Προς το περιεχόμενο

Ζωή Ελλάδα με 1,500+ ή αναζητηση δουλειάς εξωτερικό σε χώρες κεντρικής Ευρώπης ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, savageharis είπε

Λυπάμαι αλλά μάλλον μερικοί  από εσάς Δεν έχετε δουλέψει εξωτερικό Και δεν έχετε ζήσει εκεί και μιλάτε με γενικότητες και όχι συγκεκριμένα 

Επειδη εγω λοιπον εχω δουλεψει εξωτερικο και επαιρνα παραπάνω απο 2500 (ή 2700 αν το θες ετσι λόγω του "πριμ") σου λεω οτι γυρισα για τα μισα απο όσα επαιρνα Ελλαδα και ζουσα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

Απο εκει κ περα επειδη απο ότι φαινεται θες απλά καποιον να επιβεβαιωσει την επιλογή σου να πας εξω, απλα πηγαινε, μη περιμενεις συμπαραστατες...

Για εμενα κάποιος που του δίνουν 1600 ΠΡΩΤΟ μισθο στην ΕΛΛΑΔΑ του 2022 πάντως και φευγει εξω ειναι τουλάχιστον χαζος... (no offence, δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά αλλα στη λογική)

Όσο για το κόστος ζωής ας σε προσγειώσω, παντου ανεβαινει όχι μονο στην Ελλαδα....

  • Like 6
  • Thanks 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα λεφτά για Ολλανδία είναι σχετικά καλά. Απλά να πάρεις υπόψιν σου ότι κατα πάσα πιθανότητα θα πρέπει να μοιράζεσαι το σπίτι με κάποιον άλλον. Αν θες να μείνεις μόνο σου και ειδκά στην Ουτρέχτη, θα χρειαστείς σίγουρα 900-1200 το μήνα χωρίς τους λογαριασμούς. Νομίζω ότι αυτή η παράμετρος θα κάνει την διαφορά όσον αφορά το κόστος ζωής/αγοραστική δύναμη για την απόφαση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι για τέτοια διαφορά στον μισθό δεν αξίζει να πας στο εξωτερικό. Ειδικά εφόσον μιλάμε για Βόλο, όπου με 1600 μπορείς να κάνεις περισσότερα σε σχέση με την Αθήνα.

Μπορεί το κόστος ζωής να σου φαίνεται ακριβό στην Ελλάδα, αλλά και στις χώρες που αναφέρεις είναι ακριβά. Όχι απαραίτητα στο σούπερ μάρκετ ή στους λογαριασμούς. Επειδή όμως οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι, όλες οι υπηρεσίες είναι δραματικά ακριβότερες. Π.χ. θέλεις να κάνει service στο αυτοκίνητο; Να φωνάξεις υδραυλικό;Να πας κομμωτήριο; Όλα αυτά είναι δραματικά ακριβότερα από την Ελλάδα. Για τα ενοίκια πρέπει να κοιτάξεις στις πόλεις που σε ενδιαφέρουν. Άλλο ενοίκιο έχει η Γλυφάδα, άλλο ο Βόλος. Άλλο το Άμστερνταμ, άλλο η Ουτρέχτη.

Από εκεί και πέρα, θα σου πρότεινα να σκεφτείς δυο πράγματα.

Το πρώτο έχει να κάνει με την επαγγελματική και οικονομική σου εξέλιξη/ανέλιξη. Τι προοπτικές έχει η δουλειά έξω και τι στην Ελλάδα; Τόσο ως προς πιθανές προαγωγές όσο και οικονομικά. Εφόσον είσαι εργένης και είναι η πρώτη σου (ή από τις πρώτες) δουλειά, αυτό θα έπρεπε να σε νοιάζει. Εγώ είμαι στην Αγγλία από το 2013. Σε σχέση με τον πρώτο μου μισθό παίρνω σήμερα περίπου 75% πάνω. Αν ήμουν στην Ελλάδα, εκτιμώ ότι θα είχα πάρει αύξηση 15-20% στο ίδιο διάστημα και δε θα είχα ούτε τις μισές ευκαιρίες για προαγωγή. Σκέψου τι ισχύει στον κλάδο σου και στις συγκεκριμένες δουλειές. Μπορεί να μη ζεις καλύτερα σήμερα με τα 2700 στο εξωτερικό σε σχέση με τα 1600 στον Βόλο, αλλά σε 5 χρόνια μπορεί η διαφορά να είναι 4000 vs 1800, οπότε να αξίζει. Αλλά και πάλι, εφόσον κινείσαι σε τέτοια χρήματα και όχι σε δουλειές βασικού μισθού, οικονομικά θα είσαι ΟΚ όπου και να πας. Σκέψου και το περιεχόμενο της δουλειάς και την επαγγελματική πρόοδο που μπορείς να κάνεις ανεξαρτήτως μισθού.

