Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκω τον κατάλληλο προγραμματιστή για τη δουλειά που θέλω


cpleader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Ασχολούμαι με online πωλήσεις και ηλεκτρονικό εμπόριο και ψάχνω κάποιον προγραμματιστή ως συνεργάτη/freelancer για μόνιμη συνεργασία ή και ως υπάλληλο με μισθό

Το θέμα είναι δεν είμαι σίγουρος που να βρω τον κατάλληλο, τι να προσφέρω, τι προσόντα να ζητήσω και πως να τον αξιολογήσω

Η κυρίως δουλειά που θέλω να κάνει είναι να φτιάχνει διαφημιστικές ιστοσελίδες για διάφορα μεμονωμένα προϊόντα σε html. Να γράφει τον κώδικα από την αρχή και να ξέρει και από graphic design

Ιδανικά θα ήθελα να του δείχνω ένα προϊόν και να κατασκευάζει μια σελίδα σε html από την αρχή, πάνω σε αυτό το προϊον. Με μια φόρμα παραγγελίας και μια thank you page

Διάφορους freelancers που έβρισκα στο παρελθόν για τέτοια projects στο τέλος μου έριχναν πάντα άκυρο, γιατί, υποθέτω ήθελαν να αναλάβουν μόνο πολύ εύκολες δουλειές σε wordpress κτλ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cpleader είπε

Καλησπέρα 

Ασχολούμαι με online πωλήσεις και ηλεκτρονικό εμπόριο και ψάχνω κάποιον προγραμματιστή ως συνεργάτη/freelancer για μόνιμη συνεργασία ή και ως υπάλληλο με μισθό

Το θέμα είναι δεν είμαι σίγουρος που να βρω τον κατάλληλο, τι να προσφέρω, τι προσόντα να ζητήσω και πως να τον αξιολογήσω

Η κυρίως δουλειά που θέλω να κάνει είναι να φτιάχνει διαφημιστικές ιστοσελίδες για διάφορα μεμονωμένα προϊόντα σε html. Να γράφει τον κώδικα από την αρχή και να ξέρει και από graphic design

Ιδανικά θα ήθελα να του δείχνω ένα προϊόν και να κατασκευάζει μια σελίδα σε html από την αρχή, πάνω σε αυτό το προϊον. Με μια φόρμα παραγγελίας και μια thank you page

Διάφορους freelancers που έβρισκα στο παρελθόν για τέτοια projects στο τέλος μου έριχναν πάντα άκυρο, γιατί, υποθέτω ήθελαν να αναλάβουν μόνο πολύ εύκολες δουλειές σε wordpress κτλ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει

 

2 βασικά πράγματα σου κοκκίνησα που έρχονται κυρίως είτε γιατί πληρώνεις ψίχουλα όσους συνεργάστηκες, είτε γιατί ο προγραμματιστής ΔΕΝ είναι γραφίστας.

Ερωτήσεις λοιπόν....

με όσους συνεργάστηκες ζήτησες εξαρχής να ξέρουν και γραφιστική ή τους το έβγαλες στη πορεία;

τη σελίδα αφού ολοκληρωθεί ποιός θα την αναλάβει στο κομμάτι ρύθμισης SEO και social media promotion; Το κάνεις εσύ ή περιμένεις ΚΑΙ αυτή τη δουλειά από τον άνθρωπο που ψάχνεις;

αν πάντα τρως άκυρο μάλλον πρέπει να μας πεις και για τη δικιά σου πλευρά λεπτομέρειες.

πόσα πληρώνεις ανά πρότζεκτ, πόσο γρήγορα τα θες έτοιμα, και προφανώς πως είσαι και σε επίπεδο επικοινωνίας αλλά και συμφωνίας να συνεργαστείς και όχι να επιβάλεις μόνο όπως τα θες εσύ.

αν ψάχνεις πολυεργαλείο υπάλληλο που θα του δίνεις μόνο εντολές δεν θα κάτσει κανένας εκτός αν δίνεις τουλάχιστον τα διπλάσια από όλους τους άλλους έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να συμπληρώσω πως "μόνο html" και "με φόρμα παραγγελίας" ακούγεται σαν να θέλεις και back-end (σε php/java/nodejs κλπ), και όχι απλά html. Πολύ δύσκολο και ακριβό να βρεις κάποιον που να μπορεί να κάνει όλο το πακέτο και να ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους δουλειά.

Ίσως κάποιο εργαλείο σαν το wix.com ή κάποιο παρόμοιο που θα μπορούσες εύκολα και γρήγορα να φτιάχνεις landing pages να είναι πιο ρεαλιστική λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα θέλεις 2 ανθρώπους. Έναν full-stack developer και έναν γραφίστα. Ο γραφίστας θα σχεδιάζει τη σελίδα, ενώ ο full-stack θα υλοποιεί το front, αλλά και τη φόρμα επικοινωνίας/ παραγγελίας, κ.λπ. 

Επειδή στο παρελθόν είχε τύχει ν' ασχοληθώ με όλα αυτά (design, front-end, αλλά και back-end) να ξέρεις ότι δύσκολα θα βρεις αυτά που ψάχνεις σε ΈΝΑΝ άνθρωπο.

Θα συμφωνήσω με τον @t(o.ot), ότι είναι πιο συνετό να κοιτάξεις no-code πλατφόρμες τύπου (Wix, κ.λπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα συμφωνήσω και εγώ με τις προκάτ λύσεις, γιατί μια τέτοια δουλειά θέλει έναν fullstack (ο οποίος θα πρέπει να είναι και experienced ειδικά αν αναλάβει και το business intelligence και το γραφιστικο και το it management κομμάτι μονος του και εννοείται δυσευρετος) ο οποίος για να αξίζει να ασχοληθεί θα κάνει το κόστος ασύμφορο (για τα λεφτά που η μέση επιχείρηση κοστολογεί το IT κομμάτι της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από απορία και ως experienced full stack and SEO oriented developer τι και πώς θα ήθελα να μάθω. Όλα γίνονται αρκεί να υπάρχει η κατάλληλη συμφωνία και συνενόηση εξ αρχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...