Προς το περιεχόμενο

Η νέα ταυτότητα και το διαβατήριο θα περάσουν και στο smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, l337 είπε

Πληροφοριακά, στο ΗΒ δεν υπάρχει ID, δεν χρησιμοποιείται ID και μόνο σε κάποιες λίγες περιπτώσεις ζητείται δίπλωμα οδήγησης ως proof από τις τράπεζες. Και από πουθενά αλλού.
σημ. αφορά τους local και όχι όσους έρχονται απ' έξω.
Άρα τρόποι υπάρχουν (και με κοινή λογική επίσης).

Και στην Αμερικη με το διπλωμα οδήγησης κανουν τα πάντα.

Εαν δεν εχουν, δεν ξερω τι γινεται, φανταζομαι θα υπαρχει καποιο αλλο έγγραφο. Τοσες ταινιες εχετε δει!

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, great είπε

 

Και στην Αμερικη με το διπλωμα οδήγησης κανουν τα πάντα.

Εαν δεν εχουν, δεν ξερω τι γινεται, φανταζομαι θα υπαρχει καποιο αλλο έγγραφο. Τοσες ταινιες εχετε δει!

υπάρχει το "state ID"

Ακριβως σαν το διπλωμα οδηγησης. ιδιο μεγεθος , με φωτο και ινφο για το ατομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εγώ θέλω πραγματικά να μάθω εάν χρησιμοποιείς καθόλου κοινή λογική όταν σκέφτεσαι 

Κατσε να στο κάνω λίγο πιο εύκολο:

Δείχνεις σε μια αρχή την ταυτότητα σου

Τι ακριβώς πιστοποιεί ότι είσαι εσύ ο κάτοχος αυτού του εγγράφου ; 

Ο τόπος γεννήσεώς σου ή μήπως τα ονόματα των γονέων σου ;
 

12 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή υπογράφω εγώ ως Τζένη Μπότση και έχω εξουσιοδοτήσει τον άλλο κι όλα καλά ; 

11 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δεν αντιλέγω ότι θα έχουν κάποιο τρόπο να κάνουν διασταυρώσεις, αλλά καταλαβαίνεις ότι φαίνεται αρκετά περίεργο ε ; 

Άσε τις εξουσιοδοτήσεις, δηλαδή στις εκλογές τους, πας γιόλο και ψηφίζεις σε 5 διαφορετικά εκλογικά κέντρα χωρίς να δείξεις τίποτα, με μια απλή υπογραφή ; 

Εν πάσει περιπτώσει, ο λόγος για τον οποίο λήγουν τα διάφορα έγγραφα ταυτοποίησης, θεωρώ ότι είναι ότι απλούστατα μετά από κάποια περίοδο δεν υφίσταται η έννοια της ταυτοποίησης μέσω της φωτογραφίας που υπάρχει στο έγγραφο....

Για να στο κάνω λίγο πιο εύκολο, η Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86 που αναγκαστικά θα υπογράψω (με κυρώσεις αν δεν ισχύει κάτι, και κωδικούς taxis αν θέλω να βγεί ηλεκτρονικά - τα δηλωμένα στοιχεία της οποίας πρέπει να συμφωνούν, με τα στοιχεία της ταυτότητάς μου, όπως και με τα συστήματα του δημοσίου).
Ελπίζω να έχεις διαβάσει αυτά τα μικρά γραμματάκια στην υπεύθυνη δήλωση που σίγουρα έχεις κάποια στιγμή υπογράψει. Πληροφοριακά στο δίπλωμα οδήγησης έχει και τον ΑΦΜ του κατόχου αλλά και με ανάγλυφους αριθμούς την ημερομηνία γέννησής σου στα οποία θα γίνει ταυτοποίηση.

Σε ποια Αρχή έχεις πάει και δεν σου έχουν ζητήσει υπεύθυνη δήλωση ή έστω ένα στοιχείο ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ ή τον αριθμό ταυτότητάς σου, δίπλωμα οδήγησης, κάποιο επίσημο έγγραφο που αν πιστοποιεί οτι είσαι εσύ; Όλα υπάρχουν σε ένα κοινό ηλεκτρονικό σύστημα πλέον και πρέπει να συμφωνούν. Όλα τα στοιχεία μεταξύ τους. Σε όλες τις αρχές του κράτους, ο κάθε υπάλληλος θα μπει στο σύστημα και θα επιβεβαιώσει κάποια από τα στοιχεία σου ή και όλα, και στη συνέχεια θα σου πει: "Παρακαλώ τι θα θέλατε;" ή/και θα σου ζητήσει Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86.

