Προς το περιεχόμενο

Τρακαρα ενω οδηγουσα ανασφαλιστο μηχανακι, εχω καποιες αποριες (Long post).


deadrave

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την στιγμή του τροχαίου ειχα οριακα τις αισθήσεις μου και πονουσα πολυ, οποτε δεν εγινε καποια ανταλλαγή στοιχειων..

 

Πολυ αργοτερα ηρθε με πήρε το ΕΚΑΒ, η τροχαία ηρθε στο νοσοκομείο μετα απο 2-3 ωρες, και με ρωτησαν αν θελω να κάνω μήνυση τους ειπα "αφου εγω εφταιγα τι μήνυση να κανω?" ,  Καλα μου ειπαν κανε αστικη αγωγη στο κρατος κατι τέτοιο και οτι δεν εχω τπτ να χασω, επισης καναν αλκοοτεστ βγηκε μηδεν.

 

Πηγα στο τμήμα για να παρω το παπι και μου λεει ο αστυνομικός οτι είναι ανασφαλιστο και πρεπει να το ασφαλισω, ουτε καν που το ηξερα( τοσο ανευθηνος το ξερω) οδηγουσα μηνες τωρα ανασφαλιστος.

Πηγα το ασφαλισα, στο τηλέφωνο τωρα μετα απο 5 μερες μου λεει η αστυνομικινα οτι η κληση ειναι 250 ευρω (ισχύει?, Νομιζα ηταν 100 ευρώ εως 250 κυβικα, και 250 ευρω για αυτοκίνητο) , αυτο το ποσο μπορω να το πληρωσω με δοσεις?, Επισης μου ειπαν πρεπει να πληρωσω 80 ευρω γερανο και καθε μερα απο οσες παραμενει το παπι στο τμημα, τίποτα απο ολα αυτα δεν καλύπτει η ιατρική γνωμάτευση την οποια μου την ζητάει τωρα το τμημα γιατι?

 

Μεχρι τωρα δεν μου εχει αναφερει ουτε η τροχαία, ουτε το τμημα που εχω μιλήσει 2 φορες ( εχουν περασει 5-6 μερες.) το αν εχει ασχοληθεί αυτος που επαθε (αν επαθε) ζημια στο αμαξι, θα εχω κυρωσεις προστιμο, οτιδήποτε, υπάρχει περιπτωση να μου το αναφερουν αύριο που θα παω στο τμημα?  

 

Sorry για το long post, btw κακωση στο δεξι πλευρο επαθα και στον αριστερο καρπο, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Εσυ έφταιγες για το τρακάρισμα ή ο άλλος;

Εγω, αλλα απο τι φαίνεται ο άλλος μάλλον δεν το κηνυγαει, δεν του εκανα ζημια νομιζω γιατι εγω επεσα πανω στο αμαξι ο ιδιος με το δεξι πλευρο/πλατη και επαθα την κακωση, περασα STOP που δεν ειδα...

 

Αν εκανε κατι ο αλλος δεν θα με ειχε παρει κάποιος οποιοσδηποτε τηλέφωνο για να γινει η διαδικασία?

 

Επίσης αυτα για ποινή φυλάκισης λογω ανασφαλιστου οχηματος και πρόστιμο 3000 ευρώ ισχυουν ακομα?

Αμα ισχύουν τελειωσα εγω οχι μονο δεν έχω αλλα χρωστάω κιολλας παντου ακομα και σε τραπεζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδήγηση χωρίς ασφάλεια check

Παραβίαση ΣΤΟΠ check

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα (περιμένουμε update)

Το μηχανάκι είναι δικό σου; 

Πραγματικά τι να απαντήσει κανείς, οι υπόλοιποι τι φταίμε να μας πεις 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Έχεις ωραίο παρελθόν. Πήρες τα ρίσκα σου. Τώρα θα πληρώσεις :)

 

Ναι ρισκο για την δικη μου ζωη ομως, εν τελη το πηρα το διπλωμα ποτε δεν υπήρχε ζήτημα το αν το ήθελα, δεν νομιζω να αντεχες ουτε εσυ αλλο να πηγαινεις να δουλέψεις σε ψυχιατρική κλινικη 8ωρο κολαση καθε μερα και να τρως και τα λεωφορεία στην μαπα αλλες 3 ωρες μειων απο την ζωη σου.

Ολα απο ανάγκη γίνονται, αλλα εσυ αντι να βοηθησεις στην απορια μου κοιτας το ιστορικό μου, μαλιστα :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα στη ζωή είναι επιλογές βάση όσων μας συμβαίνουν γύρω μας.

