Προς το περιεχόμενο

Steamworld Dig


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε βρήκα κάποιο θέμα (αν και νομίζω πως υπήρχε, τέλος πάντων) οπότε ανοίγω εδώ. Αφού τερμάτισα επιτέλους το Final Cut του Van Helsing, όπου το τελευταίο τρίτο ήταν πολύ βαρετό και δευτεροτρίτης ποιότητας, πήγα για κάτι διαφορετικό και έβαλα το Steamworld Dig.

Περίμενα platform με ολίγη από roguelite και κατέληξα στο Stardew Valley για μεταλλωρύχους. Κοινώς, ΠΟΛΥΣ κασμάς ρε παιδί μου...

Όμορφο περιβάλλον, ιδιαίτερα βολικός χειρισμός, ευχάριστη ατμόσφαιρα, αλλά όπως ακριβώς το Stardew Valley στην αρχή είσαι τελείως χύμα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σκάβεις και να σκάβεις και να σκάβεις (βασική διαφορά με το Stardew Valley, εκεί πότιζες και έκανες και καμιά βόλτα). Έχεις ελάχιστες οδηγίες και παρόλο που η διαδικασία είναι διασκεδαστική θα ήθελα έναν πιο απτό στόχο. Το καλό είναι πως ο...μηχανισμός...?...του σκαψίματος δεν αποδίδεται με χύμα τρόπο αλλά απαιτεί κάποια σκέψη και σχεδιασμό. Ο παίκτης πρέπει να υπολογίσει πώς θα επιστρέφει, πώς θα φτάσει κάποια σημεία, πώς δε θα αποκόψει κάποια άλλα και πώς θα προχωρήσει με τον καλύτερο τρόπο. Τα steampunk ρομποτάκια είναι συμπαθέστατα όσο κι αν στην αρχή δε μου γέμιζαν το μάτι. Μου αρέσει, είμαι ακόμα στην αρχή και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, αν και έχω ξεπλατιστεί στο σκάψιμο.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Δε βρήκα κάποιο θέμα (αν και νομίζω πως υπήρχε, τέλος πάντων) οπότε ανοίγω εδώ. Αφού τερμάτισα επιτέλους το Final Cut του Van Helsing, όπου το τελευταίο τρίτο ήταν πολύ βαρετό και δευτεροτρίτης ποιότητας, πήγα για κάτι διαφορετικό και έβαλα το Steamworld Dig.

Περίμενα platform με ολίγη από roguelite και κατέληξα στο Stardew Valley για μεταλλωρύχους. Κοινώς, ΠΟΛΥΣ κασμάς ρε παιδί μου...

Όμορφο περιβάλλον, ιδιαίτερα βολικός χειρισμός, ευχάριστη ατμόσφαιρα, αλλά όπως ακριβώς το Stardew Valley στην αρχή είσαι τελείως χύμα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σκάβεις και να σκάβεις και να σκάβεις (βασική διαφορά με το Stardew Valley, εκεί πότιζες και έκανες και καμιά βόλτα). Έχεις ελάχιστες οδηγίες και παρόλο που η διαδικασία είναι διασκεδαστική θα ήθελα έναν πιο απτό στόχο. Το καλό είναι πως ο...μηχανισμός...?...του σκαψίματος δεν αποδίδεται με χύμα τρόπο αλλά απαιτεί κάποια σκέψη και σχεδιασμό. Ο παίκτης πρέπει να υπολογίσει πώς θα επιστρέφει, πώς θα φτάσει κάποια σημεία, πώς δε θα αποκόψει κάποια άλλα και πώς θα προχωρήσει με τον καλύτερο τρόπο. Τα steampunk ρομποτάκια είναι συμπαθέστατα όσο κι αν στην αρχή δε μου γέμιζαν το μάτι. Μου αρέσει, είμαι ακόμα στην αρχή και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές, αν και έχω ξεπλατιστεί στο σκάψιμο.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα σπάει το game.

Χωρίς να ακουστώ χαζός (μπορεί και να είμαι οκ) , επειδή περνάω μία φάση τα τελευταία χρόνια που δεν με τραβάει σχεδόν κανένα παιχνίδι , μετά απο 5-6 υπολογιστές που έστησα την τελευταία διετία , αγορά Xbox Series X που το έστειλα σε 5 ημέρες γιατί είδα ότι βαριόμουν να παίξω , πέτυχα το ποστ φίλτατου συμφορουμίτη για το δωρεάν Steamworld Dig 2 (χωρίς να έχω παίξει το ένα )

Ήδη έχω παίξει περίπου 4 ώρες σε ένα σάπιο pc με την onboard ενός 6700 cpu .