Το δεύτερο είναι να αναρωτηθείς ποιος τρόπος ζωής σου ταιριάζει περισσότερο. Βόλος σημαίνει σπίτι κοντά στη θάλασσα, μπάνιο τα καλοκαίρια, βόλτες και καφέδες στην παραλία, καλό φαγητό με φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Σημαίνει επίσης να λούζεσαι τον Μπέο για δήμαρχο, να έχεις την ελληνική ανοργανωσιάς το κεφάλι, κάφρους οδηγούς, σκουπίδια στον δρόμο και όλα τα γνωστά ελληνικά. Στο εξωτερικό (φυσικά διαφέρει από μέρος σε μέρος, αυτά είναι γενικότητες) θα έχεις κρύο, μακριά από φίλους/οικογένεια, πιο αυστηρά ωράρια κτλ, αλλά θα έχεις πρόγραμμα, πάρκα, οργανωμένο και φιλικό κράτος, πεζοδρόμια και τα λοιπά. Ανάλογα με τις προτεραιότητές σου, μπορεί να σου ταιριάζει το ένα ή το άλλο. Νομίζω αυτό θα έπρεπε να είναι η προτεραιότητά σου και όχι αν θα παίρνεις 100 ή 200 ευρώ παραπάνω. Καλή τύχη!

  • Like 21
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vaggos231 είπε

εγω γιατι νομιζω οτι θα εχεις καλυτερη ποιοτητα ζωης με τα 1600 ευρω στην ελλαδα, παρα με τα 2.5 στο εξωτερικο; για βελγιο ειδικα μου ακουγονται λιγα. Τωρα αυτη ειναι μια ερωτηση που μονο εσυ μπορεις να απαντησεις. θες να μεινεις εδω για οποιους λογους, η θες να φυγεις;

Θα συμφωνησω..τα 2500€ για εξω ειναι πολυ λιγα ενω τα 1600€ εδω ειναι αρκετα καλα. Για να εισαι ανετος εξω θες πανω απο 3000€ κι αυτο παλι εξαρταται απ τη χωρα στην οποια θα ζησεις πχ με 3500€ στην Ελβετια θα εισαι να σε κλαιν κι οι ρεγγες..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι για τέτοια διαφορά στον μισθό δεν αξίζει να πας στο εξωτερικό. Ειδικά εφόσον μιλάμε για Βόλο, όπου με 1600 μπορείς να κάνεις περισσότερα σε σχέση με την Αθήνα.

Μπορεί το κόστος ζωής να σου φαίνεται ακριβό στην Ελλάδα, αλλά και στις χώρες που αναφέρεις είναι ακριβά. Όχι απαραίτητα στο σούπερ μάρκετ ή στους λογαριασμούς. Επειδή όμως οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι, όλες οι υπηρεσίες είναι δραματικά ακριβότερες. Π.χ. θέλεις να κάνει service στο αυτοκίνητο; Να φωνάξεις υδραυλικό;Να πας κομμωτήριο; Όλα αυτά είναι δραματικά ακριβότερα από την Ελλάδα. Για τα ενοίκια πρέπει να κοιτάξεις στις πόλεις που σε ενδιαφέρουν. Άλλο ενοίκιο έχει η Γλυφάδα, άλλο ο Βόλος. Άλλο το Άμστερνταμ, άλλο η Ουτρέχτη.

Από εκεί και πέρα, θα σου πρότεινα να σκεφτείς δυο πράγματα.

