Προς το περιεχόμενο

LG Monitor 27" 27UL500-W 4K 199€ @ Plaisio


Geokara08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν απάντησε κανείς ως τώρα, υποθέτω ότι δεν γνωρίζει κάποιος σας. Οπότε για να μην χάσω την καλή προσφορά που υπάρχει, (τουλάχιστον σε % έκπτωσης) έριξα μια παραγγελία. Πιστεύω να μην μετανιώσω με την αγορά της. Το μόνο που μάλλον είναι απάλευτο είναι το εξόγκωμα που υπάρχει στο πίσω μέρος της οθόνης όταν χρησιμοποιείς το vesa mount και δεν την βάζεις στη βάση της. Έλα αστείο πάντως…2 ευρώ παραπάνω ας έκανε και ας έβαζαν μια βάση που κουμπώνει φυσιολογικά με την οθόνη!😀 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 27UK600 με παρόμοια χαρακτηριστικά. Με DP παίζεις κανονικά 4k 60hz και σε 10bit με κανονικό HDR. Με HDMI 2.0 παίζεις 4k 60hz αλλά μόνο στα 8bit. Γενικά συμφέρει να συνδέσεις με DP. Ειδικά άμα δεν έχεις κάρτα με HDMI 2.1 όπως εγώ, είναι μονόδρομος. Μιλάμε πάντα για RGB έτσι...όχι YUV 4.2.2.

Επίσης γενικά για bandwidth HDMI εγώ κοιτάω από εδώ: https://www.murideo.com/cody.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα, καλή φαίνεται η οθόνη και πολύ φωτεινή. Ήχο από που είναι καλύτερα να δώσω; Από την οθόνη ή την μητρική; Μήπως είναι και το ίδιο δεν ξέρω;

Σε 4κ από youtube δείχνει πεντακάθαρα. Στην μεγάλη ανάλυση τα windows φαίνονται πολύ μικρά, οπότε χρειάζεται μεγένθυση, 200% σίγουρα ίσως και περισσότερο. 

Με να πρόγραμμα που δίνει κανείς split την οθόνη, αλλά δεν ξέρω που χρησιμεύει αυτό.

Γενικά καλή αγορά φαίνεται.

 

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, barimagas είπε

Παρέλαβα, καλή φαίνεται η οθόνη και πολύ φωτεινή. Ήχο από που είναι καλύτερα να δώσω; Από την οθόνη ή την μητρική; Μήπως είναι και το ίδιο δεν ξέρω;

Σε 4κ από youtube δείχνει πεντακάθαρα. Στην μεγάλη ανάλυση τα windows φαίνονται πολύ μικρά, οπότε χρειάζεται μεγένθυση, 200% σίγουρα ίσως και περισσότερο. 

Με να πρόγραμμα που δίνει κανείς split την οθόνη, αλλά δεν ξέρω που χρησιμεύει αυτό.

Γενικά καλή αγορά φαίνεται.

 

Έβαλες μήπως παιχνίδι 1080; 

Καλορίζικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, barimagas είπε

Παρέλαβα, καλή φαίνεται η οθόνη και πολύ φωτεινή. Ήχο από που είναι καλύτερα να δώσω; Από την οθόνη ή την μητρική; Μήπως είναι και το ίδιο δεν ξέρω;

Σε 4κ από youtube δείχνει πεντακάθαρα. Στην μεγάλη ανάλυση τα windows φαίνονται πολύ μικρά, οπότε χρειάζεται μεγένθυση, 200% σίγουρα ίσως και περισσότερο. 

Με να πρόγραμμα που δίνει κανείς split την οθόνη, αλλά δεν ξέρω που χρησιμεύει αυτό.

Γενικά καλή αγορά φαίνεται.

 

150% zoom χρειάζεται για 4K αν δεν είσαι σε πολύ μεγάλη απόσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις την παρέλαβα και εγώ. Την έβαλα δίπλα στην S2721QS, απενεργοποίησα το Smart Energy Saving και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

α. Η μέγιστη/default φωτεινότητα της LG (80 brightness - 70 contrast) στην οποία δείχνει σωστά τα white levels αντιστοιχεί χοντρικά στο 45 brightness - 75 contrast της Dell (της οποίας το default και μέγιστο που δείχνει σωστά είναι το 85 brightness - 75 contrast). Για σκοτεινό δωμάτιο είναι μια χαρά αλλά σε φωτεινό για εμένα προσωπικά είναι πρόβλημα τόσο μικρή φωτεινότητα.

β. To gamma curve της είναι πιο "σωστό" από της Dell της οποίας κάνει μία περίεργη κούρμπα χαμηλά ώστε να δείχνει σαν να έχει περισσότερο contrast. Προσωπικά αν και η Dell δείχνει τις ταινίες λίγο πιο εντυπωσιακά εγώ προτιμώ της LG.

