Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση και αθόρυβη λειτουργία


PredGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, καλώς σας βρήκα (μιας και είμαι νέωπας εδώ) και ζητώ συγγνώμη αν πόσταρα σε λάθος τομέα, είναι λίγο πολύπλευρο το θέμα μου...

 

Μετά από κάποια χρόνια αγανάκτησης αποφάσισα να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη και να συνδυάσω αναβάθμιση κάνοντας ταυτόχρονα το pc μου όσο το δυνατόν αθόρυβο, κάτι που είναι και πρωταρχικός μου στόχος.

 

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας...

 

Έχω υπόψην μου τα εξής:

 

1) INTEL PENTIUM 4 3,2E GHz PRESCOTT (Σε αυτό έχω σχεδόν καταλήξει, ευκαιρία και για αλλαγή μιας και είχα αρκετά χρόνια AMD Athlon. Παίζει να πάρω 3 ή 3.2 Ghz ανάλογα το συνολικό ποσό που θα βγεί μαζί με τα υπόλοιπα).

2) Cpu fan (Ότι πιο αθόρυβο)

3) Για Μητρική προσανατολίζομαι σε Asus... Αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι :P δεν το έχω ψάξει καθόλου όμως τώρα τελευταία.

4) PSU καλοβλέπω το ZALMAN 400W SILENT ZM400A και έχω σχεδόν καταλήξει σε αυτό με κριτήριο πάντα την αθόρυβη λειτουργία.

5) Κουτί... Δεν έχω ιδέα αλλά θα ήθελα να πάρω κάτι καλό. Έχω κοιτάξει λίγο τα Thermaltake χωρίς να έχω ξεχωρίσει κάποιο συγκεκριμένο.

6) Μνήμες. Ίσως χρειαστεί να αλλάξω. Σε αυτή την περίπτωση τι προτείνετε; (πάει το μηνιατικο :evil: )

 

Και μια ίσως χαζή ερώτηση... Σε περίπτωση που βάλω έναν SATA hard disk, θα μπορώ να έχω και τον παλιό μου που είναι απλός IDE σαν δεύτερο;

 

Τέλος κάποιες διευκρινήσεις που σίγουρα θα διευκολύνουν όποιον θέλει να με βοηθήσει...

 

- Δεν με ενδιαφέρει το overclocking γι'αυτόν τον υπολογιστή.

- Θέλω όπωσδήποτε το κουτί να έχει μπροστά υποδοχές για usb και για ηχεία/ακουστικά κλπ.

- Θέλω το σύστημα να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο (αλλά δεν θα ήθελα να μπλέξω με watercooling κλπ).

 

Λοιπόν; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα:

Αν θες απόλυτα αθόρυβο PSU , πας http://www.checkmate.gr & κοιτάς τα νέα Fanless ( χωρίς ανεμιστήρα ) PSUs...

Για ψύξη μια SP-94 & ένας οποιοδήποτε 80άρης , με πολύ χαμηλά RPM.

Για μητρική:

Asus με 875P φυσικά , ή Abit IC7 αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το Overclocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την μητρική. Tα Fanless PSUs έχουν αρκετά τσουχτερή τιμή οπότε θα προτιμούσα ότι πιο αθόρυβο υπάρχει από τα "συμβατικά".

 

Για τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μητρική:

Asus με 875P φυσικά ' date=' ή Abit IC7 αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το Overclocking.[/quote']Προτεινω Abit IC7-G που εχει και Gigabit LAN...αυτην εχω εγω...πολυ καλη επιλογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με το θέμα του βγάλε-το-σκασμό-ρημάδι...

 

1) Ο Prescott είναι η απολύτως χειρότερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις για ήσυχο σύστημα.

Πολύ καλύτερος θα ήταν ένας Northwood (πολύ λιγότερα watt) ή ακόμα καλύτερα κάποιος A64 (αντίστοιχα watt με Northwood + Cool n Quiet).

Και οι 2 θα είναι δυνατότεροι από τον αντίστοιχο Prescott.

