Προς το περιεχόμενο

Devolo Magic 2 Wi-Fi 6 (Multiroom Kit) Review - Απαραίτητη ανανέωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, speedman_26 είπε

Είναι απόσταση δεν βολεύει καλώδιο ποιο μοντέλο οικονομικό προτείνεις; 

13 ώρες πριν, Archontas77 είπε

Δεν θες κάτι οικονομικό, θες κάτι που να δουλεύει χωρίς να κολλάει/δημιουργεί προβλήματα... (που δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα χρειαστεί να πουλήσεις το νεφρό σου απλά αυτό που θέλω να πω ειναι πως αν δώσεις μερικά πενηντάρικα παραπάνω αυτά θα πιάσουν τόπο και με το παραπάνω. ) 

 

Εγώ ας πούμε σταμάτησα να πηγαίνω στο περίπτερο της γειτονιάς μου για τσιγάρα επειδή ο περιπτεράς εκει έχει ένα με sim μάλλον και κάνει αρκετή ώρα για να μου χρεώσει την κάρτα και πάω σε ενα minimarket λίγο πιο πέρα για να τελειώνω. 

με άλλα λόγια θέλεις ένα wifi mesh σύστημα με αυτό τον τρόπο θα έχεις και πολύ πιο ευχαριστημένους πελάτες σε περίπτωση που προσφέρεις πρόσβαση στο wifi. 

Και καλύτερα να είναι wifi 6 γιατί ανεξάρτητα απο το αν το υποστηρίζει η τελική συσκευή αν το AC (το βασικό μηχάνημα που θα τροφοδοτεί το internet μεσω wifi) είναι wifi 6 σημαίνει ότι θα μπορεί να εξυπηρετεί παράλληλα πολλούς wifi "πελάτες" και ας συνδέονται αυτοί με παλιότερα πρότυπα του 6, αξιοποιώντας πλήρως το bandwidth χωρίς να κολλάνε κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μας πούνε άμα λύσανε το πρόβλημα τις υπερθέρμανσης... γιατί με την προηγουμενη σειρά το καλοκαίρι έπιανε 200 βαθμούς με αποτέλεσμα να δυσλειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταμειακη θα συνδεθη μεσω ethernet στο powerline λογο οτι ειναι νομος και θελουν να εισπρατουν το φπα ειναι απλη ταμιακη μηχανη. το pos δεν ειναι με wifi θα παει και αυτο μεσω ethernet δεν θελω να γεμισω το μαγαζι καλωδια εχει αποσταση απο το ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, speedman_26 said:

η ταμειακη θα συνδεθη μεσω ethernet στο powerline λογο οτι ειναι νομος και θελουν να εισπρατουν το φπα ειναι απλη ταμιακη μηχανη. το pos δεν ειναι με wifi θα παει και αυτο μεσω ethernet δεν θελω να γεμισω το μαγαζι καλωδια εχει αποσταση απο το ρουτερ

ενα καλωδιο θα ριξεις και ειτε θα περασεις 2 ethernet πανω απο αυτο ειτε θα βαλεις switch

5 hours ago, Tambas91 said:

ας μας πούνε άμα λύσανε το πρόβλημα τις υπερθέρμανσης... γιατί με την προηγουμενη σειρά το καλοκαίρι έπιανε 200 βαθμούς με αποτέλεσμα να δυσλειτουργεί

σε οσα ειχα δοκιμασει δηλαδη ολα τα devolo magic ειχαν μεγαλη θερμοκρασια.χλωμο να το αλλαξαν τωρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, speedman_26 είπε

η ταμειακη θα συνδεθη μεσω ethernet στο powerline λογο οτι ειναι νομος και θελουν να εισπρατουν το φπα ειναι απλη ταμιακη μηχανη. το pos δεν ειναι με wifi θα παει και αυτο μεσω ethernet δεν θελω να γεμισω το μαγαζι καλωδια εχει αποσταση απο το ρουτερ

Υπαρχουν περιπτώσεις που αυτες οι συσκευες παιζουν πολύ καλά, αλλά υπαρχουν και περιπτωσεις που οχι. Καθως εξαρταται απο την καλωδιωση του χώρου, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος στον χώρο σου, δεν προκειται να μάθεις.

