Προς το περιεχόμενο

Athlon mobile Xp kai via KM400


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρει τον Athlon mobile Xp 2500+ και το εχω βαλει πανω σε ενα μικρου μεγεθους pc το οποιο "φοραει" μητρικη με το via KM400 chipset. Το προβλημα ειναι οτι ο επεξεργαστης δεν αναγνωριζεται απο τη μητρικη ( τον εμφανιζει σαν unknown) και τρεχει συνεχως στα 600MHz ( 6 x 100). Πως μπορω να κανω τον επεξεργαστη να τρεξει κανονικα? Το προβλημα ειναι επισης οτι δεν εχει και επιλογη για αλλαγη πολλαπλασιαστη και το fsb φτανει μονο μεχρι τα 133MHz. Μηπως τελικα δε μπορω να χρησιμοποιησω τετοιο επεξεργαστη στη μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπως σας ειπα εχω μικρου μεγεθους υπολογιστη που εχει δικη του μητρικη βασισμηνη στο KM400. Αρα δεν παιζει ουτε μητρικη να αλλαξω ουτε και Bios καινουργιο για να το υποστηριξει αρα... μαλλον θα το πουλησω.Οποιος ενδιαφερεται παιδια ασ μου στειλει ενα pm. Ο επεξεργαστης ειναι καινουργιος!! Δεχομαι και ανταλλαγη με κλειδωμενο επεξεργαστη barton...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς το "κόλπο" είναι λίγο μπελαλίδικο και δεν δουλεύει και σε όλα τα motherboard. Αυτό, γιατί μας δίνει μεν δυνατότητα να αλλάξουμε τον πολλαπλασιαστή "on-the-fly" αλλά μόνο με τη βοήθεια ενός ειδικού προγράμματος που όμως δεν τρέχει σε όλα τα motherboards. Ακόμα, η διαδιακασία αλλαγής του πολλαπλασιαστή πρέπει να γίνεται κάθε φορά που ξεκινούν τα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...