Το πρώτο έχει να κάνει με την επαγγελματική και οικονομική σου εξέλιξη/ανέλιξη. Τι προοπτικές έχει η δουλειά έξω και τι στην Ελλάδα; Τόσο ως προς πιθανές προαγωγές όσο και οικονομικά. Εφόσον είσαι εργένης και είναι η πρώτη σου (ή από τις πρώτες) δουλειά, αυτό θα έπρεπε να σε νοιάζει. Εγώ είμαι στην Αγγλία από το 2013. Σε σχέση με τον πρώτο μου μισθό παίρνω σήμερα περίπου 75% πάνω. Αν ήμουν στην Ελλάδα, εκτιμώ ότι θα είχα πάρει αύξηση 15-20% στο ίδιο διάστημα και δε θα είχα ούτε τις μισές ευκαιρίες για προαγωγή. Σκέψου τι ισχύει στον κλάδο σου και στις συγκεκριμένες δουλειές. Μπορεί να μη ζεις καλύτερα σήμερα με τα 2700 στο εξωτερικό σε σχέση με τα 1600 στον Βόλο, αλλά σε 5 χρόνια μπορεί η διαφορά να είναι 4000 vs 1800, οπότε να αξίζει. Αλλά και πάλι, εφόσον κινείσαι σε τέτοια χρήματα και όχι σε δουλειές βασικού μισθού, οικονομικά θα είσαι ΟΚ όπου και να πας. Σκέψου και το περιεχόμενο της δουλειάς και την επαγγελματική πρόοδο που μπορείς να κάνεις ανεξαρτήτως μισθού.

Το δεύτερο είναι να αναρωτηθείς ποιος τρόπος ζωής σου ταιριάζει περισσότερο. Βόλος σημαίνει σπίτι κοντά στη θάλασσα, μπάνιο τα καλοκαίρια, βόλτες και καφέδες στην παραλία, καλό φαγητό με φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Σημαίνει επίσης να λούζεσαι τον Μπέο για δήμαρχο, να έχεις την ελληνική ανοργανωσιάς το κεφάλι, κάφρους οδηγούς, σκουπίδια στον δρόμο και όλα τα γνωστά ελληνικά. Στο εξωτερικό (φυσικά διαφέρει από μέρος σε μέρος, αυτά είναι γενικότητες) θα έχεις κρύο, μακριά από φίλους/οικογένεια, πιο αυστηρά ωράρια κτλ, αλλά θα έχεις πρόγραμμα, πάρκα, οργανωμένο και φιλικό κράτος, πεζοδρόμια και τα λοιπά. Ανάλογα με τις προτεραιότητές σου, μπορεί να σου ταιριάζει το ένα ή το άλλο. Νομίζω αυτό θα έπρεπε να είναι η προτεραιότητά σου και όχι αν θα παίρνεις 100 ή 200 ευρώ παραπάνω. Καλή τύχη!

Ναι σε ευχαριστώ  για το εύστοχο σχόλιο σου όπως και του παιδιού από πάνω , Ε ναι λοιπόν με ενοχλεί πολύ η αταξία και η διαφθορά που επικρατεί εδώ Ελλάδα , καθώς και ότι δεν έχει καλές υποδομές . Κάτι άλλο θέλω να σε ρωτήσω ορμώμενος από ένα σχόλιο που είδα πιο πάνω μια και ζεις χρόνια Αγγλία έχεις δει κάι εκεί αύξηση των τιμών τώρα σε σχέση με παλιότερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savageharis είπε

Ναι η Ελλάδα με βάση του μίσθους είναι απαράδεκτα ακριβή !! Μιλάω αγγλικά και Γαλλίκα σε επίπεδο B2 και το προπτυχιακό μου είναι στην χρηματοοικονομική !

Άσχετο, υπάρχει προπτυχιακό στη χρηματοοικονομική στην Ελλάδα? καλοπροαίρετα ρωτάω. Εκτός αν τελείωσες κάποιο πανεπιστήμιο που η σχολή ονομαζόταν Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με κατεύθυνση τη χρηματοοικονομική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vs_skg είπε

μπαχαχαχα μερικοι/μερικες ζειτε σε παραλληλη πραγματικότητα. Τεκμηριο του γιατι δεν μπορεις να ρωτας για σοβαρα ζητηματα στο ινσομνια.