 

2) Για ψύκτρα είτε SP94 με κάποιο αδύναμο 80mm ή Zalman 7000CU.

 

4) Πολύ ήσυχο είναι και το Tagan 480W , το Zalman είναι μάλλον "ασθενικό" για επώνυμο 400άρι.

 

5) Σε καμία περίπτωση Thermaltake κουτί, αν θες ήσυχο σύστημα δεν αγοράζεις κουτί με 10 ανεμιστήρες.

Προτίμησε κάτι με θέσεις για 120mm ανεμιστήρες όπως κάποιο Herolchi ή Antec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω ένα Heroichi midi κουτί σαν βάση για αθόρυβο σύστημα με 2x120mm fans.

 

Με SP ψύκτρες όντως μπορείς να ρίξεις πολύ τον θόρυβο σε cpu cooling.

 

Για psu βολεύει καλύτερα να πάρεις ένα με fans (1 ή 2) στα watt που θες.

 

Με prescott δεν φτιάχνεις αθόρυβο σύστημα φτιάχνεις δυνατό σύστημα. Αν θέλεις να μπορείς να κατεβάσεις άνετα τάσεις/στροφές (silence) παίξε κάτω από τα 3Ghz.

 

Η φιλοσοφία στους δίσκους είναι στις στροφές που δουλεύουν ανεξάρτητα από το πρωτόκολλο. Όσο ανεβαίνουν οι στροφές ανεβαίνει κ ο θόρυβος. Btw ναι θα μπορείς να βάλεις τον παλιό σου δίσκο σαν 2ο.

 

Τώρα για μνήμες είναι μια πονεμένη ιστορία καθώς cl2, cl2,5 είναι δύσκολο εώς αδύνατο να βρείς στην ελληνική αγορά σε 512.

 

Για ανεμιστήρια, είτε αυτά είναι psu/vga/cpu/inhale/exhaust η λογική είναι μία για να μειώσεις τον θόρυβο. Κατεβάζεις στροφές περιστροφής ή κατεβάζεις volts.

Μπορείς π.χ. να αγοράσεις τα enermax που κυκλοφορούν στην αγορά στα mm που σε εξυπηρετούν και να μειώσεις από το ποτεσιόμετρο που έχει το καθένα επάνω τους τις στροφές τους. Μία άλλη λύση είναι με πλακέτα όπου όλα τα ανεμιστήρια σου θα καταλήγουν εκεί και από εκεί θα ρυθμίζεις voltage/στροφές.

 

Τέλος κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το υλικό ricofon (ηχομονωτικό) σε όλο το κουτί σου, ή αντίστοιχα τα υλικά που κυκλοφορούνε για ηχομόνωση στα pc stores. To ricofon έχει θετικότατες επιδράσεις στην ηχομόνωση με μικρές επιπτώσεις στην θερμοκρασία.

 

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prosoxh , an thes ena genika athorybo systhma.

Kalo k stathero to Tagan , alla:

Merika exoun kati problhmata ( agnwsth aitia , klp klp ) , kai ZWMATANE.

Pragmatika poly ypshles thermokrasies.

Kai an akolouthiseis thn "strategy" oso pio athorybo systhma ( ara kai ligous fans ) , an sou tyxei tetoio , tha anevainei arketa h temp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego tha sou proteina ThermalRight SP-94 me enan athoryvo 9ari fan kai kapoios athoryvous fan sto case (osous pernei)

 

Sto diko mou exw ton parapano syndiasmo me 4 fans sto kouti stis theseis pou eixe (mazi me ta specs pou exo sto signature) kai to pc einai athoryvo, pragmatika o thoryvos mou eixe spasei ta nevra afou sinithos to afino kai to vradi anoixto na katevazei alla tora exo vrei thn ysixia mou :D

Fantasou oti exontas ayto to systima eixa parei prin apo kana 2-3 mines thn R9800Pro kai mou thn espage o thoryvos apo to fan ths kartas kai piga kai pira to Silencer gia na ertho sta palia epipeda plirous ysixias :D

 

