Προς το περιεχόμενο

Το El Salvador ιδρύει την πρώτη Bitcoin πόλη στον κόσμο


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Πρόεδρος του El Salvador ανακοίνωσε την θεμελίωση της πρώτης Bitcoin πόλης στον κόσμο.

Η Bitcoin City του El Salvador θα χτιστεί δίπλα σε εργοστάσιο γεωθερμικής ενέργειας με ένα φουτουριστικό σχεδιασμό ενώ στα μεγαλεπήβολα σχέδια του Προέδρου της χώρας είναι η πόλη να καταστεί το ψηφιακό κέντρο του κόσμου στα ψηφιακά νομίσματα και στην τεχνολογία.

 

 

Η θεμελίωση της νέας αυτής πόλης θα γίνει πραγματικότητα με την χρήση ενός ψηφιακού Bitcoin bond 1 δισεκατομμυρίου δολαρίων όπου θα τρέχει πάνω στο Bitcoin sidechain της Blockstream το Liquid Network ενώ η υλοποίηση του θα γίνει σε συνεργασία με το ανταλλακτήριο Bitfinex.

 

 

Το ψηφιακό αυτό ομόλογο υπόσχεται να δίνει απόδοση κέρδους 6% στους επενδυτές ενώ  θα στηρίζεται σε Tether καθώς και σε άλλα ψηφιακά token του Liquid Network.

We’ve been in talks with El Salvador for months and we’ve put in a massive amount of effort in designing and modeling the bonds. This bond offering is something we think will be attractive to a wide range of investors ranging from cryptocurrency investors, investors seeking yield, HODLers, and ordinary people. We believe this bond has the potential to accelerate hyperbitcoinization and bring about a new financial system built on top of Bitcoin.

Today, the president of El Salvador and I have announced that they will be issuing a $1 billion US “Bitcoin Bond” on the Liquid Network. The $1 billion US raised will be split between a $500M allocation of bitcoin (BTC) and a $500M infrastructure spend for building out energy and Bitcoin mining infrastructure in the region.

El Salvador also aims to create a government securities law and grant a license to Bitfinex Securities to process the bond issuance. This could pave the way for other Liquid security tokens like the Blockstream Mining Note (BMN) or Exordium (EXO) token to be listed on a regulated El Salvadorian securities exchange.

Αυτό που μένει πλέον είναι να δούμε τις λεπτομέρειες γύρω από το ψηφιακό bond και πως μπορεί να επενδύσει κάποιος καθώς και τις ημερομηνίες υλοποίησης της πρώτης Bitcoin πόλης στο El Salvador.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silverage είπε

Καλά αυτό μου κάνει πιο πολύ για hype παρά για σοβαρό project.

και εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου αν και το ομόλογο του 1 δις δολάρια σίγουρα θα το υλοποιήσει. Mιλάνε για μια απόδοση του ομόλογου στο 6%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...