Προς το περιεχόμενο

pwm to molex


melodicpunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Φτιάχνω από την αρχή έναν υπολογιστή και ήρθε η ώρα της ψύξης. Η μητρική έχει 3 header (4pins). Ένα για την εξάτμιση, ένα για τον επεξεργαστή και ακόμα ένα. Θέλω να βάλω τρία ακόμα ανεμιστήρια. Σκέφτομαι για σπλιτερ Υ για να δώσω ρεύμα στους δύο μπροστινούς (140μμ). Τον από πάνω έλεγα να το συνδέσω απευθείας στο τροφοδοτικό με μολεξ αλλά θα γυρνάει συνέχεια στο τέρμα. Οπότε θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις...

Αν βάλω ανταπτορα pwm σε μολεξ θα μπορώ να ελέγξω τις στροφές ακόμα και αν είναι συνδεδεμένο στο τροφοδοτικό;

Αν πάρω χαμπ και κουμπωσω και τους τρεις ανεμιστήρες εκεί, στο φαν ένα (αυτό που θα βλέπει ουσιαστικά η μητρική) πρέπει να μπει αυτό με τις λιγότερες στροφές; Γιατί σκέφτομαι τα silentiumPC που έχουνε max 2000 στροφές και έναν κορσαιρ με λεντ που έχει 1200 Μαξ στροφές. Αν πχ στο πρώτο σλοτ μπει ο spc και φτάσει 2000 ο κορσερ θα κάψει φλατζα ή απλά θα τερματίσει στους δικούς του;

Σορρι αν σας έκαψα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, melodicpunk είπε

Καλησπέρα παιδιά. Φτιάχνω από την αρχή έναν υπολογιστή και ήρθε η ώρα της ψύξης. Η μητρική έχει 3 header (4pins). Ένα για την εξάτμιση, ένα για τον επεξεργαστή και ακόμα ένα. Θέλω να βάλω τρία ακόμα ανεμιστήρια. Σκέφτομαι για σπλιτερ Υ για να δώσω ρεύμα στους δύο μπροστινούς (140μμ). Τον από πάνω έλεγα να το συνδέσω απευθείας στο τροφοδοτικό με μολεξ αλλά θα γυρνάει συνέχεια στο τέρμα. Οπότε θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις...

Αν βάλω ανταπτορα pwm σε μολεξ θα μπορώ να ελέγξω τις στροφές ακόμα και αν είναι συνδεδεμένο στο τροφοδοτικό;

Oχι.

Αν πάρω χαμπ και κουμπωσω και τους τρεις ανεμιστήρες εκεί, στο φαν ένα (αυτό που θα βλέπει ουσιαστικά η μητρική) πρέπει να μπει αυτό με τις λιγότερες στροφές; Γιατί σκέφτομαι τα silentiumPC που έχουνε max 2000 στροφές και έναν κορσαιρ με λεντ που έχει 1200 Μαξ στροφές. Αν πχ στο πρώτο σλοτ μπει ο spc και φτάσει 2000 ο κορσερ θα κάψει φλατζα ή απλά θα τερματίσει στους δικούς του;

Θα τερματήσει στους 1200.

Σορρι αν σας έκαψα!!

Για τους έξτρα τρεις προτείνω αυτούς. Μην σου πω όλους τέτοιους βάλε τους.

https://www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html?from=sku_color_variations

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωμη μου----> συνδεσε την εξατμιση οπως την λες σε μολεξ-τριπινο και αστην να δουλευει φουλ.

βαλε στο 4απινο που ηταν συνδεδεμενη το επανω φαν.

οσο για τους μπροστινους παιρνεις 2 σαν αυτους που προτεινε ο Sheogorath με συνδεση PST η αν παρεις χωρις PSTαγορασε ενα FAN HUB το οποιο συνδεεις στο αλλο 4πινο και εισαι αρχοντας

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/30014573/Arctic-F12-PWM-PST-Black-5-τμχ.html

+

https://www.skroutz.gr/s/29054443/Arctic-Case-Fan-Hub-PWM-Sharing-Hub-for-PC-fans-10-outputs.html

 Τα βαζεις και εισαι αρχοντας , ενα 4πινο το cpu της μητρικης και τα ελεγχεις ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...