Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή προϋπηρεσία;


yanis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα, απόφοιτος θετικών επιστήμων εδώ (χημικος).

Είχα μια συζήτηση με φίλο χημικό, εξίσου πτυχιούχο, ο οποίος δουλεύει σε επαρχιακό εργοστάσιο, στο χημείο, εδώ και 2 χρόνια. Μου ανέφερε την άποψή του, ότι δεν είναι καθόλου απαραίτητο το μεταπτυχιακό, μιας και στον κλάδο μας μετράει φουλ η προϋπηρεσία, δηλαδή τι πραγματικά ξέρεις στο εργαστήριο μέσα. Σε συνέντευξή του για καλύτερη δουλειά, στην Αθήνα πλέον, δε στάθηκε εμπόδιο η έλλειψη μεταπτυχιακού.

Με προβλημάτισε όλο αυτό, μιας και σκεφτόμουν από το επόμενο έτος να κάνω ένα μάστερ (έχω βρει κάτι καλο, έχω μιλήσει με καθηγητή, έχω ψάξει εξονυχιστικά το πρόγραμμα σπουδών, νομίζω ότι βρηκα αυτό που θέλω).

Παρόλο που συμφωνώ ότι είναι σημαντική η προϋπηρεσία, δυσκολεύομαι αντίστοιχα να δεχτώ ότι ένα μεταπτυχιακό στον τομέα των τροφίμων πχ, δεν έχει σημαντική υπόσταση.

Ποια η άποψη σας; Τι μετράει περισσότερο, ειδικά σε τέτοιες επιστήμες (βιολογία, χημεία κπλ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με κλειστα τα ματια η προυπηρεσια, δεν το συζηταμε! Το μεταπτυχιακο μπορει να ειναι απο ενα θετικο στοιχειο εως αδιαφορο. Η προυπηρεσια ειδικα αν μπορεις να την πουλησεις καλα ειναι εξαιρετικα σημαντικη. Δεν ειναι τυχαιο οτι κατατασεσαι και πληρωνεσαι κυριως με βαση την προυπηρεσια σου, πχ junior, senior κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπτυχιακό. Πλέον το ένα μεταπτυχιακό το έχει και η κουτσή Μαρία. Θεωρείται δεδομένο. Έχω ατομα στον κύκλο μου που χτυπάνε και 2ο. Δεν είναι σύνηθες αλλά γίνεται...

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από χημικό, αλλά ξέρω ότι κάθε τομέας έχει διαφορετικές ανάγκες.
Σε κάποιους τομείς η εμπειρία είναι πάνω από όλα, αλλού το μεταπτυχιακό είναι μεν το πρώτο βήμα, αλλά δίχως αυτό είναι αυτόματη η απόρριψη.
Έτσι θα πρέπει να δεις, ρωτήσεις και ψάξεις τι ζητείται στον τομέα σου.
Μην βασιστείς στην γνώμη μόνο ενός τύπου, μπορεί να ήταν τυχερός, βυσματίας ή να βαριόταν να διαβάσει για μεταπτυχιακό και απλά του έκατσε. 
Ρώτα γενικά σε συμφοιτητές, άτομα στην βιομηχανία και καθηγητάδες.

Πάντως υπάρχει και η επιλογή του να κάνεις μεταπτυχιακό και να δουλέψεις.
Δεν ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι στον τομέα σου/δουλειά, αλλά στα δικά μου είχαμε αρκετούς με κανονική δουλειά στον τομέα.
Προσωπικά το είχα λίγο πιο χαλαρό με μερική απασχόληση σε μικρά πρότζεκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϋπηρεσία.

Μεταπτυχιακό αργότερα, για να έχει και περισσότερη ουσία. Αλλιώς παίρνεις απλά ένα βαρύ χαρτί με γνώσεις που ίσως είναι σε άλλη κατεύθυνση από αυτές που θα χρησιμοποιήσεις.