Episis apo to Tagan den exo kanena parapono einai statherotato, gia cpu tha sou proteina kai ego Northwood kai gia m/b Epox, Abit, Asus me Intel 875 Chipset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'ολα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Σχετικά με το CPU, συμφωνώ Northwood για θέματα ρεύματος/θερμοκρασίας σε σύγκριση με τον Prescott αλλά μήπως σε απόδοση θα είναι πολύ κατώτερος ο Northwood? π.χ το 1MB cache νομίζω είναι σπουδαίο πλεονέκτημα. Από την άλλη υπάρχει και ο Athlon 64 που δεν ξέρω αν είναι καλύτερος του Northwood αλλά προσωπικά κλίνω προς Northwood γι' αυτά που τον χρειάζομαι.

 

Σε περίπτωση που τελικά επιλέξω Intel (το πιθανότερο), η μητρική θα είναι σίγουρα η ASUS P4C800-E DELUXE ή ASUS P4C800.

 

Τώρα σχετικά με το κουτί, επειδή μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ...κονσερβοκούτια είχα την εντύπωση πως όσο καλύτερο είναι το κουτί τόση περισσότερη ηχομόνωση έχει. Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το Herolchi που μου προτείνατε φαίνεται μια χαρά και έχει και αυτά που χρειάζομαι. Θα πρέπει να πάρω ξεχωριστά 120μμ ανεμιστήρες (αθόρυβους) ή να χρησιμοποιήσω αυτούς που έχει μέσα;

 

Στο θέμα τροφοδοτικού... το Tagan 480W φαίνεται οκ αλλά θα ήθελα και μια εναλλακτική (για αθόρυβο πάντα) λύση just in case.

 

Ευχαριστώ και πάλι παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σχετικά με το κουτί' date=' επειδή μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ...κονσερβοκούτια είχα την εντύπωση πως όσο καλύτερο είναι το κουτί τόση περισσότερη ηχομόνωση έχει. Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το Herolchi που μου προτείνατε φαίνεται μια χαρά και έχει και αυτά που χρειάζομαι. Θα πρέπει να πάρω ξεχωριστά 120μμ ανεμιστήρες (αθόρυβους) ή να χρησιμοποιήσω αυτούς που έχει μέσα;

[/quote']

 

Στο case παίζει ρόλο το πάχος (mm) όσον αφορά την ηχομόνωση κ φυσικά η σχεδίαση του πάνω απόλα. Όσον αφορά τα fans, δημιουργείται θόρυβος από 2 παράγοντες.

 

1. Από την την περιστροφή των λεπίδων

2. Από το στροβιλισμό του αέρα κ που "χτυπάει" αυτός μέσα στο case

(εδώ παίζει ρόλο ο σχεδιασμός του case)

 

Oι ανεμιστήρες που έχει μέσα το Heroichi είναι sleeve. Με ball bearing (ρουλεμάν) θα πετύχεις λιγότερο θόρυβο περιστροφής στα ίδια cfm αέρα, όπως επίσης εκκίνηση τους από αδράνεια με λιγότερα volt, σε περίπτωση που χρησιμοποίησεις πλακέτα (αγοραστή ή homemade). Βέβαια όλα αυτά με παραπάνω έξοδα.

 

Αν τα κάνεις αυτά σε όλους τους ανεμιστήρες (& σε cpu/vga/psu) θα έχεις ένα σύστημα που θα αναρωτιέσαι αν ξεκίνησε όταν πατάς το power. 8)

 

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα κάνεις αυτά σε όλους τους ανεμιστήρες (& σε cpu/vga/psu) θα έχεις ένα σύστημα που θα αναρωτιέσαι αν ξεκίνησε όταν πατάς το power.

 

Αμήν και πότε! :D

 

Τώρα σχετικά με το κουτί είμαι ανάμεσα σε 2 που μου προτείνατε:

 

-

Herolchi 6919 Super Midi Tower Με 1.0 mm πάχος και 1 x 12 cm Rear Fan and 2 x 8 cm Front Fans.

 

-

Herolchi 6A19 Midi Tower 0.8 mm πάχος και 1 x 12 cm Front and 1 x 12 cm Rear.

