Προς το περιεχόμενο

Μηχανικος υπολογιστων( λιγο αργα?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν με λιγα λογια ειμαι 26 χρονών ειχα περασει μηχανικος υπολογιστων στο πανεπιστημιο αλλα ως επιπολαιος νεος δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα ποτε μεχρι που σχεδον τα παρατησα, κανοντας διαφορες δουλειες του ποδαριου και ζουσα μονο το παρον χωρις να εχω καποιο σχεδιο εξελιξης. 

Αλλα καπου τωρα συνειδητοποιώ οτι εχω κανει τραγικο λαθος. Και εχω αρχισει με μικρα βηματα να ξαναπιανω την σχολη. Ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γιατι ο νους εχει ατροφησει αλλα πιστεύω πως μπορω να τα καταφέρω (μαλλον). Απλα υπάρχει μια μαχη με τον χρονο. 

Το δίλλημα που εχω ειναι : να παλεψω να τελειωσω την σχολη ή να δώσω εμφαση σε καποιο κομματι ( web development, data analyst, etc...) παραμένοντας τα ασχετα μαθηματα? 

Το γνωριζω πως το συνειδητοποίησα αρκετα αργα αλλα ας μην κολλησουμε τοσο εκει αν γινεται. 

Καθε αποψη ευπρόσδεκτη και ευχαριστω για τον χρονο σας

Επεξ/σία από xristakos95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε δεν ειναι ΠΟΤΕ αργα να παρεις πτυχιο και μετα να εξειδικευτεις ισως σε αυτο που αγαπας, εαν το θες. Εγω καταλαβα τι ηθελα και ξεκινησα στα 28 μου!

Πρσπαθησε το, δε σε πηραν και τα χρονια! Η λογικη των παλιων "τελειωνε στα 22-23 σου να πιασεις δουλεια" εχει παρελθει προ πολλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, μια χαρά ηλικία είναι τα 26!! (Εδώ άλλοι ξεκινάνε μεταπτυχιακό στα 40+). Θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με κομμάτι που να σου αρέσει και ταυτόχρονα να έχει πέραση αυτήν την εποχή. Το computer engineering (ή computer science) έχει πολύ μέλλον και ότι και να ακολουθήσεις κάτι θα καταφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλεγω δεν ειμαι και τοσο μεγαλος αλλα ειμαι σε μια ηλικια που θα επρεπε να ειμαι πιο οικονομικα ανεξαρτητος αυτο εννοω. 

Επειδη η σχολη εχει πολυ μεγαλο φασμα αντικειμενων που ασχολειται, δεν ξερω αν αξιζει να επικεντρωθω καπου και να ψαξω για δουλεια στο αντικειμενο. 

Ισως πρεπει ακομα να δω κι αλλα μαθηματα για να παρω μια καλυτερη γευση. Αλλα  τωρα εχω μαθημα με βασεις δεδομενων και φαινεται απλο σχετικα και αρκετα ενδιαφερον.  Και βλεπω οτι εχει ζητηση η θέση του  data analyst για αυτο μπηκα σε σκεψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xristakos95 είπε

Ναι δεν αντιλεγω δεν ειμαι και τοσο μεγαλος αλλα ειμαι σε μια ηλικια που θα επρεπε να ειμαι πιο οικονομικα ανεξαρτητος αυτο εννοω. 

Freelancer παράλληλα με την σχολή (ψάξε στο ιντερνετ για πλατφόρμες και διάλεξε μια γλώσσα προγραμματισμού που να την μάθεις/ξέρεις καλά) και θα την παλέψεις μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εγώ στα 26 ξεκίνησα την σχολή. Παδα μηχανικών Η/Υ και πήρα πτυχία στα 31 μου τον προηγούμενο μήνα. Αξίζει και παρά αξίζει να το κάνεις. Θα ζοριστεις λίγο από όλες τις απόψεις (χρόνος, χρήμα κλπ) αλλά σαν επάγγελμα είναι από τα λίγα με μέλλον και που μπορείς να φτάσεις να παίρνεις καλά χρήματα για Ελλάδα. Μην τι σκέφτεσαι. Κάντο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αποτι καταλαβαινω ολοι προτεινετε να αφοσιωθω στη σχολη και αν μπορω να κανω και κατι σαν freelancer  εχε καλως. 

Περα απο data analyst, τι αλλο εχει περαση και αξιοπρεπη μισθο? 

Γιατι κοιταγα και για front end web developer, μου φανηκε απλο και ενδιφερον να κανω παραλληλα,αλλα αποτι ειδα δεν εχει τοσο καλα λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ιδιαίτερα μπορείς να κάνεις σε μαθητές/φοιτητές σε μαθήματα που κατέχεις, για να οργανώσεις τον χρόνο σου όπως σε βολεύει και να βγει παράλληλα και η Σχολή! Freelancer και ιδιαίτερα είναι τα πιο κλασικά επαγγέλματα για να βγάλει ένας φοιτητής τα έξοδά του...