 

Παραλληλη πραγματικοτητα ειναι μια ουτοπικη θεωρηση ενος αντικειμενικου γεγονοτος.Ποιο απο αυτα που ανεφερα ειναι λαθος?Και βεβαιως τα ενοικια ειναι αυτα και μαλλον υψηλοτερα και γενικα δεν περιλαμβανουν utilities,και ασφαλως οι τιμες ειναι υψηλοτερες.Σε τι διαφωνεις που να δικαιολογει την ειρωνια τυπο μπαχαχα?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Παραλληλη πραγματικοτητα ειναι μια ουτοπικη θεωρηση ενος αντικειμενικου γεγονοτος.Ποιο απο αυτα που ανεφερα ειναι λαθος?Και βεβαιως τα ενοικια ειναι αυτα και μαλλον υψηλοτερα και γενικα δεν περιλαμβανουν utilities,και ασφαλως οι τιμες ειναι υψηλοτερες.Σε τι διαφωνεις που να δικαιολογει την ειρωνια τυπο μπαχαχα?

Αλλο το Λονδινο αλλο το υπολλοιπο ΗΒ. Απο προσωπικη εμπειρια στο ΗΒ (Λονδινο και αλλου) το σουπερ μαρκετ ειναι σημαντικα φτηνοτερο απο Ελλαδα, ενδυση υποδηση επισης σημαντικα φτηνοτερη, εχουν πραγματικες εκπτωσεις που μπορεις να παρεις ρουχα στη μιση τιμη.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, nitsa21 said:

Παραλληλη πραγματικοτητα ειναι μια ουτοπικη θεωρηση ενος αντικειμενικου γεγονοτος.Ποιο απο αυτα που ανεφερα ειναι λαθος?Και βεβαιως τα ενοικια ειναι αυτα και μαλλον υψηλοτερα και γενικα δεν περιλαμβανουν utilities,και ασφαλως οι τιμες ειναι υψηλοτερες.Σε τι διαφωνεις που να δικαιολογει την ειρωνια τυπο μπαχαχα?

νιτσα μου ολα λαθος ειναι αυτα που λες.Στο δινω για τα καυσιμα οτι οι τιμες ειναι ψιλοιδιες, σ αυτο στα ειπαν σωστα. Ειμαστε εκτος θεματος ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

bonus εννοείς.

Πολλά λάθη για Αγγλία και εκτός θέματος.

Οταν μιλαει για πολυεθνικη σε πολλες χωρες ο καθενας δινει την εικονα που εχει.Προφανως δουλευοντας σε πολυεθνικη μπορει να βρεθεις απο την μια χωρα στην αλλη αρα το εκτος θεματος δεν το βλεπω.Οσο για τα λαθη,αυτη την εικονα εχω εγω  τουλαχιστον για 3 χρονια πριν.Προφανως απο πολη σε πολη υπαρχουν αλλαγες τουλαχιστον στα ενοικια αλλα οταν μιλαμε για πολυεθνικες μιλαμε για Λονδινο και εκει τα πραγματα ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, OxiGiannisGiannakis said:

Αλλο το Λονδινο αλλο το υπολλοιπο ΗΒ. Απο προσωπικη εμπειρια στο ΗΒ το σουπερ μαρκετ ειναι σημαντικα φτηνοτερο απο Ελλαδα, ενδυση υποδηση επισης σημαντικα φτηνοτερη, εχουν πραγματικες εκπτωσεις που μπορεις να παρεις ρουχα στη μιση τιμη.

Μα το αστειο ειναι οτι αυτα που λεει δεν ισχυουν ουτε κατα διανοια για το Λονδινο. 10 λιρες λεει για μετακινηση τη μερα... Ναι αν η μερα σου ειναι 4 διαδρομες με μετρο στη ζωνη 1 και παρολαυτα δεν εχεις μηνιαια καρτα... 1 λιρα η πιπερια, που μπαινεις στο τεσκο και αναρωτιεσαι πως σκατα γινεται να ειναι πιο φτηνα σχεδον τα παντα με 4πλασιο βασικο μισθο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nitsa21 είπε

Οταν μιλαει για πολυεθνικη σε πολλες χωρες ο καθενας δινει την εικονα που εχει.Προφανως δουλευοντας σε πολυεθνικη μπορει να βρεθεις απο την μια χωρα στην αλλη αρα το εκτος θεματος δεν το βλεπω.Οσο για τα λαθη,αυτη την εικονα εχω εγω  τουλαχιστον για 3 χρονια πριν.Προφανως απο πολη σε πολη υπαρχουν αλλαγες τουλαχιστον στα ενοικια αλλα οταν μιλαμε για πολυεθνικες μιλαμε για Λονδινο και εκει τα πραγματα ειναι ετσι.

