Προς το περιεχόμενο

Χρήση προγραμμάτων τεχνητής νοημοσύνης στους code editors.


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους insomnians.

Εγώ χρησιμοποιώ ήδη εδώ και καιρό το tabnine στο vscode, αλλά ακούω καλά λόγια για το github copilot.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πολλά για το github copilot, κάποιοι το παρουσιάζουν ως κάτι το τρομακτικό αλλά πιστεύω πως δεν είναι αρκετά ώριμο ούτε τόσο καλό και δεν έχω σκοπώ να το χρησιμοποιήσω προς το παρόν.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του github copilot, ο κώδικας που παράγεται είναι προϊόν από open-source κώδικα, και πολλές φορές ο κώδικας που σου προτείνει πιθανών να είναι "buggy" ή να μην βγάζει νόημα. Πρακτικά, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως εκπαιδεύουν το σύστημα με πολλά δεδομένα τα οποία δεν έχουν ελεχθεί. Είναι ένα ενδιαφέρον πρότζεκτ από πλευράς machine learning και όσο περνάει ο καιρός υποθέτω πως το σύστημα θα βελτιώνεται, αλλά για τον πραγματικό κόσμο δεν είναι έτοιμο για μένα.

Άντε να πεις πως θα έχεις τον χρόνο να ελέγξεις τον κώδικα πως δουλεύει όπως θες κτλπ....τι γίνεται όμως με την ασφάλεια; Δες αυτή την έρευνα (η οποία δημοσιεύτηκε πριν 3 μήνες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής μου φαίνεται ανώτερο από το tabnine pro του οποίου έτσι κι αλλιώς η ανάπτυξη έχει σταματήσει εδώ και 2 χρόνια.

Επίσης το copilot είναι δωρεάν ενώ το άλλο ήθελε 15 ευρώ το μήνα.

Update: Την έχω καταβρεί κιόλας μετά από μόλις 5 λεπτά χρήσης.

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνετε πόσο καλό είναι.

Επίσης μαθαίνει αμέσως από τον κώδικα που γράφεις, ενώ τα άλλα θέλανε θεωρητικά κανά χρόνο εκπαίδευσης.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2021 στις 6:45 ΜΜ, Predatorkill είπε

Οσο το εκπαιδευεις το τερας τοσο πιο γρηγορα θα μας αντικαταστησει 😂😂😂😂

Βρήκε μόνο του το υπόλοιπο :

 

Button.propTypes = {
text: PropTypes.string,
callback:
};

Update : Όσο το χρησιμοποιώ τόσο πιο πολλά πράγματα θέλει να συμπληρώσει μόνο του!

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια εβδομάδα, θα έλεγα ότι είναι θετικός ο απολογισμός, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το github co-pilot δεν έχει περιθώρια βελτίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...