Προς το περιεχόμενο

Εμπρός πίσω από την Nvidia με την ανακοίνωση της RTX 2060 12GB


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Cosbuster είπε

Τώρα σοβαρά? Παγκόσμια συνωμοσία με έλλειψη chip για τις κονσόλες? Τι άλλο θα ακούσουμε...

Δηλαδη οποίος έχει αντίθετη άποψη είναι συνωμοσία? Εγραψα "έχω την εντύπωση..." επί του θέματος, αν έχεις άποψη να παραθέσεις και να βοηθήσεις και εμένα να κατανοήσω πλήρος την έλλειψη τσιπ ευχαρίστως να την δω και όχι απλά να γράψεις το σχόλιο που έγραψες 😁.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, badbiter είπε

Δηλαδη οποίος έχει αντίθετη άποψη είναι συνωμοσία? Εγραψα "έχω την εντύπωση..." επί του θέματος, αν έχεις άποψη να παραθέσεις και να βοηθήσεις και εμένα να κατανοήσω πλήρος την έλλειψη τσιπ ευχαρίστως να την δω και όχι απλά να γράψεις το σχόλιο που έγραψες 😁.

Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης αλλά τραβηγμένης άποψης. Η έλλειψη chip είναι παγκόσμιο πρόβλημα σε πολλές αγορές, δεν μπορεί να σχετίζεται με τρεις κονσόλες. Ακόμα και μόνο για τις κάρτες γραφικών να μιλήσουμε και πάλι δεν έχει λογική. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως μπορεί να σκέφτηκες κάτι τέτοιο.

Γράφεις "πρέπει με κάποιο τρόπο να χτυπήσουν τους σταθερούς υπολογιστές".  Ποιοι να τους χτυπήσουν? H Sony και η Microsoft? Η Microsoft ζει από τους υπολογιστές και ακόμα και η Sony βγάζει πλέον τα περισσότερα παιχνίδια της εκεί και θα ήθελε ο κόσμος να μπορεί να τα αγοράσει. Ακόμα και να ήθελαν, πως θα το έκαναν? Συμφωνία με τις Nvdia και AMD να μειώσουν ολόκληρη την παραγωγή τους να χάσουν δισεκατομμύρια για να πουλήσουν λίγες κονσόλες παραπάνω? Συμφωνία με τα εργοστάσια παραγωγής chip να μην υπάρχουν chip σε όλο τον πλανήτη ούτε καν για αυτοκίνητα όπως τώρα για να πουληθούν λιγότερα PC? Ποιον θα συνέφεραν τέτοιες συμφωνία και ποιος θα κέρδιζε χρήματα? Χρησιμοποίησα τον όρο "συνωμοσία" καθώς είναι ο μόνος τρόπος να περιγράψω ένα τέτοιο τραβηγμένο σενάριο.

Επεξ/σία από Cosbuster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν δεν ντρέπονται βάλαν όλα τα τσιπάκια στα εμβόλια,για να παίζει ο Κορωνοΐος GTA 5 σε 4Κ , και τώρα δεν έχουμε κάρτες γραφικών.

😜

περα από την πλάκα κάντε εμπάργκο μέχρι να μας παρακαλάνε να τις παρουμε σε λογικές τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, nikos032 είπε

Καταρχάς δεν έχω τη διάθεση να υπολογίσω, αλλά ούτε και με νοιάζει να βρώ μια 2060 απο τη στιγμή που πήρα 3080 στα 600 ευρώ που αναφέρεις (για να σε προλάβω, με τιμολόγιο).

Ποιός τα λέει αυτά ? Ακόμα και οι... παλιές... RTX 2060/s είναι για 1440p. Αυτό δε το λέω εγώ αλλά οι κάτοχοι των συγκεκριμένων καρτών.

Δε μπορείς καν να μπείς σε δίλλημα μεταξύ 1080p στα 120-144 fps και 1440p στα 60-80fps σε AAA τίτλους.

Δοκίμασε όμως να βάλεις κανέναν AAA τίτλο με την παλιά, όπως RE8 με 9-12GB στα settings να δούμε... το πρόβλημα αυτών των καρτών δεν είναι η δύναμη αλλά η χωρητικότητα.

Είμαι κάτοχος μιας RTX 2060 παλιάς κοπής με 1440p Monitor τώρα ενώ μέχρι πέρσι είχα 1080p Monitor και μπορώ να σου πω με μεγάλη βεβαιότητα ότι σε 2Κ ανάλυση σε AAA τίτλους τραβάει με το ζόρι σε Medium/High settings...Δεν είναι η Vram το θέμα λοιπόν εδώ διότι εφόσον χτυπάμε 50-70 fps σε αυτές τις αναλύσεις ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να ανεβάσεις settings γιατί θα πέσεις αρκετά σε FPS. Το πρόβλημα λοιπόν ΕΙΝΑΙ η δύναμη και όχι η χωρητικότητα, ειδάλλως δεν θα υπήρχε λόγος να βγαίνουν δυνατότερες κάρτες αλλά θα κοτσάραμε σε όλες Vram και θα τελειώναμε. Το θέμα μας όμως δεν είναι αν η 2060 είναι μια αξιοπρεπέστατη κάρτα (διότι είναι αναμφισβήτητα) αλλά το γεγονός ότι ξαναβγαίνει η ίδια με τριπλάσια τιμή σε άλλη εποχή!

 

H Nvidia αναβίωσε την RTX 2060, ωστόσο η κάρτα παραμένει άφαντη στα Ελληνικά καταστήματα (pcmag.com)

Επεξ/σία από sppoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ζημιά που γίνεται στο Gaming και γενικά σε ότι αφορά τα PC λόγω του Mining είναι τεράστια, σταμάτησαν οι πωλήσεις αφού δεν εχει νοημα να εχεις καλο pc και χάλια καρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...