εσύ λοιπόν παρότι ζήτησες συμβουλές πριν 1 χρόνο για το θέμα δίπλωμα-ασφάλεια και ενώ σου εξήγησε τόσος κόσμος σε τι παλούκι ετοιμάζεσαι να καρφώσεις το πωπό σου, επέλεξες να αγνοήσεις τις συμβουλές.

ε τώρα που έκατσε η στραβή ξέρεις πως το λένε..."σκάσε και κολύμπα"

τι να σου γράψω άλλο. εφόσον όπως λες μπαίνεις σε δύσκολες συνθήκες και τις κάνεις δυσκολότερες με δικές σου λάθος επιλογές και ρίσκα. είσαι καταδικασμένος άσχετα αν εγώ ψάξω το ιστορικό σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ο αλλος ζητησει χρηματικη αποζημιωση θα 

1) πληρωθει απο την ασφαλιστικη του (αποζημιωση απο ανασφαλιστο οχημα) και η ασφαλιστικη του θα κυνηγησει εσενα δικαστικα ,,

2) θα σε κυνηγησει απευθειας αυτος δικαστικα.

ζητα τα στοιχεια απο την τροχαια του εταιρου οχηματος.

μαθε ποιος ειναι και προσπαθησε να δεις τι ζημια εχει το οχημα του ( αυτος μπορει να ερθει σε ενα μηνα και να σου πει λειπει το μισο αμαξι.)

επιπλεον την ασφαλεια την κανουμε οχι για την ζημια των 1000 2000 ευρω. αλλα για την ζημια που δεν μπορεις να πληρωσεις.

γιατι αν εσυ αθελα σου περναγες το stop και σκοτωνες κανεναν ( σε ολους μπορει να τυχει , χτυπα ξυλο) σημερα θα σου ζηταγαν 500.000 και θα ειχες χασει σπιτια και οτι αλλο εχεις. και για να προλαβω καποιους δυστηχως τα ατυχηματα συμβαινουν και για αυτο κανουμε τις ασφαλειες. να μπορεις με καποιο τροπο να δωσεις μια αποζημιωση στο θυμα η σε αυτους που μενουν πισω και απο την αλλη να μην καταστρεψεις και την δικια σου ζωη.

 

 

Επεξ/σία από tyf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plextis είπε

Οδήγηση χωρίς ασφάλεια check

Παραβίαση ΣΤΟΠ check

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα (περιμένουμε update)

Το μηχανάκι είναι δικό σου; 

Πραγματικά τι να απαντήσει κανείς, οι υπόλοιποι τι φταίμε να μας πεις 

Εχω διπλωμα, και ειχα ασφαλεια η οποια εληξε χωρις ειδοποιηση και οντως για λογους βλακειας στον εγκέφαλο δεν ασχοληθηκα, τωρα το στοπ δεν το ειδα, γιατί σου φαίνεται τοσο παραξενο? Τοσα γαμωδεντρα και σπρευ και ζεις ελλαδισταν και δεν συγκινιθηκες ακομη?

Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι δεν ασχολειστε με τις ερωτήσεις και βρισκετε αλλου πατηματα για να την πειτε, τοσο ανωτεροι ειστε ολοι?

Μπορεις να ρωτησεις αν ειχα διπλωμα και να απαντησεις σε καμια απορια μου αλλιως να μην ασχοληθείς, γιατί τοσος κοπος για να μου την πεις απλα?

 

Παραδεχομαι τα λαθη μου και περιμενω απαντησεις στο τι με περιμενει, τοσο κακο ειναι?

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Όλα στη ζωή είναι επιλογές βάση όσων μας συμβαίνουν γύρω μας.

εσύ λοιπόν παρότι ζήτησες συμβουλές πριν 1 χρόνο για το θέμα δίπλωμα-ασφάλεια και ενώ σου εξήγησε τόσος κόσμος σε τι παλούκι ετοιμάζεσαι να καρφώσεις το πωπό σου, επέλεξες να αγνοήσεις τις συμβουλές.

ε τώρα που έκατσε η στραβή ξέρεις πως το λένε..."σκάσε και κολύμπα"

τι να σου γράψω άλλο. εφόσον όπως λες μπαίνεις σε δύσκολες συνθήκες και τις κάνεις δυσκολότερες με δικές σου λάθος επιλογές και ρίσκα. είσαι καταδικασμένος άσχετα αν εγώ ψάξω το ιστορικό σου.

