεν πάγωσε ξανά, αλλά έκανε επανεκκίνηση πάλι με το furmark μέσα σε 4 λεπτά…

🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

Πραγματικά νομίζω ότι με κοροϊδεύει 

Να σε ρωτησω κατι ......που δοκιμαζεις σε 10αρια ή 11αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Έχεις επεξεργαστή για δοκιμή ;

Θα έχω αύριο… το κέρατο μου…

Μόλις τώρα, triplex1 είπε

Να σε ρωτησω κατι ......που δοκιμαζεις σε 10αρια ή 11αρια?

11αρια. Λες να ρίξω μια 10αρια; Κάτσε να δω… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mitsosG7 είπε

Θα έχω αύριο… το κέρατο μου…

11αρια. Λες να ρίξω μια 10αρια; Κάτσε να δω… 

Κανε εναν κοπο και κανε καθαρη εγκατασταση με 10αρια στον 2ο τον δισκο που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Κανε εναν κοπο και κανε καθαρη εγκατασταση με 10αρια στον 2ο τον δισκο που εχεις

Το ίδιο κάνει και στα 10αρια restart σε 2-3 λεπτά furmark. Και έκανα αλλαγή και στη μνήμη για παν ενδεχόμενο και dimm και σε slot. Πάμε παρακάτω… Αύριο με άλλο επεξεργαστή… Αν και μου φαίνεται ότι πάω για μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

Αύριο με άλλο επεξεργαστή… Αν και μου φαίνεται ότι πάω για μητρική. 

Ναι δεν εμεινε και τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update 1:
Σε άλλο υπολογιστή με άλλη μητρική και επεξεργαστή, αλλά με το δικό μου παλιό τροφοδοτικό Corsair 650w, τη μια μνήμη TridentZ και την 2070s, έτρεχε Furmark για 4 ώρες. Η μόνη διαφορά που έχει από το δικό μου PC είναι στην ουσία η μητρική και ο επεξεργαστής (και το κουτί, οκ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

Update 1:
Σε άλλο υπολογιστή με άλλη μητρική και επεξεργαστή, αλλά με το δικό μου παλιό τροφοδοτικό Corsair 650w, τη μια μνήμη TridentZ και την 2070s, έτρεχε Furmark για 4 ώρες. Η μόνη διαφορά που έχει από το δικό μου PC είναι στην ουσία η μητρική και ο επεξεργαστής (και το κουτί, οκ). 

Βάλε τον δικό σου επεξεργαστή στο μηχάνημα αυτό και δοκίμασε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...