Προς το περιεχόμενο

Το πρωτότυπο κινητό Fold ‘n Roll της TCL διαθέτει foldable και rollable οθόνη


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Tlykog είπε

Γούστα είναι αυτά. Εξάλλου δε μπορω να καταλάβω επιλογές τέτοιου είδους: επειδή υπάρχουν και χειρότερα δεξου το. 

Δε μου αρέσουν ουτε τα τεράστια notches ούτε αυτό. Δεν είναι θέμα σύγκρισης. Είναι θέμα γούστου 

Το σχόλιο μου είναι στο ότι "Εντυπωσιακό, συνολικά σαν τεχνολογία, αλλά έχει δρόμο ακόμα."  και όχι στην προσωπική σου προτίμηση. Δεν έχει δρόμο ακόμα. Είναι εκεί έξω έτσι όπως είναι και πουλιέται έτσι όπως είναι και η αγορά το αποδέχεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, manolis940 είπε

Το σχόλιο μου είναι στο ότι "Εντυπωσιακό, συνολικά σαν τεχνολογία, αλλά έχει δρόμο ακόμα."  και όχι στην προσωπική σου προτίμηση. Δεν έχει δρόμο ακόμα. Είναι εκεί έξω έτσι όπως είναι και πουλιέται έτσι όπως είναι και η αγορά το αποδέχεται.

 

Η εξέλιξη απαιτεί το παλιό μοντέλο να είναι χειρότερο από το νέο. Εδώ έχουμε κάποιους τομείς που ΔΕΝ είναι. Θα πρέπει να το κάνουν να είναι. Θεωρώ ότι ξοδεύουν πολλά χρήματα στην τεχνολογία αυτή και βγάζουν μοντέλα που δεν είναι έτοιμα ακόμα για να πάρουν κάποια χρήματα. Πχ δεν είναι δυνατόν να πρέπει να έχεις κομμένα νύχια ώστε να μην γρατσουνίσεις την οθόνη. Αυτό δε γίνονταν ούτε στις οθόνες αφής του 2006. Θα πρέπει να εφεύρουν κάποιο υλικό που θα είναι ευλύγιστο και ταυτόχρονα ανθεκτικό στις γρατσουνιές, αλλιώς οι οθόνες αυτές δεν κάνουν για κινητά. Ίσως για άλλες συσκευές πχ τηλεοράσεις, αλλά όχι για κινητά. 

Το ίδιο ισχύει και για το τσάκισμα. Ίσως να λύνεται αν βγάζουν rollable κινητά και όχι αναδιπλούμενα. Αλλά, προσωπικά, δε μπορώ να δεχτώ τσάκισμα στην οθόνη.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 8:42 ΜΜ, Tlykog είπε

Η εξέλιξη απαιτεί το παλιό μοντέλο να είναι χειρότερο από το νέο. Εδώ έχουμε κάποιους τομείς που ΔΕΝ είναι. Θα πρέπει να το κάνουν να είναι. Θεωρώ ότι ξοδεύουν πολλά χρήματα στην τεχνολογία αυτή και βγάζουν μοντέλα που δεν είναι έτοιμα ακόμα για να πάρουν κάποια χρήματα. Πχ δεν είναι δυνατόν να πρέπει να έχεις κομμένα νύχια ώστε να μην γρατσουνίσεις την οθόνη. Αυτό δε γίνονταν ούτε στις οθόνες αφής του 2006. Θα πρέπει να εφεύρουν κάποιο υλικό που θα είναι ευλύγιστο και ταυτόχρονα ανθεκτικό στις γρατσουνιές, αλλιώς οι οθόνες αυτές δεν κάνουν για κινητά. Ίσως για άλλες συσκευές πχ τηλεοράσεις, αλλά όχι για κινητά. 

Το ίδιο ισχύει και για το τσάκισμα. Ίσως να λύνεται αν βγάζουν rollable κινητά και όχι αναδιπλούμενα. Αλλά, προσωπικά, δε μπορώ να δεχτώ τσάκισμα στην οθόνη.

Προσωπικά δεν διαφωνώ με την άποψη σου. Γι αυτό θα περιμένω μέχρι η συγκεκριμένη τεχνολογία γίνει φθηνότερη αλλά και ποιοτικότερη. Δεν είναι όμως λίγοι οι καταναλωτές που διαθέτουν υπέρογκα ποσά με σκοπό να αποκτήσουν ένα τέτοιο τηλέφωνο.

Για την ιστορία, στις οθόνες αφής του 2006 (Resistive νομίζω λέγονται ) δεν μπορούσες να πατήσεις με νύχια, ο λόγος ήταν επειδή ήθελε κάποια μορφής πίεση έτσι ώστε top layer να αγγίξει το κάτω και και να καταλάβει την αφή. Είχαμε για χρόνια πριν το 2006 τέτοιες οθόνες και μάλιστα είχαμε και μετά το 2007 που είδαμε το πρώτο κινητό LG Prada με capacitive touch screen που έλυσε αυτό το πρόβλημα. Νομίζω κάπου στο 2012 και μετά η τεχνολογία αυτή πλέον είχε γίνει αρκετά οικονομική και την βλέπαμε σε όλα τα smartphones.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...