Τι αγνοησα ακριβώς? Εβγαλα και διπλωμα και ασφάλεια.. εληξε και εμπλαιξα, εκεί που φταιω ειναι οτι ξεχασα ποτε ληγει και δεν ειδοποιηθηκα ποτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, plextis είπε

Οδήγηση χωρίς ασφάλεια check

Παραβίαση ΣΤΟΠ check

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα (περιμένουμε update)

Το μηχανάκι είναι δικό σου; 

Πραγματικά τι να απαντήσει κανείς, οι υπόλοιποι τι φταίμε να μας πεις 

Καλε μην το μαλωνεις το παιδι.Η κακια η ωρα φταει για το τρακαρισμα αλλα παιζει να  ηταν ματιασμενο το μηχανακι.Τωρα βεβαια απο οτι φαινεται χρωσταει σε οποιον μιλαει Ελληνικα και μαλλον γιαυτο θα φταει η ρημαδα η κ(ε)νωνια,διοτι ως γνωστον ο νεοΕλληνας δε φταει ποτε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, deadrave είπε

Τι αγνοησα ακριβώς? Εβγαλα και διπλωμα και ασφάλεια.. εληξε και εμπλαιξα, εκεί που φταιω ειναι οτι ξεχασα ποτε ληγει και δεν ειδοποιηθηκα ποτε..

με το χέρι στη καρδιά....απάντησέ μου

 

πόσο καιρό οδηγούσες χωρίς δίπλωμα;

πόσο καιρό είχε που έληξε η ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tyf είπε

αν ο αλλος ζητησει χρηματικη αποζημιωση θα 

1) πληρωθει απο την ασφαλιστικη του (αποζημιωση απο ανασφαλιστο οχημα) και η ασφαλιστικη του θα κυνηγησει εσενα δικαστικα ,,

2) θα σε κυνηγησει απευθειας αυτος δικαστικα.

ζητα τα στοιχεια απο την τροχαια του εταιρου οχηματος.

μαθε ποιος ειναι και προσπαθησε να δεις τι ζημια εχει το οχημα του ( αυτος μπορει να ερθει σε ενα μηνα και να σου πει λειπει το μισο αμαξι.)

 

 

Αν υποθέσουμε οτι δεν ασχοληθει, απο το κρατος τι απαιτουμε να πληρωσω? Τα 250 ευρω που μου ειπε η αστυνομος στο τηλεφωνο?  Η την ποινη φυλακισης και τα 3000 ευρω που διαβαζω συο θντερνετ?

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

με το χέρι στη καρδιά....απάντησέ μου

 

πόσο καιρό οδηγούσες χωρίς δίπλωμα;

πόσο καιρό είχε που έληξε η ασφάλεια;

Αρκετους μηνες χωρις διπλωμα, ναι διαλεξα να φαω το κρυο στο κολο με το μηχανακι αντι να παω με λεωφορειο γιατι ειμαι τοσο καλος άνθρωπος.

Και αρκετους μηνες που ειχε ληξει η ασφαλεια, γιατι ειμαι ηλιθιος. 

Τωρα μπορεις να με βοηθήσεις η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, deadrave είπε

Αν υποθέσουμε οτι δεν ασχοληθει, απο το κρατος τι απαιτουμε να πληρωσω? Τα 250 ευρω που μου ειπε η αστυνομος στο τηλεφωνο?  Η την ποινη φυλακισης και τα 3000 ευρω που διαβαζω συο θντερνετ?

Αυτά που είδες είναι σε περίπτωση που δεν ασφαλίσεις το όχημα και δεν πληρώσεις τα 250€. Οπότε ναι, «μόνο» αυτό.

Τουλαχιστον έτσι είχα δει όταν σκεφτόμουν να κυκλοφορώ με ανασφάλιστο μέσα στο χωριό (τελικά δεν το έκανα).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Utopia13 είπε

Αυτά που είδες είναι σε περίπτωση που δεν ασφαλίσεις το όχημα και δεν πληρώσεις τα 250€. Οπότε ναι, «μόνο» αυτό.

Οκ ευχαριστώ, αρα μολις παω στο τμημα αυριο να ρωτησω για τον αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία αν θέλει να σε κυνηγήσει ο άλλος αν δεν κάνω και λάθος δηλαδή μπορεί να σου κόψει το κώλο ειδικά άμα εμφανιστεί και κανένας "μάρτυρας" στο αμάξι μαζί του.

Αν δεν κάνω λάθος την ζημιά την πληρώνεις όλη εσύ τώρα που είσαι ανασφαλιστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...