Οτιδήποτε και να κάνεις στο δημόσιο σου ζητάει και Υπεύθυνη Δήλωση, αυτή είναι και τις περισσότερες φορές η πιστοποίηση-ταυτοποίηση που αναφέρεις (μαζί με τα δικαιολογητικά, και τα άλλα έγγραφα που θα χρειαστεί). Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που λέμε οτι στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία στην διεκπεραίωση υποθέσεων με το δημόσιο, γιατί γίνονται σε πολλές περιπτώσεις διασταύρωση με ένα Η/Υ που έχει κάποια από τα στοιχεία σου.

Δεν ήξερα οτι κοινή λογική είναι να θέλεις ανανέωση ανα δεκαπενταετία σε ταυτότητα για να έχεις καλύτερο προφιλ στην φωτογραφία, αλλά να μην ξέρεις τις νομικές κυρώσεις που αντιμετωπίζεις σε περίπτωση δήλωσης ψευδών στοιχείων σε μια υπέυθυνη δήλωση.

Έχουμε όντως βγει πολύ off-topic. 😅

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Lanc3r είπε

Για να στο κάνω λίγο πιο εύκολο, η Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86 που αναγκαστικά θα υπογράψω (με κυρώσεις αν δεν ισχύει κάτι, και κωδικούς taxis αν θέλω να βγεί ηλεκτρονικά - τα δηλωμένα στοιχεία της οποίας πρέπει να συμφωνούν, με τα στοιχεία της ταυτότητάς μου, όπως και με τα συστήματα του δημοσίου).
Ελπίζω να έχεις διαβάσει αυτά τα μικρά γραμματάκια στην υπεύθυνη δήλωση που σίγουρα έχεις κάποια στιγμή υπογράψει. Πληροφοριακά στο δίπλωμα οδήγησης έχει και τον ΑΦΜ του κατόχου αλλά και με ανάγλυφους αριθμούς την ημερομηνία γέννησής σου στα οποία θα γίνει ταυτοποίηση.

Σε ποια Αρχή έχεις πάει και δεν σου έχουν ζητήσει υπεύθυνη δήλωση ή έστω ένα στοιχείο ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ ή τον αριθμό ταυτότητάς σου, δίπλωμα οδήγησης, κάποιο επίσημο έγγραφο που αν πιστοποιεί οτι είσαι εσύ; Όλα υπάρχουν σε ένα κοινό ηλεκτρονικό σύστημα πλέον και πρέπει να συμφωνούν. Όλα τα στοιχεία μεταξύ τους. Σε όλες τις αρχές του κράτους, ο κάθε υπάλληλος θα μπει στο σύστημα και θα επιβεβαιώσει κάποια από τα στοιχεία σου ή και όλα, και στη συνέχεια θα σου πει: "Παρακαλώ τι θα θέλατε;" ή/και θα σου ζητήσει Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86.

Οτιδήποτε και να κάνεις στο δημόσιο σου ζητάει και Υπεύθυνη Δήλωση, αυτή είναι και τις περισσότερες φορές η πιστοποίηση-ταυτοποίηση που αναφέρεις (μαζί με τα δικαιολογητικά, και τα άλλα έγγραφα που θα χρειαστεί). Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που λέμε οτι στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία στην διεκπεραίωση υποθέσεων με το δημόσιο, γιατί γίνονται σε πολλές περιπτώσεις διασταύρωση με ένα Η/Υ που έχει κάποια από τα στοιχεία σου.

Δεν ήξερα οτι κοινή λογική είναι να θέλεις ανανέωση ανα δεκαπενταετία σε ταυτότητα για να έχεις καλύτερο προφιλ στην φωτογραφία, αλλά να μην ξέρεις τις νομικές κυρώσεις που αντιμετωπίζεις σε περίπτωση δήλωσης ψευδών στοιχείων σε μια υπέυθυνη δήλωση.

Έχουμε όντως βγει πολύ off-topic. 😅

Ωραία όλα αυτά που γράφεις αλλά ουδεμία σχέση έχουν με την απόδειξη ταυτοπροσωπίας, λόγος για τον οποίο σε παρα πολλές περιπτώσεις ζητείται ταυτότητα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AristidisZ αν εννοείς την αστυνομία, πριν ένα μήνα όταν με σταμάτησαν μου ζήτησαν δίπλωμα και όχι ταυτότητα. Πολλές φορές μου είπαν αν δεν έχεις ταυτότητα μας κάνει και το δίπλωμα, ειδικά αν είναι έλεγχος τροχαίας. Ίσως να έχει τύχει μόνο σε εμένα.