Εκτός αν υπάρχει κάποιο trend που προβλέπεται ότι κάποιο μεταπτυχιακό του πεδίου σου, θα έχει πολύ ζήτηση στο μέλλον. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, απόφοιτος θετικών επιστήμων εδώ (χημικος).

Είχα μια συζήτηση με φίλο χημικό, εξίσου πτυχιούχο, ο οποίος δουλεύει σε επαρχιακό εργοστάσιο, στο χημείο, εδώ και 2 χρόνια. Μου ανέφερε την άποψή του, ότι δεν είναι καθόλου απαραίτητο το μεταπτυχιακό, μιας και στον κλάδο μας μετράει φουλ η προϋπηρεσία, δηλαδή τι πραγματικά ξέρεις στο εργαστήριο μέσα. Σε συνέντευξή του για καλύτερη δουλειά, στην Αθήνα πλέον, δε στάθηκε εμπόδιο η έλλειψη μεταπτυχιακού.

Με προβλημάτισε όλο αυτό, μιας και σκεφτόμουν από το επόμενο έτος να κάνω ένα μάστερ (έχω βρει κάτι καλο, έχω μιλήσει με καθηγητή, έχω ψάξει εξονυχιστικά το πρόγραμμα σπουδών, νομίζω ότι βρηκα αυτό που θέλω).

Παρόλο που συμφωνώ ότι είναι σημαντική η προϋπηρεσία, δυσκολεύομαι αντίστοιχα να δεχτώ ότι ένα μεταπτυχιακό στον τομέα των τροφίμων πχ, δεν έχει σημαντική υπόσταση.

Ποια η άποψη σας; Τι μετράει περισσότερο, ειδικά σε τέτοιες επιστήμες (βιολογία, χημεία κπλ);

χημικός εδώ

Θα σου πω εξαρτάται. Εγώ έχω και διδακτορικό αλλά ασχολούμαι με την έρευνα. Επειδή είμαι σε ερευνητικό κέντρο και έχω ασχοληθεί αρκετά με την εκπαίδευση θα σου πω τα εξής.

1. Τι θέλεις να κάνεις; Αν απλά θέλεις μια δουλειά χημικού όπου ζητάνε basic πράγματα ή ασχοληθείς με ιδιαίτερα κτλ δεν χρειάζεται.

2. Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο ή να αλλάξεις ελαφρώς κατεύθυνση χρειάζεται. πχ για να ασχοληθείς με διάγνωση (κλινική βιοχημεία, μοριακές τεχνικές) χρειάζεται και ένα θεωρητικό υπόβαθρο και η διπλωματική που θα τριφτείς με το αντικείμενο. Επίσης στο μαστερ δικτυώνεσαι. Προσοχή βέβαια που θα κάνεις διπλωματική, για μενα το μαστερ είναι βασικά το μέρος που θα κάνεις δπλωματική. Αλλά το να κάνεις μαστερ διοικηση επιχειρήσεων, οικονομικά κτλ, δεν ξέρω πόσο βοηθάει, δεν έχω ασοχληθεί με αυτό ποτέ. Μιλάω για μάστερ πάνω στη χημεία (ραδιοχημεία, βιοχημεία, φαρμακολογία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

χημικός εδώ

Θα σου πω εξαρτάται. Εγώ έχω και διδακτορικό αλλά ασχολούμαι με την έρευνα. Επειδή είμαι σε ερευνητικό κέντρο και έχω ασχοληθεί αρκετά με την εκπαίδευση θα σου πω τα εξής.

1. Τι θέλεις να κάνεις; Αν απλά θέλεις μια δουλειά χημικού όπου ζητάνε basic πράγματα ή ασχοληθείς με ιδιαίτερα κτλ δεν χρειάζεται.

2. Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο ή να αλλάξεις ελαφρώς κατεύθυνση χρειάζεται. πχ για να ασχοληθείς με διάγνωση (κλινική βιοχημεία, μοριακές τεχνικές) χρειάζεται και ένα θεωρητικό υπόβαθρο και η διπλωματική που θα τριφτείς με το αντικείμενο. Επίσης στο μαστερ δικτυώνεσαι. Προσοχή βέβαια που θα κάνεις διπλωματική, για μενα το μαστερ είναι βασικά το μέρος που θα κάνεις δπλωματική. Αλλά το να κάνεις μαστερ διοικηση επιχειρήσεων, οικονομικά κτλ, δεν ξέρω πόσο βοηθάει, δεν έχω ασοχληθεί με αυτό ποτέ. Μιλάω για μάστερ πάνω στη χημεία (ραδιοχημεία, βιοχημεία, φαρμακολογία).

Tο μάστερ σε ξεχωριστό αντικείμενο παίζει από αρκετούς σαν 2ο μεταπτυχιακό, πχ 1ο μάστερ σε κάτι εξειδικευμένο στη χημεία και 2ο στα οικονομικά. Δε νομίζω να ακολουθήσω το δρόμο αυτό.

Ο τομέας που έχω καταλήξει είναι η χημεία τροφίμων, αλλά με εμβάθυνση στη μηχανική τροφίμων και στη βιοτεχνολογία.

Ναι έχεις δίκιο, η διπλωματική παίζει μεγάλο ρόλο, πρέπει να γίνει σε καλό εργαστήριο, υπό την επίβλεψη καθηγητή με διασυνδέσεις.

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι; Εξωτερικό έχεις φύγει καθόλου (μιας και με ενδιαφέρει αρκετά η ιδέα αυτη); 

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Tο μάστερ σε ξεχωριστό αντικείμενο παίζει από αρκετούς σαν 2ο μεταπτυχιακό, πχ 1ο μάστερ σε κάτι εξειδικευμένο στη χημεία και 2ο στα οικονομικά. Δε νομίζω να ακολουθήσω το δρόμο αυτό.

Ο τομέας που έχω καταλήξει είναι η χημεία τροφίμων, αλλά με εμβάθυνση στη μηχανική τροφίμων και στη βιοτεχνολογία.

Ναι έχεις δίκιο, η διπλωματική παίζει μεγάλο ρόλο, πρέπει να γίνει σε καλό εργαστήριο, υπό την επίβλεψη καθηγητή με διασυνδέσεις.

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι; Εξωτερικό έχεις φύγει καθόλου (μιας και με ενδιαφέρει αρκετά η ιδέα αυτη); 

Είμαι ΕΚΠΑ. Έχω φύγει σε 2 πανεπιστήμια έξω, όχι στα πλαίσια κάποιου προγράμματος, αλλά ως διδακτορικός φοιτητης που είχαμε συνεργασίες και πήγα για μικρά διαστήματα (κανά δίμηνο σε ευρωπαϊκές χώρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/11/2021 στις 10:37 ΜΜ, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, απόφοιτος θετικών επιστήμων εδώ (χημικος).

Είχα μια συζήτηση με φίλο χημικό, εξίσου πτυχιούχο, ο οποίος δουλεύει σε επαρχιακό εργοστάσιο, στο χημείο, εδώ και 2 χρόνια. Μου ανέφερε την άποψή του, ότι δεν είναι καθόλου απαραίτητο το μεταπτυχιακό, μιας και στον κλάδο μας μετράει φουλ η προϋπηρεσία, δηλαδή τι πραγματικά ξέρεις στο εργαστήριο μέσα. Σε συνέντευξή του για καλύτερη δουλειά, στην Αθήνα πλέον, δε στάθηκε εμπόδιο η έλλειψη μεταπτυχιακού.

Με προβλημάτισε όλο αυτό, μιας και σκεφτόμουν από το επόμενο έτος να κάνω ένα μάστερ (έχω βρει κάτι καλο, έχω μιλήσει με καθηγητή, έχω ψάξει εξονυχιστικά το πρόγραμμα σπουδών, νομίζω ότι βρηκα αυτό που θέλω).