180Mb παιχνίδι και είναι η απόδειξη ότι μπορεί να χωρέσει όμορφα 2D γραφικά , διαλόγους , ωραία μουσική.

Και δεν είναι από αυτά τα indies που έχουν απλά "retro" γραφικά , ολόκληρο το παιχνίδι με γυρίζει 25 χρόνια πίσω

οκ είμαι και οπαδός της πλατφόρμας , αλλά αυτό το αγχολυτικό σκάψιμο προς τα έγκατα της γης  ήταν αυτό που χρειαζόμουν απο ένα απλό παιχνίδι

Σορρυ για το μεγάλο ποστ απλά είπα να μοιραστώ και εγώ την γνώμη μου. Αφού το τελειώσω με το καλό θα κοιτάξω να παίξω και το πρώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 είναι ευχάριστα και χαλαρά παιχνίδια με έμφαση στο διασκεδαστικό gameplay.

Το 2, κατά τη γνώμη μου, είναι αρκετά καλύτερο σε ποικιλία, μηχανισμούς και εξέλιξη.

Το 1, απ' όσο θυμάμαι, γινόταν κάπως επαναλαμβανόμενο και grindy στο σκάψιμο και την εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι τα σπάει το game.

Χωρίς να ακουστώ χαζός (μπορεί και να είμαι οκ) , επειδή περνάω μία φάση τα τελευταία χρόνια που δεν με τραβάει σχεδόν κανένα παιχνίδι , μετά απο 5-6 υπολογιστές που έστησα την τελευταία διετία , αγορά Xbox Series X που το έστειλα σε 5 ημέρες γιατί είδα ότι βαριόμουν να παίξω , πέτυχα το ποστ φίλτατου συμφορουμίτη για το δωρεάν Steamworld Dig 2 (χωρίς να έχω παίξει το ένα )

Ήδη έχω παίξει περίπου 4 ώρες σε ένα σάπιο pc με την onboard ενός 6700 cpu .

180Mb παιχνίδι και είναι η απόδειξη ότι μπορεί να χωρέσει όμορφα 2D γραφικά , διαλόγους , ωραία μουσική.

Και δεν είναι από αυτά τα indies που έχουν απλά "retro" γραφικά , ολόκληρο το παιχνίδι με γυρίζει 25 χρόνια πίσω

οκ είμαι και οπαδός της πλατφόρμας , αλλά αυτό το αγχολυτικό σκάψιμο προς τα έγκατα της γης  ήταν αυτό που χρειαζόμουν απο ένα απλό παιχνίδι

Σορρυ για το μεγάλο ποστ απλά είπα να μοιραστώ και εγώ την γνώμη μου. Αφού το τελειώσω με το καλό θα κοιτάξω να παίξω και το πρώτο

ακριβως τα ιδια(οκ εκτος την αγορα xbox :P)...βρηκα κεφι στο binding of isaac.το 

SteamWorld Dig 2 επαιξα τωρα αφου αυτο εχω οκ δειχνει θα παρει την ευκαιρια του....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερμάτισα - όχι πως ήταν και δύσκολο βέβαια.

Μου δημιούργησε μια τρομερή επιθυμία να παίξω ΑΥΤΟ

https://www.youtube.com/watch?v=48NaNcq9Xn4

Ακούγοντας ΑΥΤΟ (ναι δεν έχω μυαλό)

https://www.youtube.com/watch?v=34CZjsEI1yU

Πολύ ευχάριστο, σύντομο, μυοχαλαρωτικό παιχνιδάκι, που βγάζει ένα πολύ ζεστό συναίσθημα και σε κρατάει απρόσμενα με τη βασική σύλληψη πως εσύ φτιάχνεις ουσιαστικά την πίστα που παίζεις και αν έχεις πρόβλημα φταις εσύ. Οι εχθροί υπάρχουν απλά για να σπάνε τη μονοτονία και αυτό που κρατάει τον παίκτη είναι η χαρά του να σκαβ', σκαβ', σκαβ' ψάχνοντας να βρει πετρώματα. Το συνιστώ αλλά προς το παρόν πάσο για τη συνέχειά του, έβγαλα κάλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...