Προς το περιεχόμενο

Η Valve καθυστερεί την κυκλοφορία του Steam Deck κατά δύο μήνες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση είναι για έναν casual φίλο . Αυτό ή το καινούργιο Nintendo switch με την OLED ? Προσωπικά θα πρότεινα το Nintendo καθώς έχει πιο chill casual παιχνίδια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ σαν δικαιολογία το βλέπω όλο αυτό με τον covid και τις ελλείψεις, όσο περνάει ο καιρός. Καθυστέρηση σε παιχνίδια, σε κινητά, σε κονσόλες, σε updates. 2 χρόνια κοντά τρέχει όλη αυτή η ιστορία με την πανδημία, δεν έβγαλαν άκρη με το πόσο καιρό θα πάρει κάτι με βάση τα νέα δεδομένα που ισχύουν για την καθημερινότητα σε όλο τον πλανήτη πλέον? ΟΛΟΙ εκτός χρονοδιαγράμματος είναι. Σε λίγο θα πάω στο φούρνο και θα μου πει λόγο covid και έλλειψης, το ψωμί θα αργήσει...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Επειδή έχει κουράσει το ζήτημα, προ-παραγελεια σημαίνει δωρεάν-χωρις επιτόκιο δάνειο. 

επειδη ως γνωστο τα 4$ που στοιχιζε θα την κανουν πλουσια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει μία νέα εποχή για τα linux. Αν καταφέρουν να φτάσουν στο 80% τους συμβατούς τίτλους παιχνιδιών, τότε το ποσοστό τους θα ανέβει.

Έχω εγκαταστήσει αρκετές φορές linux σε υπολογιστές μου. Πραγματικά μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά η ασυμβατότητα με τα επαγγελματικά μου προγράμματα, δυστυχώς, με έκαναν να γυρίσω στα Windows. To steam έχει επενδύσει πολλά στο linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jerry banana είπε

Η ερώτηση είναι για έναν casual φίλο . Αυτό ή το καινούργιο Nintendo switch με την OLED ? Προσωπικά θα πρότεινα το Nintendo καθώς έχει πιο chill casual παιχνίδια .

Αυτό. Εκτός αν θέλεις να πληρώνεις παιχνιδια οπως Stardew Valley $30 στο Switch αντι για $5 που ειναι στο Steam η GoG σε εκπτωσεις. Η $50 το Witcher 3 αντι για $10. Διαλεγεις και παιρνεις. Με αλλα λογια αν θελει να πληρωνει και τα τρισεγγονα του Μiyamoto, πες στον φιλο σου να παει σε Nintendo. Εαν οχι, μενεις στο Steam. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

Η ερώτηση είναι για έναν casual φίλο . Αυτό ή το καινούργιο Nintendo switch με την OLED ? Προσωπικά θα πρότεινα το Nintendo καθώς έχει πιο chill casual παιχνίδια .

Το casual όπως το πάρει κανείς.

Μην προτείνεις nintendo σε κάποιον που σαφέστατα είναι άγνωστος με το οικοσύστημα της.

Όποιος θέλει switch ξέρει για τι το θέλει δεν χρειάζεται γνώμες δεύτερων και τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jerry banana είπε

Η ερώτηση είναι για έναν casual φίλο . Αυτό ή το καινούργιο Nintendo switch με την OLED ? Προσωπικά θα πρότεινα το Nintendo καθώς έχει πιο chill casual παιχνίδια .

Εγώ θα έλεγα να δει πόσα μπορεί να δώσει, τι θέλει να κάνει και πότε το θέλει. 
Το oled switch είναι διαθέσιμο τώρα. Το deck θα το πάρει το μέσα-τέλη καλοκαιριού του '22, εάν όλα πάνε καλά.
Το steam deck είναι ακριβότερο και εάν θέλει να το βάλει στην τηλεόραση, θα πρέπει να αγοράσει παραπάνω πράγματα. Το switch είναι αυτοτελές και όλα όσα θέλεις είναι στο κουτί (βέβαια τα joycons είναι ψιλομαπά σε σχέση με το "πραγματικό" χειριστήριο, το controller pro που είναι άλλη μια 70αρα).
Το steam deck ήταν και είναι πολύ πιο ευέλικτο από άποψη παιχνιδιών, με μια βιβλιοθήκη που όχι μόνο θα έχει το steam PC, αλλά όπως πιστεύεται και χιλιάδες παιχνίδια μέσω emu. Εάν αληθεύουν οι φήμες, μέχρι κάποια από switch/PS2 θα είναι ικανό να παίζει. 
Η τιμές είναι φυσικά καταφατικά υπέρ του steam deck, δεν υπάρχει καν σύγκριση με την nintendo να χρεώνει χρυσό ΟΛΑ τα παιχνίδια που αξίζουν (χώρια τα DLC).
Φτηνά συνήθως είναι μόνο η μάκα του nintendo shop ή από κλειδάδικα.  
Από άποψη intenet services επίσης η διαφορά είναι γελοιοδέστατα υπέρ του deck, με την nintendo να χρεώνει τα μαλλιοκέφαλα της για υπηρεσίες 2004-05 και ως έξτρα μέτριο NES-SNES-Ν64 emu (που βρίσκεις τζάμπα και καλύτερα).

