Προς το περιεχόμενο

Cinnamon μαζι με Kde στην ιδια εγκατασταση ,κακη ιδεα?


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

manjaro cinnamon k δοκιμασα προσφατα το garuda kde σε vm κ εντυπωσιαστικα με το kde (k το garuda αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)

εψαξα στο internet κ διαβασα πολλα αντιφατικα

μηπως ψαχνομαι να σπασω το λινουξακι μου η για μπελαδες γενικοτερα? (εχω παρει snapshot με το timeshift βεβαια)

μπορουν να παιξουν μαζι σχετικα "αναιμακτα"?

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν γνωρίζω αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δημιουργήσεις εναν νέο χρήστη 

και στο αλλό desktop enviroment με τον νεο χρήστη να παίξεις μπαλίτσα ... αυτό λένε οι περισσότεροι .. 

το plasma μεν καλο είναι αλλα είναι να κάνεις customization μόνος σου .. 
 

Επεξ/σία από jemadux
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jemadux είπε

δεν γνωρίζω αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δημιουργήσεις εναν νέο χρήστη 

και στο αλλό desktop enviroment να παίξεις μπαλίτσα ... αυτό λένε οι περισσότεροι ..

Αν δημιουργήσει ένα νέο χρήστη, πέρα από το γεγονός ότι δεν θα έχει τις ρυθμίσεις του για τα μη-παρεχόμενα-από-το-Ψ-desktop προγράμματα, δεν θα γλυτώσει από το πρόβλημα.

Στις 17/11/2021 στις 9:53 ΠΜ, Neural_handshake είπε

manjaro cinnamon k δοκιμασα προσφατα το garuda kde σε vm κ εντυπωσιαστικα με το kde (k το garuda αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)

εψαξα στο internet κ διαβασα πολλα αντιφατικα

μηπως ψαχνομαι να σπασω το λινουξακι μου η για μπελαδες γενικοτερα? (εχω παρει snapshot με το timeshift βεβαια)

μπορουν να παιξουν μαζι σχετικα "αναιμακτα"?

Όπως διάβασες, οι εμπειρίες είναι αντιφατικές. Κάποιοι δεν έχουν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα για μήνες (ή αντιμετώπισαν αλλά δεν το πρόσεξαν), κάποιοι είχαν συνεχώς προβλήματα.

Παλαιότερα, μπορούσες να έχεις εγκατεστημένα 150 γραφικά περιβάλλοντα και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Σήμερα όχι και τόσο. Να διευκρινήσω ότι "window managers" μπορείς να έχεις εγκατεστημένους όσους θέλεις και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το θέμα δημιουργείται στα full γραφικά περιβάλλοντα (πχ kde, gnome, cinnamon, mate, κτλ). Πολλά γραφικά περιβάλλοντα φέρνουν μαζί τους προγράμματα και υποδομές τα οποία τρέχουν μέσω αρχείων .desktop ή μέσω dbus. Το dbus όμως δεν έχει κάποιο τρόπο να ξέρει ποιο πρόγραμμα να τρέξει οπότε τρέχει το πρώτο που θα βρει να παρέχει την Ψ υποδομή.

Για παράδειγμα, το dbus θα ψάξει να βρει ποιο πρόγραμμα παρέχει την org.freedesktop.Notifications για να φορτώσει τον notification δαίμονα. Ενώ εσύ όμως τρέχεις KDE, μπορεί να μην τρέξει τον δαίμονα που παρέχεται με το KDE, αλλά να τρέξει αυτόν του MATE, ή τον dunst. Το παράδειγμα του notification δαίμονα είναι συνήθως αυτό που προσέχεται σαν "πρόβλημα" από τον χρήστη γιατί είναι εμφανές λόγω theming αλλά μπορεί να συμβούν πιο σημαντικά προβλήματα και να μην σου λειτουργεί κάτι. Ή μπορεί να μην γίνει τίποτα και όλα να παίξουν τζάμι :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι το εξής .πριν αρχισω να ασχολουμαι με τους window managers προσπάθησα μια φορά απο το xfce να πάω στο awesome απο ενα build καποιου στο github 
ολα καλά όταν όμως πήγα στο xfce ο notification daemon ήταν ο dunst . οποτε ήμουν σε απογνώση ... και μετά απο καιρο ο dunst εγινε ο βασικος daemon μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

αν κ εχω timeshift μαλλον θα παραμεινω για την ωρα στο καλο βαρυ μου cinnamon

σιγουρα ομως η επομενη εγκατασταση μου αν κ οταν χρειαστει θα ειναι kde

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

αν κ εχω timeshift μαλλον θα παραμεινω για την ωρα στο καλο βαρυ μου cinnamon

σιγουρα ομως η επομενη εγκατασταση μου αν κ οταν χρειαστει θα ειναι kde

Δεν στο είπα για να μείνεις στο cinnamon. Μπορείς να εγκαταστήσεις το KDE και να το δεις για κάποιες ημέρες μήπως σε βολεύει περισσότερο, γνωρίζοντας ότι _ίσως_ να υπάρχουν προβληματάκια. Όταν περάσουν κάποιες ημέρες και δεις ποιο σε βολεύει, μπορείς για πιο καλά, να αφαιρέσεις το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κανει πολυ tweaking στο λειτουργικο κ θα ειναι πολυς κοπος κ ψαξιμο ξανα να τα σεταρω ολα απο την αρχη, ασε δε που εχω φτιαξει σκριπτακια που παιζουν αποκλειστικα με το redshift κ yeelight κ δεν ξερω αν θα μπορεσω να τα αναπαραγω με το night light του kde

Σκεφτομαι να βαλω kde κ να σβησω το cinnamon ,πως θα καθαρισω το home μου απο configs του Cinnamon δεν ξερω

θελω να ξερω με σιγουρια οτι οτι προβλημα προκυψει δεν θα ειναι θεμα της αλλαγης de

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...