 

Ποιό από τα 2 πάντα με κριτήριο τον λιγότερο θόρυβο;

 

Και τέλος κάποιες απορίες από το προηγούμενο μήνυμα που δεν έχουν απαντηθεί:

 

Σχετικά με το CPU, συμφωνώ Northwood για θέματα ρεύματος/θερμοκρασίας σε σύγκριση με τον Prescott αλλά μήπως σε απόδοση θα είναι πολύ κατώτερος ο Northwood? π.χ το 1MB cache νομίζω είναι σπουδαίο πλεονέκτημα. Από την άλλη υπάρχει και ο Athlon 64 που δεν ξέρω αν είναι καλύτερος του Northwood αλλά προσωπικά κλίνω προς Northwood γι' αυτά που τον χρειάζομαι.

 

Στο θέμα τροφοδοτικού... το Tagan 480W φαίνεται οκ αλλά θα ήθελα και μια εναλλακτική (για αθόρυβο πάντα) λύση just in case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σχετικά με το κουτί είμαι ανάμεσα σε 2 που μου προτείνατε:

-

Herolchi 6919 Super Midi Tower Με 1.0 mm πάχος και 1 x 12 cm Rear Fan and 2 x 8 cm Front Fans.

-

Herolchi 6A19 Midi Tower 0.8 mm πάχος και 1 x 12 cm Front and 1 x 12 cm Rear.

 

Ποιό από τα 2 πάντα με κριτήριο τον λιγότερο θόρυβο;

Όσο περισσότερα τα mm ενός fan τόσο περισσότερα cfm αέρα μπορείς να πετύχεις στα ίδια db (για ίδιας μάρκας fan μιλώντας πάντα). Αυτά εφόσον έχεις το χώρο. Οπότε θα προτιμούσα 1x120mm ένταντι 2x80mm.

 

Και τέλος κάποιες απορίες από το προηγούμενο μήνυμα που δεν έχουν απαντηθεί:

 

Στο θέμα τροφοδοτικού... το Tagan 480W φαίνεται οκ αλλά θα ήθελα και μια εναλλακτική (για αθόρυβο πάντα) λύση just in case.

 

Για Tagan δεν έχω καλά λόγια να πω.

 

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 εκδόσεις του 6919 , μια με 2x80mm μπροστά και μια με 1x120mm μπροστά.

Το δεύτερο είναι πιο ήσυχο.

Έχω στα 2 PC του σπιτιού ένα 6Α19 και ένα 69U6 (= 6919 με άλλη μάσκα) και τα 2 μαύρα με 2x120mm έκαστο.

Δεν μπορώ να πω οτι είχαν αισθητή διαφορά στο θόρυβο , ενώ το μεγάλο είναι αισθητά ακριβότερο , αλλά και αισθητά καλύτερο (για κάποιο μυστήριο λόγο) στην ψύξη.

 

Πάντως για το ν'ανοίγεις το PC και να μην καταλαβαίνεις οτι δουλεύει , θέλει μπόλικη δουλειά , ιδίως αν αποτελείται από ζεστά κομμάτια.

Από το να μην κάνει σαν ανεμοστρόβιλος μέχρι το να μην ακούγεται υπάρχει ένα χάος.

 

Το δικό μου είναι υδρόψυκτο , μέσα σε ένα modαρισμένο 69U6 (κομμένες γρίλιες , παράθυρο , passive αεραγωγός στο panel) , με συνολικά 5 ανεμιστήρες (2 εκ των οποίων στο τροφοδοτικό , Tagan 480W) , όλοι undervolted ώστε να "τρέχουν" κάτω από τις 1000 σαλ , βιδωμένοι με λαστιχένιες ροδέλες για τους κραδασμούς , λαστιχένια πόδια στο κουτί , acoustic management στον σκληρό (feature tool) κτλ η λίστα της παράνοιας είναι πολύ μακριά....

 

Και ΝΑΙ το ακούω όταν δουλεύει....

 

Όσο για τον επεξεργαστή , στην ίδια συχνότητα ο Northwood είναι άνετα δυνατότερος του Prescott.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...