εδιτ: Ξέχασα να αναφέρω ότι το switch μάλλον θα προσφέρει πιο απλό plug&play από ότι το deck, το οποίο είναι linux PC.

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Εγώ θα έλεγα να δει πόσα μπορεί να δώσει, τι θέλει να κάνει και πότε το θέλει. 
Το oled switch είναι διαθέσιμο τώρα. Το deck θα το πάρει το μέσα-τέλη καλοκαιριού του '22, εάν όλα πάνε καλά.
Το steam deck είναι ακριβότερο και εάν θέλει να το βάλει στην τηλεόραση, θα πρέπει να αγοράσει παραπάνω πράγματα. Το switch είναι αυτοτελές και όλα όσα θέλεις είναι στο κουτί (βέβαια τα joycons είναι ψιλομαπά σε σχέση με το "πραγματικό" χειριστήριο, το controller pro που είναι άλλη μια 70αρα).
Το steam deck ήταν και είναι πολύ πιο ευέλικτο από άποψη παιχνιδιών, με μια βιβλιοθήκη που όχι μόνο θα έχει το steam PC, αλλά όπως πιστεύεται και χιλιάδες παιχνίδια μέσω emu. Εάν αληθεύουν οι φήμες, μέχρι κάποια από switch/PS2 θα είναι ικανό να παίζει. 
Η τιμές είναι φυσικά καταφατικά υπέρ του steam deck, δεν υπάρχει καν σύγκριση με την nintendo να χρεώνει χρυσό ΟΛΑ τα παιχνίδια που αξίζουν (χώρια τα DLC).
Φτηνά συνήθως είναι μόνο η μάκα του nintendo shop ή από κλειδάδικα.  
Από άποψη intenet services επίσης η διαφορά είναι γελοιοδέστατα υπέρ του deck, με την nintendo να χρεώνει τα μαλλιοκέφαλα της για υπηρεσίες 2004-05 και ως έξτρα μέτριο NES-SNES-Ν64 emu (που βρίσκεις τζάμπα και καλύτερα).

εδιτ: Ξέχασα να αναφέρω ότι το switch μάλλον θα προσφέρει πιο απλό plug&play από ότι το deck, το οποίο είναι linux PC.

ναι μωρε το switch μου φαίνεται πιο απλο κιολας στη χρηση για casual κατασταση, Το steam deck μου φαινεται κυριολεκτικα σαν μινι pc στο χερι σου και οχι κονσολα απλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, jerry banana said:

ναι μωρε το switch μου φαίνεται πιο απλο κιολας στη χρηση για casual κατασταση, Το steam deck μου φαινεται κυριολεκτικα σαν μινι pc στο χερι σου και οχι κονσολα απλη.

Δεν σου φαίνεται, είναι. Θα μπορεί να πάρει και full fat windows (όπως και linux)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jerry banana said:

Η ερώτηση είναι για έναν casual φίλο . Αυτό ή το καινούργιο Nintendo switch με την OLED ? Προσωπικά θα πρότεινα το Nintendo καθώς έχει πιο chill casual παιχνίδια .

Αν θέλει να παίξει κάτι τώρα προφανώς αγοράζει αυτό που είναι διαθέσιμο γιατί καλές οι θεωρίες για το πόσα θα γλιτώσει και τους αγοραστές που ξέρουν τι θέλουν αλλά μόνο ένα μπορεί να αγοράσει. 

Αν δεν τον πειράζει να περιμένει κάνα χρόνο το βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Αυτό. Εκτός αν θέλεις να πληρώνεις παιχνιδια οπως Stardew Valley $30 στο Switch αντι για $5 που ειναι στο Steam η GoG σε εκπτωσεις. Η $50 το Witcher 3 αντι για $10. Διαλεγεις και παιρνεις. Με αλλα λογια αν θελει να πληρωνει και τα τρισεγγονα του Μiyamoto, πες στον φιλο σου να παει σε Nintendo. Εαν οχι, μενεις στο Steam. 

Καλά υπάρχουν ιστοσελίδες που αγοράσεις Nintendo switch στη μισή τιμή σχεδόν αλλά digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jerry banana είπε

Η ερώτηση είναι για έναν casual φίλο . Αυτό ή το καινούργιο Nintendo switch με την OLED ? Προσωπικά θα πρότεινα το Nintendo καθώς έχει πιο chill casual παιχνίδια .

Όλα καλά ειναι. Εξαρτάται απο το τί παιχνίδια σ' αρέσει να παίζεις. Και, φυσικά, την τιμή. Κι εγώ κλίνω προς Nintendo, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός οτι το steam έχει πληθώρα τίτλων στην πλάτη της. Φαντάζομαι, το μηχάνημα της valve θα έχει και δυνατότητα «παραμετροποίησης». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...