Ταυτοπροσωπία γίνεται πάντως και με ταυτότητα 15+ ετών.

Σου έχει πει ποτέ κάποιος αστυνόμος ή σε οποιαδήποτε άλλη αρχή του κράτους, ότι η ταυτότητα είναι παλιά  και δεν την δέχομαι; 
 

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Σου έχει πει ποτέ κάποιος αστυνόμος ή σε οποιαδήποτε άλλη αρχή του κράτους, ότι η ταυτότητα είναι παλιά  και δεν την δέχομαι; 

Βεβαίως, αρχή έκδοσης διαβατηρίων Πειραιά, πριν τρία χρόνια, για αυτό άλλαξα την 22 ετών ταυτότητα μου 

Μου είχαν κάνει και κομπλα το 2012 πάλι από τα διαβατήρια, αλλά οριακά μου το έβγαλαν (η ταυτότητα τότε ήταν 16 ετών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AristidisZ πραγματικά δεν έχω ακούσει ξανά. Πάω πάσο.

Επομένως μπορεί απλά να μην σου βγάλει κάποιο έγγραφο που θα χρειαστείς από την αστυνομία, αν κατάλαβα καλά. Ο αστυνόμος σου είπε να αλλάξεις την ταυτότητα, αλλά νομίζω δεν μπορεί να κάνει πολλά, ίσως μόνο να σε πάρει για εξακρίβωση?

Εδώ είναι αυτό που έχουν αναφέρει, υπάρχει νόμος αλλά δεν υπάρχει ποινή.

Έπεσα στην περίπτωση ρε γμτο μου. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lanc3r είπε

@AristidisZ πραγματικά δεν έχω ακούσει ξανά. Πάω πάσο.

Επομένως μπορεί απλά να μην σου βγάλει κάποιο έγγραφο που θα χρειαστείς από την αστυνομία, αν κατάλαβα καλά. Ο αστυνόμος σου είπε να αλλάξεις την ταυτότητα, αλλά νομίζω δεν μπορεί να κάνει πολλά, ίσως μόνο να σε πάρει για εξακρίβωση?

Εδώ είναι αυτό που έχουν αναφέρει, υπάρχει νόμος αλλά δεν υπάρχει ποινή.

Έπεσα στην περίπτωση ρε γμτο μου. 😅

Ναι, σωστά το κατάλαβες, αρνούταν να μου βγάλει διαβατήριο, και με έβαλε πρώτα να αλλάξω ταυτότητα 

Τώρα για εξακρίβωση, τι να σου πω, δε ξέρω τι γίνεται, δεν με είχαν μαζέψει ποτέ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, great said:

Θα μπορουσε να βγαλει ενα Gov Wallet ας πουμε, οπου θα ειναι ολα εκει. Και το πιστοποιητικο εμβολιασμου. Να μη χρειάζεται ξεχωριστο app, να εχεις σε ενα και ταυτοτητα/διπλωμα/διαβατηριο και πιστοποιητικο

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/12/2021 στις 9:54 ΜΜ, peiraiask είπε

 φακελωμα. Θα μπορουν να δουν που δουλευεις, πως σερφαρεις, που μετακινεισαι, πολιτικες θεσεις, εμβολια, ενσημα, σπουδες,  ιχ,  ακινητα, φορους κλπ

Καλη φαση

Αν κανεις κατι παρανομο η χρωστας, τσουπ προστιμο

Ησυχασα τωρα

Ουδεις δεν θα απολυσει η αδικησει φτωχο κ αδυναμον

Το φακέλωμα έχει επέλθει καιρό τώρα.

- Το που δουλεύεις (καθώς και τα ένσημα) φαίνεται ηλεκτρονικά από το eEFKA.

- To που μετακινείσαι φαίνεται από τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. Οποιοδήποτε κινητό έχει παραχθεί από το 2001 και μετά έχει GPS Που εκπέμπει δεδομένα, είτε είναι smartphone είτε απλό τηλέφωνο.

- Οι ιστοσελίδες στις οποίες σερφάρεις είναι προσωπικό σου δεδομένο το οποίο ο πάροχός σου (πχ. ΟΤΕ) μπορεί ανα πάσα στιγμή να διοχετεύσει στο κράτος.

