Προς το περιεχόμενο

Βenchmarks αποκαλύπτουν ότι ο mobile επεξεργαστής Intel Core i7-12800H υπερισχύει του AMD Ryzen 7


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γιατί μένεις στους leakers? Όλοι οι υπόλοιποι δηλαδή, τι δεν κοροϊδεύουν? 

Δεν θεωρω οτι ειναι κοροιδια, σου δειχνουν τι βγάζει το ταδε cpu στο ταδε benchmark. Αμα δεν ξερεις τι αφορα το συγκεκριμένο benchmark, δεν ειναι δηλαδή workload που σε αφορα και ειναι μερος της δουλειάς σου τοτε δεν σε απασχολεί και τι επιδοσεις εχει. Εγω πχ δεν κοιταω τα rendering benchmarks γιατί δεν κάνω rendering, οποτε μου ειναι αδιαφορο. 

Εσενα λοιπον γιατί σε ενδιαφερει πως τα πάει στο geekbench? Αυτο ειναι καθαρα synthetic που τρεχουν οι xoc και μετρανε ποσο τον εχουν. Δεν αφορα real load workload. 

Οι περισσοτεροι reviewers ετσι και αλλιως η ειναι άσχετοι η λογω χρονου δεν προλαβενουν να κανουν σωστα tests,οποτε grain of salt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3200 VS 4266 MHz RAM σε Geek3 

Εδώ χάνει 1000 στο multicore σε θέμα throttling και PL και όχι μνήμης. 
Διαφορά μεγάλη έχει στο 3DMark με την Iris-XE 96EU, το ίδιο μηχάνημα, λόγο του 4266. 
 

 

DA782918-FC95-4DF0-A3B4-7F296E5131A2.jpeg

EAF8BC78-136D-42A5-B01A-1011259902AB.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν θεωρω οτι ειναι κοροιδια, σου δειχνουν τι βγάζει το ταδε cpu στο ταδε benchmark. Αμα δεν ξερεις τι αφορα το συγκεκριμένο benchmark, δεν ειναι δηλαδή workload που σε αφορα και ειναι μερος της δουλειάς σου τοτε δεν σε απασχολεί και τι επιδοσεις εχει. Εγω πχ δεν κοιταω τα rendering benchmarks γιατί δεν κάνω rendering, οποτε μου ειναι αδιαφορο. 

Εσενα λοιπον γιατί σε ενδιαφερει πως τα πάει στο geekbench? Αυτο ειναι καθαρα synthetic που τρεχουν οι xoc και μετρανε ποσο τον εχουν. Δεν αφορα real load workload. 

Οι περισσοτεροι reviewers ετσι και αλλιως η ειναι άσχετοι η λογω χρονου δεν προλαβενουν να κανουν σωστα tests,οποτε grain of salt

Βρε θα μες τρελάνεις? Αν δεν σε αφορά εσένα μην σώσεις και το διαβάσεις ποτέ… σε άλλους 10 που τους ενδιαφέρει γιατί μειώνεις την αξία της μέτρησης του?

Όταν μάλιστα οι μετρήσεις του σε συνδυασμό και άλλων 10-15 benchmark συμβαδίζουν και το σύνολο τους δείχνει την πραγματική δύναμη ενός chip, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να παραβλέψουμε την μέτρηση…?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν θεωρω οτι ειναι κοροιδια, σου δειχνουν τι βγάζει το ταδε cpu στο ταδε benchmark. Αμα δεν ξερεις τι αφορα το συγκεκριμένο benchmark, δεν ειναι δηλαδή workload που σε αφορα και ειναι μερος της δουλειάς σου τοτε δεν σε απασχολεί και τι επιδοσεις εχει. Εγω πχ δεν κοιταω τα rendering benchmarks γιατί δεν κάνω rendering, οποτε μου ειναι αδιαφορο. 

Εσενα λοιπον γιατί σε ενδιαφερει πως τα πάει στο geekbench? Αυτο ειναι καθαρα synthetic που τρεχουν οι xoc και μετρανε ποσο τον εχουν. Δεν αφορα real load workload. 

Οι περισσοτεροι reviewers ετσι και αλλιως η ειναι άσχετοι η λογω χρονου δεν προλαβενουν να κανουν σωστα tests,οποτε grain of salt

Ε αμα το πας έτσι, ο 12900Κ με τον 5950x στο θέμα παιχνίδια (γιατί μόνο για αυτή την χρήση τους αγοράζουν οι ποιο πολύ) δεν ήταν κάτι τρομερό. 
 

ναι σε όλα τα benchmark σκιζει τον 5950x

και αν πάω στην προηγούμενη δήλωση σου με τις μνήμες πήρες 30% 

η AMD αυτή την στιγμή συγκρίνεται με την προηγούμενη γενιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε θα μες τρελάνεις? Αν δεν σε αφορά εσένα μην σώσεις και το διαβάσεις ποτέ… σε άλλους 10 που τους ενδιαφέρει γιατί μειώνεις την αξία της μέτρησης του?

Όταν μάλιστα οι μετρήσεις του σε συνδυασμό και άλλων 10-15 benchmark συμβαδίζουν και το σύνολο τους δείχνει την πραγματική δύναμη ενός chip, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να παραβλέψουμε την μέτρηση…?

Δεν μειωσα κάπου την αξια του, την πραγματικότητα αποτυπωνω. Ειναι synthetic που επηρεάζεται παρα πολυ απο την μνημη, αρα δεν ειναι καταλληλο για να μετρησεις τα cpu. Οταν πάω σπιτι θα σου ανεβασω 2 δικες μου μετρησεις, ιδιο cpu / ιδιο συστημα, με την μονη διαφορα να ειναι ότι στο ενα run εχω βαλει τα timmings στις μνημες με το χερι. Θα δεις διαφορα 35+%

11 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Ε αμα το πας έτσι, ο 12900Κ με τον 5950x στο θέμα παιχνίδια (γιατί μόνο για αυτή την χρήση τους αγοράζουν οι ποιο πολύ) δεν ήταν κάτι τρομερό. 
 

