Προς το περιεχόμενο

Patch-άρισμα των Monaco Fonts!


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δοκιμάσει κανείς να πατσάρει τα default fonts που χρησιμοποιεί το mac os terminal;

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω με αυτό το εργαλείο:

https://github.com/ryanoasis/nerd-fonts

Ο λόγος;

Θέλω να χρησιμοποιήσω το zsh theme Powerlevel10k το οποίο για να δουλέψει σωστά θέλει είτε να βάλεις το δικό του font που είναι απαίσιο, είτε πιθανότατα, αν το σκέφτηκα σωστά να πατσάρεις κάποιο άλλο font που σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τίποτα να βάλεις τα nerd fonts. Στο λέω, έχοντας ένα πλήρως λειτουργικό Vim με nerd fonts και icons.

Το μόνο που θες είναι να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο που σου λέει στο GitHub του nerd fonts, το οποίο εργαλείο μπαίνει με brew. Μετά, βρίσκεις πιο font θες να βάλεις από την λίστα του nerd fonts και το κάνεις install από CMD. Έπειτα, τα fonts εμφανίζονται στα settings του terminal app.

Εμένα μου πήρε λίγο γιατί έχει όχι και τόσο intuitive format η εντολή για το installation των fonts, αλλά θα το βρεις. Παίξε με τα παραδείγματα και διαφορετικά fonts για να βρεις την εντολή. 

Υ.Γ. Για το τι είναι τα σύμβολα, δες και το powerline plugin, το οποίο μου φαίνεται πως έχεις εκεί. 

Λογικά έχεις και άλλα να βάλεις εκτός από git branch. 

Υ.Γ.2 βρήκα και το εργαλείο που σου είπα: 

https://github.com/Homebrew/homebrew-cask-fonts

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrKo Καλά δεν λέω ότι είναι πυρηνική φυσική αλλά επειδή βαρέθηκα να κάνω όλη τη διαδικασία είπα να πάω με το font που προτείνουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiabox είπε

@DrKo Καλά δεν λέω ότι είναι πυρηνική φυσική αλλά επειδή βαρέθηκα να κάνω όλη τη διαδικασία είπα να πάω με το font που προτείνουν αυτοί.

Δες το tool από homebrew που σου παρέθεσα. Είναι αρκετά βοηθητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...