Για να πάει Αγγλία δύσκολο πλέον.Το ενοίκιο εξαρτάται τι θα βρει και που,μια λίρα η πιπεριά δεν έχει ,ΣΜ πιο φτηνό απο Ελλάδα είναι,αν και έχουν ανέβει οι τιμές τον τελευταίο καιρό.Ρουχα παπούτσια ότι τιμή θες βρίσκεις .Απο charity shops με ελάχιστες λίρες μέχρι πανάκριβα στα ανάλογα μαγαζιά.Και ναι Αγγλία δεν είναι μόνο το Λονδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Μα το αστειο ειναι οτι αυτα που λεει δεν ισχυουν ουτε κατα διανοια για το Λονδινο. 10 λιρες λεει για μετακινηση τη μερα... Ναι αν η μερα σου ειναι 4 διαδρομες με μετρο στη ζωνη 1 και παρολαυτα δεν εχεις μηνιαια καρτα... 1 λιρα η πιπερια, που μπαινεις στο τεσκο και αναρωτιεσαι πως σκατα γινεται να ειναι πιο φτηνα σχεδον τα παντα με 4πλασιο βασικο μισθο...

να τα μας, περασαμε στο παρασυνθημα. Καλα λεω στο κομμωτηριο τα ακουσες αυτα που γραφεις

Και είναι ολα εισαγώμενα απο όλον τον κόσμο,κάτι φασολάκια Κένυας ,μανταρίνια Ισπανίας,κεράσια Ελλάδας είχα βρει το καλοκαίρι και ήταν πιο φτηνά απο ότι στην Ελλάδα.Κοιτάς τις εκπτώσεις στα ρουχα παπούτσια  και όντως είναι εκπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Μα το αστειο ειναι οτι αυτα που λεει δεν ισχυουν ουτε κατα διανοια για το Λονδινο. 10 λιρες λεει για μετακινηση τη μερα... Ναι αν η μερα σου ειναι 4 διαδρομες με μετρο στη ζωνη 1 και παρολαυτα δεν εχεις μηνιαια καρτα... 1 λιρα η πιπερια, που μπαινεις στο τεσκο και αναρωτιεσαι πως σκατα γινεται να ειναι πιο φτηνα σχεδον τα παντα με 4πλασιο βασικο μισθο...

Ακομα και την debit να χρησιμοποιεις, υπαρχει μεγιστη χρεωση 7.5 λιρες την ημερα και ας εισαι ολη μερα στο μετρο πηγαινωντας ζωη 6 ανατολικα σε ζωνη 6 δυτικα. Η μηνιαια καρτα απεριοριστων διαδρομων ζωνη 1 εως 6 ειναι 260 λιρες. Που πολυ σπανια θα την χειαστεις μιας και θα βρεις σπιτι σε διπλανη ζωη απο την εργασια σου.

Οσο για το...καυτο θεμα της πιπεριας, στα τεσκο με 0.90 λιρες παιρνεις 3.

Πανακριβο το Λονδινο ναι, ειδικα σε ενοικια. Πανακριβο και σε εξοδους. Σε αλλα ειναι πιο φτηνο απο Ελλαδα ομως. Κλεινω το OT.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, elenipapserres είπε

Άσχετο, υπάρχει προπτυχιακό στη χρηματοοικονομική στην Ελλάδα? καλοπροαίρετα ρωτάω. Εκτός αν τελείωσες κάποιο πανεπιστήμιο που η σχολή ονομαζόταν Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με κατεύθυνση τη χρηματοοικονομική

Κυριως το 2ο. Υπαρχουν σχολες ΛΟΧΡΗ, με κατευθυνση τα χρηματοοικονομικα. Η μοναδική σχολή που ασχολειται με χρηματοοικονομικα ατόφια ειναι το τμήμα Χρηματοικονομικης και Τραπεζικης του ΠαΠει

Επεξ/σία από Dark_panel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...