Προς το περιεχόμενο

Φορητά φίλτρα νερού (για backpacking, survival etc)


AlexPap00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμε με υπαίθριες δραστηριότητες όπως πεζοπορία. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά διαβάζω σχετικά περιοδικά, βλέπω και κανα βιντεάκι στο YouTube με σχετικό περιεχώμενο (backpacking, survival κλπ).

Ένα από τα απαραίτητα εφόδια που πρέπει να περιλαμβάνεται σε ένα backpack, σύμφωνα με πολλούς είναι και ένα φορητό φίλτρο νερού (portable water filter straw), για περιπτώσεις ανάγκης όπου το νερό μπορεί να είναι βρώμικο ή μολυσμένο.

Τώρα ξέρω ότι οι περισσότεροι προτείνουν φίλτρα από σχετικά γνωστά brands όπως Sawyer και Katadyn, αλλά εγώ βρήκα και αυτά:

Miniwell's Best Portalbe Water Filter for Camping and Survival

Αυτά απ'ότι βλέπω είναι Κινέζικα και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστα. Βλέπω ότι στο Aliexpress έχουν πολλά καλά reviews, ιδιαίτερα το L630 και είναι και σχετικά φτηνά. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει;

Επεξ/σία από AlexPap00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μετά απο δυσάρεστη εμπειρία στον Αωο ποταμό εχω τέτοια δίσκια πάντα στον σάκο μου 

https://www.skroutz.gr/c/3630/diafora-epiviosis/f/965311/apolymansi-nerou.html?keyphrase=δισκια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manapa Τα δισκία καθαρισμού με διοξείδιο του χλωρίου είναι σίγουρα απαραίτητα και μια εύκολη και ασφαλής λύση για να σκοτώσεις τα μικρόβια. Υπάρχουν και δισκία ιοδίου που είναι εξίσου αποτελεσματικά, αν και δίνουν μια απαίσια γεύση στο νερό. Το θέμα είναι ότι δεν καθαρίζουν το νερό από σωματίδια (πλαστικοποιητές, βαριά μέταλλα κλπ). Και σε ορισμένες περιοχές το νερό είναι πολύ επιβαρυμένο από χημικά... 

Μια καλή στρατηγική θα ήταν ισως η χρησιμοποίηση τέτοιων δισκίων σε μια δεύτερη φάση μετα το φιλτράρισμα για να σκοτώσουν τα μικρόβια που ορισμένα φίλτρα δεν μπορούν να απομακρίνουν όπως π.χ. κάποιους ιούς που είναι πολύ μικροί. Σε αυτή την περίπτωση μια απλή λύση είναι και ο βρασμός βέβαια, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/11/2021 at 14:23, AlexPap00 said:

Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμε με υπαίθριες δραστηριότητες όπως πεζοπορία. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά διαβάζω σχετικά περιοδικά, βλέπω και κανα βιντεάκι στο YouTube με σχετικό περιεχώμενο (backpacking, survival κλπ).

Ένα από τα απαραίτητα εφόδια που πρέπει να περιλαμβάνεται σε ένα backpack, σύμφωνα με πολλούς είναι και ένα φορητό φίλτρο νερού (portable water filter straw), για περιπτώσεις ανάγκης όπου το νερό μπορεί να είναι βρώμικο ή μολυσμένο.

Τώρα ξέρω ότι οι περισσότεροι προτείνουν φίλτρα από σχετικά γνωστά brands όπως Sawyer και Katadyn, αλλά εγώ βρήκα και αυτά:

Miniwell's Best Portalbe Water Filter for Camping and Survival

Αυτά απ'ότι βλέπω είναι Κινέζικα και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστα. Βλέπω ότι στο Aliexpress έχουν πολλά καλά reviews, ιδιαίτερα το L630 και είναι και σχετικά φτηνά. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει;

προσωπικα χαπακια χλωριου ειχα χρησιμοποιησει για να πιω απο ποταμι.μπορεις βεβαια και να το βρασεις.σιγουρα θα μπορουσες να το περασεις και απο φιλτρο ασχετα με τα χαπακια χλωριου. σε ελαχιστα βουνα εχει χρειαστει να πιω απο ποταμι κτλ.συνηθως σε  καταφυγια μπορεις να βρεις εμφιαλωμενο ή εμπιστη πηγη.για μονοημερα κτλ.το κουβαλαω απο πριν προσωπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...