γ. Το color gamut της είναι πολύ αξιοπρεπές, στις φωτογραφίες της αρχικής σελίδας του insomnia δεν υπάρχει καμία διαφορά, σε SDR ταινία η διαφορά φαίνεται μόνο στα κόκκινα που η Dell τα κάνει πολύ saturate (με χρώματα αρκετά έξω από το sRBG). Μόνο όταν έβαλα μία HDR ταινία να παίζει ταυτόχρονα και στις δύο (το HDR τερματίζει το brightness στις οθόνες και η πιο φωτεινή Dell χάνει εντελώς τα μαύρα ) ήταν αισθητό το αρκετά μεγαλύτερο gamut της Dell. Προσωπικά η διαφορά στο gamut σε HDR μου είναι αδιάφορη, οι οθόνες αυτές δεν είναι κατάλληλες για HDR.

δ. Το stand δεν έχει καμία ρύθμιση και είναι πολύ χαμηλό. Πρέπει να μπει κάτι από κάτω της να την σηκώσει αρκετά αν ο χρήστης κάθεται σωστά ώστε να υπάρχει ορθή γωνία στους αγκώνες του και να μην σέρνεται ο καρπός του πάνω στο γραφείο. Της S2721QS το stand δεν είναι τόσο καλό σε σχέση με άλλες Dell που έχω αλλά σε ένα βαθμό κάνει τη δουλειά του.

ε. Το response time της LG είναι λίγο χειρότερο από της Dell αλλά μου βγήκε το μάτι για να καταφέρω να το καταλάβω. Αφού δεν είναι gaming οθόνες πιστεύω ότι είναι αδιάφορη διαφορά.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι απίστευτο μία τόσο καλή οθόνη να έχει μόνο 199 ευρώ. Τα μειονεκτήματα της που είναι η φωτεινότητα και το stand κάνουν τις ακριβότερες οθόνες να αξίζουν τα λεφτά τους για όσους περνάνε τη ζωή τους μπροστά στην οθόνη αλλά για τον χρήστη που θέλει απλά να κάνει δύο πράγματα στο PC του κάθε βράδυ το vfm αυτής της οθόνης είναι ανεπανάληπτο. Ιδίως αν κάποιος σκεφτεί ότι οι περισσότεροι έχουν laptop με ακόμα λιγότερη φωτεινότητα και 45% sRBG αντί για το 99% που έχει αυτή .....

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, dreamerchris said:

g energy πρέπει να καίει πολύ ρεύμα έχουμε και ενεργειακή κρίση

Αλλάξαν οι ενεργειακές ετικέτες από το Μάρτιο Το ήξερες ότι η ενεργειακή ετικέτα αλλάζει; | Skroutz.gr Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dreamerchris είπε

g energy πρέπει να καίει πολύ ρεύμα έχουμε και ενεργειακή κρίση

2021-11-25 22.20.47 www.plaisio.gr c516b5d1adc2.png

Νομίζω ότι όλες οι HDR οθόνες/τηλεοράσεις είναι G. Για αυτό και όλες μέσα έχουν επιλογή ECO/Smart Saving που μειώνει την φωτεινότητα και κάνει την εικόνα χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι το μαύρο, με δεδομένο ότι είναι IPS και όχι VA; Αν πει κανείς ότι δεν είναι gaming το μόνιτορ αλλά για δουλειά ή ταινίες, ενδιαφέρει το μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tryfos είπε

Πώς είναι το μαύρο, με δεδομένο ότι είναι IPS και όχι VA; Αν πει κανείς ότι δεν είναι gaming το μόνιτορ αλλά για δουλειά ή ταινίες, ενδιαφέρει το μαύρο.

Το μαύρο δεν είναι κακό για IPS panel, πολύ μικρές διαφορές από την S2721QS στην ίδια φωτεινότητα. Πέρα από αυτό όλες οι IPS έχουν απαίσιο μαύρο και bleed (εμένα έχει λίγο bleed γιατί είναι καινούργια ακόμα).

Δεν έχω δει ποτέ IPS με καλό μαύρο, ακόμα και στις VA το μαύρο είναι χάλια απλά πολύ καλύτερο από τις IPS.

22 λεπτά πριν, JohnnyKo96 είπε

Καλα, ποσο τρομπες ειναι. Εκει που την ειχανε διαθεσιμη, τωρα λεει διαθεσιμη μονο σε καταστημα...

Μέρες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται καν θέμα ενεργοποίησης του hdr σε αυτές τις οθόνες, είναι εντελώς fake κατάσταση. Όσον αφορά τα μαύρα των ips αυτά είναι γνωστά εδώ και χρόνια, δεν κάνουν για χρήση σε σκοτεινό δωμάτιο, τόσο απλά. Μπορείτε όμως για να "κοροϊδέψετε" τα μάτια σας να τοποθετήσετε μια ταινία led πίσω από την οθόνη (ακόμη και μονόχρωμη πχ λευκή) και έτσι δεν θα καταλαβαίνετε την χαμηλή αντίθεση τους. Κατά τα άλλα για 4k οθόνη, 27άρα, 199 ευρώ είναι άριστο vfm για δουλειά γραφείου κυρίως. Για ταινίες θα επέλεγα va και για gaming μια χαμηλότερης ανάλυσης με περισσότερα hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...