Προς το περιεχόμενο

macintosh centris 650


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας αγορασα απο ενα ελληνα ενα macintosh centris 650 το οποιο απο την αγγελεια του δειχνει οτι λειτουργει αφου λεει το γνωστο μηνυμα καλωσορισατε στον macintosh !
Οταν του ζητησα να το αναψει και να μου δειξει οτι οντως λειτουργει μην το παρω τσαμπα και πληρωσω και λεφτα αδικα που τελικα ετσι εγινε και το περιμενω να μου ερθει απλος θελω να ειμαι προετοιμος για ολα τα ενδεχομενα του εδειχνε μια δισκετα και ενα ερωτηματικο απο πανω της. Οι ερωτησεις μου που θελω να ρωτησω τους αρχαιους χρηστες να με βοηθησουν ειναι:
1) Αν δεν εχει σκληρο δισκο μεσα πραγμα απιθανο τοτε αγοραζω ενα οποιον και αν ειναι απ το EBay αρκει να ειναι SCSI ;
2) Πως φτιαχνω δισκετες εκκινησης του λειτουργικου συστηματος αφου δεν εχει δυστοιχως μοναδα οπτικου δισκου cd rom αλλα μονο δισκετας ;
3) Θα ειναι ευκολη η διαδικασια μεσω των Windows XP PRO SP3 που τρεχει ο παλιος μου υπολογιστης και εχει και δισκετα πανω του επισης ;
4) Μπορω να φτιαξω μια δισκετα καθε φορα επειδη μονο μια δισκετα μου απομεινε απο τοτε και να την επαναγραφω 11 φορες οπως ειναι και τα αρχεια των δισκεττων για το macintosh os πιστευω λογικα.
5) Ποια ειναι η διαδικασια που θα ακολουθησω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας κύριε αρχαιολάγνε

Στις 3/12/2021 στις 9:19 ΠΜ, thelos257 είπε

1) Αν δεν εχει σκληρο δισκο μεσα πραγμα απιθανο τοτε αγοραζω ενα οποιον και αν ειναι απ το EBay αρκει να ειναι SCSI ;

Ναι εφόσον ταιριάζουν pins. Κατα 90% είναι 68-πιν. θα θέλει και το κατάλληλο καλώδιο και τερματισμό βέβαια. Αλλα δίσκο έχει

Στις 3/12/2021 στις 9:19 ΠΜ, thelos257 είπε

2) Πως φτιαχνω δισκετες εκκινησης του λειτουργικου συστηματος αφου δεν εχει δυστοιχως μοναδα οπτικου δισκου cd rom αλλα μονο δισκετας ;

Με προγραμμα imagewriter. Υπάρχουν πολλά.

Στις 3/12/2021 στις 9:19 ΠΜ, thelos257 είπε

3) Θα ειναι ευκολη η διαδικασια μεσω των Windows XP PRO SP3 που τρεχει ο παλιος μου υπολογιστης και εχει και δισκετα πανω του επισης

Σχετικά εύκολο.

Στις 3/12/2021 στις 9:19 ΠΜ, thelos257 είπε

4) Μπορω να φτιαξω μια δισκετα καθε φορα επειδη μονο μια δισκετα μου απομεινε απο τοτε και να την επαναγραφω 11 φορες οπως ειναι και τα αρχεια των δισκεττων για το macintosh os πιστευω λογικα.

Χαχα όχι. Θα διαλυθεί. Ξεκινήστε με ένα κουτί καινουργιες δισκέττες. Καλύτερα 2 κουτιά, πολλές φορές είναι χαλασμένες και από  καινουργιες.

Στις 3/12/2021 στις 9:19 ΠΜ, thelos257 είπε

5) Ποια ειναι η διαδικασια που θα ακολουθησω ;

Ξεκινάτε απο εδώ

https://winworldpc.com/product/mac-os-7/75

κατεβάζετε τα είδωλα (images) για 7.5.5 σε δισκέττες, γράφετε τις δισκέτες, και τις ταϊζετε μια-μία στο Centris. Ξεκινήστε από το DiskTools, μήπως χρειαστεί να γίνει format πρώτα ο δίσκος.

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...