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 10:24 ΠΜ, xristakos95 είπε

-Λοιπόν με λιγα λογια ειμαι 26 χρονών ειχα περασει μηχανικος υπολογιστων στο πανεπιστημιο αλλα ως επιπολαιος νεος δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα ποτε μεχρι που σχεδον τα παρατησα, κανοντας διαφορες δουλειες του ποδαριου και ζουσα μονο το παρον χωρις να εχω καποιο σχεδιο εξελιξης. 

Αλλα καπου τωρα συνειδητοποιώ οτι εχω κανει τραγικο λαθος. Και εχω αρχισει με μικρα βηματα να ξαναπιανω την σχολη. Ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γιατι ο νους εχει ατροφησει αλλα πιστεύω πως μπορω να τα καταφέρω (μαλλον). Απλα υπάρχει μια μαχη με τον χρονο. 

Το δίλλημα που εχω ειναι : να παλεψω να τελειωσω την σχολη ή να δώσω εμφαση σε καποιο κομματι ( web development, data analyst, etc...) παραμένοντας τα ασχετα μαθηματα? 

Το γνωριζω πως το συνειδητοποίησα αρκετα αργα αλλα ας μην κολλησουμε τοσο εκει αν γινεται. 

Καθε αποψη ευπρόσδεκτη και ευχαριστω για τον χρονο σας

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσπαθήσεις να τελειώσεις τη σχολή δίνοντας παράλληλα έμφαση σε κάποιο κομμάτι που σε ενδιαφέρει, επιλέγοντας π.χ. συγκεκριμένα μαθήματα; Εκτός και αν αυτό/αυτά με τα οποία πραγματικά θα ήθελες να ασχοληθείς επαγγελματικά δεν έχουν σχέση με τη σχολή σου...

Κι εγώ ήμουν σε παρόμοια θέση, αλλά άλλης σχολής (αρχιτεκτονική). Την είχα παρατήσει, αλλά κάποια στιγμή βρήκα πάλι ενδιαφέρον, επέλεξα μαθήματα που με ενδιέφεραν και που μου ταίριαζαν και τη τελείωσα στα 29-30. Οσο να 'ναι το πτυχείο από μόνο του μου έχει ανοίξει επιπλέον πόρτες. Συν του ότι σου προσφέρει την ευκαιρία να έχεις μισθό μηχανικού, αν αυτό είναι σημαντικό για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω ότι όσο ζούμε μαθαίνουμε. Είμαι 38 στα 39 και από Απόφοιτος ασπαιτε ηλεκτρονικός Το 2007 έχω όνειρο να πάω κατακτήτριες ηλεκτρολόγους Αθήνα για του χρόνου όχι φέτος Το 22 δεκεμβρη.  Ξέρω ακριβώς πως νιώθεις γιατί στην ίδια φάση είμαι και εγώ. Είμαστε σαν τις μαιουμουδες κάπου,  εάν δεν πιαστείς από μια εργασία πως θα πας στην επόμενη καλύτερη μερικές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχουν ορια ηλικίας...........

στα λεω σα παλιόγερος που είμαι που κάποτε βαρέθηκα (είχα δουλειά)και πήρα ένα πτυχίο στα 40 και φίλη μου στα 42........δεν έχασα γιατί μου έδωσε κίνητρο να παω

ποιο πέρα σε μια δουλειά που ήταν βαρετή......ποτέ δεν είναι αργά τελικά.....26 ετών είσαι στο ξεκινημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2021 στις 11:24 ΠΜ, xristakos95 είπε

Λοιπόν με λιγα λογια ειμαι 26 χρονών ειχα περασει μηχανικος υπολογιστων στο πανεπιστημιο αλλα ως επιπολαιος νεος δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα ποτε μεχρι που σχεδον τα παρατησα, κανοντας διαφορες δουλειες του ποδαριου και ζουσα μονο το παρον χωρις να εχω καποιο σχεδιο εξελιξης. 

Αλλα καπου τωρα συνειδητοποιώ οτι εχω κανει τραγικο λαθος. Και εχω αρχισει με μικρα βηματα να ξαναπιανω την σχολη. Ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γιατι ο νους εχει ατροφησει αλλα πιστεύω πως μπορω να τα καταφέρω (μαλλον). Απλα υπάρχει μια μαχη με τον χρονο. 

Το δίλλημα που εχω ειναι : να παλεψω να τελειωσω την σχολη ή να δώσω εμφαση σε καποιο κομματι ( web development, data analyst, etc...) παραμένοντας τα ασχετα μαθηματα? 

Το γνωριζω πως το συνειδητοποίησα αρκετα αργα αλλα ας μην κολλησουμε τοσο εκει αν γινεται. 