Αν ντε και καλα δεν θελεις να περάσεις 1 καλώδιο (γιατι 1 χρειαζεται αφου υπαρχουν και τα switch), δοκιμασε με devolo ή TP Link. Πανω κατω τα ίδια είναι. Απλα μην παρεις οτι φτηνοτερο υπαρχει - απο τις 2 αυτες εταιρειες, στα 90-110 ευρω το σετ ειναι καλες συσκευες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου πάντος δεν τα εχω δει ποτε να παιζουν με το maxιμουμ της ταχυτητας στο σπιτι. Ενω είμαι με 240/50 πανω απο 100-110 δεν παιζουν ουτε σε ΧBOX ουτε σε PS5 αλλα ουτε και σε κινητα η tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dream21 said:

Τα δικά μου πάντος δεν τα εχω δει ποτε να παιζουν με το maxιμουμ της ταχυτητας στο σπιτι. Ενω είμαι με 240/50 πανω απο 100-110 δεν παιζουν ουτε σε ΧBOX ουτε σε PS5 αλλα ουτε και σε κινητα η tablet.

απο αυτο που συγχρονιζουν τα plc κρατα το μισο

On 05/12/2021 at 08:34, panoc said:

10GB σε 11 λεπτα ? Σιγουρα αυτο, διοτι εαν ισχυει το νουμερο ειναι τραγικο, μιλαμε για 15MB/s. Πιο χαλια πεθαινει δηλαδη.

οπως ειχα γραψει και εγω σε παλιο review ειναι μια ωραια λυση απλα για να εχεις ιντερνετ αν δεν μπορεις να ριξεις καλωδιο.οποιος θελει ταχυτητες παει ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, poulinos είπε

απο αυτο που συγχρονιζουν τα plc κρατα το μισο

οπως ειχα γραψει και εγω σε παλιο review ειναι μια ωραια λυση απλα για να εχεις ιντερνετ αν δεν μπορεις να ριξεις καλωδιο.οποιος θελει ταχυτητες παει ethernet

To ξερω και το καταλαβαινω, εχω σρησιμοποιησει μπολικα τετοια μαραφετια, αλλα ειναι waaaay too far απο τις διαφημιζομενες ταχυτητες, ενω ειναι ακομα και στο 1/7-1/10 της ταχυτητας συγχρονισμου μεταξυ τους. Μη μιλησω για το wifi6 που πρακτικα δεν εχει νοημα για τετοιες πραγματικες ταχυτητες.

Ετσι οπως το βλεπω ειναι μονο μαρκετινγκ και τιποτε αλλο.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2021 at 07:59, panagiotisko said:

Υπαρχουν περιπτώσεις που αυτες οι συσκευες παιζουν πολύ καλά, αλλά υπαρχουν και περιπτωσεις που οχι. Καθως εξαρταται απο την καλωδιωση του χώρου, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος στον χώρο σου, δεν προκειται να μάθεις.

Αν ντε και καλα δεν θελεις να περάσεις 1 καλώδιο (γιατι 1 χρειαζεται αφου υπαρχουν και τα switch), δοκιμασε με devolo ή TP Link. Πανω κατω τα ίδια είναι. Απλα μην παρεις οτι φτηνοτερο υπαρχει - απο τις 2 αυτες εταιρειες, στα 90-110 ευρω το σετ ειναι καλες συσκευες.

 

και το κακο ειναι οτι σε καταστηματα συνηθως υπαρχουν πολλες ενεργοβορες συσκευες αρα και πιο πολλα θεματα απο οτι σε ενα σπιτι.και συνηθως και τριφασικο που τα κανει ολα πιο δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panoc said:

To ξερω και το καταλαβαινω, εχω σρησιμοποιησει μπολικα τετοια μαραφετια, αλλα ειναι waaaay too far απο τις διαφημιζομενες ταχυτητες, ενω ειναι ακομα και στο 1/7-1/10 της ταχυτητας συγχρονισμου μεταξυ τους. Μη μιλησω για το wifi6 που πρακτικα δεν εχει νοημα για τετοιες πραγματικες ταχυτητες.

Ετσι οπως το βλεπω ειναι μονο μαρκετινγκ και τιποτε αλλο.

εδω ιδιο δωματιο να τα βαλεις δεν θα πιασει την ονομαστικη κανενα plc.γενικα βολευουν αλλα για normal χρησεις.streaming,internet κτλ.οχι για να μεταφερεις 300 giga data

βεβαια οι περισσοτεροι τα αγοραζουν για να δωσουν καπου internet και οχι για να τα τερματισουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...