- Οι πολιτικές σου θέσεις φαίνονται από τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι στο ιντερνετ, τα like σου στο facebook κλπ.

- Οι εμβολιασμοί έτσι κι αλλιώς καταχορούνται στο σύστημα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης.

- ΙΧ είναι συνδεδεμένα στο ΑΦΜ σου και φαίνονται ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική πλατφόρμα myCar.

- Ακίνητα είναι συνδεδεμένα στο ΑΦΜ σου και φαίνονται στο Taxisnet, στο ηλεκτρονικό κτηματολόγιο κλπ.

- Οι φόροι που σας ενημερώνει ο λογιστής σας πως πρέπει να πληρώσετε προκύπτουν ετσι κι αλλιώς από το Taxisnet.

Είναι τραγικό να υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα πιστεύουν ότι έστω και μια σπιθαμή της ζωής τους δεν είναι φακελωμένη και ότι μια ταυτότητα θα φέρει την καταστροφή. Δε λέω ότι είναι απαραίτητα καλό, αλλά εμένα προσωπικά με διευκολύνει στο να πληρώνω όλους μου τους φόρους ηλεκτρονικά γλιτώνοντας απίστευτο χρόνο αναμονής σε δημόσιες υπηρεσίες λόγω γραφειοκρατίας, και φυσικά με γλιτώνει από το να τρώω στη μάπα το κάθε τσουτσέκι δημοσιουπαλληλίσκο που ξύπνησε στραβά και εξυπηρετεί εναν πολίτη την ώρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, The_Nionios είπε

- To που μετακινείσαι φαίνεται από τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. Οποιοδήποτε κινητό έχει παραχθεί από το 2001 και μετά έχει GPS Που εκπέμπει δεδομένα, είτε είναι smartphone είτε απλό τηλέφωνο.

- Οι ιστοσελίδες στις οποίες σερφάρεις είναι προσωπικό σου δεδομένο το οποίο ο πάροχός σου (πχ. ΟΤΕ) μπορεί ανα πάσα στιγμή να διοχετεύσει στο κράτος.

- Οι πολιτικές σου θέσεις φαίνονται από τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι στο ιντερνετ, τα like σου στο facebook κλπ.

 

και ποιος ενδιαφερεται να ξερει που μετακινεισαι, που σερφαρεις και κανεις like και ποιες ειναι οι πολιτικες σου θεσεις που αναπτυσεις στα μιντια? Μην αυτοκολακευεσαι, δεν εισαι τοσο σημαντικος 🙂

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/2/2022 στις 3:05 ΠΜ, rus είπε

και ποιος ενδιαφερεται να ξερει που μετακινεισαι, που σερφαρεις και κανεις like και ποιες ειναι οι πολιτικες σου θεσεις που αναπτυσεις στα μιντια? Μην αυτοκολακευεσαι, δεν εισαι τοσο σημαντικος 🙂

 

Δεν αυτοκολακεύομαι φίλε μου! Είμαι υπέρ της ηλεκτρονικής ταυτότητας/διαβατηρίου. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω τι ισχύει αυτή τη στιγμή στα άτομα που νομίζουν ότι με μια ηλεκτρονική ταυτότητα θα επέλθει το τέλος του κόσμου και ότι ξαφνικά θα χαθεί η ιδιωτικότητά μας και θα μας φακελώσουν. Αυτό λέω στην 1η πρότασή μου στο προηγούμενο post, ότι το φακέλωμα έχει επέλθει πολλά χρόνια τώρα, δε θα γίνει ξαφνικά αύριο με μια νέα ταυτότητα.

Όσο για το ποιος ενδιαφέρεται να ξέρει που μετακινούμαι, που σερφάρω, τα like Και τις πολιτικές μου πεποιθήσεις, συγγνώμη που θα στο χαλάσω, αλλά ενδιαφέρονται εκατομμύρια εταιρείες στον κόσμο που αγοράζουν πληροφορίες για εμένα και δισεκατομμύρια άλλους χρήστες από το Facebook, τo Instagram, το LinkedIn κλπ.. Για αυτούς που θέλουν να πουλήσουν προϊόντα και υπηρεσίες σε εμένα, τους είμαι πολύ σημαντικός, γιατί ξέρουν κατά 99% ότι ενδιαφέρομαι για το προϊόν που θα μου διαφημίσουν, επειδή εγώ ο ίδιος το έχω αναζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...