Καθε αποψη ευπρόσδεκτη και ευχαριστω για τον χρονο σας

Τελείωσα μηχανικός η/υ στην Πάτρα. Αν γύριζα τον χρόνο πίσω δεν θα ξαναπήγαινα. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, από τετάρτη δημοτικού που έπιασα πρώτη φορά πισι στην ζωή μου ήξερα ότι μ'αυτό θα ασχοληθώ. Ωστόσο η επιστήμη της πληροφορικής, όπως κατά την άποψη μου θα έπρεπε να είναι ο τίτλος της σχολής, δεν έχει να κάνει με ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Αυτό είναι κάτι που πολλοί του κλάδου αγνοοούν. Θα μπορούσα να έχω τελειώσει την σχολή χωρίς να πιάσω ποτέ πληκτρολόγιο ή να πλησιάσω υπολογιστή, πλήν ελαχίστων περιπτώσεων σε εργαστήρια. Επιστήμη της πληροφορικής = μαθηματικά. Πολλά μαθηματικά. Πάαρα πολλά μαθηματικά.

Δεν γνωρίζω ποια είναι ακριβώς η σχολή που είσαι ή το πρόγραμμα σπουδών της, αλλά επειδή περιέγραψες πάνω κάτω πως βλέπεις τις επιλογές που έκανες έχω να σου πω το εξής.

Αν είσαι βλαμμένος με τα μαθηματικά, πας. Μηχανικός σημαίνει βλέπεις πρόβλημα και δεν φοβάσαι. Καταστρώνεις εξισώσεις, το ανάγεις σε αλγόριθμο και χρησιμοποιείς τα εργαλεία που έμαθες για να το λύσεις. Όπου εργαλεία=μαθηματικά.

Αν είσαι ιδιαίτερα επιμελής και σου αρέσει το διάβασμα, πας. Έχω δει παιδιά στην σχολή που δεν ήξεραν πως ανοίγει η οθόνη του υπολογιστή, να παίρνουν πτυχίο στα 5 χρόνια και με άριστο βαθμό. Πλέον έχουν διδακτορικά και διδάσκουν. Ξέρουν τρελά μαθηματικά, αλλά συνεχίζουν να μην έχουν την παραμικρή ιδέα από υπολογιστές. Γι'αυτό δεν ήταν ποτέ μεταδοτικοί και οι καθηγητές μας στο πολυτεχνείο. Ανήκαν σε αυτή την κατηγορία.

Αν σου αρέσει το hardware ή ο προγραμματισμός και δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, μην πας. Τα βιβλία του πανεπιστημίου είναι ότι καλύτερο μαζί με βιντεάκια στο youtube για να μάθεις ό,τι γλώσσα θες τέλεια.

Αν θες να ασχοληθείς με web development εννοείται πως δεν πας. Αν θες να ασχοληθείς με επεξεργασία δεδομένων πρέπει να πας και να κάνεις και μεταπτυχιακό ή να πάρεις την αντίστοιχη κατεύθυνση στην σχολή σου(δίπλωμα μηχανικού = master) .

Αν χρειάζεται να δουλεύεις παράλληλα πρέπει να έχεις μεγάλα @@ για να κάνεις και προπτυχιακό και δουλειά. Το πολυτεχείο δεν είναι ούτε μεταπτυχιακό να έχει 10 μαθήματα ούτε ανοικτό πανεπιστήμιο.

Αλλά καλύτερα από εσένα δεν ξέρει κανείς αν πρέπει να πας ή όχι. Η συμβουλή μου είναι ότι η εξεταστική του φευρουαρίου είναι κοντά. Διάλεξε 2-3 μαθήματα από τα πρώτα 2 έτη, διάβασέ τα και πήγαινε δώσε. Είσαι μικρός ακόμα, άμα δεις ότι τα καταφέρνεις και σου αρέσει προλαβαίνεις μια χαρά. Όντως ισχύει αυτό που λες ότι ατροφεί ο νούς. Άμα το αφήσεις σε αφήνει, αλλά σιγά σιγά με την εξάσκηση επανέρχεσαι. Οπότε μην σε παίρνει από κάτω.

Δεν θέλω ούτε να σε παροτρύνω ούτε να σε αποθαρύνω. Έγραψα ό,τι θα σκεφτόμουν εγώ. Καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις.

 

P.S: Ξεκίνα να κάνεις παρέα με παιδιά από μικρά έτη που διαβάζουν και παρακολουθούν πολλά μαθήματα για να σε βάλουν στο κλίμα και να σου δίνουν σημειώσεις.

Επεξ/σία από JIML
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JIML είπε

Ωστόσο η επιστήμη της πληροφορικής, όπως κατά την άποψη μου θα έπρεπε να είναι ο τίτλος της σχολής, δεν έχει να κάνει με ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Αυτό είναι κάτι που πολλοί του κλάδου αγνοοούν. Θα μπορούσα να έχω τελειώσει την σχολή χωρίς να πιάσω ποτέ πληκτρολόγιο ή να πλησιάσω υπολογιστή, πλήν ελαχίστων περιπτώσεων σε εργαστήρια. Επιστήμη της πληροφορικής = μαθηματικά. Πολλά μαθηματικά. Πάαρα πολλά μαθηματικά.

Α να γεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...