ναι σε όλα τα benchmark σκιζει τον 5950x

και αν πάω στην προηγούμενη δήλωση σου με τις μνήμες πήρες 30% 

η AMD αυτή την στιγμή συγκρίνεται με την προηγούμενη γενιά. 

Ποια προηγουμενη γενια, την τελευταια γενιά της καθε εταιριας συγκρινουμε. Το ποτε βγηκε κατι ειναι παντελως αδιαφορο, αμα ειναι παλιο ας ρίξει τιμες. Ο 5950x ειναι πιο ακριβος απο τον 12900k οπότε το προηγούμενη γενιά ειναι απλα αστειο επιχειρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μειωσα κάπου την αξια του, την πραγματικότητα αποτυπωνω. Ειναι synthetic που επηρεάζεται παρα πολυ απο την μνημη, αρα δεν ειναι καταλληλο για να μετρησεις τα cpu. Οταν πάω σπιτι θα σου ανεβασω 2 δικες μου μετρησεις, ιδιο cpu / ιδιο συστημα, με την μονη διαφορα να ειναι ότι στο ενα run εχω βαλει τα timmings στις μνημες με το χερι. Θα δεις διαφορα 35+%

Εννοείτε πως θα περιμένω… 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εννοείτε πως θα περιμένω… 🙂

 

Δεν χρειάζεται να περιμένεις 

Όλο ασυναρτησίες γράφει , ακόμα και όταν του έβαλα Σταύρος εναντίον Splave 

απαντησε , Ε καλά rendering και productivity δεν μετράνε καθόλου real life 

ασχετος αν ο Σταύρος πέρασε τον Hi binned Intel του Splave με AMD 

στο σήμερα DDR5 εναντίον DDR4 είναι το ίδιο για τον αγαπητό , ξέρει από Overclock , ρυθμίσεις και real life 

να μην ξεχάσω και το πολύ καλό management που κάνει και τις συμβουλές που δίνει 

η καλύτερη λύση είναι , block γιατί ο τύπος είναι Μαιντανος σε κάθε θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεγκυ, ανεβασε κανα ψευτικο ss παλι και ασε τα πολλα λογια 😎

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Εννοείτε πως θα περιμένω… 🙂

 

Διακρινω μια δυσπιστια αλλα δεν πειράζει. Για να μην γεμιζω το θεμα με screenshots, πάτα εδω

 

Στο τελευταιο ποστ της σελιδας εχω τα 2 links με geekbench run, μόνη διαφορα ο χρονισμός στις μνημες. Απο 38k πηγα στα 49k

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Herald είπε

Πεγκυ, ανεβασε κανα ψευτικο ss παλι και ασε τα πολλα λογια 😎

Διακρινω μια δυσπιστια αλλα δεν πειράζει. Για να μην γεμιζω το θεμα με screenshots, πάτα εδω

 

Στο τελευταιο ποστ της σελιδας εχω τα 2 links με geekbench run, μόνη διαφορα ο χρονισμός στις μνημες. Απο 38k πηγα στα 49k

Το link με πετάει στην αρχή του thread… πες σελίδα γιατί να ψάξω μια μια τις 86 που έχει είναι βάρβαρο…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το link με πετάει στην αρχή του thread… πες σελίδα γιατί να ψάξω μια μια τις 86 που έχει είναι βάρβαρο…

Σελιδα 8. Αν πατησεις το βελακι πανω δεξιά θα σε παει κατευθείαν 😉

2 ώρες πριν, PeggyV είπε

3200 VS 4266 MHz RAM σε Geek3 

Εδώ χάνει 1000 στο multicore σε θέμα throttling και PL και όχι μνήμης. 
Διαφορά μεγάλη έχει στο 3DMark με την Iris-XE 96EU, το ίδιο μηχάνημα, λόγο του 4266. 
 

 

DA782918-FC95-4DF0-A3B4-7F296E5131A2.jpeg

EAF8BC78-136D-42A5-B01A-1011259902AB.jpeg

Αμα ηξερες και τι ποσταρις θα καταλαβαινες. Σε rocket lake το 4200 ειναι με gear 2 imc.αλλα τι σου εξηγω τωρα, μέγας overclocker με 5.7ghz 10900k 😂

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Σελιδα 8. Αν πατησεις το βελακι πανω δεξιά θα σε παει κατευθείαν 😉

Σε ευχαριστώ, μάλλον επειδή είμαι από κινητό κάτι δεν δουλεύει σωστά…

στα του θέματος…

βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα για το 12800H με σκορ 1654/9618 και μου λες ότι στο δικό σου μηχάνημα ο 10900 βγάζει 6404/38410, μήπως κάτι δεν πάει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε ευχαριστώ, μάλλον επειδή είμαι από κινητό κάτι δεν δουλεύει σωστά…

στα του θέματος…

βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα για το 12800H με σκορ 1654/9618 και μου λες ότι στο δικό σου μηχάνημα ο 10900 βγάζει 6404/38410, μήπως κάτι δεν πάει καλά?

geekbench 4 τρέχω, τα νούμερα που σχολιάζεις είναι για το 5. 

 

YΓ1. Προφανώς ο 12800h είναι πιο αργός από 10900k. Ο 2ος είναι desktop επεξεργαστής. Κάπου 13500 έβγαζα αλλά overclocked.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...