Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση αιμοληψίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω τελειώσει βιολόγος και στην πρακτική μου σε μικροβιολογικό εργαστήριο δεν μου έμαθαν αιμοληψία. Γνωρίζετε που μπορεί κανείς να μάθει, καθώς στην εύρεση δουλειάς σε τέτοια εργαστήρια, είναι πρόβλημα να μην ξέρει κανείς αιμοληψίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι ειδικός, αλλά με την κοινή λογική όπου πιάσεις δουλειά, σαν βοηθός φαντάζομαι στην αρχή, δεν θα σου μάθουν/δείξουν σιγά-σιγά κάποιοι πιο έμπειροι/ες βιολόγοι?

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και εγω αυτήν την εντύπωση είχα ότι θα μάθει ο κάθε εργοδότης στον υπάλληλο. Αλλά οι περισσότερoi ζητάνε μεγάλη εμπειρία στις αιμοληψίες πριν την πρόσληψη

Επεξ/σία από MariaV98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MariaV98 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω τελειώσει βιολόγος και στην πρακτική μου σε μικροβιολογικό εργαστήριο δεν μου έμαθαν αιμοληψία. Γνωρίζετε που μπορεί κανείς να μάθει, καθώς στην εύρεση δουλειάς σε τέτοια εργαστήρια, είναι πρόβλημα να μην ξέρει κανείς αιμοληψίες.

να ξερεις παντως πως ως βιολογος δεν εχεις δικαιωμα να διαπερασεις δερμα με βελονα, δηλαδη να κανεις αιμοληψια.

δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο, λογικα ναι. εγω επανω σε αυτο ειχα πατησει οταν πριν πολλα χρονια δουλευα σε εργαστηριο και ειχαν παει να μου πασαρουν και αιμοληψιες, για να γλιτωσουν την αιμοληπτρια (νοσοκομα) και τους ειχα ριξει ακυρο. ασχετα που στο στρατο ειχα μαθει να κανω αιμοληψιες στα αντιστοιχα εργαστηρια που ημουν στα στρατιωτικα νοσοκομεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

να ξερεις παντως πως ως βιολογος δεν εχεις δικαιωμα να διαπερασεις δερμα με βελονα, δηλαδη να κανεις αιμοληψια.

δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο, λογικα ναι. εγω επανω σε αυτο ειχα πατησει οταν πριν πολλα χρονια δουλευα σε εργαστηριο και ειχαν παει να μου πασαρουν και αιμοληψιες, για να γλιτωσουν την αιμοληπτρια (νοσοκομα) και τους ειχα ριξει ακυρο. ασχετα που στο στρατο ειχα μαθει να κανω αιμοληψιες στα αντιστοιχα εργαστηρια που ημουν στα στρατιωτικα νοσοκομεια. 

Αυτό θα έλεγα και εγώ. 

Τι δουλειά έχει ρε παιδιά ο μη γιατρός και μη νοσηλευτης να παίρνει αίμα; Δεν είναι δουλειά του και καλύτερα να μην εμπλακεί σε αυτό. 

Τώρα αν αυτό απαιτούν οι εργοδότες από έναν βιολογο, δηλαδή να ξέρει να παίρνει αίμα, τι να πω.... Ίσως καθόμουν να ασχοληθώ σε άλλον επαγγελματικό τομέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει σε διαγνωστικό, αιμοληψίες κάνουν μόνο γιατροί, νοσηλευτές και παραϊατρικοί. Βιολόγοι δεν έχουν δικαίωμα αιμοληψίας και όπου γίνεται είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...