Παρόλο που συμφωνώ ότι είναι σημαντική η προϋπηρεσία, δυσκολεύομαι αντίστοιχα να δεχτώ ότι ένα μεταπτυχιακό στον τομέα των τροφίμων πχ, δεν έχει σημαντική υπόσταση.

Ποια η άποψη σας; Τι μετράει περισσότερο, ειδικά σε τέτοιες επιστήμες (βιολογία, χημεία κπλ);

Νομίζω και τα δύο παίζουν ρόλο, φυσικά διαφορετικό ρόλο το καθένα. Σίγουρα η προϋπηρεσία είναι πολύ σημαντική γιατί από πρακτικά αποκτάς γνώσεις αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα ζητάνε και χαρτιά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2021 στις 1:39 ΠΜ, pi314 είπε

Μεταπτυχιακό. Πλέον το ένα μεταπτυχιακό το έχει και η κουτσή Μαρία. Θεωρείται δεδομένο. Έχω ατομα στον κύκλο μου που χτυπάνε και 2ο. Δεν είναι σύνηθες αλλά γίνεται...

Και ανάμεσα στους φίλους σου με μεταπτυχιακό είτε σε κάποιον με 1 χρόνο εμπειρία, με κλειστά μάτια αυτόν με την εμπειρία θα διάλεγα. Any day of the week. Δεν πα να ειχανε και 10 μεταπτυχιακα. 

YΓ: Έχω και μάστερ και προϋπηρεσία. Δεν σήμαινει ότι είναι λάθος επιλογή να κανείς μάστερ. Απλά κάνε το επειδη θέλεις να το κανείς και σε ενδιάφερει το αντικείμενο του μάστερ, όχι επειδή θα αυξήσει την "εμπορικότητα" σου.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Και ανάμεσα στους φίλους σου με μεταπτυχιακό είτε σε κάποιον με 1 χρόνο εμπειρία, με κλειστά μάτια αυτόν με την εμπειρία θα διάλεγα. Any day of the week. Δεν πα να ειχανε και 10 μεταπτυχιακα. 

YΓ: Έχω και μάστερ και προϋπηρεσία. Δεν σήμαινει ότι είναι λάθος επιλογή να κανείς μάστερ. Απλά κάνε το επειδη θέλεις να το κανείς και σε ενδιάφερει το αντικείμενο του μάστερ, όχι επειδή θα αυξήσει την "εμπορικότητα" σου.

Αν ήταν έτσι, δεν θα πήγαιναν 40+ άρηδες με πόσα χρόνια εμπειρία να κάνουν ΜΒΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pi314 είπε

Αν ήταν έτσι, δεν θα πήγαιναν 40+ άρηδες με πόσα χρόνια εμπειρία να κάνουν ΜΒΑ...

Σοβαρέψου λίγο. MBA θέλει να έχεις εμπειρία, αλλιώς δεν γίνεσαι καν αποδεκτός στα προγράμματα. Δεν έχει καμία σχέση με τα λοιπά μεταπτυχιακά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Σοβαρέψου λίγο. MBA θέλει να έχεις εμπειρία, αλλιώς δεν γίνεσαι καν αποδεκτός στα προγράμματα. Δεν έχει καμία σχέση με τα λοιπά μεταπτυχιακά. 

Μου τα αλλάζεις τώρα...άρα έρχεσαι στα λόγια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pi314 είπε

Μου τα αλλάζεις τώρα...άρα έρχεσαι στα λόγια μου...

Mα μιλάμε για χημικό που θέλει να δουλέψει σε εργαστήριο, πως έρχεται ακριβώς το MBA στην συζήτηση; Ας του προτείνουμε να πάρει και κανένα certification λογιστικης τοτε αμα ειναι να μιλαμε γενικα για qualifications... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...