Προς το περιεχόμενο

Πτυχιακη εργασια


Panos_G2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας,

Ειμαι προπτυχιακος φοιτητης πληροφορικης και εχει φτασει η στιγμη να παρω πτυχιακη εργασια. Ειμαι πολυ μπερδεμενος και δεν εχω καταληξει με τι θεμα να ασχοληθω. Να ξεκαθαρισω πως δεν μου αρεσουν καθολου τα θεωρητικα θεματα. Ειμαι ανθρωπος που μου αρεσουν περισσοτερο οι κατασκευες και να φτιαχνω πραγματα, οποτε τεινω περισσοτερο προς μια εφαρμογη. Σκεφτομαι πολυ εντονα να ασχοληθω με καποια εφαρμογη στο web. Δηλαδη η εφαρμογη που θα επελεγα θα ηθελα να περιειχε web, βαση δεδομενων και αν γινεται και κατι σε android (προαιρετικο). Θα ηθελα να ειναι ενα project στο οποιο να ασχοληθω και να μαθω τεχνολογιες ωστε να το εχω σαν σταθμο και στην αγορα εργασιας. Μου αρεσουν επισης παρα πολυ και οι αυτοματισμοι. Εχετε να προτεινεται καποια θεματα πιασαρικα;  Η σχολη μου λειτουργει τελειως διαφορετικα απο τις υπολοιπες. Δεν υπαρχουν καπου ανακοινωμενα θεματα για να επιλεξω καποιο απο αυτα. Συζηταω με τον καθηγητη και καταληγουμε σε καποιο θεμα.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RcManiac είπε

Μπορείς να τα συνδυάσεις φτιάχνοντας ένα σύστημα μέτρησης με Arduino - ESP8266 και να βλέπεις  τα δεδομένα μέσα από web. 

Ναι το έχω σκεφτεί αυτό και είναι μια ιδέα. Απλώς ιδέες πιο πολύ θα ήθελα. Μου έδωσαν μια ιδέα για κάποιο σύστημα διαχείρισης αποθήκης και επιπλέον tracking. Πολύ βαρβατο βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Panos_G2 είπε

Καλημερα σας,

Ειμαι προπτυχιακος φοιτητης πληροφορικης και εχει φτασει η στιγμη να παρω πτυχιακη εργασια. Ειμαι πολυ μπερδεμενος και δεν εχω καταληξει με τι θεμα να ασχοληθω. Να ξεκαθαρισω πως δεν μου αρεσουν καθολου τα θεωρητικα θεματα. Ειμαι ανθρωπος που μου αρεσουν περισσοτερο οι κατασκευες και να φτιαχνω πραγματα, οποτε τεινω περισσοτερο προς μια εφαρμογη. Σκεφτομαι πολυ εντονα να ασχοληθω με καποια εφαρμογη στο web. Δηλαδη η εφαρμογη που θα επελεγα θα ηθελα να περιειχε web, βαση δεδομενων και αν γινεται και κατι σε android (προαιρετικο). Θα ηθελα να ειναι ενα project στο οποιο να ασχοληθω και να μαθω τεχνολογιες ωστε να το εχω σαν σταθμο και στην αγορα εργασιας. Μου αρεσουν επισης παρα πολυ και οι αυτοματισμοι. Εχετε να προτεινεται καποια θεματα πιασαρικα;  Η σχολη μου λειτουργει τελειως διαφορετικα απο τις υπολοιπες. Δεν υπαρχουν καπου ανακοινωμενα θεματα για να επιλεξω καποιο απο αυτα. Συζηταω με τον καθηγητη και καταληγουμε σε καποιο θεμα.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. 

Δεν μπορούσες να κάνεις πρακτική αντί της εργασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε πλατφορμα στην οποια θα τρεχεις τιμοκαταλογους εστιατοριων κτλ. Ευκολο, βατο και επικαιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ussr είπε

Φτιαξε πλατφορμα στην οποια θα τρεχεις τιμοκαταλογους εστιατοριων κτλ. Ευκολο, βατο και επικαιρο

εννοείς κάτι σαν efood ή πχ παρουσίαση καταλόγου μιας επιχείρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Panos_G2 είπε

Ναι το έχω σκεφτεί αυτό και είναι μια ιδέα. Απλώς ιδέες πιο πολύ θα ήθελα. Μου έδωσαν μια ιδέα για κάποιο σύστημα διαχείρισης αποθήκης και επιπλέον tracking. Πολύ βαρβατο βέβαια. 

Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον για να είναι σημείο αναφοράς για εσένα πιο μετά αλλά αν δεν ξέρεις ήδη προγραμματισμό σε web και/με databases θα είναι χρονοβόρο.

Άλλα μοντέρνα θέματα είναι ρομποτική/automation με python που υπάρχουν πρακτικές εφαρμογές σε αρκετά κομμάτια της αγοράς.

 

 

 

Επεξ/σία από mad-proffessor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Panos_G2 είπε

εννοείς κάτι σαν efood ή πχ παρουσίαση καταλόγου μιας επιχείρησης;

Παρουσιαση του καταλογου. Ουσιαστικα προκειται για light ιστοσελιδες που σαν πτυχιακη εργασια εχει πολλα πλεονεκτηματα και ειναι και πολυ ρεαλιστικο το σεναριο με την εννοια οτι πωλουνται ηδη υπηρεσιες τετοιου ειδους

*και ναι και σαν το efood μοπρείς να το σκεφτείς απλά χωρίς την λειτουργία της παραγγελείας, δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 12:04 ΜΜ, Panos_G2 είπε

Καλημερα σας,

Ειμαι προπτυχιακος φοιτητης πληροφορικης και εχει φτασει η στιγμη να παρω πτυχιακη εργασια. Ειμαι πολυ μπερδεμενος και δεν εχω καταληξει με τι θεμα να ασχοληθω. Να ξεκαθαρισω πως δεν μου αρεσουν καθολου τα θεωρητικα θεματα. Ειμαι ανθρωπος που μου αρεσουν περισσοτερο οι κατασκευες και να φτιαχνω πραγματα, οποτε τεινω περισσοτερο προς μια εφαρμογη. Σκεφτομαι πολυ εντονα να ασχοληθω με καποια εφαρμογη στο web. Δηλαδη η εφαρμογη που θα επελεγα θα ηθελα να περιειχε web, βαση δεδομενων και αν γινεται και κατι σε android (προαιρετικο). Θα ηθελα να ειναι ενα project στο οποιο να ασχοληθω και να μαθω τεχνολογιες ωστε να το εχω σαν σταθμο και στην αγορα εργασιας. Μου αρεσουν επισης παρα πολυ και οι αυτοματισμοι. Εχετε να προτεινεται καποια θεματα πιασαρικα;  Η σχολη μου λειτουργει τελειως διαφορετικα απο τις υπολοιπες. Δεν υπαρχουν καπου ανακοινωμενα θεματα για να επιλεξω καποιο απο αυτα. Συζηταω με τον καθηγητη και καταληγουμε σε καποιο θεμα.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. 

Ρώτα τον επιβλέποντα καθηγητή σου ή, εάν δεν έχεις, ρώτα καθηγητές που τα πας καλά τι θέματα έχουν να σου προτείνουν.

Η επιλογή πτυχιακής είναι ένα σύνθετο θέμα και, εάν δεν φροντιστεί καλά, ενδέχεται να κλείσει μελλοντικές πόρτες. Δεν είναι μόνο τι είναι hot στην αγορά αλλά και τι μπορεί να θεωρηθεί ακαδημαϊκώς πρέπον για την σχολή, τι μπορεί να σε βοηθήσει βάσει του προφίλ σου, και τι μπορεί να υποστηριχθεί από τους καθηγητές της σχολής σου.

Το γεγονός ότι παραβλέπεις τα παραπάνω και ρωτάς σε ένα forum, δυστυχώς δείχνει πως λίγη τύχη έχεις για να παράξεις ένα καλό αποτέλεσμα. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με την σχολή σου, να ρωτήσεις καθηγητές, και να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις καλύτερα τα εφόδια που σου δίνει η σχολή σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω επίσης ένα ωραίο αντικείμενο:

Να δεις όλα τα etl tools (πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα), να τα παρουσιάσεις κ να κάνεις κ κάτι πρακτικό με ένα από αυτά σε κάποια από τις 2 πιο διαδεδομένες high level (java, python).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...